Strona główna serwisu
Tusk: nie damy już więcej tym ludziom oddechu

Tusk: nie damy już więcej tym ludziom oddechu

Rozpoczęliśmy pierwszy etap akcji przeciwko handlowi dopalaczami w Polsce - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. - Nie damy już więcej tym ludziom oddechu i osiągniemy sukces - dodał premier.
- Postanowiliśmy wykorzystać wszystkie możliwości prawne w akcji przeciw dopalaczom.
W walce z dopalaczami, jak będzie trzeba, będziemy działać na granicy prawa Donald Tusk
W walce z dopalaczami, jak będzie trzeba, będziemy działać na granicy prawa, ale w ramach prawa - podkreślił stanowczo premier.

Premier oświadczył, że zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich punktów sprzedaży dopalaczy. - Objęliśmy akcją ponad 1000 punktów - powiedział i dodał: - Sklepy z dopalaczami w Polsce zniknęły raz na zawsze.

- Mam nadzieję, że na początku tygodnia wszystkie już bez wyjątku będą nie tylko zamknięte z wycofanymi produktami, ale także zaplombowane do czasu zmiany decyzji - podkreślił.


- Wszystko to, co funkcjonuje w tych sklepach jako tzw. dopalacze (...) będące środkiem odurzającym, czy działające jako psychotropy, czy będące paranarkotykiem, niezależnie od tego, co właściciele, hurtownicy, czy sprzedawcy nakleją na ten produkt - będziemy traktowali jako produkt zakazany, jeśli zagraża zdrowiu i życiu - podkreślił szef rządu.

- Nie może być tak, że ktoś sprzedaje truciznę zagrażającą życiu i zdrowiu ludzi, szczególnie dzieci i że państwo jest bezradne tylko dlatego, że on (właściciel sklepu z dopalaczami) naklei na produkcie, że to nie jest środek spożywczy - dodał.

Donald Tusk zaznaczył, że osoby zajmujące się obrotem dopalaczami to są grupy wyposażone w ogromne środki i pomoc prawną, ale zapowiedział, że "nie damy już więcej tym ludziom oddechu i osiągniemy sukces".


Były przypadki stawiania oporu

Jak dodał premier były nieliczne przypadki stawiania oporu, a w sześciu punktach sprzedaży dopalaczy znaleziono także twarde narkotyki. - Nie mamy wątpliwości, że te światy dopalaczy, narkotyków, hurtowni, sprzedaży przecinają się także z tym rynkiem i ze zorganizowaną przestępczością - mówił premier.

Tusk wyraził nadzieję, że te działania, a także wprowadzenie nowych przepisów pozwoli na trwałe wyeliminowanie tego zjawiska. - Chociaż wiemy, że ta walka będzie musiała trwać ciągłe, ponieważ ci, którzy to organizują mają zawsze szybkie i w cudzysłowie dobre pomysły na to jak oszukiwać, jak manewrować, jak wykorzystywać prawo.

Kończymy już prace nad przepisami, które pozwolą nam reagować równie szybko jak ci, którzy organizują ten proceder - powiedział Donald Tusk.

? Premier przypomniał, że pierwsze kroki w walce z dopalaczami zostały podjęte w styczniu 2009 r. - Polegało to głównie na tym, by te środowiska, które chcą przechytrzyć nie tylko państwo polskie, bo to jest problem w całej UE, aby metodami legalnymi, zapisanymi w prawie ograniczyć i wyeliminować produkcję i sprzedaż dopalaczy - mówił premier.


Szef rządu przyznał jednocześnie, że przeciwnik w tej walce jest "bezwzględny, ale równocześnie wyrafinowany". - I używanie przez państwo polskie wszystkich dostępnych dotychczas metod, w tym niezwykle intensywnych, tak jak tylko prawo na to pozwala, kontroli, zarówno finansowych, jak i sanitarno-epidemiologicznych i handlowych, skoordynowanych z działalnością policji nie przyniosło pożądanych efektów - mówił premier. Lubuskie i wielkopolskie najbardziej zagrożone

Premier Tusk powiedział, że województwa lubuskie i wielkopolskie są najbardziej zagrożone, jeśli chodzi o liczbę punktów na jednego mieszkańca, gdzie sprzedawane są dopalacze. Najmniej zagrożone pod tym względem - według szefa rządu - są województwa wschodnie.

- Nawet nie macie państwo pojęcia, ile oporu stawiali urzędnicy czy prawnicy, gdy im mówiłem, że musimy złamać pewną rutynową zasadę. Musimy zacząć ścigać tych, którzy sprzedają i produkują specyfiki bez określania substancji chemicznej poprzez definicje chemiczne, tylko poprzez ich skutek i naszą wiedzę, jaki skutek one wywierają - podkreślił premier. - Od dziś, czy od jutra i tak będzie wielki krzyk, że to co robimy jest pozaprawne - zaznaczył szef rządu.

Tusk wyjaśnił, że Wielka Brytania jest tym krajem w Europie, który przoduje w produkcji i promocji franczyzy tworzenia placówek sprzedających dopalacze.

Premier odbył w niedzielę telekonferencję z wojewodami, komendantami wojewódzkimi policji oraz wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi ws. walki z dopalaczami. W telekonferencji uczestniczył także minister spraw wewnętrznych.


Wielka akcja przeciwko dopalaczom

W wyniku trwającej od soboty akcji na terenie całego skontrolowano ponad 1100 miejsc, w których sprzedawano lub produkowano dopalacze. Inspektorzy sanitarni w asyście policjantów zamknęli prawie 900 punktów sprzedających te specyfiki.

Kontrola sanepidu pozwalała - jak powiedział rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar - na wycofanie artykułów zagrażających zdrowiu publicznemu oraz zamknięcie sklepów, które je oferują. Zdecydowano o wycofaniu produktu o nazwie "Tajfun" i wszystkich podobnych do niego środków.

"Dopalacze" to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupować w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1134)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~2Pac 2010-10-06 (21:27) 12 godzin i 16 minut temu

przyklad idzie z gory

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~mmm 2010-10-24 (15:47) 17 godzin i 56 minut temu

Przecz ze złodziejami i hipokrytami, przecz z PO, mój głos na tę pseudo partię był duzym błędem... ale ja w porównaniu do nadal go popierajacych ucze sie na błędach

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~<> 2010-10-06 (21:20) 12 godzin i 23 minut temu

wiadomo ze popyt nakreca podaz nie odwrotnie - nie bedzie dopalaczy bedzie co innego, to nie wina substancji tylko ludzi; dlaczego nie zdelegalizowac glupoty?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Lubelak 2010-10-04 (10:42) 23 godzin i 1 minutę temu

[...]- Nie może być tak, że ktoś sprzedaje truciznę zagrażającą życiu i zdrowiu ludzi, szczególnie dzieci i że państwo jest bezradne tylko dlatego, że on (właściciel sklepu z dopalaczami) naklei na produkcie, że to nie jest środek spożywczy - dodał. [...] Więc zamknijcie sieć sklepów "OBI" - widziałem tam w sprzedaży trutkę na szczury, każdy dzieciak może ja zjesc w piwnicy - co z tego ze na opakowaniu jest że to nie do spożycia ? Zamknijcie sieć sklepów ogrodniczych - bo tyle tam trucizny ze całe miasta można wytruć Paranoja i tyle !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~33 2010-10-03 (16:21) 17 godzin i 22 minut temu

przyrost 300 mln zł dziennie!!! To jest TUSK!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 73

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
Bóghonorojczyzna 2010-10-04 (00:59) 8 godzin i 44 minut temu

Pan Premier Donald Tusk nie boi się odważnych decyzji ; udowodnił to CAŁYM swoim życiem ! ZASADĄ działalności PO i Pana Premiera jest PEŁNA transparentność działania -ludzie którzy działają na szkodę społeczeństwa MUSZĄ odejść -zupełnie inaczej niż za czasów pisobandy czy postkomunistycznej kamaryli sld . I dlatego mimo trwającego ciągle zmasowanego kontrataku wygrywa Polska-wygrywa Platforma Obywatelska . Wiadomo nie od dzisiaj że Platforma pokrzyżowała ciemne interesy wielu grup interesów bardzo różnego autoramentu związanych z poprzednim układem w tym całej mafii narkotykowejj !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~dopalacz 2013-03-25 (14:15) 19 godzin i 28 minut temu

Nie ma sensu zamykanie sklepów, bo wszystkie dopalacze kupisz przez internet. Wystarczy wpisać w google np " legalny koks" i zaraz znajdzie strony takie jak mrfuntastic.com , które sprzedają różne legalne substytuty. Czemu są one legalne ? Bo są sprzedawane za granicą. A prawo w większości krajów na świecie tego nie zabrania. Bo i po co...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~d 2012-02-21 (18:24) 15 godzin i 19 minut temu

AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA kopiuj wklej na początek niezależnie od tematu zalejemy wszystkie fora intrenetowe JUŻ CZAS WYJŚĆ NA ULICE I OBALIĆ TEN NIERZĄD nie blokować wpisów na forum ANONYMOUS kopiuj wklej AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~d 2012-02-21 (18:24) 15 godzin i 19 minut temu

AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA kopiuj wklej na początek niezależnie od tematu zalejemy wszystkie fora intrenetowe JUŻ CZAS WYJŚĆ NA ULICE I OBALIĆ TEN NIERZĄD nie blokować wpisów na forum ANONYMOUS kopiuj wklej AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~d 2012-02-21 (18:24) 15 godzin i 19 minut temu

AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA kopiuj wklej na początek niezależnie od tematu zalejemy wszystkie fora intrenetowe JUŻ CZAS WYJŚĆ NA ULICE I OBALIĆ TEN NIERZĄD nie blokować wpisów na forum ANONYMOUS kopiuj wklej AKCJA SPOŁECZNA ANONYMOUS DYMISJA DONALDA TUSKA DOŚĆ KŁAMSTW ZŁODZIEJSTWA I NIEUDOLNOŚCI popierasz przyłącz się zrób coś ... TO TWOJA REWOLUCJA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~2Pac 2010-10-06 (21:15) 12 godzin i 28 minut temu

kto cie wybral? znam twoich wyborcow - to klienci tych sklepow, zapolowales teraz na elektorat PiSu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Ezechiel 2010-10-04 (11:33) 22 godzin i 10 minut temu

Rząd użyje stanowczych metod i być może wygra. Powodem do chwały i nagłośnienia w mediach będzie wielkie zwycięstwo Państwa nad jednym handlarzem. Wolałbym taki nagłówek czytać w artykule dotyczącym negocjacji gazowych. Niestety Putina jako przeciwnika nie można porównywać z Dawidem Bratko. Czy Tusk ma wolę przeciwstawienia interesu Polski chciejstwu Rosjan? Niebawem zobaczymy czy ugnie się i podpisze zobowiązanie na kolejne ćwierć wieku, chociaż wcale tego robić nie musi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~donka 2010-10-04 (11:19) 22 godzin i 24 minut temu

z Komisji hazardowej? Rudy Doni robi kiełbachę, co mógł zapobiec 2 lata temu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Tampolew 2010-10-04 (10:43) 23 godzin temu

W tym Tupolewie nie zadziałały dopalacze !!?? KU....A!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~leo 2010-10-04 (10:34) 23 godzin i 9 minut temu

nikt nie chciał legalnej marihuany to macie teraz legalne gowno po ktorym malolaci sie przekrecaja! mysle ze ci ktorzy zgineli po dopalaczach zamiast isc do smarshopu poszli by do coffeshopu zajaraly te 0,5g czy nawet 1g nadal by zyli :((

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bona 2010-10-04 (09:26) 17 minut temu

Te sklepy działają już prawie od trzech lat. Gdzie pan był wcześniej. Teraz przed wyborami wytacza pan im walkę. To pachnie kiełbasą wyborczą, a jeżeli nie - to wygląda na to, że długo pan myśli. Reasumując -to jaki mamy dzisiaj stan gospodarki, po trzech latach? Musi panu trochę szybciej mózg pracować. Czas zacząć matwić się o ludzi- bo to już druga Grecja. A propos - dajcie jeszcze trochę swobody (samowoli) działalnosći gospodarczej i Grecja dla nas okaże się "Rajem Utraconym"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bona 2010-10-04 (09:24) 19 minut temu

Te sklepy działają już prawie od trzech lat. Gdzie pan był wcześniej. Teraz przed wyborami wytacza pan im walkę. To pachnie kiełbasą wyborczą, a jeżeli nie - to wygląda na to, że długo pan myśli. Reasumując -to jaki mamy dzisiaj stan gospodarki, po trzech latach? Musi panu trochę szybciej mózg pracować. Czas zacząć matwić się o ludzi- bo to już druga Grecja. A propos - dajcie jeszcze trochę swobody (samowoli) działalnosći gospodarczej i Grecja dla nas okaże się "Rajem Utraconym"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~asterix 2010-10-04 (08:05) 1 godzinę i 38 minut temu

jak zwykle rząd budzi się po katastrofie czemu wcześniej nie zapobiegł i tak jest ze wszystkim

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~j 2010-10-04 (07:24) 2 godziny i 19 minut temu

Akcja ta ma przykryć nieróbstwo rządu. Zegar Balcerowicza tyka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kolejkowicz 2010-10-04 (07:23) 2 godziny i 20 minut temu