Strona główna serwisu
Kiedy naprawdę zginął Szymon z Cieszyna?

Kiedy naprawdę zginął Szymon z Cieszyna?

Wyniki sekcji zwłok są niepodważalne: chłopczyk umarł na skutek uderzenia lub kopnięcia w brzuszek. Dziecko konało przez kilka dni. Czy rodzice z premedytacją porzucili umierającego synka nad brzegiem stawu w Cieszynie? I drugie pytanie: czy dziecko żyło, gdy wrzucano go do zamulonego stawu.
Szymuś umierał długo. Konał w mękach przez kilka dni. Co do tego biegli nie mają żadnych wątpliwości, bo sekcja zwłok wykazała, że zgon malca, spowodowany pęknięciem jelita cienkiego i rozległymi urazami jamy brzusznej, nie nastąpił od razu. Czy Beata Ch. i Jarosław R. z zimną krwią patrzyli na gehennę synka czekając, aż skona, czy też wywieźli dziecko i jeszcze żywe porzucili nad stawem w Cieszynie?

Wczoraj rodzice Szymona R. spędzili czas w bielskim sądzie. Tam ważyły się losy ich aresztu. W tym czasie śledczy z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej nie próżnowali. – Zeznania Beaty Ch. i Jarosława R. nieznacznie się od siebie różnią. Bezsporne jest, że to są rodzice chłopczyka, którego ciało wyłowiono w Cieszynie. Oboje się do tego przyznają. Postawiliśmy matce zarzut zabójstwa, a ojcu nieudzielenia pomocy swojemu synowi – mówi Małgorzata Borkowska, rzeczniczka bielskiej prokuratury.

– Nie możemy zbyt wiele ujawniać z zeznań obojga. Powiem tylko że, śmierć chłopczyka miała miejsce w Będzinie. Tak wynika ze wstępnych wyjaśnień matki. Okoliczności, w jakich do tego doszło też na razie nie mogę ujawnić. Matka dziecka zeznała, że zgon chłopca miał miejsce pod koniec lutego 2010 r. Jego ciało znaleziono po południu 19 marca 2010 r. – mówi prokurator Borkowska.


To niezwykle ważne ustalenia. Jeśli Szymek doznał ciężkich obrażeń pod koniec lutego, to co się z nim działo przez blisko trzy tygodnie? Przecież przy urazach, które były przyczyną jego śmierci (uraz brzucha, pękniecie jelita cienkiego) malec musiał bardzo cierpieć! Rok temu śledczy podali, ze śmierć chłopca nie była nagła. Mogła trwać co najmniej kilkanaście godzin, jak nie kilka dni. Co rodzice zrobili z tym biednym dzieckiem? Gdzie przetrzymywali go, nim jego ciało zostało znaleziono w Cieszynie? To staw hodowlany. Zwłoki Szymusia nie mogły tam leżeć dłużej niż kilka godzin. Najpewniej wrzucono go w nocy, bo za dnia przechodzą tam ludzie.

Beata Ch. i Jarosław R. wrzucając ciałko Szymusia do stawu musieli działać w pospiechu. Nie wiedzieli, że staw jest zamulony i jest tam tyle błota, że zwłoki dziecka szybko wypłyną. Ile czasu mógł spędzić w tym stawie, nim go znaleziono?

– Możemy tylko tyle powiedzieć, że ciało chłopca, gdy je znaleziono, było już w rozkładzie – mówi prokurator Borkowska. Czy zatem żył, gdy wrzucano go, jak śmiecia do wody? Śledztwo powinno wszystko wyjaśnić. Podobnie wiele innych zagadek. I tę najważniejszą - kto zadał cios w brzuch małemu chłopcu? Gdyby wierzyć matce Szymusia, że do śmierci dziecka doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zupełnie nie zrozumiały jest fakt, że nikt z rodziny nie wezwał pomocy.


Ważnym dla śledztwa może okazać się wyznanie Anny D., córki Beaty Ch. z pierwszego związku, że Szymek przeszkadza mamie, że ta chce go oddać do adopcji, chce się go pozbyć. Kluczowe będą zatem szczegółowe zeznania rodziców chłopca i najbliższych członków rodziny, a także sąsiadów z ul. Piłsudskiego w Będzinie, gdzie co najmniej od 4 lat mieszkali. Śledczy mają nadzieję znaleźć odpowiedź na pytanie, czy chłopczyk jeszcze żył, gdy rodzice wyrzucali go do stawu.

Polecamy również w internetowym wydaniu Fakt.pl: Chłopiec z Cieszyna zginął przez rodziców. Konał kilka dni
Fakt

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (320)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
59
~ed 2012-06-26 (09:08) 19 godzin i 52 minut temu

Płakałem gdy 3 lata temu mówili o tej sprawie, mam synka w tym samym wieku, a byłem wtedy w delegacji za granicą i tęskniłem do swojego dziecka. Teraz gdy czytam to znów oczy łzawią. Mimo że czasami ciężko być rodzicem, to jednak nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pozostawiłbym dziecko bez pomocy. O zadaniu takiego ciosu nie wspomnę. Czemu jest tak, że za klapsa w tyłek możesz mieć problemy, a za zabicie dziecka / pozostawienie bez pomocy nasze państwo jest bezsilne (patrz Madzia a teraz Szymon)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
44
muminka 2012-06-26 (08:50) 20 godzin i 10 minut temu

po prostu szok! i jakaś niebywała patologia i znieczulica i nie wiem jak to wszystko nazwać !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
34
~JW 2012-06-26 (11:58) 17 godzin i 2 minuty temu

Wcześniej nie zawracałem sobie sprawy takimi tragediami. Oczywiście współczułem, ale szybko przechodziłem po tym do porządku dziennego, traktując to jako incydentalne wypadki zwyrodnienia wśród ludzi. Wszystko się zmieniło, kiedy stałem się ojcem dwu chłopaków (4 letniego i 4 miesiecznego). Teraz jak słyszę o czymś takim to jak sobie wyobrażę, że ktoś mógłby coś takiego zrobić moim chłopakom to mnie krew zalewa, a jak sobie pomyślę że to robią rodzice, którzy powinni się tymi dziećmi opiekować, to poprostu brak słów.... To człowiek się przejmuje i lata po lekarzach jak dziecko 4 dzień z rzedu kupy nie zrobiło, a tu jakiś gość/gościówa katuje dziecko i wyrzuca do jeziora.... Nie wiem też czy dlatego że wcześniej nie przejmowałem się takimi sprawami aż tak bardzo, ale mam wrażenie że teraz codziennie słyszymy o podobnych tragediach, czasami mniejszych a czasami większych (jak ta albo z Katarzyną W). Osobiście nie jestem zwolennikiem kary śmierci dla takich katów, ale skoro już z moich podatków płaci się na pensje dla posłów to i jakoś zniosę mój udział w kosztach dożywocia dla tej dwójki. Zupełnie inna rzecz, to ludzka znieczulica na nieszczęście innych. Teraz non stop jest maglowane że przez 2 lata nikt nie zgłosił że zniknęło sąsiadom dziecko. Przecież to nie prawda. Ktoś zgłosił i dzięki temu wreszcie winni trafią za kraty. Ciekawsze jest to że nikt się do tego teraz nie przyzna ! W wielu innych krajach, taki "denuncjator" postawiony byłby na piedestale jako wzorowy Polak, który wykonał swój obowiązek, zgłaszając podejrzenie popełnienia zbrodni, a u nas pozostaje mu jedynie wstyd, że został donosicielem. Ale to też nie bierze się z nikąd. To pozostałość po PRL, gdzie MO była wrogiem każdego. Ale to się zmienia. Po woli ale się zmienia. Muszą tylko wymrzeć dwa-trzy skażone pokolenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2