Strona główna serwisu
Dlaczego wiosna przyszła dzień wcześniej?

Dlaczego wiosna przyszła dzień wcześniej?

Tegoroczna astronomiczna wiosna rozpoczęła się o godzinie 6:14, najwcześniej od setek lat. Dzisiejszy dzień będzie trwać tyle samo co noc. Pierwsze dni wiosny zapowiadają się ciepło i pogodnie. Choć rano jest jeszcze chłodno, w dzień będzie bardzo przyjemnie.
Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca. Czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. I chociaż przesilenie wiosenne często daje się we znaki, to perspektywa ciepła i słońca zawsze poprawia nastrój.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, ale w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2047 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku - 19 albo 20 marca.
Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102.
Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102.

Jak informuje IMGW, Europa północna znajduje się pod wpływem niżów, południowa - w zasięgu wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Polska jest na skraju wyżu, tylko północna część kraju w ciągu dnia dostawać się będzie w zasięg zatoki niżowej z frontem atmosferycznym. Z zachodu napływa dość chłodna, polarnomorska masa powietrza.


Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1013 hPa i będzie się wahać.

We wtorek na południu kraju będzie bardzo pogodnie. Zachmurzenie będzie niewielkie. Na pozostałym obszarze Polski od północnego zachodu zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i całkowitego. Na północy kraju po południu pojawią się opady deszczu. Będzie za to ciepło. Temp. maks.: na północnym wschodzie Polski oraz wybrzeżu wschodnim 6-9 st., na pozostałym obszarze kraju 10-13 st., tylko w rejonach podgórskich ok. 9 st. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, na północy kraju w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu wschodnim dość silny, okresami silny, 30-50 km/h, w porywach do 80 km/h.

W nocy z wtorku na środę na południowym zachodzie kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże i miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. min. 3-6 st., w rejonach podgórskich ok. 0 st. Wiatr zachodni, umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu oraz północnym wschodzie kraju początkowo dość silny, w porywach do 65 km/h.


W środę na południowym zachodzie kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże i miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 8 st. na Suwalszczyźnie, ok. 12 st. w centrum, do 15 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, tylko na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h.

Przeczytaj więcej w serwisie pogoda.wp.pl/
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (17)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~gość 2012-03-20 (09:19) 16 godzin i 18 minut temu

Z mądrych wypocin gryzipiórka Wirtualnej Polski w dalszym ciągu nie wiadomo, dlaczego wiosna zaczęła się 20 marca. Pewnie sam tego nie wie, ale koniecznie musiał się pokazać - zupełnie jak polityk Jedynie Słusznej Partii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~Iga 2012-03-20 (08:20) 17 godzin i 17 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~Roman 2012-03-20 (08:07) 17 godzin i 30 minut temu

A ja myślałem, że to Tusk przesunął kolejny termin.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1