więcej

Lekarz Dymitr Książek: byłem jak w amoku; nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy w Moskwie.

Wprost.pl/WP.PL |  aktualizacja 2012-10-07 (13:54) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 9 godzin i 6 minut temu
drukuj


Szczątki polskiego samolotu Tu-154M
Szczątki polskiego samolotu Tu-154M opinie
Byłem jak w amoku. Spaliśmy tam po godzinie, po dwie. Rodziny w ogóle nie spały – mówi w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Wprost" Dymitr Książek, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w Moskwie. - Nie, nie mówiliśmy nic przez dwa i pół roku. Tak się umówiliśmy między sobą, że nic. Nawet razem z kumplami, z ratownikami nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy tam, w Moskwie - zaznacza.

Lekarz przypomina, że w niedzielę 11 kwietnia 2010 r. poleciały do Moskwy dwa samoloty. - Mieliśmy lecieć pierwszym, z naszymi patomorfologami. Było nas dwóch doktorów, dwóch pielęgniarzy i dyrektor, też medyk. (...) Dostaliśmy informację, że będziemy się zajmowali rodzinami ofiar. Baliśmy się tylko, że jest nas pięciu na jakieś 200 osób - opowiada Książek. Przyznaje, że pamięta żonę rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, która informowała o przebytych chorobach męża, jego znakach szczególnych. - Była przekonana, że to, co mówi, może przyspieszyć identyfikację zwłok - zaznacza lekarz.

- Ekipa naszych patomorfologów liczyła w sumie pięć osób. Oni wszyscy lecieli z myślą, że włączą się w pracę z Rosjanami i kiedy wieczornym samolotem przylecą rodziny, to wszystkie ciała będą gotowe do okazania, do identyfikacji - mówi Książek. Przyznaje, że w Moskwie wszystkim zabrano paszporty. - Oddano nam chyba po dwóch dniach - mówi lekarz i dodaje: - Wsadzono nas w autobusy i przewieziono do hotelu. Część rodzin chciała jechać, identyfikować swoich bliskich, nikt nie chciał spać. Ale nic nie było wiadomo.

Książek przyznaje m.in., że to Ewa Kopacz desygnowała jego i jego kolegów do pracy. Przyznaje, że od początku miał poczucie, że ówczesna minister zdrowia chce dużo zrobić i pomóc. - Ale wiem też, że to, co tam się działo, złamało ją, przerosło. Jak wszystkich - twierdzi w rozmowie z Wprost.pl.

Lekarz zwierza się, że choć w swojej pracy ratował ludzi z najgorszych wypadków, nigdy wcześniej nie widział tylu ciał i takiej tragedii.

(asz, msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 255 18.97%
nie 1089 81.03%

Przeczytaj też

NATO może pomóc w sprawie Smoleńska

aktualizacja 2012-11-09 (08:09) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 14 godzin i 51 minut temu

Kancelaria premiera odpowiada śledczym w sprawie Smoleńska

aktualizacja 2012-10-11 (11:08) 1 rok 10 miesięcy 21 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Lekarz Dymitr Książek: za wywiad przepraszam, ale nie żałuję

aktualizacja 2012-10-09 (14:21) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 8 godzin i 39 minut temu

Adam Hofman: słowa Andrzeja Seremeta są obrzydliwe, powinien przeprosić

aktualizacja 2012-10-07 (11:46) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 11 godzin i 14 minut temu

Bronisław Komorowski ws. katastrofy smoleńskiej: to jakieś polskie samobiczowanie

aktualizacja 2012-10-06 (09:14) 1 rok 10 miesięcy 26 dni 13 godzin i 46 minut temu

Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz: prokuratura ma wiedzę o dwóch wybuchach

dodane 2012-10-03 (20:53) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 7 minut temu

Piotr Walentynowicz: nie mamy wątpliwości ws. rozpoznania ciała babci

dodane 2012-10-03 (19:19) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 3 godziny i 41 minut temu

Do rozpoznania ofiar katastrofy wykorzystywano ich telefony komórkowe

dodane 2012-10-02 (14:16) 1 rok 10 miesięcy 30 dni 8 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (945)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Meg 2012-10-09 (22:17) 1 rok 10 miesięcy 23 dni i 43 minuty temu

Dobry z Ciebie chłop Dymitr, ale teraz to się o Ciebie boję... boję się Nieznanych Sprawców...

odpowiedz

3
0
~dr 2012-10-09 (21:44) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 16 minut temu

dopiero sobie przypomnial

odpowiedz

1
0
~jack; 2012-10-09 (18:05) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 4 godziny i 55 minut temu

a co chłopie z Ciebie za lekarz, nie chodziłeś na zajęcia do prosektorium?

odpowiedz

0
0
~Krzysztof W. 2012-10-09 (13:45) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 9 godzin i 15 minut temu

Ludzie zamiast się obszczekiwać (nie ubliżając psom), zacznijcie się uczyć historii Polski. Żeby było krócej zacznijcie od czasów sprzed pierwszego rozbioru Polski, zastanówcie się czy to był dobry kierunek. Wyciągnięte wnioski może pozwolą Wam na bardziej przemyślane wypowiedzi. A tak wychodzicie na gówniarzy i nieuków, którzy przecież są bez grzechu więc ukamienować, zgnoić każdego kto ma inne zdanie... Przecież to takie Polskie...

odpowiedz

271
99
~drakula 2012-10-07 (17:09) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 5 godzin i 51 minut temu

dlaczego PO ciągle gra ofiarami karastrofy smoleńskiej . Jest jasne i oczywiste , ze w obliczu tej katastrofy PO od początku aż do końca zachowało się jak duletant. Co to jest za państwo , które nie potrafi wysłać na miejsce katastrofy zespołu patologów , którzy w profesjonalny sposób mogli by dokonać sekcji i identyfikacji ofiar , dokonać stosowna badania a w szczególności DNA które jest urzędowo wymagane. Zawalili na całej lini a teraz epatują wszestkich , że obraz miejsca tragedii był przerażający, o tym to wszyscy wiedzą i bez ich relacji . Oni pojechali tam w innym celu i z innym zadaniem i tego nie wykonali . Za rozpowszechnianie takich opisów powinni zostaćpociągnięci do odpowiedzialnośći przez samorząd zawodowy . Apeluję aby PO przestało robić polityki na katastrofie i tragedi rodzin . To jest obrzydliwe .

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

19
8
~Link 2012-10-09 (03:26) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 19 godzin i 34 minuty temu

Prawda wyjdzie na jaw. A jak komuś dość, to niech nie czyta. Ta zbrodnia musi krzyczeć do końca. Aż winni zawisną.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
58
~Janek 2012-10-08 (02:45) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 20 godzin i 15 minut temu

Kazdy z bohaterow powinien miec pomnik w kazdym polskim miescie. W kazdym miescie powinna byc ulica imienia kazdego zmarlego bohatera.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
3
~sum 2012-10-09 (10:58) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 12 godzin i 2 minuty temu

Od kiedy to Polacy nadaja swoim synom imię DYMITR. Ten amok tego pana to chyba po rosyjskim alkoholu?

odpowiedz

7
4
~ali 2012-10-09 (09:30) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 13 godzin i 30 minut temu

Lekarz w amoku? To przecież wydaje się wypowiedź na zamówienie. Od kiedy to lekarze są tak czuli dla innych. Wystarczy popatrzeć na szpitale i przychodnie?

odpowiedz

22
36
~dd 2012-10-08 (07:12) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 15 godzin i 48 minut temu

dlaczego wybrano lekarza o imieniu dymitr? czy to nie dziwny zbieg okolicznosci

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

62
158
~tt 2012-10-07 (16:34) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 6 godzin i 26 minut temu

Nie wyrażajcie się za wszystkich Polaków !!! To do jednej i drugiej strony .Nikt z was nie ma prawa wyrażać się w moim imieniu odnośnie tego wypadku. Prawie 40 lat mówią o cudzie na Wembley to teraz znów następne 40 tylko o Smoleńsku .Dajcie sobie spokój z Waszymi teoriami : czy był zamach czy go nie było ,czy drzewo czy coś innego.Ludzie nie mają pracy ,dzieci chodzą głodne bo rodzicom na chleb brakuje. Są ważniejsze sprawy niż ciągłe waśnie i skakanie sobie do oczu. Historia pokazała czym skończyło się dla Polski warcholstwo i szukanie tematów zastępczych. Zginęli i już nic ich nie wskrzesi i tylko pamiętać w sercach najbliższych po nich została , a Wy tylko "komuch" i itp . Ps:Przypominam ,że komuna odeszła w 1989 ale większość z piszących skakała chyba wtedy ojcu z jaka na jako.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

5
7
~figura 2012-10-09 (08:08) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 14 godzin i 52 minuty temu

bredzi jakby nadal był w szoku

odpowiedz

70
47
~(nie)rządtuska 2012-10-08 (20:50) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 2 godziny i 10 minut temu

"- Może i lepiej, ale lubię wsadzać kij w mrowisko. " Kolejny prostak się wypowiada, tylko po to aby bronić starych układów. Po to tylko, by odwracać uwagę od gorących tematów morderstwa smoleńskiego i katyńskiego, afer począwszy od amber gold, synka premiera tzw. Nikosia Dyzmy, tematów związanych z nie wybudowanymi autostradami na euro 2012 od nie zapłaconych pieniędzy poszkodowanym, od padającej służby zdrowia, od kulejącej coraz bardziej oświaty i kultury. Złym systemem podatkowym, bez polityki pro rodzinnej, lipnej polityki zagranicznej, bezrobotnymi, którzy nie mają w większości ani cienia szansy na pracę , rozwój i egzystencję w społeczeństwie. Ale pieniactwo w wykonaniu takich właśnie chamów, buców, buraków, impertynentów, ordynusów, prostaków i żłobów tłumaczy się wolnością wypowiedzi . Chociażby tutaj na forum profanujący, obmawiający, obszczekujący, oczerniający żywych i umarłych "bhojczyzna",podobnie jak trefniś Tuska do zmieniania zainteresowania bieżącymi problemami Palikot (jest jeszcze tw.bolek). Takie wyjście awaryjne, zaworek bezpieczeństwa do spuszczania pary z nie wygodnych tematów dla marionetkowego rządu. Pytam się szczerze, jeśli ja jestem wierzący (jeśli wiem, to nikt was na siłę batem do kościoła nie goni), lub jestem innego światopoglądu politycznego (nawet nie partii), to wolno takim fajansiarzom pluć na mnie. Wiadomo ofiary z tu-154 nie żyją, same się nie obronią, to można po nich jeździć do woli tak ? Mówisz jeden z drugim "żygasz Smoleńskiem, żygasz Katyniem", a ciekawi mnie czy żygasz także historią swojej ojczyzny, bo na forum mogą być i obcokrajowcy. Czy oprócz prywaty, pieniędzy i twoich bliskich jest coś dla ciebie ważne? Czy skrajny nepotyzm i równie niebezpieczne kolesiostwo rządzących, możesz tłumaczyć na swoim przykładzie (swoim i swojej rodziny), myślę, że tak. Do tych, co w prymitywny sposób na forum wrzucać chcą ciała do dołów z wapnem i zasypywać warstwami ziemi, warstwą wapna i na zmianę, tak, tak czytałem takie prymitywizmy. Czy nie widać analogii do działań UB SB KGB itp. tak Polak by powiedział? Do tych co każą płacić za ekshumacje i wrzucać ciała do wora na śmieci, jesteście PODLI. Jeśli tak wychowano was, to myślę tak samo wychowujecie swoich potomków, oj nie będziecie dumni z ich poczynań, kiedy się zestarzejesz jeden z drugim "bo czym jajeczko nasiąkło, tym na starość trąci". Historia was i wasze poczynania oceni, tylko jak ?!? Zresztą Tusk ma kompleks boskości ! On walczy z kryzysem tak, że nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zrobiony jestem, bo premier dał mi pracę na jego zachcianki rozkazał "ARBEIT MACHT FREI". Jak wiem Każdy obywatel ma prawo okazać swoje niezadowolenie ze sprawowanej władzy, czy jeszcze inaczej sposobu rządzenia przez premiera, rządu, uchwał stanowionych przez sejm RP tak samo jak może ich rozliczać i żądać dbania o szarego obywatela RP. A skoro Tuskowi i jemu podobnym, to się nie podoba, to pytam gdzie w Polsce jest DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA? Poseł czy radny, sołtys, senator to wcale nie jest lepsza rasa człowieka, o nie.... oni mają służyć narodowi, tak tak służyć, a nie być rządzącymi. Bo wiem z dziejów historii, że nie jeden ( nie ) rząd ugiął grube karczycho i spasione podgardle przed demokracją bezpośrednią ludu. Rząd powinien być dla ludzi, a nie lud dla rządu,który to podatnik na ten (nie)rząd podatki grube płaci.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
2
~kolba 2012-10-09 (08:04) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 14 godzin i 56 minut temu

i chyba nadal jesteś

odpowiedz

7
2
~abc życia 2012-10-09 (07:53) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 15 godzin i 7 minut temu

Takie ukrywane tajemnice będą jeszcze długo wychodzić, bo psychika ludzka ma swoje granice i w którymś momencie nie wytrzymuje, musi to z siebie wyrzucić. Opowiedzenie swoich przeżyć drugiej osobie oczyszcza i przynosi ulgę. Lepiej komuś przekazać ustnie lub pisemnie swoje przeżycia niż zwariować z natłoku negatywnych myśli.

odpowiedz

14
9
~Piotr 2012-10-09 (03:05) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 19 godzin i 55 minut temu

Przyczyna katastrofy jest wypadkową wszystkich patologii organizacyjnych funkcjonujących w Polsce. Ignorowanie prawa, BHP, zasad zarządzania itp. itd. Gdyby nie karygodna z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa presja na pilotów i szefostwo lotniska KATASTROFY BY NIE BYŁO !!! To polska ułańska fantazja, przekonanie, że wypadki zdarzają się ale nie nam tylko innym... itp. itd. ..., że jak nie wylądujemy, to nas za....ą .... i nie dadzą awansów.... Przyczyn trzeba szukać w polskiej mentalności... w polskim historycznie uwarunkowanym i ugruntowanym przekonaniu, że prawo jest po to, aby je łamać... Tu jest przyczyna !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
4
~MCK 2012-10-09 (02:11) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 20 godzin i 49 minut temu

I po co w ogóle ten gościu zabiera głos, skoro nie ma nic do powiedzenia poza tym, że to było "straszne". To że było straszne, to wszyscy wiedzą. No i po ch...j taki wywiad? No ale wiadomo, Wprost...

odpowiedz

8
1
~mima 2012-10-08 (23:51) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 23 godziny i 9 minut temu

Prawda wychodzi na jaw po czasie...

odpowiedz

185
61
~Vader 2012-10-07 (19:18) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 3 godziny i 42 minuty temu

Zbrodnia Smoleńska musi być wyjaśniona. Czy to się komuś podoba czy nie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

5
5
~Ubica 2012-10-08 (22:20) 1 rok 10 miesięcy 24 dni i 40 minut temu

Rzecz dzieje sie w Polsce -czyli NIGDZIE. Spijcie spokojnie.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi
dodane 2014-09-01 (19:25) 3 godziny i 35 minut temu

Terrorysta z Donbasu grozi Polakom
dodane 2014-09-01 (18:13) 4 godziny i 47 minut temu

680 żołnierzy ukraińskich w niewoli u separatystów
dodane 2014-09-01 (14:15) 8 godzin i 45 minut temu

CBOS: 73% Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu
dodane 2014-09-01 (15:43) 7 godzin i 17 minut temu

Obrona i oskarżeni ws. "przemytu" kokainy: nie przekazywać sprawy do USA
dodane 2014-09-01 (14:37) 8 godzin i 23 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?

liczba oddanych głosów: 7381