Strona główna serwisu
Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło protest okupacyjny w sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Protestujący przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) na temat niepełnosprawnych, krzycząc: "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!"
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie ()
Wcześniej rodzice protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali w tej sprawie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z grupą protestujących rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. - Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. - Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.


Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. - Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera "było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie". Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. - Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do sejmu przez klub Solidarnej Polski. Zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.


Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!" - krzyczeli protestujący.

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w sejmie trzy, cztery dni.

- Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.


Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.


Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (750)
Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
203
~wnykol 2014-03-19 (18:13) 9 godzin i 28 minut temu

TO JUZ KONIEC ZŁUDZEŃ PINOKIA Z ZIELONEJ WYSPY,PRZY WYBORACH POLECI Z KOPNIAKIEM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
178
~karol 2014-03-19 (18:10) 9 godzin i 31 minut temu

Brawo Rodzice , trzymam kciuki !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
171
~Leszek 2014-03-19 (20:19) 7 godzin i 22 minut temu

Mam dziecko niepełnosprawne od urodzenia. Urodziło się takie wbrew własnej woli. Obok mieszka pijak , który wprowadzał się w alkoholizm swoją świadomą wolą. Dziś on od państwa otrzymuje więcej niż mój syn. Brawo Polsko !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
121
~td 2014-03-19 (21:23) 6 godzin i 18 minut temu

Na chorych w PO/lsce nie ma ! Na ukraińców z majdanu i ich leczenie w PO/lsce są pieniądze !!! Nie musza nawet w kolejkach czekać !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
115
~JK 2014-03-20 (07:26) 20 godzin i 15 minut temu

A co tam niepełnosprawni , ważniejsi są ukraińcy , im trzeba pomóc , ich trzeba leczyć za nasze pieniądze , ich trzeba wspierać finansowo. Taka jest polityka rządu .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
102
~Roman 2014-03-19 (18:07) 9 godzin i 34 minut temu

Tusk i tak ma wszystkich gdzieś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
105
~o 2014-03-19 (18:37) 9 godzin i 4 minuty temu

za wszystkie wpisy poniżające osoby niepełnosprawne (dzieci !) jest mi wstyd jako Polakowi ! Ludzie jakim POpaprańcem trzeba być aby się tak wyPOwiadać ! Buta Arogancja Pycha Skandale Afery Stan Służby Zdrowia was POpaprańcy zgubi w czasie wyborów ! Polacy mówią wam DOSYĆ !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
95
~rein lolstrit 2014-03-19 (21:19) 6 godzin i 22 minut temu

Powiedzcie otwarcie kretacze z PO, ILE KOSZTOWALY BUDZET EKRANY DZWIEKOCHLONNE STAWIANE KILOMETRAMI PRZY AUTOSTRADACH W LASACH I W SZCZERYM POLU?????????????????????????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
99
~matematyk 2014-03-19 (22:51) 4 godziny i 50 minut temu

W TVN24 pokazali niepełnosprawnego posła (niejakiego Libickiego) w roli "obrońcy Tuska". Tyle tylko, że ów poseł otrzymuje ok. 6000 zł dla swojego opiekuna a matka niepełnosprawnego dziecka 600 zł!!! To jest SKANDAL.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
89
~kurde 2014-03-19 (21:18) 6 godzin i 23 minut temu

co wy chcecie od tego rzadu on sie opiekuje ,afganistanem ,irakiem ,teraz ukraina na Polakow niema czasu co wy sobie myslicie ze rzad sie rozerwie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
90
~j-24 2014-03-19 (21:21) 6 godzin i 20 minut temu

czyli jak zwykle, okazać sztuczna empatię, naobiecywać i wypchnąć za drzwi.....To są jeszcze tacy którzy Płemiełowi Pinokio wierzą ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
92
~mimi 2014-03-19 (23:01) 4 godziny i 40 minut temu

Rodzice niepełnosprawnych dzieci powinni dostawać normalna pensję, a nie najniższą krajową i przede wszystkim mieć wybór czy takie dziecko urodzić. Podziwiam tych rodziców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
89
~Al-Lza-Bija 2014-03-19 (21:20) 6 godzin i 21 minut temu

Na leczenie banderowców w polskich szpitalach kasa jest,ale na polskie dzieci nie ma.Kiedy wy zmądrzejecie i przestaniecie wybierać tych oszustów ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
82
~wewe 2014-03-20 (04:46) 22 godzin i 55 minut temu

A w TV cisza!!! to skandaliczne traktowanie niepełnosprawnych w Polsce jest hańbą dla POlityków PO-PSL,a pan Komorowski szasta miliardami zł.obiecując zbrojenia za 100mld!!! .W przyszłym roku sa wybory wyrzućmy na smietnik tych nieudolnych oszustów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
79
~rudy na pysku 2014-03-19 (21:23) 6 godzin i 18 minut temu

Tusk potrafi tylko zapewniać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
89
~trasweo 2014-03-19 (17:17) 10 godzin i 24 minut temu

Skandal i wstyd ryży kudła

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
75
~zbyszek 2014-03-19 (19:30) 8 godzin i 11 minut temu

12000 zł rocznie o ile nie pracujesz i weź utrzymuj dziecko i siebie. Żenada. Nie jestem za socjalem ale to jest sytuacja wyjątkowa. Ci ludzie nie pracują, bo mają ciężko chore dzieci. I należy im pomagać. Co innego roszczeniowa patologia, która chleje i się mnoży. Tu mamy normalnych ludzi. Pytanie skąd wziąć pieniądze ? Odpowiedź: Z tego samego miejsca co na organizacje olimpiady KRAKÓW 2022 !! Na nie potrzebną imprezę rząd ma kasę ale na pomoc Polakom już nie za bardzo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
77
~januszt2 2014-03-19 (20:30) 7 godzin i 11 minut temu

Szanowni rodzice zapomnijcie o dodatkach nasz wieki polityk Tusk musi dać teraz pieniądze tym złodziejom od Tymoszenki . Dzisiaj słyszałem w TV że niepełnosprawny poseł dostaje 6 tys. na asystenta potwierdźcie czy to prawda .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
80
~krowa 2014-03-19 (20:20) 7 godzin i 21 minut temu

"trzeba bylo urodzic zdrowego bachora" - TO CYTAT , z wypowiedzi podobno "człowieka". Piszę podobno, bo mam wątpliwości czy ten co pisał to jest człowiekiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
72
~FILUTEK. 2014-03-20 (04:58) 22 godzin i 43 minut temu

a ile państwo przeznacza na utrzymanie więźnia? ile wynosi stawka żywieniowa w więzieniu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji