więcej

Zmarła Anka Kowalska, autorka "Pestki".

PAP |  dodane 2008-06-29 (17:05) 6 lat 4 miesiące 28 dni 16 godzin i 4 minuty temu
drukuj

Anka Kowalska, poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL nie żyje - poinformowali jej przyjaciele. Kowalska zmarła w niedzielę w Warszawie. Miała 76 lat. Zasłynęła powieścią "Pestka".

Kowalska urodziła się w Sosnowcu 22 lutego 1932 roku. Skończyła polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeszcze jako studentka publikowała wiersze w "Słowie Powszechnym". W 1956 roku przeniosła się do Warszawy i zaczęła pracę jako dziennikarka. Pisała dla wydawnictwa PAX; w latach 1960-68 należała do Stowarzyszenia "Pax", ale wystąpiła z niego protestując przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych.

Działała w opozycyjnej organizacji Komitet Obrony Robotników, gdzie redagowała "Komunikat" i współpracowała z Komisją Redakcyjną. Udzielała się w "Solidarności". Była internowana od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 roku. Przebywała wtedy w m.in. obozach w Gołdapii i w Darłówku.

"Wiersze z obozu internowanych" (1983) jej autorstwa publikowano w drugim obiegu, a tom "Racja stanu" (1985) wydało podziemne wydawnictwo Solidarności Walczącej.

Pisała do pism "Puls", "Zapis", "Biuletyn Informacyjny" oraz do paryskiej "Kultury". Współpracowała też z Polskim Radiem i z "Gazetą Wyborczą".

Powieść Anki Kowalskiej "Pestka" (1964) została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 roku Krystyna Janda nakręciła na jej motywach film. Był to reżyserski debiut aktorki, która zagrała też w obrazie główną rolę. Powieść opowiada o czterdziestolatce, która wdaje się w romans z żonatym mężczyzną, co stawia obydwoje w obliczu dramatycznych życiowych decyzji.

Kowalska wydała m.in. tomiki poezji "Credo-najmniejsze" (1960), "Psalm z doliny" (1969) i "Spojrzenie" (1974).

Polityk i działacz KOR-u Henryk Wujec poznał Kowalską w 1976 roku. Wspomina, że jeździła ona jako obserwator na procesy robotników radomskich, którzy brali udział w strajku w czerwcu 1976 roku. Z tego wytworzyły się raporty, które były publikowane w Komunikatach KOR-u. Jednocześnie brała ona udział w pracach tzw. Komisji Redakcyjnej. Te wyprawy wymagały dużo hartu - podkreślił Wujec. Anka była taką osobą, która pracowała na "froncie obrony praw człowieka" - ocenia polityk. Jego zdaniem Kowalska była jedną z najdzielniejszych osób w KOR.

Ludwika Wujec, która razem z Kowalską była internowana, wspomina o jej bardzo silnym poczuciu obowiązku. Miała niebywałe poczucie humoru i dystans do siebie, połączone z silnym poczuciem odpowiedzialności - Anka była wewnętrznie cały czas spięta. Uważała, że one, jako te z KOR-u powinny podtrzymywać innych na duchu oraz świecić przykładem i rzeczywiście tak to było - powiedziała Ludwika Wujec.

Krystyna Janda, wspominając współpracę z Kowalską określiła ją jako "wspaniałomyślną osobę". Znałam panią Ankę tylko w okresie kręcenia filmu, była bardzo pomocna, cały czas nam kibicowała - mówiła aktorka.

(ak)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Zmarł autor "Imperium Słońca"

dodane 2009-04-19 (21:35) 5 lat 7 miesięcy 7 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Nowa książka autorki "Harry'ego Pottera" o... bardzie

dodane 2008-07-31 (18:40) 6 lat 3 miesiące 26 dni 14 godzin i 29 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (60)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ev. 2008-07-02 (22:06) 6 lat 4 miesiące 24 dni 11 godzin i 3 minuty temu

smutno mi
Dzięki Ance Kowalskiej wiele szybciej zrozumiałam i głębiej poczułam. Bardzo jestem Jej za to wdzieczna.

odpowiedz

0
1
~Lichodiejew 2008-06-30 (00:19) 6 lat 4 miesiące 28 dni 8 godzin i 50 minut temu

Takie tam
Co z tego, przecież i tak każdy kiedyś zejdzie z tego świata.

odpowiedz

1
0
~bogdo 9 2008-06-30 (00:14) 6 lat 4 miesiące 28 dni 8 godzin i 55 minut temu

To jedna z wielu milionów ludzi co obaliła komune
Jak przy takich ludziach stoi Wałęsa?który twierdzi że to on obalił komunę.

odpowiedz

0
0
~poznaniak 2008-06-30 (00:10) 6 lat 4 miesiące 28 dni 8 godzin i 59 minut temu

Pestka to u nas jeździ na Osiedle Jana III Sobieskiego. :) Pozdrowionka dla wszystkich.

odpowiedz

0
1
~Czarna Sotnia 2008-06-29 (18:36) 6 lat 4 miesiące 28 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Oglądałem tę "Pestkę" i
moim zdaniem jest to pretensjonalny kicz.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~artur 2008-06-29 (23:04) 6 lat 4 miesiące 28 dni 10 godzin i 5 minut temu

no to teraz czas na pozostalych
krynickiego, mysliwskiego (ee...jego szkoda),lipska, kornchausera (kto go jeszcze pamieta...)itd.

odpowiedz

0
0
~ba 2008-06-29 (22:33) 6 lat 4 miesiące 28 dni 10 godzin i 36 minut temu

Tyle przecież z Ciebie przecież zostało
Dla mojego pokolenia "Pestka" to byla ważna ksiązka.Ale jeszcze ważniejsze było to co robiła Pani Anna przez całe smutne lata komuny i później. Szkoda, ze już nic nam nie napisze. Pewnie teraz spotka tych co podążyli przed nią ot, choćby Księdza Jana. Mija czas, odchodzą piewcy, pozostaje to co stworzyli. Szkoda, że jak widać z napisanych opini, w sumie tak mało wiemy o Ważnych Ludziach Tego Czasu Anko tyle przecież z Ciebie zostało!

odpowiedz

0
0
~viola 2008-06-29 (22:15) 6 lat 4 miesiące 28 dni 10 godzin i 54 minuty temu

moje zdanie
film jest jedynie wizulalna adaptacja ksiazki,zreszta byl bardzo dobry co do reszty osob nie zgadzam sie z krytyka zarowno powiesci jak i ksiazki.wydaje mi sie ze wiele osob wypowiadajacych sie po prostu nie zrozumialo jej tresci jak i obrazu filmu............

odpowiedz

0
0
~€ 2008-06-29 (19:27) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Pestki
Polecam pestki z dyni, są dobre na cerę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Hanka 2008-06-29 (19:49) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 20 minut temu

o pestce
przepraszam bardzo, ale ktos kto ten artykuł pisał, chyba Pestki nie czytał.Agata - tytułowa bohaterka była czterdziestolatka, ktoś ja postarzył:)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~mimi 2008-06-29 (21:23) 6 lat 4 miesiące 28 dni 11 godzin i 46 minut temu

Książka lepsza od filmu.
Tak jest dokładnie, film nie oddaje tego, co jest w książce. A Krystyna Janda w roli głównej to moim zdaniem była pomyłka, z całym szacunkiem dla pani Jandy, którą uważam za b.dobrą aktorkę.

odpowiedz

0
0
~Gość 2008-06-29 (21:21) 6 lat 4 miesiące 28 dni 11 godzin i 48 minut temu

Niewinny czas
(*)(*)(*)

odpowiedz

0
0
~Krystyna 2008-06-29 (20:45) 6 lat 4 miesiące 28 dni 12 godzin i 24 minuty temu

moje kondolencje
Moje szczególne kondolencje dla przyjaciół pani Ani. min.dla p. Zdzisława Łączkowskiego i grupy literatów, którzy byli jej wierni do końca.

odpowiedz

0
0
~Malinowy nosek 2008-06-29 (20:20) 6 lat 4 miesiące 28 dni 12 godzin i 49 minut temu

Raptem wszyscy
w opozycji byli.To jak to możliwe,że ta komuna tyle w Polsce rządziła?Jacy wszyscy świętoszki się porobili,a co do czego to na każdej liście widnieje jeden z drugim.

odpowiedz

0
0
~raf2303 2008-06-29 (19:59) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 10 minut temu

dlaczego nie zawsze jest zamieszczane zdięcie zmarłej osoby(znanej osoby)nie każdy zna ich z nazwiska,a po drugie to te reklemy np.strojów plażowch przy opisie i zasłódze tej osoby zmarłej to chyba coś nietak.

odpowiedz

0
0
~basia 2008-06-29 (19:54) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 15 minut temu

Anka
Książka "Pestka" jest wspaniała. Bohaterka ma dwadzieścia parę lat, a Janda zrobiła z niej 40, żeby zagrać główną rolę i wyszedł knot, choć nie tylko z powowdu wieku bohaterki...Radzę przeczytać książkę...

odpowiedz

0
0
~J. 2008-06-29 (19:46) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 23 minuty temu

Pestka
"(...) Najgorszym złem jest nie mieć nikogo"

odpowiedz

0
0
~ZDZIWIONA 2008-06-29 (19:00) 6 lat 4 miesiące 28 dni 14 godzin i 9 minut temu

Zmarła Anka....
Myślałam,ze to nastolatka.Odrobina sazacunku.Bardziej by pasowało do sytuacji i wieku -Anna.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~humanistka 2008-06-29 (19:24) 6 lat 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 45 minut temu

no nie!
Anka to taki pseudonim artystyczny!

odpowiedz

0
0
~gorks 2008-06-29 (17:55) 6 lat 4 miesiące 28 dni 15 godzin i 14 minut temu

z szacunkiem
z calym szacunkiem, ale kiedys do p.Kowalskiej mowilo sie Anna.czy nie godniej , tym bardziej jesli wezmiemy pod uwage szacowny wiek.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 18 godzin i 42 minuty temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 18 godzin i 45 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 19 godzin i 23 minuty temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 15 godzin i 20 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 15 godzin i 54 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 26708