więcej

Raport z wyprawy Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego na Broad Peak - po powrocie Jacka Berbeki.

RMF FM, WP.PL |  dodane 2013-07-17 (17:27) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 43 minuty temu
drukuj


Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka opinie
Do czasu powrotu Jacka Berbeki z Karakorum nie poznamy raportu o okolicznościach tragedii po zimowym zdobyciu Broad Peak przez Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego - dowiedziało się radio RMF FM. Taką decyzję podjął zarząd Polskiego Związku Alpinizmu.

- Te sześć godzin, które spędziliśmy na wysokości 7900 metrów, będziemy chyba pamiętać do końca życia albo jeszcze dłużej - powiedział Jacek Berbeka, który zakończył swoją wyprawę na Broad Peak. Udało mu się odnaleźć i pochować ciało Tomasza Kowalskiego. Nie udało się odnaleźć ciała brata. Berbeka ujawnił również nowe informacje ws. tragedii na Broad Peak. - Mamy informację, że Maciek kontaktował się z bazą, mimo że baza tego nie potwierdza. Ale może zostawmy to na późniejszy czas - dodał.

Berbeka powiedział także, że są w 100 proc. przekonani, że ciało jego brata znajduje się w głównej szczelinie, powyżej 7700-7750 metrów. Wyjaśnił, że szczelina jest bardzo duża, ma ogromne nawisy śnieżne, co uniemożliwia dotarcie do ciała. - Jeżeli Maciek został w tej szczelinie, a wszystko na to wskazuje, to tam absolutnie nie ma dostępu. Tu jest zupełnie inaczej poprowadzona droga. Nikt nie ma prawa na niego trafić - doprecyzował.

Pytany o Tomasza Kowalskiego poinformował, że zapewnili mu godny i spokojny pogrzeb. - Nie było możliwości, żeby ktokolwiek z wspinających się na powyżej 7900 metrów nie natrafił na Tomka. Musiałby wręcz nawet na niego nadepnąć, żeby przemieścić się wyżej. On wisiał w pionie, także nie było żadnej możliwości jakiegokolwiek bezdotykowego ominięcia go - relacjonował.

Berbeka przyznał, że są zadowoleni, bo wykonali ciężką pracę. - Jesteśmy tak wykończeni, że po prostu ledwo, ale to naprawdę ledwo zipiemy. Jeszcze nigdy nie byłem tak zmęczony, Jacek też. Na tej wysokości to jest katorżnicza praca - powiedział. Zaznaczył jednak, że "wewnętrznie mu nie ulżyło". - Skoro były rozmowy mojego brata z bazą o godzinie 1 i w godzinach rannych - wyjaśnił.

Wyprawa po ciała Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, to prywatna inicjatywa Jacka Berbeki. Zorganizował ją za własne pieniądze i fundusze z ogólnopolskiej zbiórki. Sam jest doświadczonym himalaistą, a w akcji towarzyszy mu dwóch innych wspinaczy - Jacek Jawień i Krzysztof Tarasewicz.

5 marca na szczycie Broad Peak stanęli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Podczas zejścia zaginęło dwóch ostatnich zdobywców szczytu. 8 marca zostali uznani za zmarłych.

(fbi, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 36 90%
nie 4 10%

Przeczytaj też

Jacek Berbeka: Tomasz Kowalski miał uszkodzone raki; z takim sprzętem atakował Broad Peak

aktualizacja 2013-10-10 (07:09) 1 rok 2 miesiące 10 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Jacek Berbeka, Jacek Jawień: wrócili po pochowaniu Tomasza Kowalskiego na Broad Peak

dodane 2013-07-21 (13:56) 1 rok 4 miesiące 29 dni 12 godzin i 14 minut temu

Artur Hajzer został pochowany pod Gaszerbrumem

dodane 2013-07-17 (09:42) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 16 godzin i 28 minut temu

Jacek Berbeka: te sześć godzin będziemy pamiętać do końca życia

dodane 2013-07-17 (09:16) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 16 godzin i 54 minuty temu

Tomasz Kowalski został pochowany; Jacek Berbeka wraca do Polski

aktualizacja 2013-07-16 (21:17) 1 rok 5 miesięcy 4 dni 4 godziny i 53 minuty temu

Wyprawa Jacka Berbeki podejmuje pierwszą próbę dotarcia do ciał na Broad Peak

dodane 2013-07-13 (19:04) 1 rok 5 miesięcy 7 dni 7 godzin i 6 minut temu

Wyruszyli po ciała na Broad Peak - są w trudnej sytuacji

aktualizacja 2013-07-12 (10:12) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 15 godzin i 58 minut temu

Jest raport o wyprawie na Broad Peak

dodane 2013-07-06 (11:17) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 14 godzin i 53 minuty temu

Zlokalizowano zwłoki jednego z himalaistów pod Broad Peak

aktualizacja 2013-07-05 (18:35) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 7 godzin i 35 minut temu

Rodzina Tomasza Kowalskiego: wyprawa na Broad Peak była źle zorganizowana

dodane 2013-06-28 (20:31) 1 rok 5 miesięcy 22 dni 5 godzin i 39 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (158)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

61
24
~Mustasz 2013-07-17 (18:42) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 7 godzin i 28 minut temu

Podobno żona Bieleckiego nie pozwala mu wyprowadzać psa bo się boi że go gdzieś zostawi. Czy to prawda?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

35
2
~nauczycielka 2013-07-17 (19:13) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 57 minut temu

Szkoda ludzi.Bez względu na wszystko byli niezwykli. Odważni i warto o nich pamiętać. Wśród tych wszystkich szumowin jakie nas otaczają to jedyni prawdziwi bohaterowie naszych czasów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

32
0
~Artur 2013-07-17 (19:16) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 54 minuty temu

DZIĘKUJĘ JACKU,CHCIAŁBYM MIEĆ TAKIEKO BRATA JAK TY..,

odpowiedz

30
3
~1232 2013-07-17 (19:29) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 41 minut temu

Bielecki! Na następną wyprawę weź moją teściową.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

56
30
~kokos 2013-07-17 (19:52) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 18 minut temu

I co Bielecki dało się wyjść i chociaż w szczelinę kolegę zepchnąć - no dało chłopaki z kraju pojechali i to zrobili a tY byłes pare metrów od chłopaków i żeś w namiocie kicał jak oni umierali aż brak słów

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

24
3
~??? 2013-07-17 (17:53) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 17 minut temu

Co z kamerą Kowalskiego???

odpowiedz

19
0
~. 2013-07-17 (18:00) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 10 minut temu

Niech spoczywaja w pokoju. Zyjacym tez dajmy spokojnie zyc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

61
45
~Polak 2013-07-17 (18:02) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 8 minut temu

Bielecki! Co Ty na to? Sam powinieneś tam wleźć, po ciała ludzi których zostawiłeś na pewną śmierć, i to w samych gaciach poganiany kolczugą.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

28
14
~Adam 2013-07-17 (17:48) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 22 minuty temu

Powiem tak, a kogo to interesuje? Nikt nie roztrząsa śmierci ludzi którzy zgineli w wypadkach samochodowych na Polskich dziurawych drogach. Oni wychodzili i tam zostali ich sprawa a nie nasza. Na pewno nie jest to temat na główną ! Nas interesuje dlaczego w budżecie jest taka dziura mimo co raz to większych lichwiarskich podatków na lud pracujący!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

20
7
~nie oceniaj 2013-07-17 (22:21) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 3 godziny i 49 minut temu

A mi sie wydaje że bielecki celowo przestroił radio zeby nie rozmawiac z baza. W jednym z wywiadowm mmowił jakie to uciażliwe kiedy idziesz zziajany jak kon i jeszcze musisz rozmawiac.... Cała uwage trzeba skupiac na tym aby przezyc zeby własnie gdzies nie wpasc lub nie popełnić błedu... Bedąc na takich wysokosciach taka rozmowa naaprawde moze byc uciażliwa... przebiegnijcie sie 2 km a pozniej sprobojcie udzielic wywiadu! Oni sie wspinali w fatalnych warunkach kilka godzin i przy ograniczonej ilości tlenu!! W takich sytuacjach mózg sam probuje zrobic cos co chociaz troche pozwoli zachowac siły.. Rozumie chłopakow ze poszli bez kolegów...oni uciekali przed śmiercią! Gdyby tam zaczekali skonczyli by jako sopelki.. Taki sport to jak rosyjska ruletka grasz w to ale masz swiadomosc ze w kazdej chwili mozesz odpasc a instynkt samozachowawczy bierze góre... szkoda chłopaków szkoda ale ten sport taki własnie jest! dlatego przyciaga taka uwage:(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

18
5
~kloxz 2013-07-17 (21:43) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 4 godziny i 27 minut temu

podobne komentarze jak po Smolensku, ze niby Bielecki po zejsciu mial pelno sily, pewnie zrobil sobie grilla i wypil szampana po zdobyciu i olal kolegow, fakt ze to byli przyjaciele, i jesli czyl ze bylaby jakas szansa pomoc to by pomogl, kazdy z nich mowil ze polecieli po bandzie, Bielecki pytal Berbeki ze juz jest pozno i ze moza zawrocą, Berbeka tylko sie odwrocil i szedl, byl twardy i mial porachunek z tą górą bo 25 lat wczesniej byl na przedwierzcholku Rocky Summit i wtedy kolega powiedzial przez radio ze to juz jest szczyt bo go widzi, Berbeka myslal ze zdobyl szczyt i wrocil wyczerpany, bylo to 25 lat temu i tez zimą, dlatego byl taki zawziety, no i zdobyl szczyt ale z powrotem wpadl do szczeliny, po drugie wcale nie zostal przy Tomaszu Kowalskim tak jak wielu twierdzilo tylko schodzil, poprostu wejcie na szczyt trwalo dluzej niz przewidywali, Bielecki i Malek czuli ze ich zycie wisi na wlosku, poprostu to czuli, wtedy wlacza sie podswiadomosc na ktora nie masz wplywu, kazdy walczy o swoje zycie,

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
2
~pivosz 2013-07-17 (20:20) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 5 godzin i 50 minut temu

to jest wliczone w ryzyko, palacze tytoniu także umierają młodziej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~cytat 2013-07-17 (23:01) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 3 godziny i 9 minut temu

cytat>>>>>>>>>"""Wysokość powyżej 8000 m to strefa śmierci. Na takiej wysokości procesy wyniszczające organizm człowieka znacząco przeważają nad procesami aklimatyzacyjnymi. Zawartość tlenu powyżej 8000 m n.p.m. stanowi jedynie jedną trzecią wartości z poziomu morza, a temperatura powietrza spada 20-30 stopni poniżej zera. Pobyt w strefie śmierci powinien być możliwie najkrótszy z uwagi na znaczne niebezpieczeństwo wystąpienia chorób wysokogórskich (wysokogórski obrzęk płuc, wysokogórski obrzęk mózgu) oraz wychłodzenia. Długotrwały atak szczytowy prowadzi do krańcowego zmęczenia i wyczerpania zasobów energetycznych organizmu. Himalaista, który staje na szczycie ośmiotysięcznym jest krańcowo wyczerpany, ma znacznie obniżoną wydolność fizyczną, zaburzone funkcje poznawcze oraz obniżony krytycyzm utrudniający prawidłową ocenę sytuacji. Pozostałe po wejściu na szczyt zasoby energetyczne organizmu pozwalają większości himalaistów podczas zejścia jedynie na walkę o własne przetrwanie."""" Dr n. med. Robert Szymczak, specjalista medycyny ratunkowej

odpowiedz

13
2
~Asia 2013-07-18 (03:49) 1 rok 5 miesięcy 2 dni 22 godziny i 21 minut temu

Jaki jest szczyt bezczelnosci?????Wypowiadac sie w sprawie gdzie sie nie ma zielonego pojecia bo sie w niej nie uczestniczylo i nawet sie tego nie rozumie.I tak wypowiadaja sie o wszystkim-bzdury i belkot.Ludzie zajmijcie sie soba.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

36
25
~frau 2013-07-17 (20:39) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 5 godzin i 31 minut temu

a ja tak jakoś tak na ryj Bieleckiego patrzeć nie mogę. Nie wiem, co jest, ale intuicyjnie czuję, że on im nie pomógł, tj. skazał na śmierć. Bielecki, możesz z tym żyć?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

16
5
~Banany z grilla 2013-07-17 (19:46) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 24 minuty temu

1. Banany obieramy ze skórek i lekko nacinamy wzdłuż (i / lub w poprzek). 2. Cukier mieszamy z cynamonem oraz sokiem z cytryny, przy czym na 1 łyżkę cukru powinna przypadać szczypta cynamonu (lub przyprawy) oraz taka ilość soku z cytryny, aby cukier był wilgotny, ale nic nie pływało. 3. Banany układamy na tacce (lub owijamy w folię aluminiową), polewamy mieszanką z pkt. 2 i grillujemy, aż banany staną się miękkie i delikatnie brązowe, a polewa lekko się rozpuści i będzie pięknie pachnieć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
3
~Serwacy 2013-07-17 (17:50) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 8 godzin i 20 minut temu

takie miejsca nie są dla ludzi!!! tam mieszkają demony,złe duchy i nie wolno człowiekowi tam chodzić!!!

odpowiedz

10
0
~edek 2013-07-17 (23:46) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 2 godziny i 24 minuty temu

Pojechali sprawdzili i już wiedzą jak było naprawdę! Kowalski nie usiadł i nie zamarzł ale schodził! Walczył! Berbeka również schodził ale wpadł do szczeliny, nie usiadł przy Kowalskim!

odpowiedz

11
1
~trueee 2013-07-17 (21:05) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 5 godzin i 5 minut temu

Najbardziej szkoda mi rodzin zmarłych himalaistów. To chyba normalne, ze chce się kogos bliskiego pochować, nie zostawiać na pastwe losu. Zasluzyli na godny pochowek bo mieli odwage spelniac swoje marzenia, poswiecic wiele by osiagnac cel. Zapamietam ich na zawsze. "I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką." Alchemik

odpowiedz

18
8
~Ogórki kiszone 2013-07-17 (19:44) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 6 godzin i 26 minut temu

Krok 1. Na dnie dokładnie umytych i wyparzonych wrzątkiem słoików układamy po 1 liściu winogronu lub porzeczki, po 2 liście wiśni oraz po jednej, połamanej gałązce kopru. Krok 2. W słoikach dość ciasno upychamy ogórki, najlepiej jeden obok drugiego w pozycji stojącej. Krok 3. W wolne miejsce pomiędzy ogórkami wkładamy cienkie słupki chrzanu (po 3-4 sztuki) oraz całe główki czosnku (po 2-3 sztuki). Krok 4. Składniki na zalewę zagotowujemy. Krok 5. Zalewamy ogórki gorącą zalewą tak, żeby były całkowicie przykryte. Krok 6. Zakręcamy słoiki i odstawiamy do ukiszenia. Po ok. 5-7 dniach ogórki kiszone będą gotowe. Słoiki można przechowywać przez ok. 1 rok w chłodnym miejscu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 20 godzin i 15 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 1 dzień 1 godzinę i 15 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 18 godzin i 25 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 20 godzin i 52 minuty temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 15 godzin i 10 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30490