więcej

Ekstremalne zjawiska atmosferyczne - pogoda na weekend.

PAP |  aktualizacja 2010-08-13 (09:25) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 12 godzin i 26 minut temu
drukuj

Przez cały weekend będą nam dokuczać bardzo duże upały z temperaturami przekraczającymi miejscami nawet 35 stopni C. Wysokie temperatury panujące prawie na całym terytorium Polski, mogą być powodem do wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Powodem będzie ścieranie się frontu gorącego i zimnego, które doprowadzi do gwałtownych burz, dużych opadów deszczu, a nawet trąb powietrznych.

Polska zachodnia jest w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, za którym napływa nieco chłodniejsza, polarno-morska masa powietrza. Natomiast pozostała część Polski znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, w gorącym powietrzu zwrotnikowym. Ze wschodu nad Polskę napływa upalne powietrze zwrotnikowe, które w niedzielę przyniesie temperatury rzędu 35 stopni.

W piątek będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu miejscami, zwłaszcza na zachodzie kraju, wzrost zachmurzenia do dużego i burze lub przelotne opady deszczu. Lokalnie burze mogą być gwałtowne połączone z opadami gradu. Temperatura maksymalna od 23 st. C na Pomorzu Zachodnim i 25 st. C w rejonie Borów Dolnośląskich do 32 st. C w centrum oraz do 33 st. C na wschodzie. Wiatr słaby, w czasie burz silny i porywisty, w porywach do 90 km/h, południowo-wschodni, na zachodzie zachodni i północno-zachodni.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, we wschodniej połowie kraju przechodzące w małe. Okresami stopniowo zanikające przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna przeważnie od 18 do 21 st. C. Jedynie na zachodzie i nad morzem niższa od 16 do 18 st. C. Wiatr słaby, na zachodzie kraju północno-zachodni i północny, na pozostałym obszarze południowo-wschodni. Początkowo w rejonach burz wiatr może być dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przed południem w centrum i na wschodzie kraju miejscami rozpogodzenia. Okresami, zwłaszcza po południu, burze i przelotne opady deszczu. Burze lokalnie mogą być gwałtowne z gradem. Temperatura maksymalna od 26 st. C na zachodzie do 32 st. C w centrum, oraz do 34 st. C na wschodzie. Wiatr słaby, w czasie burz wzmagający się do silnego, porywistego, w porywach do 90 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna 33 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura minimalna 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna 33 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni.

Więcej na temat prognozy w serwisie Pogoda.


(ms, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 42 62.69%
nie 25 37.31%

Przeczytaj też

Czy to koniec lata? Sprawdź prognozę pogody

dodane 2010-08-18 (05:25) 4 lata 1 miesiąc 1 dzień 16 godzin i 26 minut temu

Powalone domy i drzewa - bilans nocnych burz

dodane 2010-08-14 (10:20) 4 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 31 minut temu

Uwaga! W weekend gwałtowne burze i grad

dodane 2010-08-14 (06:50) 4 lata 1 miesiąc 5 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Na Ukrainie jest tak gorąco, że topi się asfalt

dodane 2010-08-13 (12:19) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 9 godzin i 32 minuty temu

Pogoda oszalała - klimat gwałtownie się zmienia

dodane 2010-08-13 (09:35) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 12 godzin i 16 minut temu

Niedziela pod parasolem? Sprawdź prognozę pogody

dodane 2010-08-08 (05:35) 4 lata 1 miesiąc 11 dni 16 godzin i 16 minut temu

Piorun śmiertelnie poraził mężczyznę

dodane 2010-08-06 (22:30) 4 lata 1 miesiąc 12 dni 23 godziny i 21 minut temu

Pogoda w kratkę - sprawdź prognozę na weekend

dodane 2010-08-06 (04:45) 4 lata 1 miesiąc 13 dni 17 godzin i 6 minut temu

materiał foto

Gwałtowna burza w stolicy

dodane 2010-08-03 (19:52) 4 lata 1 miesiąc 16 dni 1 godzinę i 59 minut temu
materiał foto

Ciągle pada...

dodane 2010-07-26 (14:14) 4 lata 1 miesiąc 24 dni 7 godzin i 37 minut temu

materiał foto

Szklana pogoda

dodane 2010-07-26 (11:23) 4 lata 1 miesiąc 24 dni 10 godzin i 28 minut temu
materiał foto

Deszcz trwał dwie godziny

dodane 2010-07-24 (17:38) 4 lata 1 miesiąc 26 dni 4 godziny i 13 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (218)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mnietek 2010-08-13 (15:03) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 6 godzin i 48 minut temu

Od czasów rządów PO i wyboru Komorowskiego mamy takie
ekstremalne zjawiska

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~lachu 2010-08-13 (17:23) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 4 godziny i 28 minut temu

weście się zastanówcie co wy muwicie ok...?? potrzeba wam adrenaliny....?? na bangy sobie poskaczcie.. a nie wygadujecie takie głupoty co wy po 10 lat macie...

odpowiedz

0
0
~Garu 2010-08-13 (14:56) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 6 godzin i 55 minut temu

Zauwazyliście?
A czy zauwazyliscie ze 15 sierpnia na MB Zielnej zawsze cos sie dzieje np. 2008 rok nad Polska przechodzily trąby powietrzne . 2009 -gwałtowne burze .2010 -tez zapowiadaja gwałtowne zjawiska...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~warszawianka 2010-08-13 (15:57) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 5 godzin i 54 minuty temu

Dziś w Centrum Warszawy
w południe było 36 st i sloneczko. Teraz się chmurzy i może bedzie burza.

odpowiedz

0
0
~Stombo 2010-08-13 (13:40) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 8 godzin i 11 minut temu

ze względu na upały Pierwsza Dama przebywa aktalnie w warszawskim ZOO w hipopotarium.
- zażywa kompieli razem z hipopotamicą Julką.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Grand 2010-08-13 (09:57) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Apel do ludzi otyłych!
W związku z nadchodzącymi ponownie upałami apeluje do otyłych osób o ograniczenie nadmiernej konsumpcji i trochę ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli chcecie schudnąć zmieńcie swoje nastawienie! Dla przykładu: ide raz z otyłą dziewczyną, nigdzie nam się nie spieszy, jest ładna pogoda. Proponuje iść na piechotę zamiast jechać 2 przystanki tramwajem, bo lubie chodzić na piechotę a i jej to nie zaszkodzi. Ona zdziwiona, mówi że lubi chodzić, ale teraz to żadna przyjemność. Chodziło jej o ruch uliczny, hałas, spaliny itd. Dosyć kiepska wymówka, zwłaszcza, że większość drogi była daleko od ulicy. Potem gadamy, mówie że ciesze się, że pracuje od 9 bo sie moge wyspać. Ona mówi, że chodzi na 8 i nawet to dobrze, bo wtedy jest chłodniej (akurat były wtedy upały). Ten argument mnie dobił, jest wiele powodów, dla których ktoś może lubić rano wstawać, ale nie taki, że jest chłodniej, żeby można było przejść pare metrów! Zrozumiałem wtedy że upał bardzo jej dokucza, zwłaszcza, że jadąc tramwajem i cieknąc potem mówiła że tylko marzy żeby sie znaleźć w klimatyzowanym pokoju w biurze. Nic dziwnego, skoro nosi ze sobą takie zwały tłuszczu. Nie wspomnę już, że zdziwiła się, że chce mi się w wakacje pracować 2 miesiące za darmo (praktyka). Drogie grubasy, jeśli chcecie schudnąć, to niech wam się zachce! Trochę więcej ruchu, mniej jedzenia, a nie ciągle tylko narzekanie, że upał, że coś was boli, że nic sie nie chce itd. Schudnijcie, a zrobi sie wam lżej na duszy, no i może otoczenie to doceni.

odpowiedz

pokaż 31 ukrytych odpowiedzi

0
0
~ser 2010-08-13 (14:36) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 15 minut temu

Czy krzyż ma piorunochron?
jak w temacie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~maro 2010-08-13 (13:17) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 8 godzin i 34 minuty temu

burza
idzie burza bo mi się wydłuża

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Info 2010-08-13 (12:40) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 9 godzin i 11 minut temu

WAŻEN PRZECZYTAJCIE
New York Times opublikował dane opracowane przez profesora J. Gokhale’a z waszyngtońskiego Instytutu Cato, z których wynika obraz nieco mniej różowy! Przedstawiona tam tabela długu publicznego wszystkich państw UE w relacji do ich PKB, pokazuje, że na czele tej procesji zadłużonych państw jest bezapelacyjnie Polska, gdyż jej długofalowy dług publiczny wynosi 1550,4 procent PKB! Jest to zadłużenie prawie dwukrotnie większe (w relacji do PKB) niż zadłużenie Grecji, dla której odpowiednia wartość wynosi 875,2 procent. Pomiędzy Polską a Grecją jest tylko Słowacja z długiem równym 1149,1procent PKB. Do poziomu Grecji zbliża się niebezpiecznie Słowenia, której zadłużenie wynosi 758,5procent PKB. Tak więc, zdaniem wybitnych amerykańskich ekonomistów, dług publiczny państwa polskiego przekracza 15-krotnie wielkość rocznego produktu krajowego brutto. Czy te przerażające dane są wiarygodne? Przecież nasi wybitni ekonomiści nic nam o tym nie mówią? Niewątpliwie Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, w której pracuje prof. Orłowski, to ważna instytucja naukowa, ale Instytut Cato, to – niestety – najwyższa ranga światowa i z tego Instytutu wywodzą się tacy laureaci Nagrody Nobla z ekonomii jak Friedrich von Hayek, Milton Friedman, James M. Buchanan, czy Vernon L. Smith. Oczywiście, nie można wierzyć we wszystko, co piszą w gazetach, nawet w New York Times, ale nie widać powodu, dla którego profesor Jagadeesh Gokhale miałby dezinformować amerykańskiego czytelnika w sprawie polskiego zadłużenia?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Gringo 2010-08-13 (14:57) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Wg wszystkich prognoz dzisiaj we Wrocławiu
od rana pada deszcz. Wyglądam przez okno - żar się z nieba leje. To wszystko przez PiS.

odpowiedz

0
0
~kokon 2010-08-13 (14:57) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 6 godzin i 54 minuty temu

W bogatyni chyba juz sie nie denerwuja boi nic wiecej
tam sie nie moze stac aahahahaha

odpowiedz

0
0
~Art 2010-08-13 (14:04) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 47 minut temu

dobre jaja
ehh, przynajmniej można się pośmiać z niektórych opisów. Ja też moge napisać że mieszkam w USA, mam swoją firmę naftową i 3 mld dolarów na koncie ;). W Polsce jest mi w miarę dobrze, tylko jakby powymieniać tych niezdarnych (lekko mówiąc) polityków to by może było o wiele lepiej. pozdrawiam POLAKÓW

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~hej 2010-08-13 (13:08) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 8 godzin i 43 minuty temu

hej
napisze cos głupiego moze mi zapłacą

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Franek 2010-08-13 (14:12) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 39 minut temu

Ponownie się modlę o grad i oberwanie chmury nad Pałacem Prezydenta.
Ten kaczy zaduch staje się już nie do zniesienia. Tylko szkoda Wisły.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~15 sierpnia 2010-08-13 (14:22) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 29 minut temu

15 sierpnia, meteoryty nad WSChodnia Polska??
Podobno maja spasc meteoryty w niedziele, pytanie czy to si sprawdzi:/miejmy nadziej ze nie,

odpowiedz

0
0
~olo 2010-08-13 (11:15) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 10 godzin i 36 minut temu

hmm
uderz w stół....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~piotrek13 2010-08-13 (12:39) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 9 godzin i 12 minut temu

kredyty
t.zn. że umorzą mi kredyty???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~MCK 2010-08-13 (14:12) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 39 minut temu

Wiadomość nr 1: pogoda
Co tam 3 mld euro kolejnego kredytu Tuska na to, żeby móc zrealizować dopłaty z funduszy UE :)

odpowiedz

0
0
~Adam34 2010-08-13 (11:16) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 10 godzin i 35 minut temu

Hej hej POLACY!
Do was zasówają chmury burzowe a ja nie musze sie martwic o to.Wyjezdżam własnie na wakacje do Nowego Orleanu (USA) bo mnie wujek zaprosił.Nie grozi mi żadna tam burza ani huragan.A wy zabezpieczcie okna deskami bo jak tornado przyjdzie to wam hałupe ze wsi zmiecie..:)

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Szczupły 2010-08-13 (14:04) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 47 minut temu

Grubasy dużo pijcie wody i nie wpiepszajcie przez tydzie
Na 100 proc ka.żdy schudnie tylko woda bo otyłość jest od jedzenia i braku ruchu

odpowiedz