Strona główna serwisu
PO: Mariusz Błaszczak nie powinien być szefem MSWiA

PO: Mariusz Błaszczak nie powinien być szefem MSWiA

• Jeśli Błaszczak nie poda się do dymisji, PO złoży wniosek o odwołanie go
• Halicki: Błaszczak nie może zasłaniać się niewiedzą
• Według PO w policji panuje "chaos"
Politycy PO zapowiedzieli, że jeśli szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie poda się do dymisji, to na najbliższym posiedzeniu Sejmu, Platforma złoży wniosek o jego odwołanie. Uzasadniając politycy PO mówili m.in. o chaosie w policji i raporcie KGP z audytu ws. działań BSW.

Odnosząc się do zapowiedzi polityków PO, poseł PiS Jacek Sasin stwierdził, że nie ma żadnych podstaw, żeby żądać dymisji ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Budowanie obrazu chaosu w policji, jakiegoś rozpadu instytucji, to jest obraz niespójny z rzeczywistością - podkreślił Sasin. Wystąpienie polityków PO, to - według posła PiS - "dramatyczna próba odzyskania inicjatywy politycznej".

Poseł PO Andrzej Halicki powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że jeśli Błaszczak nie poda się do dymisji, lub nie odwoła go premier Beata Szydło, to na najbliższym posiedzeniu Sejmu, Platforma złoży wniosek o jego odwołanie. Wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów; Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów. Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane w dniach 24-26 lutego


- Platforma bezwzględnie żąda dymisji ministra Błaszczaka. 11 grudnia, kiedy minister Błaszczak powołał inspektora Zbigniewa Maja na stanowisko komendanta głównego policji, kilka godzin później, został poinformowany przez CBA - wiemy to z przekazów medialnych - że inspektor Maj jest w kręgu podejrzeń. Błaszczak nie może zasłaniać się niewiedzą, co do sytuacji Maja - powiedział Halicki. Jak dodał, "chaos w policji, to jeden z elementów", które są powodem żądań Platformy odwołania Błaszczaka. - Kwestia bezpieczeństwa jest dla nas sprawą fundamentalną - podkreślił Halicki.

Jak dodał, kolejny powód do dymisji szefa MSWiA, to raport KGP z audytu ws. działań Biura Spraw Wewnętrznych (BSW) w związku z "aferą podsłuchową". - Audyt policji, który miał potwierdzić, a nie potwierdzał inwigilacji dziennikarzy, został, jak twierdzą media, przekazany ministrowi Błaszczakowi w grudniu - powiedział Halicki.

Poseł PO stwierdził, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i premier Beata Szydło powoływali się na nieprawdziwe informacje o podsłuchiwaniu dziennikarzy, mimo że minister Błaszczak miał już informacje, że takich podsłuchów nie było. - Minister Błaszczak prawdopodobnie świadomie zataił tę informację i pozwolił na szkalowanie Polski - powiedział Halicki.


Poseł Mariusz Witczak (PO) wyraził nadzieję, że wszystkie kluby opozycyjne poprą wniosek o odwołanie Błaszczaka. - Nasz wniosek o odwołanie Błaszczaka jest podyktowany troską o bezpieczeństwo Polaków, o to, żeby MSWiA i policja działała sprawnie, zajmowały się ściganiem przestępców, a nie zabawą polityczną i karuzelą stanowisk - powiedział.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że decyzję ws wniosku PO podejmie jednak dopiero po ewentualnym spotkaniu z szefem MSWiA.

- Chciałbym zaprosić pana ministra Błaszczaka na spotkanie z klubem Nowoczesnej. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego co się działo wokół pana komendanta głównego insp. Maja i chciałbym wiedzieć na czym polegało całe to zamieszanie z jego powołaniem, a potem z jego odwołaniem - oświadczył szef Nowoczesnej. Petru dodał, że dopiero po takim spotkaniu politycy Nowoczesnej skłonni byliby podjąć decyzję.

Stanowisko Platformy ma związek z piątkową decyzją Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w związku z audytem KGP. Raport KGP z audytu ws. działań funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych w związku z "aferą taśmową" nie wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa, w tym na przekroczenie uprawnień - mówił w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Politycy PO ponownie zażądali też odtajnienia raportu KGP z audytu ws. działań Biura Spraw Wewnętrznych. Według PO, audyt stał się podstawą do formułowania przez PiS pomówień dot. podsłuchiwania dziennikarzy.


Premier Beata Szydło podpisała w poniedziałek dymisję inspektora Maja ze stanowiska komendanta głównego policji. Odwołanie inspektora Maja rekomendował szef MSWiA, po tym jak Maj zrezygnował ze stanowiska w miniony czwartek. Maj uzasadniając swoją rezygnację mówił m.in., że przygotowywano wobec niego prowokację przez b. funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną. - Złożyłem rezygnację, żeby nie obciążać całej formacji - mówił Maj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył dziesięć tys. zł, których nie oddał. Insp. Maj oświadczył, że badane są "okoliczności i donosy, które nie mają żadnego pokrycia w faktach". Jak powiedział, chodzi o sprawę z 2003 roku, która została wyjaśniona w roku 2010. - Teraz cały czas wraca, od kiedy zostałem komendantem głównym policji - powiedział Maj. Dodał, że o sprawie dowiedział się od dziennikarzy.

Według posła PiS Jacka Sasina konferencja PO, to reakcja na ostatnie sondaże, które są korzystne dla PiS, a niekorzystne dla PO. - To są dramatyczne próby odzyskania inicjatywy politycznej, zupełnie chybione. Nie ma w tej chwili żadnych podstaw, żeby żądać dymisji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Budowanie obrazu chaosu w policji, jakiegoś rozpadu instytucji, to jest obraz niespójny z rzeczywistością - powiedział Sasin dziennikarzom we wtorek Sejmie.

Zdaniem Sasina szybka dymisja insp. Maja ze stanowiska komendanta głównego "przecięła konflikt, który rodził się w policji". - Nie możemy pozwolić, żeby policja zajmowała się sama sobą, tylko strzegła obywateli - powiedział poseł PiS.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (68)
Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
82
~antek 2016-02-16 (13:05) 3 godziny i 11 minut temu

Atutem Halickiego są też wpływowi współpracownicy. Jako zdecydowanie najważniejszy wymieniany jest Marcin Kierwiński, syn pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, od dwóch lat poseł PO, wcześniej wicemarszałek województwa, a także wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Modlin.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
114
~rb 2016-02-16 (13:01) 3 godziny i 15 minut temu

chaos i tworzyli 8 lat, oczekiwanie, że w 3 miesiące będą znane wszystkie trupy jest kompromitacją Halickiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
64
~lollol 2016-02-16 (12:54) 3 godziny i 22 minut temu

Niech Halicki się dopyta, jaki chaos zostawił w min.cyfryzacji, a reszta mądrali, jaki to ''baysell''został właśnie w MSW i innych 8rniczkowych resortach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
25
~antek 2016-02-16 (13:16) 3 godziny temu

Syn posła Halickiego też ma immunitet?! - Fakt.pl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
20
~Palkownik 2016-02-16 (13:35) 2 godziny i 41 minut temu

To tylko szczyt gory lodowej. A co sie dzieje ponizej? Nikt nie idzie do policji na gola pensje. Boki sa olbrzymie skoro zwykly kraweznik mowi ze 500 zl na lewo to byl zly dzien. Tu nie wystrczy zmieniac tych na gorze, ale treba wywalic wszystkich i zaczac od nowa. Naj gorszym rozwiazaniem bylo to ze nowych policjantow szkolili starzy milicjanci i ubecy. Tegp juz sie nie da naprawic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
35
~tersan 50 2016-02-16 (13:09) 3 godziny i 7 minut temu

I kto to czyni. Zlodzieje krzycza lapac zlodzieja!!! To jest teatr w wykonaniu kiepskich aktorow z po

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
37
~Andrzej 2016-02-16 (13:04) 3 godziny i 12 minut temu

Kto jak kto, ale PO ma czelność mówić o dymisjach kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny? To już naprawdę szczyt bezczelności. Kiedyś, gdy istniało pojęcie honoru itp., takie miałkie typki miałyby do wyboru pistolet lub emigracja, ale cóż wszystko uległo skundleniu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
22
~zenek77 2016-02-16 (13:53) 2 godziny i 23 minut temu

Halicki już dawno powinien siedzieć w pierdlu za krętactwo i stratę kupę milionów w związku z przetargiem LTE. a nie gębę w TV pokazywać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
23
~FORTL 2016-02-16 (13:46) 2 godziny i 30 minut temu

Żałosna jest ta posttuskowa ferajna. Oni myślą, że ktoś normalny na nich zagłosuje? :D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
26
~spoleczenstwo 2016-02-16 (13:39) 2 godziny i 37 minut temu

chorzy ludzie ..przegrali wybory i warjuja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
23
~hazardzista 2016-02-16 (13:28) 2 godziny i 48 minut temu

15% partyjka stawia warunki! Chyba w rozgrywkach zehcyka!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
18
~zdelegalizować PO 2016-02-16 (14:01) 2 godziny i 15 minut temu

PO należy prawnie zdelegalizować za działanie na szkodę Polski i Polaków, a jej przywódców wydalić do Israela bez prawa powrotu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
31
~xyz 2016-02-16 (13:08) 3 godziny i 8 minut temu

A co się dziwić .Oni nawet nie'' wiedzą'' w jakiej wysokości są emerytury tych którym drastycznie już obniżyli w 2010 roku w Zakładzie Emerytalno -Rentowym MSW .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
18
~bini 2016-02-16 (13:51) 2 godziny i 25 minut temu

To PO powinno podać się do dymisji i to natychmiast

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
21
~misiek 2016-02-16 (13:41) 2 godziny i 35 minut temu

Platformersi, wara od pana ministra Błaszczaka. Uderzcie się w swoje piersi i przypomnijcie swoje chaotyczne rządy, afery i korupcje. Najgorzej jak krytykuje ktoś, kto sam poprzednio był nieudacznikiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
19
~alehanka 2016-02-16 (13:16) 3 godziny temu

ale szczekanie a karawana idzie dalej.Jeszcze rok temu gdy Blaszczak mowil o odwolaniu i PiS skladal takowe (obojetnie w spr.obojetnie kto mial byc odwolany) rzad PO odpowiadal"jestem zadowolona i cenie sobie prace X czy y. Kolejny raz osmieszaja sie PO owcy.Szarpia te Polske jak tylko moga i tu w kraju i zagranica nawet za ocean wysylaja blagalne prosby do Mekintoszow a wszystkim rzadzi pienadz.Nie ciesza sie,ze ludzie maja prace i tyraja na nich,ze oni PO otrzymuja zyski i pensje tylko szarpia i kasaja.Wstyd. O

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
27
~ciekawostkixxx.blogspot.com 2016-02-16 (13:03) 3 godziny i 13 minut temu

Peło to partia powstała za niemieckie pieniądze w celu realizacji niemiecich interesów nad Wisłą.Won do Berlina!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
11
~xyz 2016-02-16 (13:27) 2 godziny i 49 minut temu

Rozwiazac Policje Wyrzucić obecne kadry dowodcze Wcielic do nowej Policji tylko osoby o nieposzlakowanej opinii Zrobic wreszcie porządek z osobami wychodzącymi sie rodzinnie z milicji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~OBIEKT.III 2016-02-16 (14:18) 1 godzinę i 58 minut temu

Co mają do powiedzenia mundurowi. Mają dbać o porządek w kraju i tyle w temacie. Układy w policji? To chyba jakieś jaja. Jeżeli są to nalezy natychmiast pozamiatać .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
14
~stan 2016-02-16 (13:48) 2 godziny i 28 minut temu

Powołac Pietro na komendanta policji ,on wszystko wie razem z Niumanem stworza wspaniały duet.

odpowiedz

zgłoś do moderacji