więcej

Religa: utwierdzam się w przekonaniu, że Boga nie ma .

Logo dostawcy  Dziennik |  dodane 2008-10-31 (07:45) 6 lat 25 dni 20 godzin i 3 minuty temu
drukuj


Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale też nie czepiam się życia kurczowo. Jestem ateistą. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" Zbigniew Religa.

"Dziennik": Nadal się pan nie boi śmierci? Czy, aby zaakceptować śmierć, trzeba być lekarzem?

Zbigniew Religa: Trzeba być człowiekiem, który ma na ten temat przemyślenia. Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać. Każdy musi umrzeć, panie też. Dla mnie śmierć jest niczym, śmierć jest snem. Tłumaczę to sobie jeszcze tak: miałem ukochane miejsce w świecie - Wyspy Zielonego Przylądka. Ukochane było dawno temu, kiedy nie było tam tych wszystkich hoteli, tłumu turystów, hucznych imprez, a ja mogłem łowić ryby. Ale mnie na tych Wyspach nie ma. Nie żyję tam, nie żyję i już. To samo dotyczy innych miejsc na świecie. I naturalną koleją rzeczy kiedyś nie będzie mnie też tu.

I nie zastanawia się pan, gdzie pan będzie, kiedy tu pana nie będzie?

- Nie muszę, wiem, gdzie będę. W ziemi.

Rozumiem, że jest się ateistą, kiedy jest się młodym, zdrowym, świat jest piękny i wszystko przed nami. Ale im bliżej końca tym - wydawałoby się - więcej pytań o to, co będzie dalej.

- U mnie jest na odwrót. Jestem ateistą coraz bardziej.

Kiedyś był pan bardziej skłonny uwierzyć w siły nadprzyrodzone?

Ja pochodzę z rodziny katolickiej. Był taki okres w moim dzieciństwie, kiedy wierzyłem w Boga. Potem zacząłem się nad tym wszystkim zastanawiać i z tego zastanowienia wynikło, że nie wierzę w to wszystko. Ale muszę jasno powiedzieć: ja nie jestem wojującym ateistą. Wydaje mi się, że jestem przykładem osoby tolerancyjnej. Moje dzieci były wychowane tak, jak same chciały. Jeśli chciały chodzić na religię, to mogły. Nigdy im nie zabraniałem. Zresztą nigdy na ten temat nie rozmawiałem z nimi, dawałem im pełne prawo wyboru.

I co wybrały?


- Wydaje mi się, że ateizm, choć chyba nie tak zdecydowanie jak ja, bo mają w głowie jakieś znaki zapytania. Swoje dzieci wychowują tak samo. Ale jeśli panie myślą, że zbliżam się teraz do śmierci i w związku z tym zmieniłem zdanie w sprawie wiary, to nie mają panie racji. Nie widzę powodu, żeby zmieniać zdanie. Jestem coraz bardziej niewierzący, ale to jest prywatna sprawa. Nigdy tego nie manifestowałem na zewnątrz.

Więc jakim kodeksem etycznym się pan kieruje? Chrześcijanie mają dekalog, a pan?

- Dekalog, który ma kilka tysięcy lat, przyjęła znaczna część ludzi na świecie, w tym również ja. Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą. Nie trzeba być wierzącym, by przestrzegać dekalogu. Myślę, że ja przestrzegam tych zasad bardziej niż niejeden wierzący. Ja je w pełni akceptuję. Bo to nie jest tak, że ateista wszystko może, że żadne normy go nie obowiązują. Żyje wśród ludzi, ma wobec nich zobowiązania i dlatego właśnie przyjąłem dekalog. Ale nie ma w tym nic religijnego.

Nie widzi pan na świecie cudów? Ręki Boga?

- Nie. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma.

Nie widział pan cudu medycznego?

- Jeżeli nawet widziałem rzeczy, których nie potrafię wytłumaczyć, to nie wierzę, by stała za nimi siła wyższa. Przyjmuję po prostu, że brak wytłumaczenia musi wynikać z mojej niepełnej wiedzy.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 566 82.27%
nie 122 17.73%

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18637)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Dość 2014-11-24 (09:03) 1 dzień 18 godzin i 45 minut temu

pozytywne myślenie chorego leczy

odpowiedz

0
0
~Autotelepata 2014-11-20 (04:17) 5 dni 23 godziny i 31 minut temu

Śmierci nie ma na tej zasadzie, że gdyby mnieie było, też wydawałoby mi się, że jestem. To jeszcze nie zależy od pana boga.

odpowiedz

0
0
~Autotelepata 2014-11-20 (04:13) 5 dni 23 godziny i 35 minut temu

Śmierci nie ma na tej zasadzie, że gdyby mnie nie było, też wydawałoby mi się, że jestem. To jeszcze nie zależy od pana boga.

odpowiedz

0
0
~Le Chapelier fou. 2014-11-16 (10:59) 9 dni 16 godzin i 49 minut temu

Pan prof. Z. Religa był zawsze dla mnie człowiekiem obcym z establishment'u.Tuż przed Jego śmiercią antena TVP wyemitowała na swoim programie wywiad-Pożegnanie Profesora. Ze światem, ludżmi. Odniosem wrażenie,że kierował nim leitmotiv "non omnis moriar". Aktualny film pt."Bogowie" bardzo przybliżył i "uczłowieczyŁ"Jego postać. Myślę, że mimo "Utwierdzam się w przekonaniu,że etc...".miał swoje Credo..Nie nasza to rzecz..Westchnijmy..

odpowiedz

0
1
~MarKuc 2014-11-12 (12:27) 13 dni 15 godzin i 21 minut temu

Do wszystkich wierzących: mocniej i słabiej. W co wy tak naprawdę wierzycie ?. Jeśli w jednego prawdziwego wszechmogodzącego Boga. To zaprzyjcie się samego sobie, sprzedajcie wszystko i głoście jego dobrą nowinę ilu chętnych ? co ? proszę o komentarz ilu z was wyjdzie teraz na ulicę do ludzi i powie na głos że wieży w Boga no ilu pytam ilu z was mniej lub bardziej anonimowych Nicków na tym forum miało odwagę poprzeć jawnym oświadczeniem swojej wiary. A jeśli się wstydzicie wśród obcych to może wśród znajomych powiedzmy 5-10 przyjaciół powiedzcie im że naprawdę wierzycie w Boga. Zapytam znowu ilu z waz gorliwi wyznawcy było w stanie spełnić takie oświadczenie wiary ? I teraz najważniejsze dla tych nielicznych którzy to uczynili, czy teraz po takim bardziej lub mniej publicznym oświadczeniu swojej wiary w Boga czy potraficie tak żyć jak on nakazał? Bo przecież nie nakazał wam krytykować innych ludzi na tym lub innych forach. Wejrzyj w siebie i napisz tu i teraz co jest prawdą a nie co chcielibyście żeby nią było.

odpowiedz

30
5
~Artur 2014-05-23 (18:32) 6 miesięcy 2 dni 9 godzin i 16 minut temu

Wielu internautów pisze na temat wszechobecności Boga i jego działania, przy tym jedni powołują się na biblię, jeszcze inni dodatkowo na tradycje i naukę wyznawanej religii. Pomimo, że biblia jest księgą najbardziej rozpowszechnioną, stanowi ona jednak tylko zbiór legend i mitów oraz mądrości ludowych dotyczących okresu ich spisywania. Natomiast prawda jest taka, że Boga nikt nie widział, a powoływanie się na Chrystusa nie jest w pełni wiarygodne, bowiem Jezus Chrystus jest raczej postacią mityczną opisaną tylko w ewangeliach. Natomiast świeckie źródła historyczne (poza drobnymi wzmiankami), w sposób jednoznaczny nie potwierdzają istnienia Chrystusa, pomimo że ten okres jest dobrze udokumentowany przez dziejopisarzy. Bóg Jahwe, jak i inni bogowie są to bóstwa wymyślone przez człowieka dla jego doraźnych potrzeb. Niepodważalnym dowodem jest to, że w poszczególnych wyznaniach wierni tak postępują i myślą jak im nakazuje GURU, utożsamiany w jakimś stopniu z istotą boską. Podobnie, jak niegdyś mędrcy mieli sny, tak dzisiaj grono starszych i nauczycieli różnych wyznań na podstawie własnych przemyśleń ustanawiają kanony wiary i wymagają stosowania ich przez swoich wyznawców. Między innymi powołują świętych i ustanawiają święta. Wyznaczają prorocze daty. Tworzą zakazy i nakazy według własnego upodobania. Drugim dowodem jest to, że Bóg stworzony przez człowieka nie ingeruje w życie doczesne ludzi. Gdyby było inaczej, nie byłoby holocaustu, Katynia, czy wreszcie zbrodni popełnianych w Imię Chrystusa (św. Inkwizycja, wyprawy krzyżowe itp.), a ludzkość nie byłaby trapiona przez wojny, choroby i nieszczęścia. Zaznaczam, że żaden kaznodzieja, z punktu widzenia religijnego (dobrego i miłosiernego Boga), nie jest w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje jak opisałem. Jedynym ich tłumaczeniem jest powoływanie się na wyimaginowanego "Szatana", co jedynie upraszcza sprawę, ale nie daje jednak odpowiedzi na postawione zagadnienia. Nie znaczy to, że w ogóle nie ma, jak dotąd niezidentyfikowanej siły nadprzyrodzonej. Siły, która uporządkowała Wszechświat, łącznie z precyzyjnym jego działaniem i specyficznie ukształtowanym człowiekiem, przez jednych zwana Bogiem, przez innych Absolutem. Na tym polu nauka ma jeszcze wiele do wyjaśnienia. Bowiem w miarę rozwoju nauki coraz więcej dowiadujemy się o otaczającym nas świecie i roli człowieka. Nie oczekuję zaś od uczonych, aby potwierdzili lub zaprzeczyli istnienie Boga, bo to jest po prostu niemożliwe.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

34
8
~Jarek 2013-06-26 (18:48) 1 rok 4 miesiące 30 dni 9 godzin i 1 minutę temu

Przez chwile czytając ten wywiad to myślałem, że jest zemną wiara i inteligencja nie idzie w parze piękny wywiad z mądrym człowiekiem, który uratował tysiące ludzi bez pomocy jakiś bożków !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

41
8
~hh 2013-10-28 (13:41) 1 rok 28 dni 14 godzin i 7 minut temu

"Przyjmuję po prostu, że brak wytłumaczenia musi wynikać z mojej niepełnej wiedzy." To chyba najmądrzejsze słowa jakie kiedykolwiek przeczytałam.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

38
36
~eryauja5ua 2013-07-29 (17:50) 1 rok 3 miesiące 27 dni 9 godzin i 58 minut temu

boga nie ma, bo człowiek pochodzi od małpy zrozumcie to ciemniaki.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

21
3
~marcin 2014-09-02 (23:33) 2 miesiące 23 dni 4 godziny i 15 minut temu

Piękny wywiad. Religa to wielka Postać :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
47
~Polak 2014-09-21 (03:56) 2 miesiące 4 dni 23 godziny i 52 minuty temu

Na szczęście już wie jak bardzo się mylił.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
2
~pimpek 2014-10-12 (12:30) 1 miesiąc 13 dni 15 godzin i 18 minut temu

Co ci da Bóg jak całe życie udawałeś, że w niego wierzysz?

odpowiedz

3
37
~Aha 2014-07-15 (05:12) 4 miesiące 10 dni 22 godziny i 36 minut temu

To można powiedzieć tak , że jak Boga nie ma to znaczy , że człowiek który zabija jest bez kary O.o przepraszam , ale ten pan tylko mówi że Bóg nie istnieje , ale ze śmiercią się spotka to na pewno zmieni zdanie. Oglądnijcie Jana Pawła II to większosc zmieni zdanie o Bogu , a tak wogólę nie mówię tu o kościele , nie trzeba chodzić do kościoła by wierzyć w Boga , niektórzy chodzą żeby tą wiarę wzmocnić i ja to szanuje. A Boga nie można szukać naukowo , ale i nie można także trzymać się własnego ciała i trzeba myśleć duszą , tą co mamy w środku ! Naukowcy zapowiedzieli że będzie koniec świata i co ? gówno prawda to samo jak gadają że Bóg nie istnieje na to samo wychodzi gówno prawda :) Bóg istnieje a ateistom dziękujemy :) Za odpowiedź szczerą proszę o łapki w dół ( pewnie ateiści mnie zminusują, mówi się trudno hehe )

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
3
~asdf 2014-10-10 (14:38) 1 miesiąc 15 dni 13 godzin i 10 minut temu

Panie Profesorze, mam nadzieję,
Panie Profesorze, mam nadzieję, że co do Boga Pan się mylił. Jeżeli On jednak jest, wierzę, że jest Pan u Niego. Bardziej Pan, niż niejeden, który mówi, że wierzy...

odpowiedz

17
5
~Agnieszka 2014-09-14 (17:13) 2 miesiące 11 dni 10 godzin i 35 minut temu

Obserwujac ten swiat utwierdzam sie w przekonaniu, ze Boga nie ma. Gdyby byl nie pozwoliby na te wszystkie nieszczescia i problemy ludzi. Nie pomogl mi w trudych dla mnie chwilach. Pozostawil samej sobie. To w sobie znalazlam oparcie. Gorliwi chrzescijanie sa zli. Moze teraz generalizuje ale zauwazylam pewien dysonans miedzy aspektem wiary, zaangazowania a wyrzadzaniem innym krzywdy.

odpowiedz

20
3
~tomek 2014-09-09 (00:19) 2 miesiące 17 dni 3 godziny i 29 minut temu

Moje obserwacje jako hodowcy zwierząt wskazują ze zwierzęta nie należy traktować jako gorsze nie ma także żadnej hierarchii w ewolucji a człowiek nie stoi na jej czele. Bo każde zwierze czy to bakteria czy małpa jest tak przystosowane do środowiska jak należy. Nie można stworzyć żadnej hierarchii. Stawienie człowieka zaraz po bogu i poniżając zwierzęta robimy tradycyjną sztuczkę psychologiczną czyli szukamy na silę ofiary aby się dowartościować dokładnie jak Hitler zrobił z żydami. Zwierzęta które jecie odczuwają te same emocje co wy strach radość a nawet miłość zazdrość gniew są na swój sposób inteligentne. Idea boga jest społecznie groźna prowadzi do wypaczeń i dziwactw powinna być zakazana

odpowiedz

2
27
~Ar2r 2014-08-31 (11:14) 2 miesiące 25 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Biedny czlowiek

odpowiedz

4
5
~kato-strofa 2014-07-14 (09:04) 4 miesiące 11 dni 18 godzin i 44 minuty temu

Czy Wy kochane dyskutanty i dyskutantki macie jakąś obsesję na punkcie "boga"? Bo z ilości postów pod prawdziwym stwierdzeniem prof Religii że: "Boga nie ma" wynika że tak ;)))

odpowiedz

8
30
~hmm 2014-05-06 (22:30) 6 miesięcy 19 dni 5 godzin i 18 minut temu

Bóg jest ! Mam nadzieje,ze teraz pan jest u naszego ojca niebieskiego,ze mimo tej nie wiary to Pan Bóg dał panu radość wieczną. pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~gzis15 2014-04-23 (15:59) 7 miesięcy 2 dni 11 godzin i 49 minut temu

gzis15 nautgawedsawdsaa jk,bjkmzcatytrtyswda

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 9 godzin i 59 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 10 godzin i 33 minuty temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 9 godzin i 43 minuty temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 17 godzin i 45 minut temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 18 godzin i 39 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 19 godzin i 38 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.