Strona główna serwisu
Ranking miast polskich: gdzie się żyje najlepiej?

Ranking miast polskich: gdzie się żyje najlepiej?

"Przekrój" przygotował pierwszy w Polsce ranking miast przyjaznych obywatelowi. Pod lupę wzięto liczbę miejsc w żłobkach czy kolejkę do ginekologa.
Każdy mieszkaniec miasta jest z czegoś niezadowolony. Pamiętając, że w naturze Polaka jest twierdzenie, że u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona, postanowiliśmy - nie na podstawie subiektywnych opinii, ale obiektywnych kryteriów - sprawdzić, jak mieszka się w polskich miastach. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że na pytanie: „Jak żyje ci się w twoim mieście, co cię denerwuje, a co cieszy?”, każdy z nas odpowiedziałby inaczej.

Pod lupę wzięliśmy 26 miast – wszystkie, które mają powyżej 175 tysięcy mieszkańców, oraz te, w których znajdują się siedziby województw. Sprawdziliśmy też pozycję Sopotu, który uważany jest za wymarzone miejsce do życia.

Miasta ocenialiśmy w 24 kategoriach. Ponieważ nie każda z nich jest tak samo istotna, przyznaliśmy im różne wagi punktowe. Za najważniejsze kryterium uznaliśmy średnie dochody na członka rodziny oraz poziom bezrobocia. To one pozwalają bowiem ocenić, na jakim poziomie możemy w danym mieście utrzymać rodzinę. Za ważny czynnik wpływający na jakość życia uznaliśmy także ceny nieruchomości oraz średnią cenę zużycia metra sześciennego wody (pokazują koszty życia w danym mieście).

Miasta nie lubią rowerzystów

O tym, jak ważne jest szybkie i sprawne przemieszczanie się z domu do pracy, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. By ustalić, jak miasta radzą sobie z tym problemem, sprawdziliśmy, iloma miejscami na mieszkańca dysponują publiczne środki transportu. Pod uwagę wzięliśmy także gęstość zaludnienia oraz gęstość dróg i ulic. Te trzy wskaźniki są w stanie pokazać nam, jak sprawnie można się po danym mieście poruszać.

Warszawa znacząco wyprzedza inne miasta pod względem liczby miejsc w środkach transportu publicznego, ale już zdecydowanie przegrywa pod względem sieci dróg i ulic. Ten ból zna chyba każdy zmotoryzowany warszawiak. Ale już zupełnie inaczej jest w Gdyni, gdzie zarówno podróżowanie komunikacją miejską, jak i samochodem jest łatwiejsze i komfortowe.

Oceniając dostępność środków transportu publicznego, „ekstrapunkty” doliczaliśmy za działania, które zachęcają mieszkańców do rezygnowania z poruszania się samochodem – po 10 punktów przyznaliśmy Warszawie za metro oraz Gdańskowi, Sopotowi i Gdyni za SKM.

Sprawdziliśmy, jak w miastach traktowany jest jeden z najpowszechniejszych w wielu zachodnich krajach środków lokomocji, czyli rower. Porównaliśmy, ile kilometrów ścieżek rowerowych przypada w każdym z miast na tysiąc mieszkańców. Wyliczenia nas nie zaskoczyły – 400 metrów w Gdyni to naprawdę smutny rekord. Daleko do cywilizacji

Postanowiliśmy też sprawdzić, jak w polskich miastach dba się o ludzi starszych i schorowanych. Tu oprócz liczby miejsc w szpitalach w przeliczeniu na liczbę mieszkańców ważnym wskaźnikiem było, ile pieniędzy Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na opiekę długoterminową (to wydatki, jakie NFZ musi ponosić w sytuacji, gdy trafimy na przykład na wózek inwalidzki). W niektórych miastach suma ta nie przekracza nawet 10 złotych na jednego mieszkańca w skali roku!

O tym, jak trudno przygotować się w polskich warunkach kobiecie do macierzyństwa, świadczy za to czas oczekiwania na wizytę u ginekologa. W niektórych miejscach sięga on nawet ponad dwóch miesięcy. Te wyniki szokują, gdy spojrzymy na polską konstytucję. Artykuł 71. mówi, że: „Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych”.

Skalę problemów rodzin pokazuje także liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. W wielu miastach na jedno miejsce przypada ponad 45 osób.

Polskie miasta powinny wstydzić się także przewlekłości postępowań przed sądami. W największych miastach, jak Warszawa, Kraków i Łódź, na rozpatrzenie sprawy w sądzie cywilnym czeka się ponad pół roku! Nie mamy czym się chwalić, gdy spojrzymy na mapę darmowego Internetu. Tylko w Rzeszowie darmową siecią pokryta jest blisko połowa miasta. W innych regionach o Internecie za darmo można głównie pomarzyć (obejmuje zwykle jeden procent powierzchni miasta).

Sprawdzaliśmy także wiele innych kryteriów, jak dostępność do basenów, lodowisk, kin, teatrów czy to, jaki procent miast zajmują tereny zielone. Wniosek nie jest wesoły: daleko nam do krajów cywilizowanych. Ale może rajcowie wyniki naszego rankingu wezmą sobie do serca? I w przyszłości, gdy po raz kolejny powiemy: „Sprawdzamy”, chwalić się będzie już czym.

Pierwsze miejsce w rankingu "Przekroju" zajął Poznań. Na drugim uplasował się Rzeszów, a na trzecim - Kraków.

Dalej znalazły się (w kolejności): Wrocław, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Toruń, Białystok, Gdynia, Bydgoszcz, Warszawa, Katowice, Opole, Lublin, Częstochowa, Gliwice, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Bielsko-Biała, Zabrze, Kielce, Sosnowiec, Bytom i Radom.

Marcin Cichoński współpraca: Agata Jankowska
Przekrój

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (466)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Bydgoszczak 2009-06-21 (16:22) 9 godzin i 43 minut temu

Ludzie! Nie oszukujmy się! Wszędzie da się żyć i wszędzie można znaleźć piękno - właśnie dlatego nie nazywamy się Polakami bo potrafimy tylko narzekać, śmiać się i gnoić innych. Pochodzę z Bydgoszczy, mieszkam w Krakowie - byłem niemal w każdym mieście w tym rankingu i wszędzie jest coraz ładniej - Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Olsztyn, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Łódź - nie bylem tylko w Rzeszowie... Wszędzie znajdzie się i feler i zaleta. Naprawdę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
5
dominik_klich 2011-09-26 (10:30) 15 godzin i 35 minut temu

Zapraszamy do Rzeszowa. Czyste, pięknę, bezpieczne miasto :) Nam żyje się tu najlepiej! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Richi 2011-05-09 (22:16) 3 godziny i 49 minut temu

Wrocla (Breslau)ma kozystniejsze polozenie geograficzne od pozostalych miast.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~kyzy 2009-06-20 (14:13) 11 godzin i 52 minut temu

Urodziłem się w Rzeszowie, miałem okazje studiować we Wrocławiu :) Jak na studia stawiam na Wrocław!. Do mieszkania jednak Rzeszów!. Pozdrawiam z Rzeszowa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Lenka111111 2009-06-19 (18:13) 7 godzin i 52 minut temu

Od jakiś 8 miesięcy mieszkam w Poznaniu ...jakie wrażenia ...przerażające jest to ze wszyscy sie tutaj gdzieś spieszą... a co do skąpstwa poznaniaków to dziś miłe zaskoczenie...moja mama przyjechała dziś w sprawach zawodowych i nie miała gdzie kupić biletu, jedna z Pań na przystanku dała jej 2 i nie chciała przyjąć pieniędzy. Może jednak z tym skąpstwem nie jest tak źle? Chyba to wszystko zależy od ludzi na jakich sie trafia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Adam 2009-06-19 (12:58) 13 godzin i 7 minut temu

zobacz ze Białystok ma coraz więcej mieszkańców A W gDYNI UBYWA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Domal 2012-09-12 (16:41) 9 godzin i 24 minut temu

Zapraszam do Bytomia! Śmierdzące, brudne, szare, odrażające miasto! Nam też się tu źle nie żyje!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Peter 2012-01-14 (14:20) 11 godzin i 45 minut temu

Dziwi mnie, że większość z was ocenia miasta po wyglądzie. Po tym, że jest ładne, śliczne i że można gdzieś wyjść popołudniu czy wieczorem, A prawda jest taka, że teraz to sie liczy przede wszystkim możliwość utrzymania domu i rodziny. Patrzy się na to czy w mieście jest praca i czy można w krótkim czasie znaleźć kolejną, gdyby z pierwszej nas zwolniono. A takie miasta to nie oszukujmy się, są to : Poznań, Wrocław, Warszawa i może jeszcze kilka innych. W pozostałych trzeba sie martwić zeby czasem pracy nie stracić, bo brak jest perspektyw na znalezienie innej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~Marcin 2010-08-09 (11:07) 14 godzin i 58 minut temu

najlepsze polskie miasta

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~paprykarz 2009-09-01 (19:42) 6 godzin i 23 minut temu

a ja kur..a mieszkam w szczecinie!!!!! tam to dopiero nic nie ma!!!! spokojnie mozna czytac poniemieckie napisy na scianach i oglaadac serie po ruskiej pepeszy!!! miasto bez przyszlosci bez starego miasta brudne obsrane psimi kupami i zawsze trafi na prezydenta kretyna nie ma w tym miescie nic :( dobrze ze chociaz morze blisko to sobie na spacerek mozna pojechac tyle dobrego!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Cardigian 2009-07-03 (19:58) 6 godzin i 7 minut temu

Dziwne, że miasto poniżej 200 tys. mieszkańców potrafi działać tak aby zostawić za sobą w tyle metropolie i inne duże miasta. Jak dla mnie Rzeszów to przykład rozwagi i postępu. Szkoda, że Częstochowa mając znacznie większą ilosc mieszkańców, dogodne położenie,łącząc w sobie niepowtarzalne klimaty elegancji, wielkomiejskosci a zarazem prowincjonalizmu, położona na wapiennych wzgórzach nie docenia swoich walorów poza JG oraz nie stara się rozwijać. Jakieś nowe kierunki na uczelniach czy coś...Ehh.. . Widocznie w Rzeszowie rządzi światły naród, a tu chyba nadal za dużo do powiedzenia mają powiązani z klerem. pozdrawiam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~andrut 2009-06-22 (21:44) 4 godziny i 21 minut temu

Rzeszow to bardzo piekne miasto, wystarczy tylko zwroic uwage na jego wartosciowe aspekty, ktorych jest wiele. Ma rowniez, jak kazde inne miasto swoje wady ale tu nie o tym... a cyniczne opinie emanujace "wielkomiejskimi" (sic!) kompleksami prosze zostawic dla siebie. Pozdrawiam!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Michal 2009-06-21 (01:05) 1 godzinę temu

Byłem we wszystkich tych miastach. Moim zdaniem Kraków najpiękniejszy i nie ma konkurencji w Polsce. Na kolejnych miejscach postawiłbym Toruń, Wrocław, Gdańsk, Poznań

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
5
buliban 2009-06-20 (08:56) 17 godzin i 9 minut temu

To zdecydowanie najlepsze miasto w Polsce. Poznaniacy już w przeszłości byli lepsi od niemieckich zaborców. :))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~gość 2009-06-19 (12:36) 13 godzin i 29 minut temu

a nawet kłamliwy! Mieszkałem we Wrocławiu a teraz w Warszawie i wg mnie Warszawa jest dużo lepszym miastem do życia. Mniejsze korki, dużo lepsza komunikacja, koszty życia zbliżone, zarobki o 50% większe, większe możliwości rozwoju i kariery, jedyne co jest gorsze to fakt, że Warszawa jest brzydka i szara. Wrocław do tego wszystkiego gubi 'kolesiostwo' w średnich i dużych firmach no i oczywiście urzędach. Atrakcyjne stanowiska pod względem płacy i rozwoju zajmują beztalencia i nieuki, ale za to są to ludzie z polecenia. Inny przykład: jeśli chcesz otrzymać warunki zabudowy czekasz najmniej 6 miesięcy, chyba że jesteś z tzw. 'ekipy prezydenta' wtedy decyzję otrzymujesz w ciągu kilu dni... takich przykładów jest więcej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Justy 2009-06-19 (12:19) 13 godzin i 46 minut temu

Przeniosłam się z Rz do Wawy i już wiem, gdzie lepiej. OCZYWIŚCIE W rZESZOWIE!!! 1. Nie ma korków, wszędzie blisko 2. Pięknie odnowione i zadbane centrum 3. Wyremontowane równe drogi i piękne chodniczki z kosteczki 4. Nie ma kolejek do lekarzy, a i szpitale ok,zwłaszcza ten w centrum, też po remoncie świezutki, haha 5. Są kina, kluby, dyskoteki, i mnóstwo galerii...handlowych, haha 6. Atmosfera też jakas przyjemiejsz, mniejsze tempo życia, skąpstwa niet!!! Jest jeden minus : pracy jakby trochę mało;-( ale wrócę do RZeszowa za 2 latka:-) Na 100 proc.:-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~m. 2009-06-19 (11:28) 14 godzin i 37 minut temu

drugie miejsce dla kochnego rzeszowa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~wiki 2009-06-19 (11:26) 14 godzin i 39 minut temu

co lubią tygrysy :))! Jest bardzo ładnym miastem, pieknie położonym. Jest duzo pieknych zabytków, są szlaki turystyczne, piekne jeziora. Okres lata to jedno pasmo zabawy - każdy znajdzie coś dla siebie. Jest spokojnie, miło. Zimą też mozna po pracy zorganizować sobie świetny czynny wypoczynek, szczególnie w okolicach Olsztyna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Kaśka 2009-06-19 (11:23) 14 godzin i 42 minut temu

Rzeszówjest supe. Czuściutko, znośne korki, nie jakieś tragicznie długie i nie do opanowania, kwiaty, zieleń, parki, mnóstwo fajnych miejscy by miło spędzić czas .... itd. Polecam :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~gosc 2009-06-19 (11:21) 14 godzin i 44 minut temu

Najlepsze Miasto RZESZÓW :) :)

odpowiedz