Strona główna serwisu
Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie

Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przeforsowana przez Platformę Obywatelską chroni sprawców przestępstw i jest wykorzystywana do szybkiego przeprowadzania rozwodów. Kontrola NIK‑u nie pozostawia co do tego żadnej wątpliwości.
Kiedy Platforma Obywatelska oraz wspierająca ją lewica wprowadziły w 2010 i 2011 r. nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, politycy tych partii ogłosili koniec ciemnogrodu. Już nie miała cierpieć żadna żona czy dziecko.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. „Zmiany te pogorszyły sytuację dotkniętych przemocą w rodzinie, a także doprowadziły do wyraźnego spadku liczby ujawnionych wypadków przemocy w rodzinie” – stwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli na temat realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy.

Sprawcy przemocy wobec członków swojej rodziny mogą czuć się bezkarni. „W ponad 80 proc. wypadków wyroki wobec sprawców orzekane są przez sądy w zawieszeniu” – czytamy w raporcie. A sądy zamiast kierować „damskich bokserów” na terapie korekcyjno-edukacyjne, orzekają wobec nich „nakaz powstrzymywania się od alkoholu”.


W ocenie NIK‑u wprowadzenie tzw. Niebieskiej Karty, czyli procedury umożliwiającej nawet na podstawie donosu o przemocy np. wobec dziecka wszczęcie postępowania wobec jednego z rodziców, są „korzystne głównie dla osób, dla których jedyną motywacją (…) było uzyskanie dokumentacji dla celów rozwodowych, opieki nad dzieckiem czy też uzyskania prawa do lokalu, ale niekoniecznie były ofiarami przemocy w rodzinie”.

Procedura Niebieskiej Karty została wykorzystana np. przeciw Elżbiecie Wisz z Rzeszowa podczas toczącej się przed sądem rozprawy o prawo opieki nad dzieckiem. O odebranie córki matce zabiega ojciec dziecka.

Pani Elżbieta nawet nie wiedziała, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Rzeszowie wszczął procedurę Niebieskiej Karty. – Postępowanie zostało rozpoczęte po anonimowym telefonie do MOPS‑u, że mogę stosować przemoc wobec córki – mówi „Codziennej” Wisz. – Nikt z Miejskiego Ośrodka nawet nie skontaktował się ze mną, aby zweryfikować donos. Za to zwrócił się o potwierdzenie doniesień do ojca córki oraz poinformował o doniesieniu sąd – relacjonuje.


Kobieta jest rozgoryczona, gdyż – jak twierdzi – w aktach sądowych nie znalazły się żadne ślady dokumentacji MOPS‑u, potwierdzające prawne czynności w ramach procedury Niebieskiej Karty. Sprawa w sądzie trwa już 18 miesięcy, a córka Elżbiety Wisz znajduje się w rodzinie zastępczej. Opiekę nad nią sprawuje ciotka, czyli siostra ojca dziecka. Wisz nie ma wątpliwości, że Niebieska Karta to „narzędzie opresyjnego, totalitarnego systemu”.

Polecamy w Gazecie Polskiej Codziennie: Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy
Gazeta Polska Codziennie

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (121)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
59
~KASA 2013-07-17 (08:41) 22 godzin i 26 minut temu

RZAD CHORY , WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI CHORY , (PO) NIEUDACZNE KTO NAM ZAFUNDOWAŁ TAKĄ SPUSCIZNE - SOLIDARNOŚĆ ?????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
55
~PS 2013-07-17 (09:01) 22 godzin i 6 minut temu

Zróbcie ANONIMOWĄ ankietę wśród pracowników pomocy społecznej to wam powiedzą co naprawdę sądzą o efektach ustawy o przemocy w rodzinie - raport NIK to pikuś. Tony papierów, wspomaganie rozpadu rodziny i brak pomocy ofiarom oraz utwierdzanie sprawców przemocy w bezkarności - efekty. Kobieta wzywa policję do pijanego, awanturujacego sie męża - policja przyjeżdża, nie ma gdzie go zabrać (brak w promieniu 50 km. izby wytrzeźwień) - zabierają więc kobietę i odwożą do najbliżej mieszkającej rodziny, pijak zostaje w domu. Rano kobieta zastanawia sie jak wrócić do własnego domu - bo "on" podziękuje za wezwanie policji. Ustawa by mogła działać tylko wtedy gdy najpierw przygotowano by infrastrukturę (izby wytrzeźwień, miejsca pobytu dla ofiar, izolacja sprawców /a nie ochrona sądowa/

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
47
~Troll 2013-07-17 (08:45) 22 godzin i 22 minut temu

co za głupi kraj..... a ludzie nadal wierzą PO a za każdym razem ustawy wymierzane są w tak naprawdę w normalnych ludzi, interesy własne chronią złodzieje i bandyci, kiedy wreszcie zrobicie ludzie z tym porządek?????????? Trzeba pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji