Strona główna serwisu
Beata Szydło: nie ma obaw, że w 2017 r. zabraknie w budżecie pieniędzy

Beata Szydło: nie ma obaw, że w 2017 r. zabraknie w budżecie pieniędzy

• "Rząd jest przygotowany, by przyjąć projekt prezydenta ws. wieku emerytalnego"
• Premier była gościem specjalnego programu TVP Info
• Przez godzinę odpowiadała na pytania dziennikarzy
Premier Beata Szydło Premier Beata Szydło ()
Premier zaznaczyła w rozmowie z TVP Info, Polsatem i portalem 300Polityka, że rząd chce zapewnić stabilność budżetową z jednej strony uszczelniając system podatkowy, a z drugiej przygotowując projekty na rzecz rozwoju.

Minister finansów Paweł Szałamacha przygotował zestaw ustaw dot. uszczelnienia systemu podatkowego oraz stworzenia systemu informatycznego w celu kontroli skarbowej. Ustawy te zaczną działać w 2016 roku - zapowiedziała szefowa rządu.

Dodała, że wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przygotował z kolei plan prorozwojowy, który także zaowocuje wpływami do budżetu. "Nie ma obaw o to, że w 2017 roku braknie na cokolwiek pieniędzy" - oświadczyła szefowa rządu. Podkreśliła, że przyszłoroczny budżet będzie przygotowany od początku do końca przez obecną ekipę rządzącą. "W tym roku zastaliśmy budżet, który przygotowała poprzednia ekipa" - dodała Szydło.


Premier podkreśliła, że obniżenie wieku emerytalnego to jedno z głównych zobowiązań wyborczych PiS, a także prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda wywiązał się z tego zobowiązania, złożył projekt ustawy, który w tej chwili jest w komisji sejmowej po pierwszym czytaniu. Wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo prac w Sejmie. Jesteśmy przygotowani na to, żeby ten projekt został uchwalony w tym roku i żebyśmy mogli od 2017 roku mieć zmieniony system" - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, że w trakcie uzgodnień w Radzie Dialogu Społecznego ze strony związków zawodowych pojawiły się uwagi dotyczące tego, aby obniżenie wieku emerytalnego było połączone z okresem składkowym.

- Prezydent przygotował taki projekt, który zresztą jest zgodny z programem PiS; myśmy również mówili o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla pań i 65 dla panów, czyli powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania. Natomiast jeżeli w trakcie dyskusji parlamentarnej pojawią się inne wnioski, czy wpłyną inne projekty, to zapewne Sejm zechce pracować w komisji nad dwoma projektami - powiedziała premier.


- W tej chwili mamy projekt prezydenta. Jesteśmy przygotowani na to, żeby go przyjąć w tym roku. Rząd popiera projekt prezydenta, co nie znaczy, że nie rozmawiamy również z Solidarnością, ponieważ mamy od nich uwagi. Poprosili o rozmowy i ta dyskusja również się toczy - poinformowała premier.

- Obniżanie wieku emerytalnego, to była obietnica wyborcza, jedna z naszych najważniejszych, którą podtrzymujemy" - podkreśliła. Dodała, że obniżenie wieku emerytalnego jest oczekiwane przez społeczeństwo. W jej ocenie podwyższenie wieku emerytalnego przez poprzedni rząd bez uwzględnienia opinii Polaków "było nie fair". "Dzisiaj Polakom należy się powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Ale my mówimy wyraźnie - to będzie wybór - mówiła.

Premier była pytana, czy rząd będzie za wprowadzeniem obniżki podstawowej stawki VAT do 22 proc., czy też za utrzymaniem obecnej stawki - 23 proc. - Na pewno nikt nie będzie VAT-u podwyższał. Nie ma takiej możliwości. Czy powrócimy do poprzedniej stawki? Będę mogła to powiedzieć po półroczu - zapowiedziała. Jak mówiła, "jeżeli okaże się, że dynamika wpływów z podatków utrzyma się (...), jeżeli ustawy, które zostaną wprowadzone, okażą się skutecznymi, po półroczu będziemy mogli powiedzieć, czy zdecydujemy się, żeby powrócić do poprzedniej stawki VAT".

Zaznaczyła, że ona osobiście chciałaby obniżenia stawki VAT, bo to napędziłoby gospodarkę i pomogło przedsiębiorcom. - Natomiast ocenę tego zostawiam sobie na pewien czas. Dzisiaj mogę na potrzeby tej dyskusji powiedzieć: obniżymy, wrócimy do poprzedniej stawki, ale wolę być ostrożna i wolę powiedzieć tak: po półroczu spotkamy się i wtedy będę mogła powiedzieć zdecydowanie: tak, czy nie - mówiła szefowa rządu.

Premier zaznaczyła także, że projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku, który był zapowiedziany przez prezydenta, już jest w Sejmie. - W naszej ocenie w tej chwili, w tym stanie budżetu nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie kwoty w takiej wysokości, czyli od razu 8 tys., jak jest proponowane w projekcie prezydenta - powiedziała premier.


Jak dodała, rząd rozważa, "czy rozłożyć to na etapy i dochodzić stopniowo do kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 tys. zł., czy też być może zastosować inny wariant, że "najpierw wprowadzić kwotę dla grupy, która ma niższe dochody" i "stopniowo dochodzić do tych, którzy mają wyższe dochody".

- Ale również chcemy przyjąć ten projekt jak najszybciej, by mógł obowiązywać od nowego roku - zaznaczyła Szydło.

Premier zaznaczyła, że projekty dotyczące 12 zł stawki wynagrodzenia oraz wprowadzenia 15-procentowego CIT dla małych przedsiębiorców są już przygotowane. - Projekt 12 zł jest po uzgodnieniach i będzie trafiał na rząd do przyjęcia, natomiast projekt dot. 15-procentowego CIT został wczoraj przez ministra finansów zgłoszony do uzgodnień. Te dwa projekty już są i wejdą w życie niebawem, po uchwaleniu przez Sejm, myślę, że to jest kwestia dwóch, trzech miesięcy - zapowiedziała premier.

Szydło pytana była też o doniesienia nt. raportu ZUS, iż w ciągu kilku lat może on zbankrutować. W tym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że ZUS wyliczył, iż w ciągu pięciu lat na emerytury i renty państwu zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld.

- Mam opinie ekspertów, którzy mówią, że te informacje, że ZUS-owi grozi bankructwo, są przesadzone - oświadczyła premier. - W tej chwili mianowaliśmy nową prezes ZUS (...) i czekam na jej opinię. Będziemy coś więcej mogli powiedzieć, kiedy ona będzie przygotowana - dodała.


Szydło zwróciła ponadto uwagę, że w Polsce należy rozpocząć rozmowę o "kompleksowej zmianie systemu emerytalnego". - Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przyszłość naszych emerytur zależy z jednej strony od tego, czy będzie praca, czy Polacy będą zarabiali godnie, na tyle bezpieczne będą wynagrodzenia, że pozwolą również na te wyższe wpływy do ZUS-u, a z drugiej strony będzie to zależało od tego, czy Polaków będzie przybywać, czy ubywać - powiedziała.

- Nie można mówić o systemie emerytalnym nie patrząc na kwestie demografii, pracy - to jest system naczyń połączonych. My w tej chwili próbujemy ten system w ten sposób zbudować - podkreśliła.

Podczas swojego wystąpienia odniosła się ponadto do kwestii likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak mówiła, do połowy tego roku powinny być gotowe założenia ustawy w tej sprawie. Natomiast uchwalenie przepisów dot. NFZ mogłoby nastąpić do końca tego roku. - Wówczas od przyszłego roku można by było tę reformę wprowadzać - podkreśliła.

W trakcie debaty Beata Szydło pytana była też o protesty w Polsce, podczas których jej rządowi zarzuca się łamanie demokracji. - Demokracja w Polsce ma się świetnie - podkreślała tłumacząc, że świadczy o tym fakt, że "ludzie wychodzą na ulice, protestują i nikt im tego nie zabrania".

- Dziś od rana jeździłam po Mazowszu, spotykałam się z ludźmi i proszę mi wierzyć, nikt nie zapytał mnie o sprawy Trybunału Konstytucyjnego, o protesty (...), ludzie cieszą się, że będzie Rodzina 500 plus - oświadczyła Szydło.


- Ludzie chcą normalności (...), a normalność dzisiaj dla człowieka to jest praca, godne wynagrodzenie, poczucie bezpieczeństwa dla rodziny - podkreśliła.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (361)
Nie zgadzam się z opinią
162
Zgadzam się z opinią
339
~alek 2016-02-26 (22:07) 11 godzin i 1 minutę temu

TVPropaganda i Szydło wybitna ekonomistka . Ta kobieta nie wie co mówi , wzywanie ministra finansów na dywanik i zatwierdzania wydatków na wyrost nie może się dobrze skończyć .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
188
~Zażenowany 2016-02-26 (22:11) 10 godzin i 57 minut temu

Niech pani premier weźmie pełną odpowiedzialność za swoje słowa,bo mam wrażenie że w 2017 to może nie zabraknie ale np. W 2020 i co wtedy? Wielkie g... Jej zrobią i tak...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
135
~lechoslaw 2016-02-26 (22:11) 10 godzin i 57 minut temu

=============== - Minister finansów Paweł Szałamacha przygotował zestaw ustaw dot. uszczelnienia systemu podatkowego oraz stworzenia systemu informatycznego w celu kontroli skarbowej. Ustawy te zaczną działać w 2016 roku - zapowiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że minister rozwoju Mateusz Morawiecki przygotował plan prorozwojowy, który także zaowocuje wpływami do budżetu. ========================= Minister finansów owszem, coś może przygotował, ale liczenie na to, że z tego nagle w przyszłym roku popłynie struga pieniędzy jest oparte na dokładnie takim samym założeniu, że na Podkarpaciu tryśnie ropa a w Sudetach odkryją kopalnię złota. Nikt na świecie nie buduje budżetu w oparciu o pobożne życzenia. Minister Morawiecki nie przygotował żadnego "planu" - co najwyżej powtórzył w bardziej uporządkowanej formie hasła i slogany z kampanii wyborczej. Jedyną ich funkcją jest żeby było gęsto przetykanie słowami "bilion", "rozwój", "innowacyjność" i ładnie wybrzmiały. Ale Jarosław Kaczyński nie wybrał pani Szydło na premiera, żeby zaskakiwała kompetencją i wiedzą, ale żeby powtarzała hasła i slogany i robiła dobry PR. Jak wyczerpie się ten zestaw haseł, to Jarosław Kaczyński wyśle pani premier kolejny do powtarzania.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
78
Zgadzam się z opinią
185
~Antykaczysta 2016-02-26 (22:25) 10 godzin i 43 minut temu

Oszustko, broszko prezesa pytanko- gdzie jest unijna flaga?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
53
Zgadzam się z opinią
159
aniol1791 2016-02-26 (22:00) 11 godzin i 8 minut temu

Mam wrażenie ze Pani Szydło się zaraz rozpłacze,a co z dodatkiem 153 zl dla inwalidów,na co to wystarczy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
141
~emka 2016-02-26 (22:06) 11 godzin i 2 minuty temu

Może w 2017 nie zabraknie ale już w 2018 ludzie już chyba wyjdą na ulice....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
52
Zgadzam się z opinią
152
~Kłamczynski & co 2016-02-26 (22:11) 10 godzin i 57 minut temu

Straszydło dosyć kłamstw! Ciemny lud już tego nie kupuje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
126
~Pis-da tylko komu 2016-02-26 (22:18) 10 godzin i 50 minut temu

Tak zrobta wszystko dla bogatych i patoli. My rodzice jedynakow z przyjemnością dorzucimy na waciki i alkohol. Moja znajoma juz zapowiedział a, ze w końcu ubierze sie, a inny zmieni auto, zeby poszpanowac.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
111
~aLE SIĘ UŚMIAŁEM ! 2016-02-26 (21:56) 11 godzin i 12 minut temu

HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHAHAHAHA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
104
~Pokolenia 2016-02-26 (22:24) 10 godzin i 44 minut temu

Ludzie chcą normalnosci- za normalne zachowanie uwaza prace, wynagrodzenie a zapomniała dodac, ze rodzina 2+1 to 2 i to normalne. Nie dostane na pierwsze nie urodze drugiego. Pokolenie 2016 pokoleniem 500+ buhaha Wspolczuje tym dzieciom, ktore urodza sie jako drugie, trzeci to zostanie na zawsze. Pokolenia beda pamiętać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
97
~West 2016-02-27 (06:42) 2 godziny i 26 minut temu

Szydlo! Klamiesz i dobrze otym wiesz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
82
~Szydlo- bedlo 2016-02-27 (06:47) 2 godziny i 21 minut temu

Bedzie bedzie nie dasz emerytom zabierzesz innym a dasz te 500 bo to wstyd by bylo nie dac wygralas. Wybory

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
70
~xyz 2016-02-26 (22:41) 10 godzin i 27 minut temu

Dlaczego wstrzymana jest ocena wpisu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
55
~ri 2016-02-27 (01:37) 7 godzin i 31 minut temu

Nawet nie czytam tego, co powyżej, bo nie ma sensu. Sprzedane w styczniu 2016 obligacje Skarbu Państwa na ponad 20 mld zł. CISZA o tym. Zadłużony kraj. Byleby na obietnice wystarczyło...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
58
~JO 2016-02-27 (07:09) 1 godzinę i 59 minut temu

Macie co chcieliście. Zaczynam wyznawać zasadę że czym gorzej tym lepiej. Jak tu żyć z takimi amatorami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
54
~Jack1791 2016-02-27 (07:16) 1 godzinę i 52 minut temu

Jest na rozdawnictwo po 500 zł, a nie ma na podwyższenie kwoty wolnej od podatku? Powinno być odwrotnie chyba. Pieniędzy w budżecie nie braknie? To po jaką cholerę już na ten rok powiększali dziurę budżetową, a w tym roku wyprzedają obligacje skarbu państwa? Co z tego, że Duda złożył projekt ustawy emerytalnej, skoro większość sejmowa ma to gdzieś od kilku miesięcy, a inne ustawy potrafili przeprowadzić w ciągu dwóch dni i nocy? Wprowadzona ustawa bankowa? Koszty poniosą wszyscy, bo banki to nie instytucje charytatywne. Podatek od sklepów? Tu będą jaja, bo zarówno Tesco, Biedronka, Lidl, jak i Delikatesy Centrum, Groszki itd są w pewnym sensie takimi samymi sieciówkami. Obłożenie podatkiem tylko jednej grupy może kosztować grubą kasę w formie odszkodowań - wg konstytucji wszyscy mają być traktowani równo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
53
~Magda 2016-02-27 (01:46) 7 godzin i 22 minut temu

W razie co sprzeda się konie z Janowa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
58
~gorszy sort 2016-02-27 (06:44) 2 godziny i 24 minut temu

no no no...w tzw. budzetowce pracuje oj bardzo długo jeszcze w poprzednim wieku..za psie grosiki nigdy nie było podwyżek.. niewiem jak to możliwe..czyzby teraz cos się skaplo? nie wieze w to tymbardziej ze ta partia miała ku temu okazje przez dwa lata...tak wogole to proponuje ustawe taka ze za kłamstwo tak jak w islamie za kradzież ucinano dlon to u nas za kłamstwo ciac jezyki no i po tych stu dniach mielibysmy niemy rząd i ulgr dla uszu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
30
~Bora gora 2016-02-27 (06:52) 2 godziny i 16 minut temu

No pewnie beda pieniadze jak SZALAMACHA odda za nielegalne pobieranie diety poselskiej w czasie ksztalcenia sie naHARWARDZIEzlodzieju oddaj pieniadze tak jak duda byl euro poslem a w tomyslu zarabial tez niech odda pieniadze -zlodziej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
29
~irek 2016-02-27 (06:42) 2 godziny i 26 minut temu

Co ten sieczkobrzęk może rozważyć? Z cukrem czy bez? Przecież to tępa baba.

odpowiedz

zgłoś do moderacji