Strona główna serwisu
Wyniki II tury wyborów
1. Andrzej
Duda
51.55%
2. Bronisław
Komorowski
48.45%
Frekwencja
wyborcza
55.34%
Źródło: PKW
Historyk: w czasie II wojny Hollywood walczył z Polską
Historyk: w czasie II wojny Hollywood walczył z Polską

Historyk: w czasie II wojny Hollywood walczył z Polską

Na rynku amerykańskim ukazała się książka pt. "Hollywood's War With Poland, 1939-1945" (Wojna Hollywood z Polską 1939-1945) na temat negatywnego obrazu Polaków w filmach amerykańskich w czasie II wojny światowej i źródeł tych nieprzychylnych stereotypów.
Autor książki M.B.B. Biskupski jako przykłady produkcji powielających antypolskie stereotypy podaje takie filmy jak "In Our Time" (W naszych czasach) i "None Shall Escape" ("Nikt nie ucieknie"), oba z 1944 roku, a także popularną komedię "To Be Or Not To Be" ("Być albo nie być") z 1942 r.

Biskupski, historyk z Central Connecticut State University, opisuje te filmy jako przejawy wojennej propagandy - prezentowania II wojny światowej zgodnie z ówczesną linią polityki USA. Były one w sojuszu ze Stalinem i ignorowały fakty niezgodne z pozytywnym obrazem ZSRR, np. prześladowania Polaków na wschodnich terytoriach II RP zajętych 17 września 1939 r.

W ramach tej polityki - zdaniem autora - mieściło się pomijanie i pomniejszanie Polski. Biskupski zwraca tu też uwagę na wpływ lewicowych, sympatyzujących z komunizmem ekspertów i polityków w administracji prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Innym czynnikiem przedstawiania Polaków w złym świetle w filmach - uważa autor książki - jest fakt, że ich producentami byli na ogół amerykańscy Żydzi, zwykle imigranci z Polski, którzy wynieśli stamtąd wspomnienia antysemityzmu i dyskryminacji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (353)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Prawdzic 2010-04-05 (23:13) 10 godzin i 31 minut temu

Jestesmy jednym jedynym narodem, który ani nie zgodził się na współpracęz Hitlerem ani nie miał na swoim terenie partii prohitlerowskiej. Czesi mieli Hlinkę, Słowacy Tiso, Jugosławia miała czetników, Węgrzy stanęli po stronie Niemiec z Rumunią, Bułgarią, samostijną Ukraioną i szarymi wilkami z Litwy, że o Łotwie nie wspomnę. ZSRR miał Własowa. Norwedzy Quislinga, Anglicy Mosley'a, w USA funkcjonowały oficjalne partie pronazistowskie. Żydzi nawet w Gettcie mieli swoją policję, gorszą od strażników niemieckich. To się odbija czkawką. Jesteśmy niedościgłym wzorem w walce z niemieckim okupantem. Teraz Żydzi wymyślili własny, zydowski oddział partyzancki i Hollywood nakręcił o tym film. Jakiś czas temu Gazeta Wyborcza usiłowała wmówić, że podczas Powstania Warszawskiego był żydowski oddział AK. Więc nie dziwota, że stale ktoś szuka plamy na naszym antyniemieckim honorze wojennym

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~sylver 2010-03-22 (22:28) 11 godzin i 16 minut temu

Byłem zwykłym obywatelem o grzecznych pogladach: nie przeszkadzały mi dziwki, pederaści, murzyni, księża i żydzi do póki mi nie wchodzili w drogę- ale od czasu kiedy zacząłem słuszeć jazgot pochodzący ze środowisk żydowskich że Polska to kraj pełen antysemitów i braku tolerancji , stałem się ofiarą gebelsowskiej nauki mówiącej że kłamstwo ciągle powtarzane staje się prawdą- teraz mi bliższe jest hasło: POLSKA DLA POLAKÓW!!!! i lepiej żeby czarny płaszcz i kapelusz ozdobiony pejsami nie stanął mi na drodze.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Bergen 2010-03-22 (21:45) 11 godzin i 59 minut temu

Żydki zawsze nas nienawidziły.Polska na przestrzeni dziejów była zbyt liberalna w stosunku do tego azjatyckiego pomiotu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~konrad 2010-04-05 (21:26) 12 godzin i 18 minut temu

mogą nam tego darować. Tylko 16 dni niestety, a potem wszyscy się od nas odwrócili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~solo 2010-03-26 (10:59) 22 godzin i 45 minut temu

Zydzi są najbardziej rasistowskim narodem na świecie a mimo to trąbią że wszyscy ich prześladują.A polaków nienawidzą szczególnie w myśl zasady że każdy dobry uczynek słusznie będzie ukarany.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~f 2010-03-23 (22:28) 11 godzin i 16 minut temu

Akurat w tym temacie od drugiej wojny swiatowej nic sie nie zmienilo, co wiecej nawet sie nasila. Szkoda tylko ze tak na prawde to obie strony nic o sobie niewiedza i zyja jakmis stereotypami albo nowotypami bo w ten sposob tworza je na nowo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~aam 2010-03-23 (16:03) 17 godzin i 41 minut temu

Interes to interes szczególnie z sowietami! A i jakaś tam popaprana Polska, której nieuk Amerykanin nie potrafi znaleźć na mapie włącznie z genialnymi prezydentami USA. Natomiast Rosja sojusznik sowiecki i jej partner do pewnego czasu Hitler pomogli USA ratując ich gospodarkę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Igo 2010-03-23 (02:07) 7 godzin i 37 minut temu

** nie jestem rasistą ani antysemitą. Zapomniałes dodać, ze Jezus też ich przepędził ze swiatyni, bo uprawiali tam handel i lichwę. ** Tak, sam o sobie wystawiasz opinie. Obecnie to Watykan tez ma swoje banki i te banki jak to banki pozyczaja pieniadze na procent. A gdy sie te tranzakcje finansowe nie powiodly to sie dyrektor takiego banku powiesil. W Rzymie w kosciolach mozna wrzucic monete do puszki i glos opowie o historii tego kosciola. W kosciolach w Polsce tez kwitnie handel literatura czesto antysemicka oraz dewocjonaliami. No i jak to bylo z tym Chrystusem, czy on stworzyl nowa religie, czy tez chcial ulepszyc swoja zydowska religie i przy takowej zostac? A jak wiadomo to duchowni zadnej religii takich ulepszaczy nie lubia, katolicy to takich ulepszaczy nazywali heretykami i palili takowych zywcem na stosie. Taki Jan Huss domagal sie aby nabozenstwa sie odbywaly nie po lacinie, a w miejscowych jezykach, za to go zywcem na stosie spalili, pomimo ze wczesniej dali mu list zelazny majacy go chronic, ale ci zebrani duchowni katoliccy potem uznali ze list zelazny wystawiony takiemu heretykowi nie obowiazuje ich, no coz, nie mieli oni poczucia elementrnego honoru. Jak wiadomo to nowoczesne katolictwo w czasie II-go Soboru Watykanskiego 1962-65 zmienilo jezyk nabozenstw z wczesniej obowiazujacej laciny na jezyki miejscowe. No i coz, jak to bylo z tym Chrystusem Panie katoliku?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~vistula 2010-03-23 (00:28) 9 godzin i 16 minut temu

Rok temu kupiłem w Empiku książkę "Sprawa honoru" Lynne Olson i Stanley Cloud o dyw. 303 i tam to wszystko jest wyłożone jak chłop krowie na rowie. Książkę przeczytać warto, bo piszą ją Amerykanie opisując meandry historii i decyzji ówczesnych tzw. mężów stanu sprzedających Polskę gruzińskiemu bydlakowi. Rzecz niezbyt spotykana. A często Polacy są dotknięci Syndromem Geremka i plują na swój własny kraj i naród.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Lew Rywin 2010-03-23 (00:21) 9 godzin i 23 minut temu

Wypisz, wymaluj. Zwierciadło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~adam kichnik 2010-03-23 (00:21) 9 godzin i 23 minut temu

zanim młodzież to przeczyta. Przecież Żydzi są cacy i Stalin wporzo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~beeleensky 2010-03-23 (00:12) 9 godzin i 32 minut temu

jako kolaborantow i bandytow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~sadyk 2010-03-22 (23:58) 9 godzin i 46 minut temu

Najwięksi WROGOWIE Polski, to nie Niemcy czy Ruski - Żydzi! I pomyśleć, że jeszcze niedawno nazywali Polskę "Paradise Iudeorum" - "żydowski raj"... Zapomnieli, KANALIE?!?!?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Adam 2010-03-22 (23:53) 9 godzin i 51 minut temu

..... 45 lat komunizmu zafundował nam amerykański prezydent, który do samego końca kłamał , aby zdobyć głosy Polonii w wyborach 1944 r. Może do wszystkich dotrze, że krwawiąca Warszawa, eksterminacja AK'owców, utrata ziem wschodnich, masowa przymusowa emigracja, niedocenienie polskiego wojska ( czwatej pod względem wielkości armii alianckiej) to w dużym stopniu skutek zachowawczej polityki Roosevelta, jego prosowietskich sympatii i zadufania w sobie. Kto wie, może gdyby wtedy prezydentem USA był chłop z jajami a kukiełka nasze losy potoczyłyby się inaczej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~danka 2010-03-22 (23:52) 9 godzin i 52 minut temu

A ludzi mieszka ponad 30 mln ! Czyli ta reszta to antysemici ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~danka 2010-03-22 (23:51) 9 godzin i 53 minut temu

A ludzi mieszka ponad 30 mln ! Czyli ta reszta to antysemici ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MBRZEMINSKA 2010-03-22 (23:49) 9 godzin i 55 minut temu

KUSWA ZNOWU ZYDZI WYWALILI MOJA OPINIE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~aam 2010-03-22 (23:45) 9 godzin i 59 minut temu

Komunizm w USA był bardzo popularny w czasie II. W.Ś. Teraz jest podobnie a lobby sowieckie i postkomunistyczne jest tam jest takie same jak w Polsce - w końcu druga i trzecia partia pod względem notowań w Polsce to co?Druga nie przyznaje się a trzecia nie ma wyboru!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ula 2010-03-22 (23:30) 10 godzin i 14 minut temu

Pejsy zawsze mącą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gość 2010-03-22 (23:28) 10 godzin i 16 minut temu

to kim są. Chrześcijanami!

odpowiedz