Strona główna serwisu
Śmiertelny wypadek w kopalni, zginął 23-​letni górnik

Śmiertelny wypadek w kopalni, zginął 23-​letni górnik

23-letni górnik zginął w kopalni Murcki-Staszic, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) . Pracownika pochwycił napęd będącego w ruchu taśmociągu - poinformował holding.
To szósty w tym roku śmiertelny wypadek w polskim górnictwie, a piąty w kopalniach węgla kamiennego.

Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach przyznaje, że tak tragicznego stycznia nie było w tej branży od wielu lat. Prezes Urzędu, Piotr Litwa, zaalarmował w tej sprawie Ministerstwo Gospodarki. Zamierza też rozmawiać o bezpieczeństwie w kopalniach z szefami spółek węglowych.

Do tragedii doszło rano 500 m pod ziemią, w kopalni Staszic (przed połączeniem z pobliską kopalnią Murcki był to samodzielny zakład). Okoliczności wypadku ustalają Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach oraz służby bhp kopalni i holdingu.


Zmarły górnik był kawalerem, w kopalni pracował od czterech lat jako młodszy górnik. Był zatrudniony w oddziale odstawy głównej, zajmującej się transportem wydobywanego węgla spod ściany wydobywczej do szybu; obsługiwał przenośnik taśmowy.

Seria wypadków w kopalniach

To kolejny w ostatnich dniach śmiertelny wypadek w górnictwie. W poniedziałek w kopalni Knurów-Szczygłowice należącej do Kompanii Węglowej zginął 56-letni górnik. Pracownika, zatrudnionego w firmie świadczącej usługi dla kopalni, pochwycił będący w ruchu górniczy kombajn chodnikowy. Do tragedii doszło 1050 m pod ziemią.


Ponad tydzień temu w kopalni rud cynku i ołowiu, należącej do Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie koło Olkusza zginął 42-letni górnik strzałowy.

Wcześniej, 8 stycznia, jednego dnia w trzech niezależnych wypadkach zginęło trzech górników: dwóch pod ziemią w kopalni Pniówek w Pawłowicach, jeden w zakładzie przeróbczym (na powierzchni) katowickiej kopalni Wieczorek - także należącej do KHW.

Po tej serii wypadków, 11 stycznia Wyższy Urząd Górniczy uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym górnicy mogą anonimowo zgłaszać przypadki naruszania zasad bezpieczeństwa w kopalniach. Oprócz numeru 32 736 19 47 działa także adres e-mail bhp.uwagi@wug.gov.pl, gdzie również można zgłaszać uwagi dotyczące stanu bezpieczeństwa. Rosnąca liczba wypadków niepokoi prezesa WUG, Piotra Litwę.

Jak zapobiec wypadkom?

- Dzisiaj przekazałem swoje zaniepokojenie do Ministerstwa Gospodarki, które sprawuje pieczę nad kopalniami węgla kamiennego. W najbliższym czasie będę rozmawiał z kierownictwem spółek węglowych.
Oczekuję od pracodawców konkretnych propozycji przeciwdziałania wypadkom pod ziemią Piotr Litwa
Oczekuję od pracodawców konkretnych propozycji przeciwdziałania wypadkom pod ziemią - powiedział w środę Litwa.


W piątek szef WUG ma uczestniczyć w posiedzeniu rady nadzorczej Kompanii Węglowej, a w połowie lutego spotka się z nowym kierownictwem Katowickiego Holdingu Węglowego. - W każdej z trzech największych firm węglowych, na podstawie analizy ubiegłorocznych danych, wskazaliśmy kopalnie, gdzie było najwięcej wypadków i niebezpiecznych zdarzeń - podkreślił Litwa.

W ocenie nadzoru górniczego, gwałtowne pogorszenie stanu bezpieczeństwa nastąpiło w ciągu ostatnich trzech miesięcy np. w kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie były aż trzy śmiertelne wypadki: 26 października, 25 listopada oraz 24 stycznia. Ponadto w zeszłym roku w tym zakładzie aż pięciu górników zostało ciężko rannych. Doszło też do dwóch pożarów, spowodowanych samozagrzaniem węgla.

- Prezes uznał, że niezbędne jest przeprowadzenie w trybie nadzwyczajnym przeglądu wszystkich stanowisk pracy w tej kopalni, a w oparciu o uzyskane wyniki podjęcie zdecydowanych działań naprawczych - powiedziała rzeczniczka WUG, Jolanta Talarczyk.

W ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęły 24 osoby, w tym 15 w kopalniach węgla kamiennego, osiem w kopalniach rud miedzi, a jedna w górnictwie nafty i gazu. Rok wcześniej śmiertelnych ofiar górniczej pracy było 38, z czego 36 w kopalniach węgla.

Ogółem w 2010 r. w górnictwie odnotowano 5% mniej wypadków niż rok wcześniej. W górnictwie kopalin podstawowych (głównie kopalnie węgla kamiennego, rud miedzi, cynku i ołowiu, kopalnie odkrywkowe oraz otworowe - nafty i gazu) doszło do 3342 rozmaitych wypadków - 177 mniej niż rok wcześniej.


W podsumowaniu za ubiegły rok kopalnie węgla kamiennego, gdzie wypadków jest wciąż najwięcej, statystycznie wypadają lepiej od niektórych innych gałęzi górnictwa - liczba wypadków ogółem zmalała tam o 6,6% (mniej o 184). W górnictwie rud miedzi poszkodowanych w wypadkach zostało 560 osób, czyli o 3,11% mniej niż w roku poprzednim; więcej było tu jednak wypadków śmiertelnych.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (17)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~m 2011-01-27 (14:18) 4 godziny i 35 minut temu

spoczywaj w spokoju!jak zawsze wielki żal jak umiera młody człowiek a dodatkowo górnik w trakcie pracy:(ludzie(apeluje do góry)zróbcie wreszcie coś z bezpieczeństwem w kopalniach,to co tam się wyprawia nie mieści sie w głowach,jedno wielkie g.............a potem w konsekwencji giną bogu ducha winni ludzie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~tyrfgg 2011-01-26 (20:23) 22 godzin i 30 minut temu

dlaczego młody człowiek oddał życie za czyjaś głupotę. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ewa 2011-01-26 (13:10) 5 godzin i 43 minut temu

Wnoszę o wypłacenie rodzinie tragicznie zmarłego górnika odszkodowania w wysokości 250 tys. zł. Dlaczego tylko "inni" mogą je otrzymać? Proszę je wypłacać poległym w czasie pełnienia służby policjantom, żołnierzom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji