Strona główna serwisu
Lech Wałęsa wrócił do Gdańska

Lech Wałęsa wrócił do Gdańska

• Były prezydent przyleciał na Pomorze ze stolicy samolotem
• Nie rozmawiał z dziennikarzami, którzy czekali na niego na lotnisku
• Wałęsa wrócił do kraju po dłuższym pobycie za granicą
Lech Wałęsa Lech Wałęsa ()
Lech Wałęsa wrócił do kraju z USA około południa. Na warszawskim lotnisku nie rozmawiał z dziennikarzami: udał się prosto do siedziby Instytutu Lecha Wałęsy, gdzie wziął udział m.in. w obchodach 81 urodzin b. marszałka Sejmu i członka rady nadzorczej Instytutu Romana Malinowskiego. Z Instytutu b. prezydent pojechał na lotnisko, skąd odleciał do Gdańska. W Gdańsku b. prezydent wylądował po południu: prosto z płyty lotniska wsiadł do auta. Nie rozmawiał z dziennikarzami.

Jak poinformowali przedstawiciele serwisu społecznościowego wykop.pl, w poniedziałek b. prezydent weźmie udział w internetowym spotkaniu z użytkownikami serwisu. Poczynając od godz. 10, przez blisko dwie godziny Wałęsa ma odpowiadać na pytania użytkowników.

Marsze poparcia


W sobotę Komitet Obrony Demokracji organizuje w Warszawie marsz poparcia dla Lecha Wałęsy pod hasłem "My naród". Marsz ma rozpocząć się o godz. 13, a jego uczestnicy przejdą sprzed Stadionu Narodowego na plac Piłsudskiego.

Z kolei w niedzielę o godz. 14 wiec poparcia dla Lecha Wałęsy organizuje w Gdańsku pomorski Komitet Obrony Demokracji. Manifestacja będzie miała miejsce na placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Zdaniem lokalnego przedstawiciela KOD-u Radomira Szumełdy, udział w wiecu może wziąć udział nawet 20-25 tysięcy ludzi. - Jestem w stałym kontakcie z rodziną pana Wałęsy i - z tego, co mi wiadomo, były prezydent nie weźmie udziału w sobotnim marszu KOD-u w Warszawie, ale może pojawić się na niedzielnej manifestacji w Gdańsku - dodał.


Zawiadomienie z IPN

Zgodnie z ustawą o IPN Instytut wysłał Lechowi Wałęsie oficjalne powiadomienie o możliwości zapoznania się z nową dokumentacją o nim, znalezioną w domu Czesława Kiszczaka, ostatniego szefa komunistycznego MSW.

Według ustawy o IPN, Wałęsa ma prawo do wniesienia do dokumentów IPN na swój temat własnych uzupełnień, sprostowań, uaktualnień, wyjaśnień oraz dokumentów. "Dane już zawarte w dokumentach nie ulegają zmianie" - stanowi ustawa.

Wałęsa nie ma zaś prawa zastrzec dostępu do dokumentów udostępnianych obecnie przez IPN, bo przysługuje to tylko osobom, które nie współpracowały ze służbami PRL - mówił Rafał Leśkiewicz, szef archiwów IPN.

Według ustawy swe dane osobowe może zastrzec osoba, która otrzymała wgląd w dotyczące jej dokumenty, a zarazem nie zachowały się w stosunku do niej dokumenty "wytworzone przez wnioskodawcę lub przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa albo w związku z czynnościami wykonywanymi w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji".


Ponadto prawo do zastrzeżenia nie przysługuje w stosunku do dokumentów "wytworzonych przez wnioskodawcę lub przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa albo w związku z czynnościami wykonywanymi w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji".

Oświadczenie lustracyjne

W sierpniu 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL. Wałęsę lustrował sąd z urzędu jako kandydata w wyborach prezydenckich. IPN nie może wnieść o wznowienie tego postępowania w związku z ujawnieniem nowych dokumentów. Ustawa lustracyjna przewiduje bowiem, że po 10 latach od wyroku nie można wznowić postępowania lustracyjnego na niekorzyść osoby lustrowanej.

O wznowienie postępowania może zaś wnieść sam Wałęsa.

Według IPN wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r. "nie ogranicza swobody badań naukowych ani swobody wypowiedzi. Tym bardziej, że od jego wydania znane są nowe dokumenty, które nie były przedmiotem badań sądu w postępowaniu lustracyjnym".


Teczki Bolka

IPN udostępnił w poniedziałek dokumenty TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego".

- Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia - zapewnia Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji. Ostatnio podał, że esbecy musieli wykazywać, że współpracuje i pisali za niego donosy, by brać na jego konto pieniądze.

W czwartek IPN wszczął śledztwo ws. przestępstwa, które miałoby polegać na poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej w dokumentach TW "Bolka".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (586)
Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
545
~Leon z poczty 2016-02-26 (19:16) 13 godzin i 36 minut temu

To, aż tyle ma członków PO i Nowotwór w Warszawie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
539
~jawo 2016-02-26 (19:07) 13 godzin i 45 minut temu

Komitet Obrony Donosicieli to w wielowiekowej historii Polski prawdziwe curiosum! Może te kilka procent od "alimenciarza" to potomkowie chrabiów Szczynukowiczów czyli pańszczyźnianego chłopstwa z okolic dzisiejszej Białorusi? Śladu polskości jakoś tam nie widzę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
501
~v f 2016-02-26 (19:25) 13 godzin i 27 minut temu

@lechwalesa: Władza wykorzystała Pana do swoich celów,Przeszłosc konfidenta bardzo ciązyła na początku 1992 roku,bo jak mogła pojsc w swiat wiadomosc ,ze Wałęsa był informatorem SB w sytuacji ,gdy Polska podnosiła sie dopiero z komunistycznej przeszłosci. Z panskiego egoizmu ,mając nieciekawą przeszłosc ,został przewodniczacym Solidarnosci,nie liczac sie z tym ,ze moze byc w kazdej chwili zdemaskowany co mogło miec kolosalne konsekwencje dla ruchu SOLIDARNOSC jak i potem ,gdy został Pan prezysentem.EGOIZM i jeszcze raz egoizm

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
400
~Polak 2016-02-26 (19:01) 13 godzin i 51 minut temu

Lechu masz jaja to trzeba się przyznać i prosić o wybaczenie! Wtedy jeszcze nic nie znaczyłeś miałeś chwilę załamania ale dałeś radę dasz radę o teraz. Teraz albo nigdy bo kłamiesz i niedługo już nikt Ci nie uwierzy a staniesz się pośmiewiskiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
368
~ciekawski 2016-02-26 (19:57) 12 godzin i 55 minut temu

Czyżby faktycznie większość w tym KOD to są byli lub obecni donosiciele /nie mylić z listonoszami / ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
361
~komandos 2016-02-26 (19:20) 13 godzin i 32 minut temu

Szczury chodza kanalami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
346
~olo 2016-02-26 (19:38) 13 godzin i 14 minut temu

za pieniądze sprzedawał kolegów a to ci qwa czyli sprostytuowany boluś

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
344
~szczurołap 2016-02-26 (18:46) 14 godzin i 6 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
324
~gregor 2016-02-26 (20:28) 12 godzin i 24 minut temu

upasł sie na krzywdzie narodu !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
305
~pn 2016-02-26 (19:13) 13 godzin i 39 minut temu

Ma 2 godziny aby przekonać wszystkich, że białe jest czarne , a czarne jest białe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
305
~czlowiek 2016-02-26 (18:49) 14 godzin i 3 minuty temu
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
302
~jerzyjj 2016-02-26 (19:48) 13 godzin i 4 minuty temu

Wałęsa „Bolkiem” był wie każdy, kto wiedzieć chce. Przyznają to nawet jego obrońcy, usprawiedliwiając to młodym wiekiem i byciem robotnikiem. Taka obrona jest jednak dowodem iście „burżuazyjnej” pogardy dla „robola” i szokuje tym bardziej, że celują w niej byli walterowscy trockiści. // Młody robotnik nie jest skazany na brak patriotyzmu i godności, a tym, którzy tego nie wiedzą, proponuję pojechać na trójmiejskie cmentarze, na groby ofiar Grudnia `70, żeby przekonali się, kim byli, i po ile mieli lat ci, którzy ginęli w walce z komunizmem.// Wałęsa pozytywnym symbolem Polski jest tylko dla naiwnych. Dla ludzi rozumnych jest znakiem trwałości polskiej niedojrzałości. Naród, który wbrew faktom czci takiego przywódcę, dowodzi, że nie dorósł do rządzenia się samemu. Takiemu narodowi można narzucać przywódców wyznaczonych z zewnątrz. A oni będą nadal kultywowali legendę Wałęsy. ------------------------------------- // --------------------------------------------- Odpowiednio legendowany Wałęsa miał służyć nie tylko do duraczenia ciemnego polskiego ludu o „obaleniu” komunizmu „tymi to ręcami”, ale był także produktem eksportowym, nazwanym w 2013 roku „tajną broniąâ€, przez małżonkę Radka, Anne Applebaum. Zapominamy, że duraczenie napompowaną legendą Wałęsy było przygotowane nie tylko na użytek wewnętrzny w Polsce, ale także na użytek zewnętrzny. Wałęsa był wystawiany na pokaz jako model, przez tych którzy zajmują się zawodowo duraczeniem ciemnych mas. Kiedy Platforma przejęła władzę w Polsce i ochoczo wystawiała Wałęsę na pokaz, żona ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego, Anne Applebaum, tak kadziła w opiniotwórczym Washington Post. Lech Walesa, secret weapon ... Odpowiedź na pytanie kto tą tajną broń naoliwiał i uzbrajał oraz kto nią manewrował pozostawiamy samodzielnie myślącym czytelnikom. Po jaśminowej rewolucji w Tunezji, rząd Tuska wysłał Wałęsę do Tunisu aby ten wytłumaczył tubylcom jak się robi demokrację. Do dyspozycji Wałęsy podstawiono rządowy TU-154 M (zdjęcie poniżej). Wyobrażamy sobie ile taka podróż kosztowała, tylko w samym paliwie lotniczym ! Wraz z Wałęsą demokrację Tunezyjczykom objaśniali wtedy m.in. Aleksander Smolar i Jerzy Stępień. Jak widzimy z doniesień medialnych, biedna Tunezja do dzisiaj nie może się po tym pozbierać. Ale za to Tunezyjczycy tak się zapatrzyli w Wałęsę, mistrza w skoku przez płot, że teraz masowo skaczą przez płoty graniczne pomiędzy Grecją i Macedonią. Kiedy na sąsiedniej Ukrainie wybuchła „oddolna spontaniczna rewolucja obywatelska”, Wałęsa został oddelegowany na Ukrainę aby wyjaśnić banderowcom jak się robi demokrację ... Wałęsa był więc produktem eksportowym w czasach rządów Tuska, „tajną broniąâ€ obcmokiwaną przez Anne Applebaum na łamach amerykańskiej prasy jako (cytat) „największy żyjący symbol obalenia komunizmu”. Możemy sobie wyobrazić jak generał Kiszczak śmiał się z kolegami generałami przy koniaku, oglądając i czytając te idiotyzmy. A w Moskwie to chyba tarzali się ze śmiechu po podłodze. Od czasu rewelacji z teczek Kiszczaka pani Applebaum jakoś zamilkła … ZRÓDŁO: WOLNA POLSKA...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
267
~jano 2016-02-26 (19:42) 13 godzin i 10 minut temu

Piszecie co powinien zrobić bolek w. - napisać listę agentów jego pokroju i poprosić tuska o seryjnego samobójce - i po kłopocie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
240
~Michnik 2016-02-26 (18:47) 14 godzin i 5 minut temu

boooooooooooooooooooleeeeeeeeeeeek

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
229
~adf 2016-02-26 (18:50) 14 godzin i 2 minuty temu

ale ten przypałowiec sie ubiera. prawdziwy typ z gleby. zero gustu mimo tego ze obraca sie w dobrze ubranym towarzystwie. no tam by juz na kogos zerkna .... a te jego fotki zwypraw za granice.... jpg obok jaguara czy ferrari ... rozum 5 latka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
161
~Bolek 2016-02-26 (19:17) 13 godzin i 35 minut temu

Ciekawe, co się stanie gdy na spęd KOD-u pod pomnikiem Solidarności w Gdańsku pojawią się stoczniowcy, na których Bolek donosił? A w 20-25 tysięcy uczestników nie wierzę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
128
~XYZ 2016-02-26 (20:18) 12 godzin i 34 minut temu

UCIEKA ,ŻEBY W ŁEB NIE DOSTAŁ OD ROBOTNIKÓW ZA KABLOWANIE ,ZDRAJCA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
113
~czester 2016-02-26 (20:06) 12 godzin i 46 minut temu

I co Lesiu - jesteś taki sam jak te cwaniaki z komuny !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
113
omega1953 2016-02-26 (20:23) 12 godzin i 29 minut temu

Ja .byly czlonek Solidarnosci bralem rowniez udzial w strajkach tamtego okresu,nie bylem internowany czy przesladowany,ale nie wybacze tej zdrady w Magdalence.Niewybaczalne jest pic i wznosic toasty dla ludzi,ktorzy wydawali rozkazy strzelania do robotnikow czy jak wobec Plk.Kuklinskiego-wyrok kary smierci.Chańba!!!! Nagroda nobla nalezy sie Narodowi i Solidarnosci!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
104
~fakt 2016-02-26 (20:25) 12 godzin i 27 minut temu

taki był "odwazny" jak OBALAŁ komunę /chyba flaszki/ a teraz co ??? boi się wyjść do dziennikarzy ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1