Strona główna serwisu
Dyrektor więzienia w spa na koszt skazanego

Dyrektor więzienia w spa na koszt skazanego

Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju wydawał więźniom przepustki w zamian za łapówki - uważa katowicka prokuratura, która przedstawiła pułkownikowi Zbigniewowi R. cztery zarzuty korupcyjne.
O zatrzymaniu Zbigniewa R. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne napisała w piątek katowicki dodatek "Gazety Wyborczej". Fakt postawienia zarzutów potwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej z Katowicach Leszek Goławski.

- Zbigniewowi R. przedstawiono cztery zarzuty, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2006-2008 - powiedział prokurator Goławski.

Według prokuratury, w czerwcu 2006 r. dyrektor przyjął 18 kompletów strojów piłkarskich o wartości 2 tys. zł (według "GW" - dla drużyny strażników). W zamian zgodził się na to, by jeden z osadzonych czasowo opuścił więzienie. W grudniu 2006 r. inny osadzony miał opłacić dyrektorowi wyjazd na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.


W marcu 2007 dyrektor po raz kolejny miał przyjąć stroje piłkarskie, tym razem warte 2,2 tys. zł, natomiast od kwietnia 2007 do kwietnia 2008 miał skorzystać z darmowych zabiegów kosmetycznych wartych co najmniej tysiąc zł.

- Właścicielem centrum odnowy biologicznej była żona jednego z osadzonych. Osadzony ten dostał za to przepustki czasowe na opuszczenie zakładu karnego - powiedział Goławski.

Po przedstawieniu zarzutów prokuratura zawiesiła dyrektora w wykonywaniu funkcji. R. złożył raport o zwolnienie ze służby - podał rzecznik prokuratury.


Zbigniew R. nie jest jedynym podejrzanym w tej sprawie. Prokuratura postawiła zarzuty także innemu funkcjonariuszowi jastrzębskiego więzienia Jackowi Sz. On także miał w latach 2007-2008 przyjąć czterokrotnie korzyść majątkową w postaci zabiegów kosmetycznych dla siebie i członków rodziny.

Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani o korupcję funkcjonariusze przyznali się do winy. Może im grozić kara do ośmiu lat więzienia.

To kolejni przedstawiciele Służby Więziennej, którym katowicka prokuratura zarzuca korupcję. W piątek przed jastrzębskim sądem ma ruszyć proces byłego szefa śląskiego więziennictwa, a w przeszłości także szefa jastrzębskiego aresztu, Włodzimierza W. i dziewięciu innych oskarżonych. To już trzecia próba rozpoczęcia procesu, dwie poprzednie nie powiodły się z powodu nieobecności części oskarżonych.

Katowicka prokuratura oskarżyła Włodzimierza W. m.in. o korupcję i przekroczenie uprawnień. 10 oskarżonym postawiono w sumie 41 zarzutów. Dziewięć z nich dotyczy Włodzimierza W. Po zatrzymaniu został on odwołany ze stanowiska szefa śląskiego więziennictwa. To najwyższy rangą funkcjonariusz służby więziennej, jaki trafił do aresztu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (29)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~zbyś 2010-06-12 (00:41) 17 godzin i 39 minut temu

tacy się porządni wydawali,pouczali,awansowali ludzi już teraz wiem co było kryterium tych awansów,potem oni awansowali,świetlane kariery!!!I co?Zaczęło się od Wawszczyka,od razu wiedziałem,że następca czyli Różański nie mógł nie wiedzieć co robił Wawszczyk.Cała ta służba powinna być poddana kompleksowej kontroli i to nie z Centralnego Zarządu,ale niezależnej.Teraz czytam,że pan dyrektor złożył raport o zwolnienie,wiadomo po co,żeby emeryturkę otrzymać!Powinno mu się tą futrtkę zablokować.Okażesz się niewinny,masz,jeżeli jesteś winny,figa!Nie zarabiali mało!Wymagali od innych,a sami co robili?Od zatrzymania Pana Wawszczyka było cicho,nawet twierdzono,że sprawa naciągana,a tu proszę,cdn! Trzeba jeszcze pooglądać przetargi na budowę i remonty aresztów i zakładów karnych.Jeżeli pomyliłem nazwiska to przepraszam,ale raczej nie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Kaczy kuper 2010-06-11 (15:26) 2 godziny i 54 minut temu

Trzeba wpierw dokonać resocjalizacji obsługi i zarządu tych wiezień, budowanycvh na kształt KL Dachau

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~KAJA 2010-06-12 (09:34) 8 godzin i 46 minut temu

TE ZARZUTY SA MZUPEŁNIE BEZ PODSTAWNE. ZARABIAJĄC 12 TYS 2 TYSIĄCE TO KROPLA W MORZU NIKT BY NIE RYZYKOWAŁ PRACY SZCZEGÓLNIE OSOBA TAK KOMPETENTNA JAK ZBIGNIEW RÓŻAŃSKI. TYLE LAT SŁUŻBY TO NIE BYLE CO...................OSOBA INTELIGENTNA, UMIEJĄCA SOBIE RADZIĆ NA TAKIM STANOWISKU OBJĄĆ TAKI DUŻY SAKŁAD TO NIE LADA WYZWANIE. CZEMU SIE NIE CZEPIĄ PRAWDZAICH BANDZIORÓW: ZŁODZIEJI, MORDERCÓW, GWAŁCICIELI. TYLKO ZATRUWAJĄ ŻYCIE PORZĄDNYM OBYWATELOM.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1