Strona główna serwisu
Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza

Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza

Muzykolog Teresa Chylińska, autorka monografii "Karol Szymanowski i jego epoka", została laureatką 12. edycji Konkursu im. Jana Długosza, który rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydała krakowska oficyna Musica Iagellonica.
- Nikt dotąd nie ukazał postaci Karola Szymanowskiego, nurtujących go idei i przemyśleń, w tak wszechstronny i pełny sposób - powiedział muzykolog prof. Leszek Polony w laudacji podczas gali finałowej konkursu w Operze Krakowskiej.

-
Takie dzieło wydarza się nie raz na rok, lecz raz na dziesięciolecia Prof. Leszek Polony
Takie dzieło wydarza się nie raz na rok, lecz raz na dziesięciolecia. Można rzec, iż na równi zasługuje ono na nagrodę, której patronuje imię wielkiego polskiego dziejopisarza, jak i sama nagroda zyskuje dzięki niemu na swym prestiżu - dodał, gratulując laureatce.

Wydane w 2008 r. trzytomowe dzieło "Karol Szymanowski i jego epoka" to obszerna monografia życia i twórczości jednego z najoryginalniejszych kompozytorów europejskich XX w. Według wydawcy, jest pierwszym tak pełnym, źródłowym opracowaniem tematu. Zawiera nieznane dotąd fakty biograficzne, przynosi rewizję wyników dotychczasowych badań, prostuje mylne ustalenia i deformujące opinie. Koleje losów kompozytora ukazane są na szerokim tle historycznym, bez którego niepodobna zrozumieć ani psychologii twórcy, ani jego sztuki.


Teresa Chylińska (ur. w 1931 r.) studiowała muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1953 r. rozpoczęła pracę jako redaktor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Badania naukowe Chylińskiej niemal od początku koncentrowały się na twórczości Szymanowskiego. Jest redaktorem naukowym wydania dzieł oraz bogatej korespondencji tego kompozytora.

- Monografia "Karol Szymanowski i jego epoka", jest więc zwieńczeniem pracy całego życia, wiodącego od żmudnego gromadzenia dokumentacji i źródeł oraz wydania dzieł muzycznych, po syntezę życia i twórczości - powiedział prof. Polony o autorce nagrodzonego dzieła.

Według naukowca, dzieło Chylińskiej to pasjonująca opowieść nie tylko o Szymanowskim ale też o burzliwych czasach, w których przyszło mu żyć. - Po pierwsze - jest epopeją Europy na granicy dwóch epok: epoki XIX-wiecznego, mieszczańskiego czy jeszcze ziemiańskiego salonu, oraz XX-wiecznej epoki buntu mas, rewolucji i wojen światowych, bezkrytycznej fascynacji techniką, ale i zarazem rozbudzających się nadziei na nowy świat - ocenił prof. Polony.


Konkurs im. J. Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r., jako wydarzenie towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, cenione przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł "o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym".

Bezpośrednim celem konkursu jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 30 tys. zł. Do nagrody nominowanych było 10 książek.

W skład jury, któremu przewodniczy prof. Władysław Stróżewski, wchodzą profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~BoLek 2009-11-05 (23:46) 12 godzin i 38 minut temu

Czyżby temat był zbyt trudny?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2009-11-05 (22:27) 13 godzin i 57 minut temu

Chylińska ma na imię Agnieszka i ostatnio przeszła zadziwiającą metamorfozę.Odkryła że jest kobietą i że umie kochać i że fajnie jej z tym.No i fajnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji