Strona główna serwisu
Prof. Antoni Dudek: listy z podziękowaniami dla Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie

Prof. Antoni Dudek: listy z podziękowaniami dla Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie

• Historyk: z dokumentów IPN wynika, że generał miał dwa oblicza
• "Chodziło o budowanie dobrych relacji ze środowiskiem opiniotwórczym"
• Listy pisali politycy, dziennikarze, ludzie kultury a także duchowni
Prof. Antoni Dudek Prof. Antoni Dudek ()
W ocenie profesora Antoniego Dudka, listy z podziękowaniami dla Czesława Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie. W materiałach udostępnionych przez IPN można znaleźć szereg listów do nieżyjącego już peerelowskiego ministra spraw wewnętrznych.

Pisali je politycy, dziennikarze, ludzie kultury a także duchowni dziękując za na przykład pomoc w przedłużeniu paszportu, ochronę domu przed złodziejami, czy ochronę świątyń i ściganie przestępców kradnących lub niszczących przedmioty sakralne.

Profesor Dudek mówi, że te listy potwierdzają, iż generał Kiszczak miał dwa oblicza: z jednej strony - szefa tajnej policji nakazującej brutalne działania wobec opozycji, a z drugiej - "dobrego wuja", do którego wszyscy się zwracają o pomoc.


- Nie tylko starał się być tym człowiekiem, który używa przysłowiowego kija, ale od czasu do czasu - jak widać z tych podziękowań - miał też zapas marchewki - komentuje profesor Dudek.

- Chodziło o zbudowanie dobrych relacji ze środowiskiem opiniotwórczym - dodaje ekspert. Tego typu działania doprowadziły do tego, że Kiszczak w latach 80. ubiegłego wieku nie był postrzegany jako tylko postać złowroga, tylko jako człowiek, z którym daje się pewne rzeczy załatwić. Dlatego - zdaniem profesora - Wojciech Jaruzelski trafnie oddelegował go do przewodzenia delegacji władzy przy Okrągłym Stole, jako człowieka skłonnego do porozumienia z opozycją.

Profesor Dudek zwraca zarazem uwagę, że nie należy potępiać osób, które pisały do Kiszczaka listy z podziękowaniami, ponieważ rzeczywistość PRL-u była tak ponura, że pomoc przy nawet banalnych sprawach wywoływała absurdalne z dzisiejszego punktu widzenia reakcje.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (90)
Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
268
~jan 2016-02-24 (20:56) 21 godzin i 15 minut temu

Żołnierze SS tez kochali ptaszki kwiatki lasy i tylko katowali ludzi później ich paląc..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
91
Zgadzam się z opinią
275
~I love Poland 2016-02-24 (20:28) 21 godzin i 43 minut temu

Prof. Dudek ściemia.To nie wyrachowanie Kiszczaka, tylko szmacenie się tych ludzi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
138
~Mortuus 2016-02-24 (20:28) 21 godzin i 43 minut temu

Tylko żeby pewne koła nie zmieszały z błotem, nie wyśmiały i nie zdyskredytowały tego człowieka i jego dokumentów.Może Szacowny IPN rozpocząłby prace wyjaśniające na poruszone w tych dokumentach sprawy.Mam nadzieję,że sprawy te nie trafią do kosza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
80
~NIE PLATFORMIE 2016-02-24 (22:33) 19 godzin i 38 minut temu

Dziś ci co pisali do Kiszczaka zmienili płaszcze i bronią Wałęsy ,teraz młodzi popatrzcie sobie o co toczy się gra w tym kraju ,pisząc a skrócie ,chodzi o powrót do utraconych koryt ,taki sens ma podskakiwanie Giertych w kodzie gdy gacie są ubabrane w smrodzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
56
~bolo 2016-02-24 (20:56) 21 godzin i 15 minut temu

..Dziękowali mu duchowni???? Za co? Spowiadał ich?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
53
~ja 2016-02-24 (23:20) 18 godzin i 51 minut temu

Nie odwracaj pan kota ogonem. Trzeba wreszcie zacząć nazywać rzeczy po imieniu!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
54
~sitwa 2016-02-24 (22:21) 19 godzin i 50 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
48
~Gościu 2016-02-24 (21:30) 20 godzin i 41 minut temu

Łubudubu niech żyje nam prezes naszego klubu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
44
~LEPIEJ NIC NIE MÓWIĆ !! 2016-02-25 (07:10) 11 godzin i 1 minutę temu

PANIE PROFESORZE PROSZĘ USIĄŚĆ I ZROBIĆ RACHUNEK SUMIENIA ! Od dłuższego czasu widzę ,że Pan stanął w tzw. "ROZKROKU " !! Udzielał się P. w TVN24 częściej niż tp było potrzebne ! JEST PAN POSTACIĄ NIBY Z AUTORYTETEM, ALE ?? Obserwowałam dziwne wypowiedzi , ni tak ni siak ! PROSZĘ SPOJRZEĆ W LUSTRO ! POZDRAWIAM !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
43
~calver56 2016-02-25 (06:22) 11 godzin i 49 minut temu

To byli kumple piszących. Czy Kowalski miał szanse poprosić o cokolwiek . NIE !!!!! Żył w innym środowisku , nie spotykał się na rautach z notablami PRL.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
37
~Max 2016-02-25 (07:40) 10 godzin i 31 minut temu

Wychodzi na to,że Port Lotniczy w Gdańsku powinien nosić imię Gen.Kiszczaka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~Januszek 2016-02-25 (08:48) 9 godzin i 23 minut temu

Generał Kiszczak był kompetentnym szefem MSW.Przewidującym.Zaprzeczeniem wszystkich jego marnych,"cywilnych" następców po 1989.Komuna pokojowo przekazując władzę " tzw.partnerom z antykomunistycznej opozycji intelektualnej",wiedziała,z jakiego formatu"partnerami" ma do czynienia.Więc tylko się zabezpieczyła przed ich "lojalnością."Tak na przyszłość.Czy miała rację,oceń sam,Profesorze?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
29
~tw 2016-02-25 (06:26) 11 godzin i 45 minut temu

dudek pokaż jakie listy do ciebie piszą. co , ciekawe będą ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~charlie.. 2016-02-25 (07:19) 10 godzin i 52 minut temu

jaki ten dudek mondrala . jak by wcale nie byl profesorem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
22
~sęk 2016-02-25 (07:05) 11 godzin i 6 minut temu

Sądzę,że każdy człowiek chce zachować twarz.Pan profesor Dudek zapewne również.Dlatego teraz bawi się w psychologa.Ci co pisali listy do Kiszczaka,to są cacy.A Kiszczak,który je otrzymywał,to be.Opanujcie ludzie swoje emocje.Uważam,ze w swoich sadach i ocenach tamtych ludzi i tamtych lat posuwacie się zdecydowanie za daleko.Najpierw trzeba było by tamte lata przeżyć,a dopiero zabierać głos.Pan Dudek tez tylko liznął tamtych czasów,a wie znacznie więcej niż ci,co przeszli okres PRL nie mają dzisiaj do nikogo żalu ni pretensji.Macie dobrą okazję,aby wszystkich wrogów swoich teraz jeszcze unicestwić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
25
~Obserwator 2016-02-25 (07:07) 11 godzin i 4 minuty temu

Każdego roku te łże elity, w każdą rocznicę rewolucji październikowej walczyły, jak oszalałe, by pozyskać tzw. wejściówki do ambasady sowieckiej, na te uroczystości. Co może też były do tego zmuszane (Holoubek, Łapicki, Hanuszkiewicz, Brylska, Rodowicz, Ładysz, Łomnicki) itd., itd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
28
~prawdę proszę mówić 2016-02-25 (01:24) 16 godzin i 47 minut temu

Panie Dudek, proszę nie relatywizować, bo to nieładnie. Ci dziękujący lokaje to ponury obraz skundlenia części społeczeństwa. Dlatego komuna mogła tak długo przetrwać, a i teraz jej budowniczy maja się zdecydowanie lepiej od pozostałych, którzy listów dziękczynnych nie pisywali

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~Cardona 2016-02-25 (08:46) 9 godzin i 25 minut temu

A czy popieranie banderowskiej upainy to nie jest szmacenie się?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~Zet 2016-02-25 (07:42) 10 godzin i 29 minut temu

Profesor od wszystkiego się wypowiedział

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
17
~Lkl 2016-02-25 (08:47) 9 godzin i 24 minut temu

A kto im kazał pisać podziękowania? Widocznie czuli wtedy taką potrzebę. Dziś zapewne podobne podziękowania płyną do innych funkcjonariuszy państwowych. Dziś ,jak codziennie pokazują media, jest taka różnica, że nikogo sprawy ludzkie nie interesują...dopuki nie zainteresują nimi media.

odpowiedz