Strona główna serwisu
Nowa ustawa medialna pod auspicjami prezydenta?

Nowa ustawa medialna pod auspicjami prezydenta?

Prezydent nie wyklucza, że pod jego auspicjami mogłaby powstać nowa ustawa medialna - powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Andrzej Duda, po zakończeniu spotkania Lecha Kaczyńskiego z twórcami w sprawie ustawy medialnej.
Na początku spotkania prezydent zapewnił, że tej ustawy na pewno nie podpisze. Może ją skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować. Jak powiedział na konferencji po spotkaniu Duda, twórcy apelują do prezydenta o "skuteczny środek", który nie dopuści, by ustawa medialna weszła w życie. - Taki na przeczyszczenie mediów publicznych - dodał reżyser Krzysztof Krauze.

Według Dudy podczas spotkania z prezydentem większość twórców opowiadała się za opracowaniem całkiem nowej ustawy. - Takie były wypowiedzi chyba w większości przypadków, że jednak należy usiąść i doprowadzić do powstania takiego projektu, który będzie efektem swoistego porozumienia z udziałem środowisk twórczych, z udziałem środowisk ludzi, którzy mają na co dzień do czynienia z mediami i znają się na tych mediach - powiedział Duda.

- Kilkakrotnie była mowa o tym, że jest potrzeba stworzenia takiego projektu. I pan prezydent kolejny raz (...) możliwości próby stworzenia takiego projektu, który byłby swoistym projektem społecznym, ale jakby stworzonym pod auspicjami pana prezydenta, nie wykluczał - dodał.


Zdaniem uczestniczki konsultacji, reżyser Agnieszki Holland, na spotkaniu "był dość zgodny chór głosów" i "wszyscy byli szalenie krytyczni wobec ustawy uchwalonej przez parlament". -
Ustawa jest niesprawna, niedobra i szkodliwa, grozi de facto likwidacją mediów publicznych Agnieszka Holland
Ustawa jest niesprawna, niedobra i szkodliwa, grozi de facto likwidacją mediów publicznych - uważa Holland.

Jak dodał Krauze ustawa jest zła, bo zmienia media publiczne w media rządowe, które będą już poddane nie tylko naciskom politycznym, ale też silnym naciskom finansowym. Jako wadę ustawy wymienił też "skazanie na śmierć regionalnych ośrodków TVP". Według Krauzego Platforma chce urynkowić polską kulturę, co jest dowodem niezrozumienia tematu.

- Wszyscy chcą się pozbyć ustawy, tylko nie wiadomo jak to zrobić - mówił Krauze. W jego opinii, najlepszym scenariuszem byłoby, gdyby prezydent zawetował obecną ustawę, weto poparłby w sejmie klub Lewicy, a "w następnym kroku prezydent odrzuca sprawozdanie KRRiT", co zakończyłoby jej kadencję.


- Moje marzenie sięga dalej, wyobraziłem sobie taką sytuację, że prezydent po rozwiązaniu Krajowej Rady spotyka się z premierem, doprasza pozostałe partie, środowiska twórcze i na tej podstawie zostaje wybrana nowa Krajowa Rada, która wybiera rady nadzorcze w mediach publicznych - mówił Krauze.

Według niego i Holland, obecna KRRiT nie ma "ani mandatu społecznego, ani politycznego, ani kompetencyjnego", by wybierać rady nadzorcze w TVP i Polskim Radiu. - Jest to zbiór dziwnych jakichś osób, które skutkiem nieszczęśliwego, politycznego zbiegu okoliczności zawładnęły dobrem publicznym, jakim są media publiczne - oceniła Holland. Według niej, nikt już nie rozumie, dlaczego "jacyś panowie" starają się kogoś zawiesić lub odwiesić.

Zdaniem Holland znaleźliśmy się dziś w momencie niezwykle głębokiego kryzysu mediów publicznych. Podkreśliła jednocześnie, że wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że media te są potrzebne.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (26)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~czeka 2009-08-03 (12:46) 23 godzin i 35 minut temu

Chyba tak zjadliwa jak "uśmiech"-czyli PISowska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Bob 2009-07-14 (09:29) 2 godziny i 52 minut temu

pewnie jak Piłat umuje ręce i powie, że oni swoje zrobili - żeby dalej się nie narażać środowisku kultury (czyli darmozjadom, których nikt nie potrzebuje). A więc dalej będzie tak, jak było do tej pory - ŻYJESZ, TO PŁAĆ. Wszyscy zajadle bronią ciepłych posadek dla swoich kolesi rozlokowanych w państwowych ośrodkach rtv. Jakoś nie słyszałem, żeby ktokolwiek z polityków, lub też tzw. działaczy medialnych wspomionał coś o interesie obywateli - o wyborcach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bad 2009-07-14 (08:19) 4 godziny i 2 minuty temu

Że też ludzie , w tym wysocy urzędnicy państwowi, wstydu nie mają ! Niech politycy , w tym Prezydent , trzymają się z daleka ! Już raz była "szybka" 24-godzinna akcja ustawodawcza w sprawie mediów - też pod auspicjami Prezydenta, który złożył swój podpis "natychmiast"(kilkanaście godzin) po uchwaleniu w Sejmie przez PiS i j ego partnerów : LPR I Samoobronę. Teraz są tego skutki - cały ten bałagan jest konsekwencją tamtej "akcji". Starzy gracze polityczni chcą robić "nowe otwarcie" , licząc na słabą pamięć wyborców ! Ciekawe, czy Prezydent RP chciałby cokolwiek zmieniać , gdyby tzw.przystawki nie wyeliminowały PiS-u? Prezydent miał już szansę coś zmienić, ale z niej wtedy nie skorzystał - poparł partyjniactwo- dlaczego dzisiaj maiałoby być inaczej?

odpowiedz

zgłoś do moderacji