więcej

Wielki Piątek - dzień najgłębszej żałoby.

PAP |  dodane 2011-04-22 (07:10) 3 lata 4 miesiące 30 dni i 53 minuty temu
drukuj

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.

W świątyniach katolickich przygotowuje się i odwiedza Groby Pańskie. Nie odprawia się w tym dniu mszy św., jedynie po południu celebrowane jest nabożeństwo, podczas którego śpiewa się pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej. Czytane są odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Bywa też, że odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.

Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. W tym dniu wierni koncentrują się na rozważaniu biblijnego opisu Męki Pańskiej i śmierci Chrystusa na krzyżu, a następnie na adoracji i uczczeniu Krzyża Świętego. Liturgia podkreśla bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenia przez mękę.

W uroczystej modlitwie powszechnej Kościół stara się w tym dniu pamiętać o wszystkich. W sposób szczególny wierni modlą się o zachowanie pokoju na świecie, za starszych braci w wierze (Żydów) oraz rządzących państwami.

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa - czyli Najświętszy Sakrament - przenoszone jest do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła, należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta. Niektóre bardzo pobożne osoby przez cały ten dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia lub piją tylko czystą wodę i spożywają trochę suchego chleba.

(mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 83.33%
nie 2 16.67%

Przeczytaj też

Ulicami Łodzi przeszła 12. Ekumeniczna Droga Krzyżowa

dodane 2011-04-22 (22:40) 3 lata 4 miesiące 29 dni 9 godzin i 23 minuty temu

Ponad 20 osób przybito do krzyża w Wielki Piątek

dodane 2011-04-22 (10:15) 3 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 48 minut temu

Najświętsze relikwie można zobaczyć na Wawelu

dodane 2011-04-22 (00:30) 3 lata 4 miesiące 30 dni 7 godzin i 33 minuty temu

Sprzedaż alkoholu tego dnia bije rekordy

dodane 2011-04-18 (06:00) 3 lata 5 miesięcy 3 dni 2 godziny i 3 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (132)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~polski_patriota__pl 2011-04-22 (09:29) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 34 minuty temu

ludzie wiary
To ludzie chorzy psychicznie! Wiara w Boga jest zaraza wpajana nam od wczesnego dziecinstwa. Gdyby nam nie uzalezniano od samego poczatku to zaden klecha by nas w wieku np juz 14 lat nie przekonal do wiary w takie zabobony. Wiare w Boga nalezy tracic tak jak mleczne zeby! Religia jest to obludny wynalazek do uzalezniania ludzi. A potem takie stare baby placa na radio torunskie. Ja i moi znajomi "nie jakies szare myszy" wielki piatek obchodzimy bardzo godnie i wesolo. Moje dyskoteki sa dzisiaj otwarte i alkohol za pol ceny

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

0
0
~marek 2011-04-22 (08:38) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 25 minut temu

Ozyrys, Attis i Mitra też zmartwychwstawali...i co?
I nic. Chrystus to taka sama bajka jak ci panowi powyżej. Pozdro dla myślących.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

0
0
~ateista54 2011-04-22 (08:42) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 21 minut temu

Tylko goloneczka z musztardą i chrzanem oraz kapustka
- tylko tak ,,przeżywam" katolickie święto wlk piatku.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~marek 2011-04-22 (08:19) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Kiedy będziemy upamiętniać cierpienia i śmierć
tysięcy ludzi, w tym filozofów i astrologów, palonych przez wieki na stosach przez klechów w imię Jezusa?

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

0
0
~KONKORDAT ? 2011-04-23 (03:52) 3 lata 4 miesiące 29 dni 4 godziny i 11 minut temu

ORGANIZACJA HANDLOWA BOGACĄCA SIĘ PRZEZ WYZYSK LUDU...
TAK DEKRET RZĄDU MEKSYKU z 21.12.1931 r. O KOŚCIELE KATOLICKIM...

odpowiedz

0
0
fiann 2011-04-22 (08:12) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 51 minut temu

jaka znowu męka czy żałoba?
ależ ten Watykan wyprał Słowianom mózgi przez tysiąc lat! toż to święto wiosny, odrodzenia, radości!!! a ci nic, tylko martyrologia, post i memento mori... i oczywiście to tylko dla owieczek, pasterzy przecież nie dotyczy - żałosne!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
muminka 2011-04-22 (09:09) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 54 minuty temu

jaka żałoba??
przecież dzisiaj są moje wielkie urodziny!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~mim 2011-04-22 (08:24) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 39 minut temu

ateisci wara mi od swiąt
a w poniedzialek do roboty!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~nomen ili mors 2011-04-22 (09:06) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 57 minut temu

wkurza mnie !
narzucanie swoich poglądów innym i brednie o wyższości katolicyzmu nad ateizmem i odwrotnie. Katoliku -nie nawracaj wszystkich wokół Ateisto - nie wyśmiewaj ( publicznie) praktyk religijnych I BĘDZIE OK

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~funky 2011-04-22 (08:45) 3 lata 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 18 minut temu

A ja dziś zapodaję Rahmsteina
Na maxa od 9 rano do 10 wieczorem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kimo 2011-04-22 (07:39) 3 lata 4 miesiące 30 dni i 24 minuty temu

Post?
Co za bzdury! jeszcze nie widziałem,żeby ktoś naprawdę pościł i żył żałobnie w ten dzień.Wszyscy tylko deklarują i wymagają od innych! Nasza religijność jest tylko na pokaz i do demonstrowania wyższości nad inną religią.Można nagrzeszyć,ksiądz rozgrzeszy - i można od nowa! Fajnie? prawda?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~pragnacy wiedzy. 2011-04-22 (09:04) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 59 minut temu

Drodzy katolicy.
Mam takie pytanie.Wierzycie w to co glosi Wasza religia i w to ,ze po smierci pojdziecie do raju.Dlaczego wiec tak sie boicie smierci ?Gdybym wiedzial ze ide do lepszego miejsca niz obecne jak Wy to wiecie to nie balbym sie a szedl tam bez obaw.Mozecie mi wyjasnic dlaczego boicie sie raju?I czy pompowanienie pieniedzy w kieszenie Waszych wielebnych otwiera Wam te furtke do raju szerzej?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~pobudka 2011-04-22 (10:23) 3 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 40 minut temu

to wszystko to jedno wielkie kłamstwo
jezus nie istniał, to zbitek postaci historycznych, wymyślony do kontroli ludzi poprzez poczucie wińy i cierpienia, żalu czyli niskie wibracje, szukaj info jesus never existed

odpowiedz

0
0
~Azazel 2011-04-22 (09:37) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 26 minut temu

Na wielki piątek mielony i szyneczka
A wy jak chcecie to sami się przybijcie do krzyża. Na znak żałoby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Głęboki 2011-04-22 (10:04) 3 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 59 minut temu

Najgłębszą żałobę mam najgłębiej.
Wraz z jej wyznawcami.

odpowiedz

0
0
~Oozy 2011-04-22 (09:26) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 37 minut temu

Żałobę uprawiają wyłącznie katolicy - i to nie wszyscy. Normalni ludzie
sami układają sobie kalendarz życia i jadłospis, odrzucając głos oszustów w czarnych sukienkach.

odpowiedz

0
0
~Monika 2011-04-22 (09:24) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 39 minut temu

OFIARA OKUPU - WYRAZ MiŁOŚCI BOŻEJ
prawdziwi chrześcijanie nie mają przeżywać męki, mają rozpamiętywać wartość okupu jaki ze swojego doskonałego /nie skażonego grzechem/ życia złożył Jezus 14 nisan w dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca po to aby każdy z tej ofiary mógł skorzystać i żyć wiecznie tu na ziemi w Królestwie Bożym o które się modlimy słowami "przyjdź królestwo twoje, bądź wola twoja jako w niebie tak i na ziemi" W przeddzień swojej śmierci Jezus zawarł przymierze ze swoimi uczniami co do złożenia okupu ze swojego życia. To wyjątkowe wydarzenie polecił upamiętniać słowami "czyńcie to na moją pamiątkę" Ew. Łukasza 22:19 /przeczytaj cały rozdział 19. Odpowiednik tego dnia i tego wydarzenia przypadał w tym roku 17.04. 2011. Upamiętnianie śmierci naszego Odkupiciela to nie stosy jedzenia, picia, porządki w domu, jajka, bazie , kurczaki i inne zwyczaje nie mające nic wspólnego ze służeniem Bogu, to wiedza- poznanie Boga, Jego syna Jezusa Chrystusa oraz spełnianie ICH woli. Ew. Jana 17:3. Ofiarna śmierć Jezusa to powód do doceniania tej ofiary, wdzięczności wobec Boga i Jego syna to zdobycie wiedzy jaki pożytek z tej ofiarnej śmierci może odnieść każdy z nas i co robić aby z tej ofiary okupu skorzystać. Więcej tel. 91 39 21 192 po 17

odpowiedz

0
0
~Wiltor 2011-04-22 (09:20) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 43 minuty temu

ale trzeba byc WIELKIM s....nem aby...
skazywać na meki własnego syna, albo byc WIELKIM MASOCHISTOM, aby sobie zadawać takie męki. Bo na jedo to wychodzi, bo ponoc gośc był w "trzy w jednym". A teraz każdemu, aby się lepiej poczuł, wmawia, że to "ZA", lub "DLA" niego niego to najwyższy zrobił, dla twojego zbawienia. I jak się ma czuć w te dni katolik? Gratuluje samopoczucia i smacznego jajaka heheheheh A tak serio to życzę miłe spędzonych WOLNYCH dni, kiedys to były dni witania WIOSNY,

odpowiedz

0
0
~ateista54 2011-04-22 (09:18) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 45 minut temu

Żal mi katolików- w XXI wieku wierzyć
w głoszone przez watykańczyków brednie i niedorzeczności z ich mitologii. Nie da się tego robić bez wyłączenia przynajmniej połowy mózgu.

odpowiedz

0
0
~ja 2011-04-22 (09:17) 3 lata 4 miesiące 29 dni 22 godziny i 46 minut temu

dla księdza
to ty chodzisz dla księdza

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Eksperci: Polacy zapomnieli, że grypa jest wciąż groźną chorobą
dodane 2014-09-20 (10:20) 21 godzin i 43 minuty temu

O krok od katastrofy w Warszawie. Maszyniści użyli urządzenia "radio-stop"
dodane 2014-09-19 (21:21) 1 dzień 10 godzin i 42 minuty temu

materiał wideo

Czarzasty: Grabarczyk był fatalnym ministrem, teraz jest najbliższym przyjacielem Kopacz
dodane 2014-09-19 (12:24) 1 dzień 19 godzin i 39 minut temu

Prof. Kazimierz Kik: Teresa Piotrowska to najsłabsze ogniwo nowego rządu
dodane 2014-09-19 (12:02) 1 dzień 20 godzin i 1 minutę temu

Grzegorz Schetyna: Ewa Kopacz potrafi podejmować trudne decyzje
dodane 2014-09-19 (19:50) 1 dzień 12 godzin i 13 minut temu

Skandal w Kambodży. Pedofile odwiedzają sierocińce jak domy publiczne
dodane 2014-09-19 (12:28) 1 dzień 19 godzin i 35 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Twoim zdaniem Ewa Kopacz będzie lepszym premierem niż Donald Tusk?

liczba oddanych głosów: 29360