więcej

Sprawcy zbiorowego gwałtu skazani na karę śmierci .

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-09-13 (12:15) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 58 minut temu
drukuj


Sprawcy zbiorowego gwałtu skazani na karę śmierci
opinie
Sąd w Delhi skazał na karę śmierci przez powieszenie czterech mężczyzn, sprawców brutalnego gwałtu w grudniu 2012 roku na 23-letniej kobiecie, która zmarła następnie w wyniku obrażeń. Wyrok musi jeszcze zatwierdzić sąd wyższej instancji.

Sędzia Yogesh Khanna, który uznał mężczyzn za winnych zbiorowego gwałtu i morderstwa z zimną krwią, odrzucił wniosek obrony o łagodniejszy wymiar kary.

Sędzia oświadczył, że atak "wstrząsnął zbiorowym sumieniem" Indii i sąd "nie może zamykać oczu" na takie zbrodnie - relacjonuje portal BBC News. - Ta sprawa należy zdecydowanie do kategorii najbardziej wyjątkowej z wyjątkowych i daje podstawy do zastosowania, jako przykładu, kary śmierci - ocenił sędzia.

Wyrok podlega zatwierdzeniu przez sąd wyższej instancji, skazani mogą również złożyć apelację. Ponadto przysługuje im prawo do złożenia prośby o ułaskawienie do prezydenta kraju.

Jeden ze skazanych rozpłakał się w chwili ogłoszenia wyroku.

Przed sądem oczekujący na werdykt demonstranci domagali się skazania oskarżonych na śmierć. Wyrok przyjęli wiwatami.

Kary śmierci żądał prokurator. Wśród obrońców praw człowieka i prawników w trakcie procesu pojawiały się głosy, że dożywocie byłoby dla sprawców surowszą karą. Adwokat dwóch oskarżonych apelował o łagodny wyrok, powołując się na to, że żaden z jego klientów nie był wcześniej karany, a jeden z nich musi się opiekować żoną, dzieckiem i chorą matką. Obrońca trzeciego oskarżonego również podkreślał, że jego klient po raz pierwszy staje przed sądem oraz że na jego winę wskazują tylko poszlaki. Oskarżeni odpierali stawiane im zarzuty.

Brutalny gwałt

W grudniu 2012 roku sześciu mężczyzn, w tym pięciu dorosłych i jeden młodociany, zwabiło 23-letnią kobietę i jej przyjaciela do autobusu w Delhi. W pojeździe kilkakrotnie zgwałcili kobietę, zadali jej obrażenia wewnętrzne metalowym prętem i dotkliwie pobili jej towarzysza, po czym wyrzucili nagie i półprzytomne ofiary na drogę. Z powodu odniesionych obrażeń wewnętrznych kobieta zmarła w dwa tygodnie później w szpitalu w Singapurze.

Niepełnoletni sprawca, obecnie 18-letni, został w sierpniu skazany na trzy lata więzienia. Karę odbędzie w zakładzie poprawczym, a miesiące spędzone w areszcie będą mu zaliczone na poczet kary. Niski wyrok wywołał oburzenie w mediach, a rodzina ofiary zapowiedziała, że złoży apelację.

Szósty z oskarżonych w marcu mężczyzn popełnił samobójstwo w areszcie.

W odpowiedzi na falę oburzenia po grudniowym gwałcie rząd Indii wprowadził surowsze kary za przestępstwa na tle seksualnym, ale nie zgodził się zmienić przepisów prawa dla nieletnich i przywrócić poprzedniego wieku dojrzałości, czyli 16 lat; obecnie jest to 18 lat.

W Indiach doszło w ubiegłym roku do ok. 33 tys. przestępstw popełnionych przez nieletnich; była to największa liczba w ciągu dziesięciolecia.

(msz, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 194 99.49%
nie 1 0.51%

Przeczytaj też

33-letnia Polka zgwałcona w Indiach podróżowała z 2,5-letnią córką

aktualizacja 2014-01-05 (14:41) 7 miesięcy 23 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Czterej oskarżeni o brutalny zbiorowy gwałt i zabójstwo w Indiach zostali uznani za winnych

dodane 2013-09-10 (13:33) 11 miesięcy 18 dni 11 godzin i 40 minut temu

Aresztowano trzeciego mężczyznę w związku ze zbiorowym gwałtem w Indiach

dodane 2013-08-24 (16:35) 1 rok 4 dni 8 godzin i 38 minut temu

Amerykanka ofiarą zbiorowego gwałtu

dodane 2013-06-04 (15:55) 1 rok 2 miesiące 24 dni 9 godzin i 18 minut temu

Została zgwałcona we własnym domu. Spaliła swojego oprawcę żywcem

dodane 2013-04-04 (12:01) 1 rok 4 miesiące 24 dni 13 godzin i 12 minut temu

Liczba zagranicznych turystów spadła w związku z serią gwałtów w Indiach

dodane 2013-04-01 (17:40) 1 rok 4 miesiące 27 dni 7 godzin i 33 minuty temu

Sprawcy zbiorowego gwałtu na turystce w Indiach odpowiedzą przed sądem

dodane 2013-03-18 (08:56) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 16 godzin i 17 minut temu

Pięciu zatrzymanych przyznało się do zgwałcenia Szwajcarki w Indiach

dodane 2013-03-17 (16:45) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 8 godzin i 28 minut temu

W innych serwisach


Opinie (152)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

61
0
~Libi 2013-09-13 (12:43) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 30 minut temu

Przed powieszeniem wykastrować!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
0
~1234567890- 2013-09-13 (15:43) 11 miesięcy 15 dni 9 godzin i 30 minut temu

Nawet taki wyrok (choć sprawiedliwy) dla rodziny tej nieszczęsnej dziewczyny jest załągodny

odpowiedz

8
1
Tomek_ 2013-09-13 (14:13) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 1 minutę temu

"Jeden ze skazanych rozpłakał się w chwili ogłoszenia wyroku." - on już na pewno będzie grzeczny...

odpowiedz

44
22
~Prawdziwy Polak 2013-09-13 (12:37) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 36 minut temu

Kiedy pan Jarosław Kaczyński powróci do władzy, a powróci już wkrótce, takie wyroki będą u nas codziennością.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

15
0
~robert 2013-09-13 (14:02) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 11 minut temu

brawo dla Indii!!!!czekamy na takie sprawiedliwe kary w Polsce

odpowiedz

1
21
~sprawiedliwy 2013-09-13 (13:41) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 32 minuty temu

To nie jest "oko za oko", zginęła jedna kobieta a karę śmierci dostanie czterech. Ktoś z tych czterech musiał ją bardziej bić i krzywdzić, i ten powinien umrzeć. Reszta dożywocie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~dżony 2013-09-13 (13:57) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 16 minut temu

Oko za oko... Karą dla nich powinien być taki sam los jaki zgotowali tej dziewczynie.

odpowiedz

3
0
~edy 2013-09-13 (13:55) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 18 minut temu

ja nie jestem za kara smierci w Polsce(widzac na przykladzie z Ameryki czasami wymiar sprawiedliwosci sie myli),ale przykro mi ze po swiecie chodza tacy zwyrodnialcy(no bo jak nazwac takiego czlowieka?),jaka to przyjemnosc jest z gwaltu???jak zwierzeta???

odpowiedz

36
22
~Arek 2013-09-13 (13:14) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 59 minut temu

Życzyłbym sobie i wszystkim Polakom, aby podobnie zaskoczony surowym wyrokiem był rudzielec - za zamordowanie 96 osób.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

9
0
~wasyl 2013-09-13 (13:53) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 20 minut temu

brawo. następcy szybko się nie znajdą. no i nie stać ich - w przeciwueństwie do bogatych Polaków - na utrzymywanie zwyrodnialców i darmozjadów w więzieniach. no i w przeciwieństwie do Polski zwycieża tam zwykła sprawiedliwość.

odpowiedz

7
0
~Andrzej 2013-09-13 (13:52) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 21 minut temu

W naszym kraju i u Unii kary śmierci nie będzie. Nie jest to podyktowane troską o życie przestępców tylko o własne życie. Ilu "polityków" mogłoby trafić na stryczek lub "biznesmenów" czy szefów mafii, przecież to jena powiązana ze sobą rodzina i dlatego nasz i Unii Parlament nie wprowadzi takiej kary.

odpowiedz

42
0
~Obserwator 2013-09-13 (13:04) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 9 minut temu

Kara śmierci przez powieszenie powinna być obowiązkowa z jednego względu, nie niszczy organów wewnętrznych a te mogą się przydać dla tych którzy czekają na przeszczepy

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~aaa 2013-09-13 (13:39) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 34 minuty temu

A co to za linia obrony, że wcześniej nie byli karani? To miało jakoś załagodzić bestialstwo którego się dopełnili?

odpowiedz

7
0
~Kat 1 2013-09-13 (13:38) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 35 minut temu

Żadne dożywocie na hak ze smieciami potem na nawóz .Tylko utylizacja śmieci oczyści ten świat, mogę być katem i chcę złożyć stosowne dokumenty, pieniędzy nie biorę bo w Polsce mi je opodatkują za zlecenie, jestem na bezrobociu i czekam na oferty

odpowiedz

24
1
~Dziki swiat 2013-09-13 (12:46) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 27 minut temu

Odciac nogi, rece, fujary. Zbudowac specjalny budynek dla takich ludzi, w klatkach ich umieszczac, karmic najgorszym syfem jaki istnieje, niech zyja i cierpia, moze inne mendy sie wtedy naucza. Mowi to mezczyzna, drastyczne? Gdyby tak bylo inaczej by sie ludzie zachowywali ;) Kara smierci to jak samobojstwo, najlepsza ucieczka od wszystkiego, od wszelkiego bolu, kar itp itd. Wiec to debilizm mowic ze to adekwatne do cierpienia bliskich tej ktora zmarla. Co ja bede sie wypacal w internecie, ten swiat jest i tak chory, wracam cwiczyc bo nikt i tak nic nie zmieni.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Paweł 2013-09-13 (13:36) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 37 minut temu

Brawo świetna decyzja sądu. Mam nadzieję, że wysokość kary odstraszy kolejnych zwyrodnialców od popełnienia takiego czynu.

odpowiedz

5
0
~joźin 2013-09-13 (13:36) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 37 minut temu

W Polsce daliby za to 5 lat i po 3 latach zwolniliby ich z więzienia. Przecież znamy jakie wyroki wydaje się w Polsce za gorsze sprawy. U nas sędziowie są bogobojni.

odpowiedz

3
13
~prawy i sprawiedliwy 2013-09-13 (13:02) 11 miesięcy 15 dni 12 godzin i 11 minut temu

przeciez nie zabili

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~koko 2013-09-13 (13:34) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 39 minut temu

BRAWO! kara adekwatna do czynu, polskie sady powinny brac przyklad z indii!

odpowiedz

9
0
~Juzek 2013-09-13 (13:32) 11 miesięcy 15 dni 11 godzin i 41 minut temu

Rozpłakał się? Wzruszające. A jak gwałcił płaczącą ofiarę to też płakał? Czy był roześmiany bo miał frajdę? Powinni ich przed powieszeniem dodatkowo wykastrować bez znieczulenia. Jestem facetem, ale takie mendy nie zasługują by żyć

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Pilne spotkanie w Belwederze. "Ważne decyzje dla Polski"
dodane 2014-08-28 (19:40) 5 godzin i 33 minuty temu

materiał foto

Rosyjskie wojska - zdjęcia satelitarne NATO
dodane 2014-08-28 (18:43) 6 godzin i 30 minut temu

Rosja zaprzecza doniesieniom o swej obecności wojskowej na Ukrainie
dodane 2014-08-28 (20:55) 4 godziny i 18 minut temu

Ambasador USA przy ONZ: Rosja manipuluje, mataczy i kłamie ws. Ukrainy
dodane 2014-08-28 (22:05) 3 godziny i 8 minut temu

USA: rozwiązanie militarne nie jest właściwe
dodane 2014-08-28 (20:30) 4 godziny i 43 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy turyści powinni płacić za pomoc ratowników górskich?

liczba oddanych głosów: 9524