Strona główna serwisu
Lech Wałęsa wrócił do Gdańska

Lech Wałęsa wrócił do Gdańska

• Były prezydent przyleciał na Pomorze ze stolicy samolotem
• Nie rozmawiał z dziennikarzami, którzy czekali na niego na lotnisku
• Wałęsa wrócił do kraju po dłuższym pobycie za granicą
Lech Wałęsa Lech Wałęsa ()
Lech Wałęsa wrócił do kraju z USA około południa. Na warszawskim lotnisku nie rozmawiał z dziennikarzami: udał się prosto do siedziby Instytutu Lecha Wałęsy, gdzie wziął udział m.in. w obchodach 81 urodzin b. marszałka Sejmu i członka rady nadzorczej Instytutu Romana Malinowskiego. Z Instytutu b. prezydent pojechał na lotnisko, skąd odleciał do Gdańska. W Gdańsku b. prezydent wylądował po południu: prosto z płyty lotniska wsiadł do auta. Nie rozmawiał z dziennikarzami.

Jak poinformowali przedstawiciele serwisu społecznościowego wykop.pl, w poniedziałek b. prezydent weźmie udział w internetowym spotkaniu z użytkownikami serwisu. Poczynając od godz. 10, przez blisko dwie godziny Wałęsa ma odpowiadać na pytania użytkowników.

Marsze poparcia


W sobotę Komitet Obrony Demokracji organizuje w Warszawie marsz poparcia dla Lecha Wałęsy pod hasłem "My naród". Marsz ma rozpocząć się o godz. 13, a jego uczestnicy przejdą sprzed Stadionu Narodowego na plac Piłsudskiego.

Z kolei w niedzielę o godz. 14 wiec poparcia dla Lecha Wałęsy organizuje w Gdańsku pomorski Komitet Obrony Demokracji. Manifestacja będzie miała miejsce na placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Zdaniem lokalnego przedstawiciela KOD-u Radomira Szumełdy, udział w wiecu może wziąć udział nawet 20-25 tysięcy ludzi. - Jestem w stałym kontakcie z rodziną pana Wałęsy i - z tego, co mi wiadomo, były prezydent nie weźmie udziału w sobotnim marszu KOD-u w Warszawie, ale może pojawić się na niedzielnej manifestacji w Gdańsku - dodał.


Zawiadomienie z IPN

Zgodnie z ustawą o IPN Instytut wysłał Lechowi Wałęsie oficjalne powiadomienie o możliwości zapoznania się z nową dokumentacją o nim, znalezioną w domu Czesława Kiszczaka, ostatniego szefa komunistycznego MSW.

Według ustawy o IPN, Wałęsa ma prawo do wniesienia do dokumentów IPN na swój temat własnych uzupełnień, sprostowań, uaktualnień, wyjaśnień oraz dokumentów. "Dane już zawarte w dokumentach nie ulegają zmianie" - stanowi ustawa.

Wałęsa nie ma zaś prawa zastrzec dostępu do dokumentów udostępnianych obecnie przez IPN, bo przysługuje to tylko osobom, które nie współpracowały ze służbami PRL - mówił Rafał Leśkiewicz, szef archiwów IPN.

Według ustawy swe dane osobowe może zastrzec osoba, która otrzymała wgląd w dotyczące jej dokumenty, a zarazem nie zachowały się w stosunku do niej dokumenty "wytworzone przez wnioskodawcę lub przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa albo w związku z czynnościami wykonywanymi w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji".


Ponadto prawo do zastrzeżenia nie przysługuje w stosunku do dokumentów "wytworzonych przez wnioskodawcę lub przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa albo w związku z czynnościami wykonywanymi w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji".

Oświadczenie lustracyjne

W sierpniu 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL. Wałęsę lustrował sąd z urzędu jako kandydata w wyborach prezydenckich. IPN nie może wnieść o wznowienie tego postępowania w związku z ujawnieniem nowych dokumentów. Ustawa lustracyjna przewiduje bowiem, że po 10 latach od wyroku nie można wznowić postępowania lustracyjnego na niekorzyść osoby lustrowanej.

O wznowienie postępowania może zaś wnieść sam Wałęsa.

Według IPN wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r. "nie ogranicza swobody badań naukowych ani swobody wypowiedzi. Tym bardziej, że od jego wydania znane są nowe dokumenty, które nie były przedmiotem badań sądu w postępowaniu lustracyjnym".


Teczki Bolka

IPN udostępnił w poniedziałek dokumenty TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego".

- Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia - zapewnia Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji. Ostatnio podał, że esbecy musieli wykazywać, że współpracuje i pisali za niego donosy, by brać na jego konto pieniądze.

W czwartek IPN wszczął śledztwo ws. przestępstwa, które miałoby polegać na poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej w dokumentach TW "Bolka".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (586)
Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
545
~Leon z poczty 2016-02-26 (19:16) 27 minut temu

To, aż tyle ma członków PO i Nowotwór w Warszawie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
539
~jawo 2016-02-26 (19:07) 36 minut temu

Komitet Obrony Donosicieli to w wielowiekowej historii Polski prawdziwe curiosum! Może te kilka procent od "alimenciarza" to potomkowie chrabiów Szczynukowiczów czyli pańszczyźnianego chłopstwa z okolic dzisiejszej Białorusi? Śladu polskości jakoś tam nie widzę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
501
~v f 2016-02-26 (19:25) 18 minut temu

@lechwalesa: Władza wykorzystała Pana do swoich celów,Przeszłosc konfidenta bardzo ciązyła na początku 1992 roku,bo jak mogła pojsc w swiat wiadomosc ,ze Wałęsa był informatorem SB w sytuacji ,gdy Polska podnosiła sie dopiero z komunistycznej przeszłosci. Z panskiego egoizmu ,mając nieciekawą przeszłosc ,został przewodniczacym Solidarnosci,nie liczac sie z tym ,ze moze byc w kazdej chwili zdemaskowany co mogło miec kolosalne konsekwencje dla ruchu SOLIDARNOSC jak i potem ,gdy został Pan prezysentem.EGOIZM i jeszcze raz egoizm

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4