więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1089468solidarnych Solidarni z Ukrainą

Kiedy lekarz nie chce wypisać zwolnienia....

PAP |  dodane 2011-06-02 (00:15) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 10 godzin i 39 minut temu
drukuj

Lekarze nie chcą wystawiać zwolnień lekarskich rodzicom, którzy na szpitalnej izbie przyjęć spędzają z chorym dzieckiem długie godziny w kolejce po poradę, ubolewa "Metro" i podaje przykłady takiego postępowania.

Czy lekarz na izbie przyjęć może nie wypisać zwolnienia? - pyta gazeta. ZUS, NFZ i biuro rzecznika praw pacjenta twierdzą zgodnie: nie może. - Tylko lekarz badający bezpośrednio dziecko może ocenić, czy stan zdrowia dziecka powoduje czasową niezdolność do pracy rodzica. Lekarz powinien wystawić dokument, mówi Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, która otrzymuje wiele podobnych sygnałów.

Okazuje się, że niektóre szpitale uważają, że rodzicom nie należy się zwolnienie lekarskie. Wypisują tylko zaświadczenia dla pracodawcy, że pracownik przebywał z dzieckiem w szpitalu. To, czy szef uzna takie usprawiedliwienie, zależy tylko od jego dobrej woli.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ radzi, że gdy lekarz odmawia wypisywania zwolnienia, trzeba skarżyć się do NFZ (każdy oddział ma dział skarg) albo do rzecznika praw pacjenta.

"Metro" przypomina, że jeśli lekarz nie chce dać zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, pozostaje kodeks pracy. Według 188. artykułu pracownik, który wychowuje jedno lub więcej dzieci w wieku do lat 14 ma prawo do dwóch dni płatnego zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, o ile drugi rodzic nie skorzysta z tego prawa.

(ah)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 1 33.33%
nie 2 66.67%

Przeczytaj też

Czeka nas chaos w przychodniach?

dodane 2011-06-30 (03:25) 2 lata 9 miesięcy 25 dni 7 godzin i 29 minut temu

Do sanatorium wybierz się z ZUS

dodane 2011-06-08 (00:05) 2 lata 10 miesięcy 16 dni 10 godzin i 49 minut temu

Wstrząsający raport: polskie dzieci najbiedniejsze w Unii

dodane 2011-06-02 (14:09) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 20 godzin i 45 minut temu

Recepty bez wizyty u lekarza nie dostaniesz

dodane 2011-03-30 (00:45) 3 lata 25 dni 10 godzin i 9 minut temu

NFZ robi pacjentom dobrze, czy na pewno?

dodane 2011-03-01 (09:52) 3 lata 1 miesiąc 23 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Z "lewych" zwolnień lekarskich zrobili stały dochód

dodane 2011-02-25 (08:30) 3 lata 1 miesiąc 30 dni 2 godziny i 24 minuty temu

W nocy i święta lepiej nie choruj

dodane 2011-02-16 (03:20) 3 lata 2 miesiące 8 dni 7 godzin i 34 minuty temu

NFZ wyda miliony na szpiegowanie lekarzy i pacjentów

dodane 2011-01-25 (06:41) 3 lata 2 miesiące 30 dni 4 godziny i 13 minut temu

Co nas czeka u lekarza...

dodane 2011-01-03 (07:54) 3 lata 3 miesiące 21 dni 3 godziny i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (19)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~. 2011-06-26 (05:52) 2 lata 9 miesięcy 29 dni 5 godzin i 2 minuty temu

No przeciez rodzicom nic sie nie nalezy ! Przeciez to prawie to samo co prywatny przediebiorca,chcial miec klopot to ma,z ta roznica ze prywatny przedsiebiorca zyskima co okres rozliczeniowy ,a rodzic zyskow nie ma nigdy ,chyba ze dzieci zrobia zrzute i zaloza fundusz emerytalny na rzecz rodzica,wtedy nie powinni placic do ZUS na emerytury innych bezdzietnych z wyboru ,bo klopot byl im nie potrzebny.

odpowiedz

0
0
~Wyszym 2011-06-02 (19:56) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 14 godzin i 58 minut temu

Tego tekstu to już w ogóle nie rozumiem. Najpierw jest napisane, że lekarz z izby przyjęć nie może wystawić zwolnienia. A dalej, że jak nie chce wystawić zwolnienia to należy go zaskarżyć.

odpowiedz

0
0
~lekarz izby przyjęć 2011-06-02 (11:42) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 23 godziny i 12 minut temu

może ale nie musi
lekarz zazwyczaj ma prawo wystawiania zwolnień ale nie wszyscy o takie uprawnienia wystąpili do ZUS orzekanie o zdolności do pracy jest dodatkową pracą wykonywana na rzecz ZUS'u a nie na rzecz NFZ wypisywanie zwolnień nie jest leczeniem za wszystkie zaświadczenia, orzeczenia itd NFZ, ZUS i inne instytucje nie chcą płacić więc i lekarze nie bardzo chce wykonywać prace urzędniczą za darmo

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~grrr 2011-06-02 (11:35) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 23 godziny i 19 minut temu

A co jeśli 2 dni opieki nad dzieckiem już zostały wykorzystane? I może dla utrudnienia jeszcze urlop wypoczynkowy też? Pozostaje potrącenie dniówki za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Ponieważ, jak wszyscy wiemy, spędzenie kilku godzin w poczekalni izby przyjęć z chorym dzieckiem jest najprzyjemniejszą formą spędzania czasu, o której marzą rodzice.

odpowiedz

0
0
~Ewa 2011-06-02 (10:27) 2 lata 10 miesięcy 22 dni i 27 minut temu

Dorosły 5 - latek.
Prosty wniosek - kilkulatki muszą chodzić same do lekarza i problem zniknie. Singiel to ma klawe życie ).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Matka 2011-06-02 (10:16) 2 lata 10 miesięcy 22 dni i 38 minut temu

jak lekarz nie chce wypisać zwolnienia to pozostają 2 dni z kodeksu pracy?
Co mi z 2 dni jeśli co drugi miesiąc muszę przesiedzieć z dzieckiem w poczekalni u neurologa, a między tym 3 razy w roku między tymi wynikami pojechać z dzieckiem na EEG. Pozostaje korzystanie z urlopou wypoczynkowego. Tyle jeśli chodzi o jedno dziecko, a co z kolejnymi? masz 1 dziecko kodeks pracy przewiduje 2 dni ... masz 10 dzieci kodeks nadal przewiduje 2 dni. Dzieeeeeeeęki łaskwco ustawodawco. Szczęście, że mam rozsądnego pracodawcę, bo prawo jest do kitu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~lod 2011-06-02 (10:34) 2 lata 10 miesięcy 22 dni i 20 minut temu

kodeks pracy
to fikcja za ktora zwiazkowcy biora po 9.000 zlotych zupelnie nie chroni ludzi pracy i ich rodzin

odpowiedz

0
0
~akceptuję i wyrażam 2011-06-02 (10:01) 2 lata 10 miesięcy 22 dni i 53 minuty temu

Kiedy lekarz nie chce wypisać zwolnienia...pewnie jest agentem obcego wywiadu - zadzwon do macierewicza lub radka zaleznie jakiej opcji jestes zwolennikiem

odpowiedz

0
0
~aga 2011-06-02 (09:46) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 8 minut temu

Odp: Maja obowiazek, a
Maja obowiazek, a tym bardziej jesli to jest jakis oddzial specjalistyczny, np laryngologia itp. Ja za kazdym razem biore, czasem sie wyklocam , ale nalezy mi sie 1 dniowe zwolnienie.

odpowiedz

1
1
~nuska 2011-06-02 (09:31) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

artykuł nie jest napisany w sposób logiczny
Z artykułu nie wynika, że lekarz MUSI wydać zwolnienie.

odpowiedz

3
0
~lekarz 2011-06-02 (08:32) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 2 godziny i 22 minuty temu

jesśli dziecko jest chore lekarz MUSI dać z wolnienie -w izbach przyję nie dają bo lekarzom zwyczajnie nie chce sie pisać mimo,ze to nasz obowiązek-nalezy składać skargi najlepiej do NFZ LUB DYREKTORA PLACÓWKI

odpowiedz

1
0
~gośc 2011-06-02 (08:14) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 2 godziny i 40 minut temu

jestem kadrową w dużym zakladzie, ale z tego artykułu to newiem czy może czy nie,Taki artykuł tylko "mąci " w głowach i nic więcej

odpowiedz

1
1
~jjjj 2011-06-02 (08:09) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 2 godziny i 45 minut temu

czytaj ze zrozumieniem

odpowiedz

3
0
~gonzi 2011-06-02 (04:11) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 6 godzin i 43 minuty temu

"Tylko lekarz badający bezpośrednio dziecko może ocenić, czy stan zdrowia dziecka powoduje czasową niezdolność do pracy rodzica. Lekarz powinien wystawić dokument, mówi Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, która otrzymuje wiele podobnych sygnałów. " To w końcu kto decyduje? Lekarz czy rzecznik? Jeśli TYLKO lekarz decyduje, i uzna że stan zdrowia dziecka nie powoduje czasowej niezdolności rodzica do pracy, to chyba może odmówić wydania zwolnienia? Ten artykuł to jakiś bełkot, jedno zdanie zaprzecza drugiemu.

odpowiedz

2
3
~nik 2011-06-02 (01:13) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 9 godzin i 41 minut temu

dobry artykuł

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rosja straszy sąsiadów wojskiem
dodane 2014-04-24 (09:32) 1 godzinę i 22 minuty temu

materiał foto

Prognoza pogody na długi weekend majowy
dodane 2014-04-22 (11:44) 1 dzień 23 godziny i 10 minut temu

Dramatyczna rozmowa matki zagłodzonej Magdy z pogotowiem
dodane 2014-04-24 (08:52) 2 godziny i 2 minuty temu

Wypadek w Klamrach. Psychiatrzy nie godzą się na przesłuchanie 16-latka
dodane 2014-04-24 (09:02) 1 godzinę i 52 minuty temu

"Die Welt": Niemcy mają wobec Polaków dług wdzięczności
dodane 2014-04-24 (10:01) 53 minuty temu

Rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej
dodane 2014-04-24 (09:20) 1 godzinę i 34 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.