Strona główna serwisu
Polska mapa samobójstw

Polska mapa samobójstw

W 2013 r. najwięcej prób samobójczych odnotowano w woj. śląskim (1100), ale tuż za nim, na 3. miejscu w kraju jest świętokrzyskie (727), choć z 1,2 mln mieszkańców jest blisko 4 razy mniej ludne - pisze "Rzeczpospolita".
Przyczyny samobójstw są zdecydowanie ekonomiczne: upadają zakłady, brak pracy; paradoksalnie etatów nie przybywa, mimo unijnych dotacji - tłumaczy Dariusz Łuczak, pedagog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

A liczba osób usiłujących odebrać sobie życie wzrasta - w 2012 r. było ich bowiem ok. 500. By zahamować ten trend, trzeba nowych miejsc pracy, większej stabilizacji i wyposażenia ludzi w umiejętności społeczne, by potrafili radzić sobie z trudnymi sytuacjami - ocenia Łuczak.

W Świętokrzyskiem w ubiegłym roku było najwięcej w kraju samobójców o statusie bezrobotnego i bez stałego źródła utrzymania.


I o ile w całej Polsce najczęściej na taki desperacki krok decydują się osoby po 50., to w woj. świętokrzyskim robią to głównie młodzi. Spośród tych, którzy targnęli się na życie, najwięcej (86) było osób w wieku 25-29 lat. Łącznie ponad 1/2 samobójców nie miała jeszcze pięćdziesiątki.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (173)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
183
~sprawiedliwy 2014-02-25 (06:37) 21 godzin i 37 minut temu

panie tusk to nie umyslne spowodowanie smierci to morderstwa z premedytacja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
147
~kk 2014-02-25 (06:06) 22 godzin i 8 minut temu

Albo nas wymordują głodem - albo słabi sami się wymordują. Bo co to życie ciągła walka z głodem o przeżycie.I żadnych szans na lepsze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
87
~emigrant usa 2014-02-25 (07:42) 20 godzin i 32 minut temu

Kochani rodacy! Wielu tu pisze ze Tusk obiecał dać prace? Ja nie jestem entuzjastą Tuska on nie jest od dawania pracy, tu się mylicie.on i rząd są od tworzenia warunków żeby powstawały miejsca pracy,i każdy ekonomista na świecie wie ze wysokie podatki. Eliminują miejsca pracy co Tusk robi podnosi podatki ach oczywiście tworzy miejsca pracy dla urzędników których polska ma juz więcej niż 350 milionowe USA, rząd Tuska jest największym nieszczęściem po drugiej wojnie swiatowej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1