Strona główna serwisu
Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski
Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski

Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważana, także dla Polski jako jej sąsiada; na dziś każdy scenariusz jest możliwy - uważa ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski.
Protestujący w maskach podczas starć w Kijowie Protestujący w maskach podczas starć w Kijowie () Zobacz galerię
Maciejewski ocenił, że wydarzenia ostatniej doby świadczą o tym, że sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna i rozwija się dynamicznie. Ekspert uważa, że konflikt na Ukrainie jest poważny także w kontekście Polski, a tym samym, NATO, którego jest członkiem.

- To już nie jest kwestia dni, ale godzin.
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Andrzej Maciejewski
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Trzeba wziąć pod uwagę ryzyko tego, co się stało na terenie Gruzji, gdzie Rosjanie wkroczyli pod pretekstem ochrony obywateli rosyjskich. Na terenie Ukrainy żyje bardzo duża grupa Rosjan, dlatego ten pretekst jest bardzo realny. Na dziś każdy scenariusz jest możliwy - powiedział Maciejewski.

Według eksperta, rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie byłoby ustąpienie którejś ze stron. - W takiej sytuacji możliwe byłyby dwa scenariusze: Janukowycz ustępuje, zostają ogłoszone przyspieszone wybory parlamentarne, prezydenckie albo opozycja wycofuje się z Majdanu i oczekuje do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wydaje się jednak, że obecnie ani pierwszy, ani drugi scenariusz nie jest realny. Nie wierzę w to, że społeczeństwo ukraińskie ustąpi, za dużo krwi zostało przelane - ocenił.

Zdaniem Maciejewskiego w sprawie Ukrainy Unia Europejska poniosła klęskę, a Polska bez udziału UE nie ma żadnego wpływu na rozwój wydarzeń. - Nikt nas nie będzie poważnie traktował, przed wszystkim Rosja. Klucze do rozwiązania problemu są dziś w Moskwie i Waszyngtonie - dodał.

W nocy z wtorku na środę ukraińscy demonstranci usiłowali odgrodzić się od milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało w środę rano, że w starciach w Kijowie a siłami MSW śmierć poniosło 25 osób. W nocy Janukowycz przyjął trzech przywódców opozycji jednak zakończyło się ono fiaskiem. W opublikowanym w środę nad ranem przesłaniu zagroził, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami "rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej" i oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (484)
Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
257
~edi 2014-02-19 (10:00) 6 godzin i 40 minut temu

Nie wpierd...cie się w Ukrainę! Zapomnieliście już jak Ukraińce mordowali, gwałcili, grabili Polaków! do dziś żyją sobie jeszcze bez konsekwencji! na ziemi Lubuskiej...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
86
~Pims 2014-02-19 (10:08) 6 godzin i 32 minut temu

Pan Tusk truje w Sejmie o Ukrainie a w Warszawie w Szpitalu Bielańskim ludzie chorzy na serce leżą na korytarzach. Może tak Tusk Vision Network (TVN) pojedzie do tego szpitala i zrobi reportaż.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
76
~Kubuś 2014-02-19 (09:53) 6 godzin i 47 minut temu

No to UE dala ciala, sami nie wiedzą czego chcą, oprócz wyliczenia prawidłowej krzywizny ogórka czy tez banana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
96
~sad 2014-02-19 (09:51) 6 godzin i 49 minut temu

Jeżeli przypomnijmy sobie początek tych protestów, to okaże się że winni są protestujący na majdanie. Wszak Janukowyczk to demokratycznie wybrany prezydent, który wybrał drogę integracji z Rosją. Miał takie prawo, tym bardziej, ze jest popierany przez znaczną cześć wschodniej Ukrainy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
56
~rt 2014-02-19 (10:04) 6 godzin i 36 minut temu

po co my się wtrącamy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
51
~v-2 2014-02-19 (09:45) 6 godzin i 55 minut temu

trzymać się z dala od Ukrainy !!!! Ciekawe kto finansuje "opozycje" ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
42
~Jakub 2014-02-19 (11:13) 5 godzin i 27 minut temu

Współczuję krótkowzroczności niektórych Polaków miłujących "wolność i demokrację" i popierających poczynania na Majdanie w Kijowie. Ukraińcy mają w sobie bardzo dużo mołojeckiej, kozackiej krwi (inaczej krewkości). Jak ich UE przyjmie do grona wspólnoty unijnej, to będą z tego tylko kłopoty. Po pierwsze, zaleją Unię Europejską tanią (jeszcze tańszą niż polska) siłą roboczą i wygryzą naszych z Niemiec, Holandii, Irlandii i Anglii - kapitaliści są racjonalistami, po co mają płacić więcej Polakom, jak mogą mniej Ukraińcom, za tę samą robotę? Po drugie, za pięć czy sześć lat banderowcy zaczną się zbierać na głównych placach Przemyśla, Rzeszowa i innych miast Polski wschodniej, wrzeszcząc, że to ich ziemie i że Polska ma je natychmiast oddać... A ośmieleni ich poczynaniami zwolennicy "wypędzonych" Niemców Eriki Steinbach zaczną to samo gardłować na placach Poznania, Wrocławia i w miasteczkach w Karkonoszach. To wcale nie jest scenariusz z kosmosu rodem. Jeszcze tak może być, wystarczy, że cholerny kryzys gospodarczy trochę bardziej rozjuszy narody europejskie UE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
75
~aaa 2014-02-19 (10:11) 6 godzin i 29 minut temu

już nic od grabieżcy tuska gorszego nam nie grozi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
46
~częstujcie bigosem na Majdanie 2014-02-19 (10:19) 6 godzin i 21 minut temu

Po co Polska się tam wtrącała? Po co jeździli tam polscy politycy? Jedna nawet bigosem częstowała. Podburzali, mącili i mają skutki. Dlaczego Słowacja czy Rumunia jest mądrzejsza?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
42
~TODEK 2014-02-19 (09:49) 6 godzin i 51 minut temu

Niech się hajdamaki wzajemnie pozażynają. Polska powinna przesunąć swoje wojska I uszczinić granicę, żeby ta swołocz tutaj nie powłaziła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
44
~. 2014-02-19 (09:51) 6 godzin i 49 minut temu

Sytuacja na Ukrainie, to nic innego jak eksperyment przeprowadzany na Państwie i obywatelach przez USA, UE i KK. Aktualna sytuacja w Polsce, również jest eksperymentem prowadzonym przez UE. Sprawdane sa różne warianty zniewolenia narodu. W Polsce poprzez działania "ekonomiczne" na Ukrainie poprzez działania wywrotowe.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
36
~4of4 2014-02-19 (09:50) 6 godzin i 50 minut temu

O Polakach na Podolu i Wołyniu nigdy nie zapomnę. Więc wiecie co mnie obchodzi co się tam dzieje. Mam to w doooooopie !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
37
~de 2014-02-19 (09:48) 6 godzin i 52 minut temu

Tłuc faszystów - banderowców i patrzeć, czy równo puchnie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
48
Realista101 2014-02-19 (10:05) 6 godzin i 35 minut temu

To nie Janukowycz rozpętał piekło. Piekło rozpętali uzbrojeni i gotowi na wszystko nacjonaliści. teraz ruszą tam ochotnicy z całego świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
28
~wiki 2014-02-19 (10:15) 6 godzin i 25 minut temu

A dlaczego tylko wystapienia i jakieś manifestacje mają miejsce w Kijowie, Lwowie, Tarnopolu i b.Stanisławowie??? Nie ma ich na wschodniej części Ukrainy. Nawet są przeciwni tym ulicznym burdom. W prezentowanych materiałach widać pokojowych manifestantów w hełmach, maskach, z tarczami, pałami i innymi akcesoriami do ataku i obrony. O koktajlach nie wspomnę. Budowanie twierdzy na placu /barykady, wieżyczki obserwacyjne,stanowiska obronne / to wszystko mialo miejsce już w pierwszych dniach protestu. O co zatem w tym wszystkim chodzi? Na zachodniej części Ukrainy, czyli b. ziemiach II RP zamieszkują pozostałości po OUN i UPA. Nacjonaliści i faszyści, którzy do.ść aktywnie uczestniczą w tych zajściach. I polskie władze inspirowane przez krajowe miernoty polityczne pobrzękują szabelką czym na pewno nie przysłużą się ukraińskiemu społeczeństwu oczekującego sensownych zmian w polityce i gospodarce. Przecież te wszystkie ruchy w nowo powstałych państwach po rozpadzie ZSRR są inspirowane na potrzeby USA i Zachodu. Ci pierwsi to, osaczenie Rosji ze wszystkich stron a drudzy - wejście na rynek gospodarczy. I my mamy im pomagać??????? Co mamy z tego za korzyści? Stracić możemy bardzo wiele. Zresztą już mod jakiegoś czasu tracimy na kontaktach ze Wschodem, a zwłaszcza z wszystko chłonną Rosją. Taki mamy los, bo od byty naszego społeczeństwa ważniejsze jest zaspakajanie potrzeb USA i Unii Europejskiej. OBUDŹCIE SIĘ!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~??? 2014-02-19 (10:52) 5 godzin i 48 minut temu

Europejczycy niczego się jednak nie nauczyli. Dwie wojny światowe, które rozpętali było chyba za mało. 69 lat umiarkowanego spokoju już im za długo? Wiem zaraz mnie tutaj zakrzyczycie ale moim skromnym zdaniem to wszystko co dzieje się na Ukrainie nie wygląda dobrze. Czy zastanowiliście się co oznacz wojna domowa tuż za naszą granicą. I jak wielokrotnie pokazała historia jak oberwiemy rykoszetem to nikt nam nie pomoże. Ani UE ani USA ani NATO. Zawsze wszyscy nas zapewniali o przyjaźni i pomocy. Ale tam gdzie interesy własne przedkłada się nad dotrzymanie obietnic to już nie jest tak różowo :(

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
27
~kill bill 2014-02-19 (10:26) 6 godzin i 14 minut temu

Rozstawić wojsko na granicach ,sorry my nie mamy wojska .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
26
~papa 2014-02-19 (10:09) 6 godzin i 31 minut temu

Nie nasza sprawa, niech sami sobie załatwiają swoje sprawy. Dziwne tylko, że zgięło tylu UZBROJONYCH milicjantów co demonstrantów (rebeliantów)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
26
~kk 2014-02-19 (10:18) 6 godzin i 22 minut temu

ale sie naszym zlodziejom gacie trzesa...u nas bedzie to samo !

odpowiedz