Strona główna serwisu
Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?

Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?

Wniosek o pomoc prawną skierowany do Stanów Zjednoczonych w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej to jeden z tematów spotkania przedstawicieli Prokuratury Generalnej i wojskowej z urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości USA.
Wizyta amerykańskich urzędników zaplanowana była na dwa dni. W środę spotkali się z nimi przedstawiciele polskiego resortu sprawiedliwości zajmujący się współpracą międzynarodową, w czwartek kilkuosobowa amerykańska delegacja rozmawiała z przedstawicielami departamentu współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej oraz z prokuratorami wojskowymi.

Już wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, prok. Mateusz Martyniuk informował, że zwykle podczas tego typu rozmów poruszane są kwestie wniosków ekstradycyjnych i wniosków o pomoc prawną, które obie strony wysłały do siebie w związku z prowadzeniem różnych śledztw. Jednym z ostatnich takich wniosków jest - skierowany do USA na początku lipca ubiegłego roku przez polską prokuraturę wojskową - wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa, powiedział, że "spotkanie miało charakter roboczy i konsultacyjny". Dodał, że sprawa wniosku do USA została poruszona podczas spotkania, na ten temat toczyła się rozmowa, ale nie ujawnił jej szczegółów. Przyznał, że strona polska nie otrzymała na razie żadnych materiałów z USA.


Przedstawiciele prokuratury mówili wcześniej, że tego typu spotkania z przedstawicielami różnych krajów odbywają się cyklicznie, co pewien czas.

We wniosku o pomoc prawną do Departamentu Sprawiedliwości USA prokuratura wniosła m.in. - jak przyznawał w lipcu prokurator generalny Andrzej Seremet - o udostępnienie ewentualnie posiadanych przez stronę amerykańską zapisów nasłuchów "rozmów w przestrzeni". Zaprzeczył on doniesieniom mediów, by wniosek dotyczył rozmów z telefonu satelitarnego z pokładu prezydenckiego tupolewa. Potwierdził zaś, że obejmuje on m.in. wątek ewentualnego zamachu przy użyciu broni elektronicznej.

Oprócz wniosku do USA polscy prokuratorzy skierowali w sprawie smoleńskiej sześć wniosków o pomoc prawną do Rosji, które na razie zostały zrealizowane częściowo oraz jeden wniosek - już zrealizowany - do Białorusi. W przygotowaniu jest siódmy wniosek do Rosji. Polska prokuratura w najbliższych tygodniach otrzymać ma także kolejne 30 tomów akt z Rosji w ramach realizacji wysłanych wniosków. W materiałach tych zawarte będą najprawdopodobniej m.in. uzupełniające dokumenty dotyczące sekcji zwłok ofiar katastrofy.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (43)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~eh 2011-01-22 (12:44) 19 godzin i 59 minut temu

Cóż to za forma? "Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~basia 2011-01-22 (09:23) 23 godzin i 20 minut temu

Bardzo watpie aby USA pomoglo juz dawno widac jak nam pomagaja nasi chlopcy gina za ich wojne a nam wiz jak nie zniesli tak nie zniosa jesli i maciarewicz i fotyga nic nie wskorali a wczesniej nie odpowiedzieli na nasza prosbe to o czyms to swiadczy moze gdyby te rozmowy braci nie byly tak wazne to moze by pomogli ale widac jest tam cos co moze braci skompromitowac wiec oni beda milczec tylko jak dlugo im sie to uda prawda moze wyjsc na jaw w najbardziej zaskakujacym momencie i wtedy bedzie juz jasne co i jak.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Emigrant 2011-01-21 (23:37) 9 godzin i 6 minut temu

USA poprowadzi prawdziwe dochodzenie, bez matactwa i kretactwa!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1