Strona gwna serwisu
Obowiązek meldunkowy to już przeszłość

Obowiązek meldunkowy to już przeszłość

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.
Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiay sygnowane skrtem "PAP" stanowi element Serwisw Informacyjnych PAP, bdcych bazami danych, ktrych producentem i wydawc jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzib w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powysze materiay wykorzystywane s przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez uytkownikw portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjtkami, w szczeglnoci dozwolonym uytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, i dalsze rozpowszechnianie materiaw, o ktrych mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~giezz 2010-10-14 (17:46) 21 godzin i 45 minut temu

,, Jan Kowalski to za oplata dowie sie od zagranicznych wlascicieli elektrowni, gazowni lub wodociagow !! Tylko oni beda mieli ta wiedze !! A kiewdy w dokumentach przestana nam pisac ze jestesmy Polakami ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~qaroleq 2011-12-02 (14:49) 42 minut temu

kama czy ty zartujesz czy mowisz powaznie? bo jesli powaznie to chyba nie wiesz do czego sluzy meldunek. Meldunek nie ma zadnego zwiazku z wlasnoscia lokalu - halo! Meldunek jest do niczeo nie potrzebny wszystko mozna bez niego zalatwic a to ze ktos pisze ze w urzedzie skarbowym sa problemu zeby cokolwiek zalatwic to bzdura. W kazdym razie jezeli jestes wlascicielem lokalu to nie moze w nim mieszkac kazdy jedynie tylko ten komu pozwolisz czyli podpiszesz z nim odpowiednia umowe. Chyba proste? A to ze ktos posiada meldunek nawet w danym lokalu to wlasciciel lokalu ma prawo go wymeldowac nawet bez jego zgody.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
Skurwielek 2010-10-16 (19:06) 20 godzin i 25 minut temu

Chyba nie zdajecie sobie sprawy, e obowizek meldunkowy dotyczy nielicznych krajw, gwnie byych demoludw. "Normalne" kraje nie maj tego wynalazku ale mimo to funkcjonuj, lepiej ni my.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Laura 2010-10-14 (17:26) 22 godzin i 5 minut temu

prawo budowlane,likwidacja obowizku meldunkowego,zniesienie dowodw osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie zaatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rzdzic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
metro66 2010-10-14 (13:24) 2 godziny i 7 minut temu

na co tyle let czeka - co czas ,eby producenci kolesie Bronka od dowodw osobistych sie przekwalifikowali?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kozimino 2010-10-24 (12:08) 3 godziny i 23 minut temu

Same jaja i to polskie na ktrych siedzi cay rzd-kolejny przekrt aby ukry niewygodne dane posow utrudniajce jawno ich przekrtw-dane politykw maj by przejrzyste

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kaarola 2010-10-15 (07:58) 7 godzin i 33 minut temu

na meldunku w tym kraju opiera sie tyle rzeczy, ze rzad nei zdaje sobie z konsekwencji wprowadzonych zmian jka przygotowac skarbowke, listry dzieci objetych obowiazkiem szkolnym, obowiazkowymi szczepieniami jak stworzyc listy wytborcze - ludzi uprawnionych do glosowania - nagle sie okaze ze frekfencja bedzie 150 % bo niektorzy beda glosowac po kilka razy nie bedzie mozna znalezc oszustow bo kazdy bedzie mogl zmienic bez konsekwaencji adres totalna glupota - kto stworzy nowe systemy informatyczne przez dwa lata w tym kraju nie wykonalne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Laura 2010-10-14 (17:27) 22 godzin i 4 minuty temu

prawo budowlane,likwidacja obowizku meldunkowego,zniesienie dowodw osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie zaatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rzdzic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Stefan z Kujaw 2010-10-14 (16:34) 22 godzin i 57 minut temu

No to bdzie teraz POszukiwanie dunikw i przekrtasw! Jak ich znajd bez adresu?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kama 2010-10-14 (16:20) 23 godzin i 11 minut temu

Skoro nie bdzie obowizku meldunkowego, to kady bdzie mg wprowadzi si do mnie, a ja nie bd moga go wyrzuci? Prawo bdzie po jego stronie? Przecie mieszka gdzie chce, zgodnie z przepisami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~allensteiner 2010-10-14 (14:46) 45 minut temu

to odlega przyszo, panie redaktorze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Leon 2010-10-14 (14:42) 49 minut temu

Czy to oznacza ze nie bd musia zameldowac si w domu seniora , bo myle o zamieszkani w takim miejscu w przyszym roku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~go 2010-10-14 (14:19) 1 godzin i 12 minut temu

Prosz, bo si pogubiem. Ostatnia data jak pamitam to 14 padziernika 2010. A oni pisz, e 2014 to przeszo. Co si ze mn dziao przez ten czas? POMOCY!!!

odpowiedz