więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1051309solidarnych Solidarni z Ukrainą

Senat poparł ustawę zakazującą handlu "dopalaczami".

PAP |  dodane 2009-03-05 (22:30) 5 lat 1 miesiąc 12 dni i 53 minuty temu
drukuj

Senat poparł nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła zakaz handlu tzw. dopalaczami. "Za" opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw.

Senatorowie wprowadzili do noweli poprawkę językową, korygującą błąd w łacińskiej nazwie jednej z substancji.

Początkowo nowela - zgodnie z wytycznymi UE - miała zakazywać handlu tylko "dopalaczami" zawierającymi benzylopiperazynę (około 10% siły działania amfetaminy). Sejm przyjął do niej poprawkę, która zakazuje rozprowadzania także 17 innych substancji, pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z "dopalaczami", które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonują, że "dopalacze" są "legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych".

Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkanki Lublina, która kupiła "dopalacze" i po ich spożyciu poczuła się źle. Zlecono kolejną opinię biegłych w tej sprawie.

Postępowania prowadzą także prokuratury w Poznaniu i Łodzi. Śledczy badają m.in. czy oferowane substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W około 60 sklepach z dopalaczami prowadzone są kontrole koordynowane przez urzędy skarbowe.

(ab)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 6 35.29%
nie 11 64.71%

Przeczytaj też

Zakaz handlu "dopalaczami" czeka na podpis prezydenta

dodane 2009-03-20 (10:30) 5 lat 28 dni 12 godzin i 53 minuty temu

Dopalacze.com będą działać dalej - nowa ustawa nie pomoże

dodane 2009-02-13 (16:05) 5 lat 2 miesiące 4 dni 7 godzin i 18 minut temu

Niemcy do Polaków: macie amfę w sklepach!

dodane 2009-02-12 (08:41) 5 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 42 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (47)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~borys540 2010-09-26 (09:59) 3 lata 6 miesięcy 22 dni 13 godzin i 24 minuty temu

paranoja
pozamykajmy wszystko najlepiej sklepy z farbami,klejami oraz rosmana bo się gówniarze mogą proszków do prania nażreć

odpowiedz

0
0
~Drago 2010-09-21 (09:06) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 14 godzin i 17 minut temu

Prawo dla bogatych
Lepiej niech szukają kasy u siebie w portfelach sprzedadzą drogie majątki i nowe fury. Boli że ktoś na czymś zarabia? Bimbru też kiedyś zakazali bo im ta chemia z akcyzą nie szła ;-) Własna uprawa tytoniu też zakazana, produkcja ropy na domową skalę. Zakazują tego na czym nie mogą zarobić.

odpowiedz

0
0
~sq 2009-03-05 (23:12) 5 lat 1 miesiąc 12 dni i 11 minut temu

komedia
kobieta po dopalaczu poczula sie zle hehehe - ilu po alkoholu czuje sie dobrze ? - pewnie wszyscy

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~xxx 2009-03-09 (11:16) 5 lat 1 miesiąc 8 dni 12 godzin i 7 minut temu

Mieszkanka Lublina....
hahhah Przecież produkty z dopalaczy NIE są do Sporzycia (hahahahah).... To jak by sie Najadła Tabletek do ZMYWARKI do NACZYń ....Paranoja...>>>>>

odpowiedz

0
0
~... 2009-03-06 (00:39) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 44 minuty temu

PYTANIE...
Niby dlaczego ktoś może zabrać komukolwiek robienia z sobą co chce? Dlaczego rząd decyduje o tym czy ja moge brać narkotyki czy nie? Chyba moge sam decydować o tym co chce robić? Chory jest ten świat... A jakoś meneli z pod sklepu nich nie ściga prawnie, że są wrakami ludzi...

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~ihai 2009-03-06 (02:20) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 21 godzin i 3 minuty temu

projekt ustawy
Proponuję się, w związku z kryzysem gospodarczym, opodatkować wdychane powietrze i wprowadzić surowe kary za nadmierne jego zużywanie. W dalszej kolejności uchwalić trzeba zakaz spożywania kawy. W przyszłości rząd zastanawia się nad ustawą, która ma na celu stwierdzenie, czy dana jednostka ma prawo do życia. Ww. projekty mieszczą się w ramach nowego programu zapobiegania złemu samopoczuciu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Paweł ZG 2009-03-06 (09:09) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 14 godzin i 14 minut temu

Zrobili ze mnie PRZESTEPCĘ!!!
Miałem nadzieję że nasz Senat jednak okarze się mądrzejszy od show-sejmu... Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem tych sklepów zwłaszcza jesli chodzi o używki mocniejsze ale mimo to jestem zażenowany postawą naszych rządzących. Tylko czekać aż zaczną delegalizować wszelkie "podejrzane" rośliny. ps. jestem zapaleńcem kaktusów i mam w domu jeden taki okaz w związku z tym za 2 tygodnie gdy ustawa wejdzie w życie stanę się PRZESTĘPCĄ! Dzięki serdeczne.

odpowiedz

0
0
~Mikarus 2009-03-06 (02:29) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 20 godzin i 54 minuty temu

hmm
No to ja nie powiem kto ma zjarany mózg, że nie odróżnia depenalizacji od legalizacji. A żyjemy w państwie niby demokratycznym i jak jedni mają prawo zalewać się w trupa i tłuc rodziny to inni powinni mieć prawo zajarania. No ale to typowa hipokryzja Polaków - jak ja coś robię to jest OK i jeśli mi ktoś będzie próbował tego zabraniać to bedę wyklinał pod niebiosa niesprawiedliwość, ale jak ktoś inny to już "ćpun, zamknąć, zakazać". Jak już zakazujemy to wszystkiego ! Papierosy, alkohol, słodycze - ponoć prawo ma być równe wobec wszystkich ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Borg 2009-03-06 (03:20) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 20 godzin i 3 minuty temu

A tam, to sie z zagranicy zamowi ;] To szczelnie pakowane to piesek nie wyniucha :)

odpowiedz

0
0
~Mariusz 2009-03-05 (23:21) 5 lat 1 miesiąc 12 dni i 2 minuty temu

I co z tego ? I tak nie wygraja tej wojny
Dopalacze juz maja duzo nowcyh substancji ktore sa dozwolone ;-) a pozatym tam przynajmniej nawet 50-latka sprawdzaja dowody a diler napewno na ulicy robi tak samo ;] Pozatym zakazywanie czegos bardziej promuje te substancje jak zakazali akohol spozycie zwiekszylo sie 13x . Tak samo rzad w 2000 roku wypromował sam marihuane i dal zarobić mafii na tym miliardy ;]

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Bob 2009-03-06 (01:45) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 21 godzin i 38 minut temu

Marley
Powinno sie wymagac od ludzi zazywajacych jak i pijacych zaswiadczenia ze w przypadku powiklan chorobowych pokryja koszty leczenia z wlasnej kieszeni i tyle.Lub odprowadzac skladki na ten cel przez cale zycie wlasnie od nich.Pozatym opodatkowac zalegalizowac i beda pieniazki i spokoj z kontrabanda i dilerami

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~co za moron 2009-03-06 (02:28) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 20 godzin i 55 minut temu

heh
nie zapomnij ze sa ludzie ktorych stac na narkotyki :) a poza tym ja tam pale ziolko i czasem wciagne gramika kokainy ;) nie szkoda mi pieniedzy na to :) i nie jestem cpunem skoro jestem swiadomy tego ze wydaje na to pieniadze ktore zarabiam sam i wlasnymi rekoma:) pozdrawiam :P i nie chodze i nie pozyczam :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pozdrawiam 2009-03-06 (00:51) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 32 minuty temu

Uprawa Konopii Indyjskich
Delegalizacja karalności uprawy konopii jest jedynym sposobem, by zmniejszyć ilość osób uzależnionych od twardych narkotyków. Każdy kto przemyślał całą sprawę, wie bardzo dobrze o tym, że jest KLIENT i SPRZEDAWCA. Sprzedawca w swojej ofercie posiada, prócz konopii, także twarde narkotyki, które uzależniają chemicznie organizm człowieka. Druga sprawa to środowisko, z którym osoba KUPUJĄCA się styka - przeważnie, są to ludzie z marginesu społecznego, żyjący z dealerki. Polskie prawo nie gwarantuje więc żadnego bezpieczeństwa dla ludzi palących leczniczo marichuanę, a wręcz promuje i potęguje zjawiska kryminogenne. Wiele państw w Unii Europejskiej "zrozumiało" istotę zjawiska "wchodzenia w narkotyki" i delegalizując karalność uprawy, odebrało mafii 90% rynku. Niemcy, Austria, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Holandia i Czechy to tylko niektóre z tych państw...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~cykcyk 2009-03-06 (00:52) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 31 minut temu

nie bedzie dopalaczy
to beda fete znowu kupowac a jak wiadomo nie ma z tym problemu

odpowiedz

0
0
~kpn 2009-03-06 (00:32) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 51 minut temu

a ja nie wiedzialem ze mamy az 100 senatorow
to tyle samo co w stanach tylko tam jest 10 x wiecej ludzi ,po co nam tylu darmozjadow? nic nie robia w kraju i osmieszaja polske za granica. pogonic burakow do roboty albo do szkoly to moze chociaz jeden nauczy sie angielskiego....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ćpun 2009-03-06 (00:38) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 45 minut temu

wystarcza checi
jesli ktos bedzie chcial sie nacpac to i tak znajdzie sposob

odpowiedz

0
0
jamaaaaal 2009-03-06 (00:21) 5 lat 1 miesiąc 11 dni 23 godziny i 2 minuty temu

źle się poczuła...
może myślała, że polopirynę jej sprzedali??

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Matka zagłodzonego dziecka z Brzeznej usłyszała zarzut
dodane 2014-04-17 (21:30) 1 godzinę i 53 minuty temu

materiał wideo

Paweł Kowal: Władimir Putin buduje trzecie imperium
dodane 2014-04-17 (21:39) 1 godzinę i 44 minuty temu

Pięciotysięczna demonstracja jedności kraju w Doniecku
dodane 2014-04-17 (21:45) 1 godzinę i 38 minut temu

Ukraina prosi MTK o śledztwo ws. zabitych na Majdanie
dodane 2014-04-17 (19:45) 3 godziny i 38 minut temu

Polscy pancerni
dodane 2014-04-17 (08:03) 15 godzin i 20 minut temu

Szef MON: Polska i USA rozpoczynają program solidarności i partnerstwa
dodane 2014-04-17 (18:10) 5 godzin i 13 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się wojny na Ukrainie?

liczba oddanych głosów: 4194