więcej

Ta prosta czynność może uratować życie.

PAP |  dodane 2010-10-15 (06:15) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 19 godzin i 25 minut temu
drukuj


Ta prosta czynność może uratować życie
opinie
Ok. 1,5 mln małych dzieci umiera co roku z powodu biegunki; mycie rąk mydłem może zredukować jej występowanie aż w 40% - przypomina UNICEF w Światowym Dniu Mycia Rąk. Mycie rąk zmniejsza też ryzyko zachorowania na grypę.

Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony z inicjatywy UNICEF 15 października, został ustanowiony, by podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.

UNICEF przekonuje, że mycie rąk mydłem to nawyk, który może uratować życie. Właściwa higiena, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, redukuje o ponad 40% zachorowania na biegunkę oraz o 25% infekcje oddechowe. Każdego roku choroby układu pokarmowego i oddechowego są przyczyną śmierci ponad 3,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia.

Mydło, mimo że jest dostępne w większości gospodarstw domowych na świecie, używane jest - w zależności od regionu - przez od zera do 34% rodzin.

- Częste mycie rąk to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zarażenia się grypą - podkreśla dr Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Także Główny Inspektorat Sanitarny zaleca częste mycie rąk mydłem pod bieżącą wodą, a po kasłaniu lub kichaniu mycie rąk mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą przez 20-30 sekund, także między palcami.

W 2008 r. w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 mln dzieci, tego dnia w 86 krajach na pięciu kontynentach odbywały się różnorodne imprezy promujące mycie rąk.

W tym roku UNICEF wraz z partnerami promuje zasady higieny m.in. w szkołach na terenach dotkniętych powodzią w Pakistanie. Akcje związane z Światowym Dniem Mycia Rąk organizuje również m.in. Polska Akcja Humanitarna.

(mj, ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 85.71%
nie 1 14.29%

Przeczytaj też

Lekarze zatańczyli, żeby pokazać, jak się myje ręce

dodane 2012-05-05 (16:22) 2 lata 2 miesiące 26 dni 9 godzin i 18 minut temu

Chcesz mieć biegunkę i ropień? Idź na dworzec

dodane 2011-05-06 (18:09) 3 lata 2 miesiące 25 dni 7 godzin i 31 minut temu

2,5 miliarda ludzi żyje bez toalet

dodane 2010-11-18 (17:52) 3 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 48 minut temu

Stan wyjątkowy na Haiti - cholera zbiera śmiertelne żniwo

dodane 2010-10-23 (05:25) 3 lata 9 miesięcy 8 dni 20 godzin i 15 minut temu

Epidemia cholery na Haiti; zmarło 135 osób

aktualizacja 2010-10-22 (08:20) 3 lata 9 miesięcy 9 dni 17 godzin i 20 minut temu

Czy wiesz co masz na rekach?

dodane 2010-10-14 (03:20) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 22 godziny i 20 minut temu

Szczepionki przeciwgrypowe to był wielki przekręt?

dodane 2010-08-05 (16:43) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 8 godzin i 57 minut temu

Powódź w Pakistanie: już 1400 ofiar, 3 mln poszkodowanych

dodane 2010-08-03 (11:20) 3 lata 11 miesięcy 28 dni 14 godzin i 20 minut temu

Kilku żołnierzy wróciło z Afganistanu z pasożytem

dodane 2010-07-08 (17:23) 4 lata 23 dni 8 godzin i 17 minut temu

Chcesz umyć ręce po toalecie? Musisz zapłacić

dodane 2010-06-29 (14:10) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 11 godzin i 30 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (40)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~M 2010-10-15 (13:31) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 12 godzin i 9 minut temu

A ja proponuje uzywac papieru toaletowego - szczegolnie dot. Azjatyckiej/Afrykanskiej czesci swiata
Jak w temacie - tacy np hindusi czy muzulmanie brak papieru toaletowego, myja sie zimna (!) woda, bez detergetu czy czegokolwiek zeby miec pewnosc ze kupa nie zostala na reku Niby maja wytlumaczenie ze oni to robia lewa reka- wiec ciekawe jak juz myja po wszystkim rece czy myja kazda odzielnie czy musza pocierac lewa o prawa Bleeeeeee A pozniej sie dziwia ze im dzieci choruja i umieraja

odpowiedz

0
0
~M 2010-10-15 (12:37) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 3 minuty temu

A ja proponuje uzywac papieru toaletowego - szczegolnie dot. Azjatyckiej/Afrykanskiej czesci swiata
Jak w temacie - tacy np hindusi czy muzulmanie brak papieru toaletowego, myja sie zimna (!) woda, bez detergetu czy czegokolwiek zeby miec pewnosc ze kupa nie zostala na reku Niby maja wytlumaczenie ze oni to robia lewa reka- wiec ciekawe jak juz myja po wszystkim rece czy myja kazda odzielnie czy musza pocierac lewa o prawa Bleeeeeee A pozniej sie dziwia ze im dzieci choruja i umieraja

odpowiedz

0
0
~bambi 2010-10-15 (12:34) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 6 minut temu

Mydło i ręczniki w szkołach
To może zacznijmy od wprowadzenia do szkół mydeł i ręczników papierowych ( o papierze toaletowym nie wspomnę, bo jak dziecko zapomni do szkoły chusteczek hig. to ma problem w toalecie).

odpowiedz

0
0
~M 2010-10-15 (12:27) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 13 minut temu

A ja proponuje uzywac papieru toaletowego - szczegolnie dot. Azjatyckiej/Afrykanskiej czesci swiata
Jak w temacie - tacy np hindusi czy muzulmanie brak papieru toaletowego, myja sie zimna (!) woda, bez detergetu czy czegokolwiek zeby miec pewnosc ze kupa nie zostala na reku Niby maja wytlumaczenie ze oni to robia lewa reka- wiec ciekawe jak juz myja po wszystkim rece czy myja kazda odzielnie czy musza pocierac lewa o prawa Bleeeeeee A pozniej sie dziwia ze im dzieci choruja i umieraja

odpowiedz

0
0
goj 2010-10-15 (12:16) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Uważam że o takich sprawach w 21w
nie powinno się mówić :/!! Ale jak widać co niektórzy nie mają pojęcia co to jest mydło. Wstyd

odpowiedz

0
0
~M 2010-10-15 (12:14) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 26 minut temu

A ja proponuje uzywac papieru toaletowego - szczegolnie dot. Azjatyckiej/Afrykanskiej czesci swiata
Jak w temacie - tacy np hindusi czy muzulmanie brak papieru toaletowego, myja sie zimna (!) woda, bez detergetu czy czegokolwiek zeby miec pewnosc ze kupa nie zostala na reku Niby maja wytlumaczenie ze oni to robia lewa reka- wiec ciekawe jak juz myja po wszystkim rece czy myja kazda odzielnie czy musza pocierac lewa o prawa Bleeeeeee A pozniej sie dziwia ze im dzieci choruja i umieraja

odpowiedz

0
0
~deo 2010-10-15 (12:11) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 29 minut temu

tylko lesbijce przeszkadza zapach prawdziwego faceta
a co do facetów to nie wszyscy lubią stare śledzie

odpowiedz

0
0
~deo 2010-10-15 (12:11) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 13 godzin i 29 minut temu

tylko lesbijce przeszkadza zapach prawdziwego faceta
a co do facetów to nie wszyscy lubią stare śledzie

odpowiedz

0
0
~luky 2010-10-15 (10:02) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 15 godzin i 38 minut temu

ja spedzilem w ziemiance w czsie vietnam war
Bylismy zasypani czltery tygodnie w ziemiance zero higieny,koserwy,brudna woda. i nic nas nie ruszlo.Zadna choroba. szczescie ze odnalezli NZ zolnierze. mam 65 lat pale pije i zyje,nic mi nie dolega.w polsce bym juz dostall choroby narwowej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~poznaniak 2010-10-15 (11:15) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 14 godzin i 25 minut temu

OJ WARSZAWIACY MYJTA SIĘ TO NIE BOLI
znowu do was piją

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~humo....... 2010-10-15 (08:57) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 16 godzin i 43 minuty temu

Co ja proponuję ?
Obniżyć o pół godziny lekcję religii w szkołach i przeszkolach [ tam chyba nie ma religii ] , ale tak jakby była i wprowadzić lekcję nauki higieny . Pilnie !

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
DERP 2010-10-15 (11:39) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 14 godzin i 1 minutę temu

To trzeba wiedzieć
gdzie wtedy byli rodzice!?

odpowiedz

0
0
~wers 2010-10-15 (10:08) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 15 godzin i 32 minuty temu

Myjta się dziewczyny
bo nie znata dnia ani godziny.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~freud 2010-10-15 (09:12) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 16 godzin i 28 minut temu

częste mycie rąk
Nie wiem czy to jest normalne, ale myję recę ok. 50 razy dziennie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
Ewe. 2010-10-15 (10:39) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Moja cora
nie miala w przedzkolu religii ,dodam ze przedszkole bylo katolickie,teraz uczeszcza do szkoly ,religie ma raz w tygodniu i jest dobrze ,wie tyle ile powinna wiedziec,a co do higieny zawsze w przedszkolu i szkole byla ona przestrzegana .

odpowiedz

0
0
~chich 2010-10-15 (09:27) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 16 godzin i 13 minut temu

A kiedy...
przypada swiatowy dzien podcieranie d...y ?? koritaz rozprowadzi mydełka i rolki papieru toaletowego, nr konta... koritaz: Bank Prywatny 11111111111111111111111111

odpowiedz

0
0
~Kika 2010-10-15 (09:05) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 16 godzin i 35 minut temu

Zaraz pojawią się fundacje wożące mydło do Sudanu
Oczywiście po 12 PLN za kostkę.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Generał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF
dodane 2014-07-31 (19:55) 5 godzin i 45 minut temu

Radosław Sikorski kandydatem na szefa dyplomacji UE i wiceprzewodniczącego KE
dodane 2014-07-31 (18:25) 7 godzin i 15 minut temu

materiał wideo

Prezydent Bronisław Komorowski: powstańcy walczyli o jedność narodu
dodane 2014-07-31 (19:19) 6 godzin i 21 minut temu

Ebola: Liberia, Sierra Leone, Zachód w stanie podwyższonego alertu
dodane 2014-07-31 (20:10) 5 godzin i 30 minut temu

Lech Wałęsa stracił ulicę w San Francisco
dodane 2014-07-31 (17:09) 8 godzin i 31 minut temu

Brytyjski parlament: NATO nieprzygotowane do odparcia ataku Rosji
dodane 2014-07-31 (15:32) 10 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zgadzasz się z wynikami kontroli NIK dot. przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków?

liczba oddanych głosów: 1082