Strona główna serwisu
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem

Przed sejmem protestują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się wyższych świadczeń i nie zgadzają się na dzielenie opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi. Zostali zaproszeni na rozmowy do ministerstwa pracy.
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem ()
Po południu do protestujących przyszedł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i zaproponował protestującym spotkanie. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych zgodzili się na rozmowy, ale pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyć przynajmniej jeden dziennikarz. - Jest pewnie bardzo dużo tematów dlatego chciałbym zaprosić grupę waszych przedstawicieli do ministerstwa na spotkanie - powiedział minister.

Protestujący domagają się przede wszystkim przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. - na mocy noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczeń pielęgnacyjnych. Uważają, że rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy. Ich zdaniem nie jest to wykonanie grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Argumentują, że dostaną świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie, czyli takiej, jak przed wejściem w życie nowelizacji, choć obecnie wynosi ono 620 zł, a uprawnione do niego osoby otrzymują dodatkowe 200 zł z rządowego programu.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, realizującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on trafić pod obrady sejmu w przyszłym tygodniu. Zgodnie z nim wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.


Minister podczas rozmowy z protestującymi przed sejmem zapewnił, że rząd chce, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. - Jest szansa, że jeśli przepracujemy to szybko, to ustawa może być uchwalona nawet na najbliższym posiedzeniu sejmu. Później jest senat gdzie będą lub nie będzie poprawek. Najprawdopodobniejsze według naszego rozeznania jest przyjęcie tej ustawy w kwietniu - ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W maju wchodzi w życie i te wszystkie świadczenia, których państwo bylibyście pozbawieni, do maja będą zsumowane i wypłacone wraz z odsetkami - zapewniał Kosiniak-Kamysz.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z większymi prawami, niż opiekunowie dorosłych?

W sejmie od dziewięciu dni trwa natomiast protest rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się natychmiastowego podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto w 2016 r.


W związku z tym opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami poczuli się dyskryminowani i przyjechali przed sejm, aby domagać się spełnienia ich postulatów. Zdaniem organizatorów czwartkowego protestu rząd próbuje skłócić oba środowiska - opiekujących się dorosłymi oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Jesteśmy tu, ponieważ czujemy się dyskryminowani, bo rząd od lipca 2013 r. zabrał nam świadczenia pielęgnacyjne przyznane bezterminowo. (...) Nie zgadzamy się z podziałem opiekunów. Rząd stara się skłócić nasze środowiska, a my jesteśmy pod sejmem, bo walczymy o wszystko, teraz nie mamy nic - mówiła Małgorzata Grzyb z Organizacji Środowiskowej Opiekunów Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Porozumienie Pracownicze", która jest jednym z inicjatorów protestu.

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie będzie przysługiwało opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed wejściem w życie nowelizacji.

520 zł wynosi obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługujący - na mocy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieciom niepełnosprawnych rodziców lub wnukom w przypadku dziadków.

Trybunał zakwestionował jedynie odebranie przyznanych wcześniej świadczeń. Oznacza to, że ustawa wciąż obowiązuje, zatem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się).


Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy spełnione jest kryterium dochodowe. Uczestnicy protestu skandują hasła "Stop wykluczeniu!", trzymają transparenty z treścią art. 32 Konstytucji, który mówi o zakazie dyskryminacji.

Protesty wsparły m.in. Ruch Oburzonych, Stowarzyszenie Ojców DzielnyTata.pl, są też Solidarni 2010.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (134)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
41
~Zdzisław 2014-03-27 (15:59) 9 godzin i 9 minut temu

Trzeba skończyć z nadmiernymi zarobkami posłów ,eurodeputowanch,księży prezesów spółek,bankowców.Zmiejszyć ilość posłów do połowy zlikwidować Senat .Im jest ich więcej tym gorzej w Polsce .Gdy patrzymy na obrady to ławy poselskie świecą pustkami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
28
~Badtitude 2014-03-27 (15:45) 9 godzin i 23 minut temu

A dodatek rodzinny 65 zł. Poczekajcie posło-złodzieje jak ruszy do was reszta narodu i każdy upomni się o kasę, skończy się sielanka, będziecie wiać jak Janukowycz!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
37
~Wiesiek 2014-03-27 (15:55) 9 godzin i 13 minut temu

Teściowa jako emerytka w wieku 82 lata. Pobiera emeryturę w wysokości na dzień dzisiejszy ok. 2000 zł. Utrzymuje syna nieroba, alkoholika 53 letniego. Syn posiada staż prac ok. 5 lat. Żyje z emerytury teściowej. Około trzy lata temu teściowa stanęła na komisji: Powiatowego Orzekania o niepełnosprawności i syn stał się opiekunem. Otrzymywał co miesiąc ok. 520 lub 620 w niektórych miesiącach.Kasa ta szła oczywiście na przelew.Jedyną korzyść z tej kasy miał właściciel sklepu. Dzieje się to na wsi.W ubiegłym roku został zabrany ten dodatek niby opiekuńczy. Teraz z powrotem ma być przywrócony. Pytanie czy szwagier jako opiekun dostanie tę kasę. Chodzi mi czy brane będą pod uwagę dochody teściowej, i liczone na dwoje, czy dochód teściowej niema związku. Zaznaczam że najbardziej czeka kasę sklepowy. We wsi tej w podobnej sytuacji jest kilka osób. Czekam na konkretną opinię. Wiesław

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
29
~ala 2014-03-27 (16:00) 9 godzin i 8 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~Pan Sułek 2014-03-27 (17:31) 7 godzin i 37 minut temu

Protestować powinni wszyscy których dochody są niższe od najniższej krajowej,na przykład emeryci czy renciści.Im też się coś od życie należy a nie tylko klepanie biedy i niedojadanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
16
~frodo 2014-03-27 (17:30) 7 godzin i 38 minut temu

Sytuacja ekonomiczna naszego kraju czyni nasze społeczeństwo zawistnym, człowiek człowiekowi wilkiem i gorzej. "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Coraz bardziej widać jak stajemy się wobec siebie zawistni, zadrośni itd. Przykład idzie z Wiejskiej...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
16
~koks 2014-03-27 (16:22) 8 godzin i 46 minut temu

A kiedy BEZROBOTNI będą w końcu PROTESTOWAĆ przeciw BEZROBOCIU i emigracji za granice w poszukiwaniu PRACY !!!!!!!!!!!!! bo na razie to sztuczne usuwanie bezrobocia polega na wyrejestrowaniu bezrobotnego pozbawionego ubezpieczenia tak się ludzi traktuje w tym kraju bo WŁADZE NIC NIE ROBIĄ W SPRAWIE POLEPSZENIU PRACY !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
20
~tatarata 2014-03-27 (15:53) 9 godzin i 15 minut temu

A ja dałbym opiekunom niepełnosprawnych dzieci i dorosłych po 3.000 PLN, ale rehabilitacje zrobiłbym płatne, bo ja jak zachoruję muszę za nie płacić, ( choć są finansowane z m.in. moich podatków ) albo czekać długie miesiące na jakieś zabiegi i jeszcze przynieść swoje materiały. Wówczas zobaczymy jak to jest z tym brakiem opieki ! i o co znowu będzie krzyk.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
37
~anty 2014-03-27 (15:51) 9 godzin i 17 minut temu

Polowa polskich leniwych bab w okolicach 50-tki nie pracuje i siedzi na wyludzonych rentach. To wlasnie tam sa marnowane pieniadze dla osob rzeczywiscie niepelnosprawnych. Ten kraj to jedna wielka fikcja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~WO - opiekun matki 2014-03-27 (18:14) 6 godzin i 54 minut temu

OPIEKUN = OPIEKUN > SEJM POWINIEN NATYCHMIAST USTANOWIĆ - "STATUS OPIEKUNA". >" OPIEKUN" = OSOBA OPIEKUJĄCA SIĘ OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ,CHORĄ,STARSZĄ,W BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI = NIE WAŻNE KTO OPIEKUJE SIĘ,CZY RODZICE,DZIECI,RODZEŃSTWO - BRACIA,SIOSTRY,SĄSIEDZI,CZY OSOBA OBCA NA KTÓREJ OPIEKĘ ZGODZI SIĘ - OSOBA PODOPIECZNA,LUB JAK NIE MA KOMU,TO WTEDY "OPIEKUN" Z MOPS = WAŻNE,ŻE TEN "OPIEKUN" OPIEKUJĘ SIĘ = TO ZAWSZE MUSI BYĆ OSOBA O "STATUSIE OPIEKUNA " > NALEŻY WPISAĆ JAKO ZAWÓD,NA POCZĄTEK Z MINIMALNĄ PŁACĄ. > BEZ WZGLĘDU NA TO,CZY - OPIEKA JEST BEZTERMINOWA,STAŁA,CZASOWA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
30
~Maniek 2014-03-27 (15:45) 9 godzin i 23 minut temu

Jutro sie przetracam i babcie pcha mnie pod Sejm.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~KRAKÓW 2014-03-27 (16:24) 8 godzin i 44 minut temu

JAK TO OD MAJA??? OD M-CA GRUDNIA MINĘŁO DUŻO CZASU I NIC, BO PAN TUSK Z PANEM KOSINIAKIEM SŁUCHAJĄ WYTYCZNYCH Z KRAKOWA!!! NA LITOŚĆ BOSKĄ, CZY MAM UJAWNIĆ DANE OSÓB, KTÓRE KIERUJĄ CAŁĄ SPRAWĄ W KRAKOWIE! OD JAKIEGO MAJA!!! 520 ZŁ??? JEŻELI PODWYŻSZONO RODZICOM NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI, TO NALEŻY PODWYŻSZYĆ TAKŻE OPIEKUNOM OSÓB DOROSŁYCH (PROSZĘ OPIERAĆ SIĘ NA KONSTYTUCJI I WSPOMNIANYM W ARTYKULE , DYSKRYMINACJA TAK, ALE RÓWNIEZ ZE WZGLEDU NA WYZNANIE RELIGIJNE, PROSZĘ MI WIERZYĆ, WIEM CO PISZĘ) !!!Z CAŁYM SERCEM ŁĄCZĘ SIE Z PROTESTUJĄCYMI W WARSZAWIE, ALE TAK NAPRAWDĘ NALEŻY PIKIETOWAĆ TEŻ W KRAKOWIE!!! TUTAJ JEST TEŻ "WIEJSKA"!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~( 2014-03-27 (16:10) 8 godzin i 58 minut temu

Nie kłóćcie się !!! Wasze dzieci też staną się wkrótce "dorosłymi niepełnosprawnymi" !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
20
~ktos 2014-03-27 (15:52) 9 godzin i 16 minut temu

Odebrac wszystkim zasilki do roboty kraj nierobow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
17
~Wasal 22 2014-03-27 (15:47) 9 godzin i 21 minut temu

Rudy masz problem. Większa część polaków jest w podobnej sytuacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~brówka 2014-03-27 (16:59) 8 godzin i 9 minut temu

Właściwie to prawie każda grupa społeczna w Polsce poza politykami, lekarzami i celebrytami oraz niewielką grupą najbogatszych, jedni po drugich, mogą dopełnić lub zastępować towarzystwo rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi w kwestii rozmaitych roszczeń. Zabraknie na korytarzach miejsca w sejmie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~jaro 2014-03-27 (16:10) 8 godzin i 58 minut temu

Bardzo dobrze, że protestują. Po pierwsze rozgraniczenie na opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych nie ma żadnego sensu, poniewa z jedna jak i druga grupa podopiecznych wymaga stałej opieki, a opieka nad dorosłym jest nawet cięższa ze względu na jego wagę. Po drugie świadczenie w wysokości nie przystaje do rzeczywistości. Powinna być to jakaś zapłata za pracę, bo tym jest całodobowa opieka nad inwalidą, a nie jałmużna, za którą nie da się wyżyć. To są środki dla opiekuna na przeżycie i utrzymanie się, bo nie może pracować 1. ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym 2. ma zakaz pracy, bo inaczej straci owe świadczenie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~jacek 2014-03-27 (16:46) 8 godzin i 22 minut temu

no to ma tusk -polski socjalny Majdan - panie premierze zielona wyspa kosztem najbiedniejszych -dzisiaj panu odwzajemnia się

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~w 2014-03-27 (16:16) 8 godzin i 52 minut temu

wiadomość z wczorajszego faktu: Czesławowi Kiszczakowi podniesiono emeryturę z 4500 zł na 8500 zł żeby odpowiedzieć sobie samemu. czy to prawda ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Karolina 2014-03-27 (16:10) 8 godzin i 58 minut temu

Patrze i nie wierzę co się dzieje ... A zdrowe dzieci to nie dzieci ? Nie potrzebuję mamy 24h na dobę ? Nie potrzebuję miłości , potrzeby rozwoju z najbliższą mu osobą ? Kogo obchodzi ,że jest 77 zł na dziecko . Jak jest zdrowe to pewnie ,oddać do żłobka ,przedszkola i niech się zajmują obcy ludzie ... Bo przecież jest ZDROWE ,a Ty Sio do pracy za najniższą krajową za którą połowę jak nie więcej oddasz na te instytucję ,choroby itd... To jest dopiero śmiech na sali ... Wiem ,że te chore istotki mają więcej potrzeb ( Rehabilitacje , leki ) Rozumiem wszystko Ale nie rozumiem czy 1000 zł dodatku jest jeszcze nie wystarczające .. Przecież rodziców się ma dwójkę .. Jedno siedzi z dzieckiem drugie robi wszystko żeby utrzymać rodzinę ..

odpowiedz

zgłoś do moderacji