Strona główna serwisu
Kancelaria Prezydenta: w środę obchody 15-​lecia wstąpienia Polski do NATO

Kancelaria Prezydenta: w środę obchody 15-​lecia wstąpienia Polski do NATO

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się w środę w Warszawie obchody 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Komorowski spotka się z ambasadorami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanymi w Polsce i weźmie udział w uroczystościach na placu Piłsudskiego.
Prezydent Bronisław Komorowski Prezydent Bronisław Komorowski ()
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej, z okazji 15-lecia Polski w NATO na fasadzie Pałacu Prezydenckiego już w poniedziałek wieczorem rozbłyśnie okolicznościowa iluminacja; wyświetlane będą zmieniające się logo NATO oraz logo obchodów 25-lecia wolności, a na ustawionym przed Pałacem telebimie będzie można obejrzeć rocznicowe filmy. Z kolei w niedzielę - 16 marca - Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent spotka się z ambasadorami państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce. Na spotkanie - organizowane przez BBN - zaproszeni zostali także członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej, byli szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefowie Sztabu Generalnego oraz obecni przewodniczący parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tego dnia wieczorem uroczystości rocznicowe odbędą się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W programie uroczystości znalazły się: uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wystąpienie prezydenta. Jak poinformowano, warszawiacy i turyści odwiedzający stolicę będą mogli obserwować uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych, a także obejrzeć na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO.


W ramach niedzielnego Dnia Otwartego w Pałacu Prezydenckim zwiedzający oprócz sal, w których prezydent wykonuje codzienne obowiązki, będą mogli zobaczyć również specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć obrazującą polską drogę do NATO. Wystawione zostaną także dokumenty związane z akcesją - wśród nich m.in. Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Republic of Poland (Akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego) oraz ustawa z 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r. - z podpisem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

15 lat temu - 12 marca 1999 r. o godzinie 19 czasu polskiego (godz. 12.00 czasu miejscowego) w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wejście w grono państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślono w informacji Kancelarii Prezydenta - "zapoczątkowało proces rzeczywistego włączania się Polski w szeroko rozumianą wspólnotę euroatlantycką; oferując gwarancje bezpieczeństwa, zbudowało fundament przyszłej integracji w kolejnych wymiarach: politycznym i ekonomicznym".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (11)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~tax 2014-03-12 (06:15) 21 godzin i 53 minut temu

No rzeczywiście zajebisty powód do świętowania...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Antynato 2014-03-12 (07:22) 20 godzin i 46 minut temu

G...uzik nam to da. Nie ma się czym podniecać. Utylizujemy jedynie w ramach owego "paktu" przestarzały sprzęt Niemców i Amerykanów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Takitam 2014-03-12 (13:03) 15 godzin i 5 minut temu

Pan Putin to wielki przywodca.Rosja jest sojusznikiem narodu polskiego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji