więcej

80% Polaków chodzi do spowiedzi.

IAR |  dodane 2009-04-10 (14:40) 5 lat 4 miesiące 23 dni 8 godzin i 32 minuty temu
drukuj

Polacy spowiadają się coraz częściej - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Ogólnopolska ankieta pokazuje też, że 80% Polaków spowiada się - zgodnie z zaleceniem Kościoła - przynajmniej raz w roku.

Ponad 60% spośród ankietowanych to osoby, które spowiadają się częściej - kilka razy do roku lub co miesiąc. Jak podkreśla dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, ksiądz profesor Witold Zdaniewicz , liczba osób spowiadających się częściej niż raz w roku wzrosła w ostatnich latach.
Mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci, co chodzą - poważniej traktują chrześcijaństwo ksiądz profesor Witold Zdaniewicz


Ksiądz profesor dodaje, że w połączeniu z zaobserwowanym w ostatnich latach wzrostem liczby osób przystępujących do komunii świętej, można wnioskować, iż wiara praktykujących katolików jest coraz bardziej pogłębiona.

- Optymistycznie patrząc można powiedzieć, że wzrost comunicantes - czyli osób przystępujących do komunii świętej - i częstsza spowiedź świadczy o wzroście pogłębionej religijności. Trochę mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci, co chodzą - poważniej traktują chrześcijaństwo - uważa ksiądz profesor Zdaniewicz.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 50%
nie 6 50%

Przeczytaj też

Ilu Polaków chodzi do spowiedzi?

dodane 2010-03-08 (00:50) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 22 godziny i 22 minuty temu

Większość Polaków określa siebie "gorliwymi katolikami"

dodane 2009-07-13 (13:00) 5 lat 1 miesiąc 20 dni 10 godzin i 12 minut temu

Dorośli ochrzczeni w trakcie Wigilii Paschalnej

dodane 2009-04-12 (00:50) 5 lat 4 miesiące 21 dni 22 godziny i 22 minuty temu

Chrystus jako ofiara eutanazji - grób-prowokacja

dodane 2009-04-10 (15:05) 5 lat 4 miesiące 23 dni 8 godzin i 7 minut temu

"Śmierć nie jest ostatnim słowem Boga"

dodane 2009-04-10 (14:16) 5 lat 4 miesiące 23 dni 8 godzin i 56 minut temu

Dlaczego jajko nie jest takie straszne, jak je malują?

dodane 2009-04-10 (14:05) 5 lat 4 miesiące 23 dni 9 godzin i 7 minut temu

"Nosimy w sobie śmierć; trzeba to zaakceptować"

dodane 2009-04-10 (10:27) 5 lat 4 miesiące 23 dni 12 godzin i 45 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (46)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~babcia 2010-03-08 (13:33) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 9 godzin i 39 minut temu

nie prawda
to jest kłamstwo nciągane jak za prl - spowiada sie 47 %polaków -to tajne dane z kurii krakowskiej

odpowiedz

0
0
~ech 2009-04-10 (15:45) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 27 minut temu

Ludzie wy nie rozumiecie Ewangelii
Nie ma czegoś takiego w Ewangelii abyśmy mieli się spowiadać.To jest nadużycie.Biblia mówi o wyznawaniu grzechów.Jeżeli zgrzeszyłeś wobec blizniego idź i wyznaj mu to,abyś od niego otrzymał to przebaczenie.Jeśli lubisz opowiadać swoje grzechy księdzu twoja sprawa - masz wolną wolę.Spowiadanie jest niczym innym jak łamaniem twojej osoby i uzależnianie jej od ludzkiego kaprysu a nie od tego od kogo powinieneś to przebaczenie otrzymać.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
0
~niedowiarek 2009-07-14 (01:04) 5 lat 1 miesiąc 19 dni 22 godziny i 8 minut temu

Kościół prowadzi statystyki podobnie jak dawniej PZPR
Wtedy też partie popierało 95% społeczeństwa.

odpowiedz

0
0
~markus 2009-05-01 (08:17) 5 lat 4 miesiące 1 dzień 14 godzin i 55 minut temu

Nie 80% Polaków chodzi do spowiedzi,
tylko 80% chodzących do kościoła przystępuje do spowiedzi. Demagogia KK jest naprawdę porażająca.

odpowiedz

0
0
~rozdrap 2009-04-14 (10:17) 5 lat 4 miesiące 19 dni 12 godzin i 55 minut temu

Kłamstwo !
Szwindel !

odpowiedz

0
0
~ra 2009-04-12 (15:27) 5 lat 4 miesiące 21 dni 7 godzin i 45 minut temu

kto robi takie badania?!
taaaak :) wyszło im, że 80% chodzi do spowiedzi - tyle, że badania zrobili wśród ludzi wychodzących z kościoła :D w sumie szkoda, że nie zrobili badań na REPREZENTATYWNEJ próbie

odpowiedz

0
0
paul3191 2009-04-10 (18:08) 5 lat 4 miesiące 23 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Ateista
Ale pieklo nie dla mnie.To Wy tam zmierzacie,wyznawcy piekla.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~gelo266 2009-04-10 (17:26) 5 lat 4 miesiące 23 dni 5 godzin i 46 minut temu

cha cha!!!!
Raczej NIE CHODZI-I I!!!!!! JA OD 25LAT NIE CHODZĘ I ZERWAŁEM ZWIĄZKI Z KOŚCIOŁEM I JEST MI Z TYM DOBRZE-zacząłem patrzeć na świat innymi oczami.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~E=MC2 2009-04-10 (15:50) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Gdyby ten Kościół miał w Polsce tylu wyznawców
zgodziłby się wprowadzić podatek wyznaniowy i przejść na ich utrzymanie, a tym samym odciążyłby budżet państwa z wielomiliardowego haraczu konkordatowego. Prawda z ilością katolików jest dla Kościoła tragiczna, dlatego kurczowo trzyma się on budżetu państwa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~iza 2009-04-10 (18:47) 5 lat 4 miesiące 23 dni 4 godziny i 25 minut temu

podejrzewam ze nawet i wiecej-BO LUDZIE MADRZEJA
i widza potęgę BOGA-CHRYSTUSA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~realista 2009-04-10 (19:27) 5 lat 4 miesiące 23 dni 3 godziny i 45 minut temu

Nie ma się czym chwalić
Ludzie nie macie swojego EGO. Jak długo pazwalacie, aby wami inni manipulowali. Spowiedż wymyslił kościół po to, aby manipulować narodem. wymyślił też diabła i piekło, aby było czym straszyć nieposłusznych. Przykładów mamy wiele, że czarni zachowują się tak na ile mają przyzwolenie społeczne. Wydawałoby się że Polacy zacofanie mają już za sobą. W jakiej jeszcze religiii na świecie jest taka spowiedż do ucha czsami jeszcze gorszemu grzeszkowi, który w tym momencie uważa się za Pana życia i śmierci.

odpowiedz

0
0
~am 2009-04-10 (18:03) 5 lat 4 miesiące 23 dni 5 godzin i 9 minut temu

Jaki to wstyd
szeptac na ucho jakiemus facetowi swoje grzechy.

odpowiedz

0
0
~Feniks 2009-04-10 (15:37) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 35 minut temu

W statystyki Kościoła i jego boga "wierzę" jednakowo
Kościół jest mistrzem manipulacji, gdyż istnieje dzięki ogłupianiu naiwnych

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Jollanda 2009-04-10 (16:04) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 8 minut temu

to piękny i bogobojny kraj,ale ma pytanie do wszystkich myślących !!!
w takim razie ..kim są wszyscy skazani za najcięższe przestępstwa,którzy odsiadują długoletnie wyroki lub dożywocie ???,kim są prostytutki stacjonujące na parkingach, w hotelach,kawiarniach,motelach,tirówki..,kim są pseudo -kibice na meczach z kijami bejsbolowymi,i innymu akcesoriami, kim są Alfonsy inaczej sutenerzy którzy sterują prostytutkami, ??? nie mówcie ,że są to ludzie niewierzący bo nikt w te bzdury nie uwierzy....to jest te 80% katolików bo przecież muszą się z czegoś spowiadać przed tym,który też korzysta z usług prostytutki...fe.

odpowiedz

0
0
~Polak - racjonalista 2009-04-10 (16:03) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 9 minut temu

Katolicyzm powodem wielkiej przestępczości Polaków ?
Statystyki mówią, że narody mniej religijne są bardziej ucywilizowane i prawe

odpowiedz

0
0
~misiu 2009-04-10 (15:56) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 16 minut temu

Ankieta była przeprowadzona wśród tych, którzy chodzą do kościoła.
Z tekstu wynika, że ankietę przeprowadzono wśród praktykujących katolików, czyli wśród 30% ogółu Polaków. Jakże potrafią mydlić oczy ludziom!

odpowiedz

0
0
~Rumburak 2009-04-10 (15:56) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 16 minut temu

kolejna propaganda sukcesu ,obliczona na ciemny rozum moherowych berecików
w szczerej rozmowie z księdzem w Poznaniu, na zadane pytanie ile procent w Polsce jest wierzących i praktykujących katolików ? - ten oświadczył po zastanowieniu się - 5%,dosłownie 5 procent, A więc jeśli 80 procent z pięciu procent praktykujących chodzi do spowiedzi to rozumiem....

odpowiedz

0
0
~Rumburak 2009-04-10 (15:55) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 17 minut temu

kolejna propaganda sukcesu ,obliczona na ciemny rozum moherowych berecików
w szczerej rozmowie z księdzem w Poznaniu, na zadane pytanie ile procent w Polsce jest wierzących i praktykujących katolików ? - ten oświadczył po zastanowieniu się - 5%,dosłownie 5 procent, A więc jeśli 80 procent z pięciu procent praktykujących chodzi do spowiedzi to rozumiem....

odpowiedz

0
0
~E=MC2 2009-04-10 (15:50) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Gdyby ten Kościół miał w Polsce tylu wyznawców
zgodziłby się wprowadzić podatek wyznaniowy i przejść na ich utrzymanie, a tym samym odciążyłby budżet państwa z wielomiliardowego haraczu konkordatowego. Prawda z ilością katolików jest dla Kościoła tragiczna, dlatego kurczowo trzyma się on budżetu państwa.

odpowiedz

0
0
~ech 2009-04-10 (15:45) 5 lat 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 27 minut temu

Ludzie wy nie rozumiecie Ewangelii
Nie ma czegoś takiego w Ewangelii abyśmy mieli się spowiadać.To jest nadużycie.Biblia mówi o wyznawaniu grzechów.Jeżeli zgrzeszyłeś wobec blizniego idź i wyznaj mu to,abyś od niego otrzymał to przebaczenie.Jeśli lubisz opowiadać swoje grzechy księdzu twoja sprawa - masz wolną wolę.Spowiadanie jest niczym innym jak łamaniem twojej osoby i uzależnianie jej od ludzkiego kaprysu a nie od tego od kogo powinieneś to przebaczenie otrzymać.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Nieoficjalnie: w Polsce ma być więcej wojsk NATO
dodane 2014-09-02 (21:25) 1 godzinę i 47 minut temu

Lekarze bez Granic: świat przegrywa batalię z Ebolą
dodane 2014-09-02 (19:40) 3 godziny i 32 minuty temu

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska polskim kandydatem na komisarza UE
dodane 2014-09-02 (17:34) 5 godzin i 38 minut temu

Kancelaria Prezydenta: rozmowy ws. nowego premiera po dymisji Tuska
dodane 2014-09-02 (13:54) 9 godzin i 18 minut temu

"Rzeczpospolita": NATO wierzy w dobrego Putina
dodane 2014-09-02 (12:47) 10 godzin i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?

liczba oddanych głosów: 14975