więcej

80% Polaków chodzi do spowiedzi.

IAR |  dodane 2009-04-10 (14:40) 5 lat 3 miesiące 16 dni i 30 minut temu
drukuj

Polacy spowiadają się coraz częściej - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Ogólnopolska ankieta pokazuje też, że 80% Polaków spowiada się - zgodnie z zaleceniem Kościoła - przynajmniej raz w roku.

Ponad 60% spośród ankietowanych to osoby, które spowiadają się częściej - kilka razy do roku lub co miesiąc. Jak podkreśla dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, ksiądz profesor Witold Zdaniewicz , liczba osób spowiadających się częściej niż raz w roku wzrosła w ostatnich latach.
Mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci, co chodzą - poważniej traktują chrześcijaństwo ksiądz profesor Witold Zdaniewicz


Ksiądz profesor dodaje, że w połączeniu z zaobserwowanym w ostatnich latach wzrostem liczby osób przystępujących do komunii świętej, można wnioskować, iż wiara praktykujących katolików jest coraz bardziej pogłębiona.

- Optymistycznie patrząc można powiedzieć, że wzrost comunicantes - czyli osób przystępujących do komunii świętej - i częstsza spowiedź świadczy o wzroście pogłębionej religijności. Trochę mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci, co chodzą - poważniej traktują chrześcijaństwo - uważa ksiądz profesor Zdaniewicz.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 50%
nie 6 50%

Przeczytaj też

Ilu Polaków chodzi do spowiedzi?

dodane 2010-03-08 (00:50) 4 lata 4 miesiące 18 dni 14 godzin i 20 minut temu

Większość Polaków określa siebie "gorliwymi katolikami"

dodane 2009-07-13 (13:00) 5 lat 13 dni 2 godziny i 10 minut temu

Dorośli ochrzczeni w trakcie Wigilii Paschalnej

dodane 2009-04-12 (00:50) 5 lat 3 miesiące 14 dni 14 godzin i 20 minut temu

Chrystus jako ofiara eutanazji - grób-prowokacja

dodane 2009-04-10 (15:05) 5 lat 3 miesiące 16 dni i 5 minut temu

"Śmierć nie jest ostatnim słowem Boga"

dodane 2009-04-10 (14:16) 5 lat 3 miesiące 16 dni i 54 minuty temu

Dlaczego jajko nie jest takie straszne, jak je malują?

dodane 2009-04-10 (14:05) 5 lat 3 miesiące 16 dni 1 godzinę i 5 minut temu

"Nosimy w sobie śmierć; trzeba to zaakceptować"

dodane 2009-04-10 (10:27) 5 lat 3 miesiące 16 dni 4 godziny i 43 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (46)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~babcia 2010-03-08 (13:33) 4 lata 4 miesiące 18 dni 1 godzinę i 37 minut temu

nie prawda
to jest kłamstwo nciągane jak za prl - spowiada sie 47 %polaków -to tajne dane z kurii krakowskiej

odpowiedz

0
0
~ech 2009-04-10 (15:45) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 25 minut temu

Ludzie wy nie rozumiecie Ewangelii
Nie ma czegoś takiego w Ewangelii abyśmy mieli się spowiadać.To jest nadużycie.Biblia mówi o wyznawaniu grzechów.Jeżeli zgrzeszyłeś wobec blizniego idź i wyznaj mu to,abyś od niego otrzymał to przebaczenie.Jeśli lubisz opowiadać swoje grzechy księdzu twoja sprawa - masz wolną wolę.Spowiadanie jest niczym innym jak łamaniem twojej osoby i uzależnianie jej od ludzkiego kaprysu a nie od tego od kogo powinieneś to przebaczenie otrzymać.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
0
~niedowiarek 2009-07-14 (01:04) 5 lat 12 dni 14 godzin i 6 minut temu

Kościół prowadzi statystyki podobnie jak dawniej PZPR
Wtedy też partie popierało 95% społeczeństwa.

odpowiedz

0
0
~markus 2009-05-01 (08:17) 5 lat 2 miesiące 25 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Nie 80% Polaków chodzi do spowiedzi,
tylko 80% chodzących do kościoła przystępuje do spowiedzi. Demagogia KK jest naprawdę porażająca.

odpowiedz

0
0
~rozdrap 2009-04-14 (10:17) 5 lat 3 miesiące 12 dni 4 godziny i 53 minuty temu

Kłamstwo !
Szwindel !

odpowiedz

0
0
~ra 2009-04-12 (15:27) 5 lat 3 miesiące 13 dni 23 godziny i 43 minuty temu

kto robi takie badania?!
taaaak :) wyszło im, że 80% chodzi do spowiedzi - tyle, że badania zrobili wśród ludzi wychodzących z kościoła :D w sumie szkoda, że nie zrobili badań na REPREZENTATYWNEJ próbie

odpowiedz

0
0
paul3191 2009-04-10 (18:08) 5 lat 3 miesiące 15 dni 21 godzin i 2 minuty temu

Ateista
Ale pieklo nie dla mnie.To Wy tam zmierzacie,wyznawcy piekla.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~gelo266 2009-04-10 (17:26) 5 lat 3 miesiące 15 dni 21 godzin i 44 minuty temu

cha cha!!!!
Raczej NIE CHODZI-I I!!!!!! JA OD 25LAT NIE CHODZĘ I ZERWAŁEM ZWIĄZKI Z KOŚCIOŁEM I JEST MI Z TYM DOBRZE-zacząłem patrzeć na świat innymi oczami.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~E=MC2 2009-04-10 (15:50) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 20 minut temu

Gdyby ten Kościół miał w Polsce tylu wyznawców
zgodziłby się wprowadzić podatek wyznaniowy i przejść na ich utrzymanie, a tym samym odciążyłby budżet państwa z wielomiliardowego haraczu konkordatowego. Prawda z ilością katolików jest dla Kościoła tragiczna, dlatego kurczowo trzyma się on budżetu państwa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~iza 2009-04-10 (18:47) 5 lat 3 miesiące 15 dni 20 godzin i 23 minuty temu

podejrzewam ze nawet i wiecej-BO LUDZIE MADRZEJA
i widza potęgę BOGA-CHRYSTUSA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~realista 2009-04-10 (19:27) 5 lat 3 miesiące 15 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Nie ma się czym chwalić
Ludzie nie macie swojego EGO. Jak długo pazwalacie, aby wami inni manipulowali. Spowiedż wymyslił kościół po to, aby manipulować narodem. wymyślił też diabła i piekło, aby było czym straszyć nieposłusznych. Przykładów mamy wiele, że czarni zachowują się tak na ile mają przyzwolenie społeczne. Wydawałoby się że Polacy zacofanie mają już za sobą. W jakiej jeszcze religiii na świecie jest taka spowiedż do ucha czsami jeszcze gorszemu grzeszkowi, który w tym momencie uważa się za Pana życia i śmierci.

odpowiedz

0
0
~am 2009-04-10 (18:03) 5 lat 3 miesiące 15 dni 21 godzin i 7 minut temu

Jaki to wstyd
szeptac na ucho jakiemus facetowi swoje grzechy.

odpowiedz

0
0
~Feniks 2009-04-10 (15:37) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 33 minuty temu

W statystyki Kościoła i jego boga "wierzę" jednakowo
Kościół jest mistrzem manipulacji, gdyż istnieje dzięki ogłupianiu naiwnych

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Jollanda 2009-04-10 (16:04) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 6 minut temu

to piękny i bogobojny kraj,ale ma pytanie do wszystkich myślących !!!
w takim razie ..kim są wszyscy skazani za najcięższe przestępstwa,którzy odsiadują długoletnie wyroki lub dożywocie ???,kim są prostytutki stacjonujące na parkingach, w hotelach,kawiarniach,motelach,tirówki..,kim są pseudo -kibice na meczach z kijami bejsbolowymi,i innymu akcesoriami, kim są Alfonsy inaczej sutenerzy którzy sterują prostytutkami, ??? nie mówcie ,że są to ludzie niewierzący bo nikt w te bzdury nie uwierzy....to jest te 80% katolików bo przecież muszą się z czegoś spowiadać przed tym,który też korzysta z usług prostytutki...fe.

odpowiedz

0
0
~Polak - racjonalista 2009-04-10 (16:03) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 7 minut temu

Katolicyzm powodem wielkiej przestępczości Polaków ?
Statystyki mówią, że narody mniej religijne są bardziej ucywilizowane i prawe

odpowiedz

0
0
~misiu 2009-04-10 (15:56) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 14 minut temu

Ankieta była przeprowadzona wśród tych, którzy chodzą do kościoła.
Z tekstu wynika, że ankietę przeprowadzono wśród praktykujących katolików, czyli wśród 30% ogółu Polaków. Jakże potrafią mydlić oczy ludziom!

odpowiedz

0
0
~Rumburak 2009-04-10 (15:56) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 14 minut temu

kolejna propaganda sukcesu ,obliczona na ciemny rozum moherowych berecików
w szczerej rozmowie z księdzem w Poznaniu, na zadane pytanie ile procent w Polsce jest wierzących i praktykujących katolików ? - ten oświadczył po zastanowieniu się - 5%,dosłownie 5 procent, A więc jeśli 80 procent z pięciu procent praktykujących chodzi do spowiedzi to rozumiem....

odpowiedz

0
0
~Rumburak 2009-04-10 (15:55) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 15 minut temu

kolejna propaganda sukcesu ,obliczona na ciemny rozum moherowych berecików
w szczerej rozmowie z księdzem w Poznaniu, na zadane pytanie ile procent w Polsce jest wierzących i praktykujących katolików ? - ten oświadczył po zastanowieniu się - 5%,dosłownie 5 procent, A więc jeśli 80 procent z pięciu procent praktykujących chodzi do spowiedzi to rozumiem....

odpowiedz

0
0
~E=MC2 2009-04-10 (15:50) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 20 minut temu

Gdyby ten Kościół miał w Polsce tylu wyznawców
zgodziłby się wprowadzić podatek wyznaniowy i przejść na ich utrzymanie, a tym samym odciążyłby budżet państwa z wielomiliardowego haraczu konkordatowego. Prawda z ilością katolików jest dla Kościoła tragiczna, dlatego kurczowo trzyma się on budżetu państwa.

odpowiedz

0
0
~ech 2009-04-10 (15:45) 5 lat 3 miesiące 15 dni 23 godziny i 25 minut temu

Ludzie wy nie rozumiecie Ewangelii
Nie ma czegoś takiego w Ewangelii abyśmy mieli się spowiadać.To jest nadużycie.Biblia mówi o wyznawaniu grzechów.Jeżeli zgrzeszyłeś wobec blizniego idź i wyznaj mu to,abyś od niego otrzymał to przebaczenie.Jeśli lubisz opowiadać swoje grzechy księdzu twoja sprawa - masz wolną wolę.Spowiadanie jest niczym innym jak łamaniem twojej osoby i uzależnianie jej od ludzkiego kaprysu a nie od tego od kogo powinieneś to przebaczenie otrzymać.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rosyjskie MSZ: sankcje UE zagrażają współpracy ws. bezpieczeństwa
dodane 2014-07-26 (12:00) 3 godziny i 10 minut temu

Trwa Rada Naczelna PSL
dodane 2014-07-26 (10:15) 4 godziny i 55 minut temu

Malezja żąda dostępu do miejsca katastrofy
dodane 2014-07-26 (11:12) 3 godziny i 58 minut temu

Kontrola KGP: nie było ingerencji policjantów wobec 21-latka z Zawiercia
dodane 2014-07-26 (11:25) 3 godziny i 45 minut temu

Ciało 62-letniej kobiety znalezione w szambie
dodane 2014-07-26 (10:08) 5 godzin i 2 minuty temu

Tragedia na plaży w Mrągowie. Utonęło dwóch młodych mężczyzn
dodane 2014-07-26 (09:14) 5 godzin i 56 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 9129