Strona główna serwisu

PAP

Kursy na średniowiecznych rzemieślników i postaci z legend
Kursy na średniowiecznych rzemieślników i postaci z legend

PAP

Kursy na średniowiecznych rzemieślników i postaci z legend

40 mieszkańców gminy Bieliny (woj.świętokrzyskie) zdobywa kwalifikacje potrzebne do pracy w średniowiecznych zawodach. 15 osób szkoli się, by odgrywać postaci z podań ludowych podczas gier terenowych "W Krainie Legend Świętokrzyskich".
Szkolenia odbywają się w ramach dwóch projektów: "Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej" oraz "Nasze miejsca pracy w Krainie Legend Świętokrzyskich". Oba związane są z powstającą w Hucie Szklanej Osadą Średniowieczną.

Pierwszym etapem kursu "Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej" jest szkolenie "Średniowiecze w praktyce", które rozpoczęło się w lipcu. Trenerem jest dr hab. prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, który specjalizuje się m.in. w kulturze średniowiecza, religijności polskiego i europejskiego średniowiecza (kulty i zwyczaje pątnicze, magia, czary, zabobony, demonologia ludowa), inkwizycji, kaznodziejstwie późnego średniowiecza, edytorstwie łacińskich źródeł średniowiecznych.

Podczas zajęć uczestnicy poznają m.in. etnogenezę Słowian, ich mitologię, geografię plemienną ziem polskich, państwo Mieszka I i organizację państwa wczesnopiastowskiego, a także zagadnienia związane z budownictwem i życiem społecznym, m.in. zajęcia gospodarcze, pożywienie, ubiór i pielęgnacja ciała, rozrywka i czas wolny.

Magia miłosna i małżeńska

W programie wykładów są takie zagadnienia jak średniowieczne poglądy na świat, m.in. ówczesny model świata, magia miłosna i małżeńska, wróżby, amulety, obrzędy doroczne, a także normy postępowania: obowiązki wobec ludzi, obowiązki wobec Boga, poczucie piękna, poczucie czasu. Uczestnicy kursu posłuchają także o pobliskim Świętym Krzyżu, czyli Łysej Górze i jego znaczeniu w pogaństwie i chrześcijaństwie.

Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania wokół Łysej Góry Anna Łubek powiedziała, że uczestnicy szkolenia - wśród których są osoby długotrwale bezrobotne, a także emeryci i renciści - z zaangażowaniem i zainteresowaniem słuchają wykładów, aby potem - pracując w wiosce średniowiecznej - przekazywać tę wiedzę turystom.

Obróbka drewna i tkactwo

Kolejnym etapem szkolenia będzie praktyczna nauka zawodów wykonywanych w średniowieczu: garncarstwa, obróbki drewna i wikliniarstwa, bartnictwa, zielarstwa, tkactwa, kowalstwa, rymarstwa i szewstwa oraz gotowania. Odbędą się też m.in. szkolenia z obsługi ruchu turystycznego, warsztaty aktorskie i kurs z zakresu przedsiębiorczości i spółdzielczości socjalnej.

W październiku uczestnicy projektu sprawdzą swoje umiejętności podczas pikniku średniowiecznego inaugurującego działanie osady. Osada zacznie przyjmować turystów wiosną przyszłego roku.

Jednocześnie realizowany jest inny projekt - "Nasze miejsca pracy w Krainie Legend Świętokrzyskich", skierowany głównie do osób nieaktywnych zawodowo lub prowadzących małe gospodarstwa rolne. Po szkoleniu mają się oni wcielić w postaci z podań m.in. czarownice, zbójów, wije i boginię Mokosz.

W lipcu odbyły się pierwsze zajęcia w ramach spotkań integracyjno-motywacyjnych "Chcieć, to móc...", podczas których m.in. uczyli się jak przełamywać nieśmiałość, nawiązywać kontakty społeczne i efektywnie współpracować. Beneficjenci projektu biorą także udział w warsztatach aktorskich "Każdy grać może: trochę lepiej, trochę gorzej...". Uczestnicy nabędą umiejętności w operowaniu głosem, ciałem, rekwizytami. Szkolenie wzbogacono m.in. o warsztaty z tematyki antydyskryminacyjnej z zakresu równości płci.

Jesienią uczestnicy obu szkoleń będą uczestniczyć w wizycie studyjnej w Sierakowie w województwie zachodniopomorskim, gdzie działa Wioska Hobbitów. Według Anny Łubek wioska ta była źródłem inspiracji dla bielińskich projektów.

Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Osada Średniowieczna powstaje, także dzięki środkom unijnym, w Hucie Szklanej przy szlaku na Święty Krzyż (Łysiec, Łysa Górę - 595 m n.p.m.).

Gmina Bieliny jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, które wykorzystuje na oryginalne projekty, m.in. w ramach przedsięwzięcia "Bielinianie nie gęsi i swój język mają" mieszkańcy uczyli się gwary świętokrzyskiej, którą wcześniej zbadali dialektolodzy.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~irko 2010-08-21 (22:43) 6 godzin i 42 minut temu

W końcu będziemy skansenem Euroazji. Podobno w stolicy chcą posiać budyń, a na Śląsku kisiel.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kwa 2010-08-17 (20:56) 8 godzin i 29 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Głąb 2010-08-16 (17:42) 11 godzin i 43 minut temu

- że Polsce jest unia stręczona - bo tam skansenu potrzebują. Ze wspóziomków wynalazcy światłokopiarki robią facetów do dymania. (Swiatłokopiarka po sprzedaniu patentu przez kopmuszych znawców , speców od handlu - nazywa sie xeroxem albo kserokopiarką).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
52.256406,21.017175 2010-08-14 (23:29) 5 godzin i 56 minut temu

gdyby od kwietnia do października uruchomić wieś średniowieczną bez osiągnięć współczesnej techniki, a wstęp tylko po przebraniu w rekwizyty- oczywiście za opłatą- to mogłoby zniknąć bezrobocie, ludzie poznaliby historię, wycieczki z całego kraju ściągałyby licznie, a biznes by się kręcił... dla turystów moznaby wynajmować kwatery średniowieczne z wyżywieniem, też średniowiecznym...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~M. 2010-08-14 (12:14) 17 godzin i 11 minut temu

Średniowiecze zawsze mnie przyciągało. Taki kurs to fajna rzecz, zazdroszczę Wam :) Życzę powodzenia na szkoleniu :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji