więcej

8. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II.

IAR |  dodane 2013-04-02 (06:21) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 14 godzin i 6 minut temu
drukuj


II pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II
II pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II opinie
Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Dwa lata temu został beatyfikowany.

2 kwietnia mija 8. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Sześć lat po jego śmierci, 1 maja 2011 roku, papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Jana Pawła II, który od tej pory jest błogosławionym Kościoła katolickiego. Po zakończeniu procesu kanonizacji papież Polak będzie uznany za świętego.

Osiem lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Tysiące wiernych zgromadzonych pod oknami papieskiego apartamentu w Watykanie, po raz pierwszy w historii, żegnało papieża spontanicznymi oklaskami. Jako wyraz szacunku i miłości wobec Jana Pawła, oklaski towarzyszyły również mszy pogrzebowej kilka dni później.

W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.

Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata.

Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Na placu Świętego Piotra zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta, zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito" czyli "Święty natychmiast".

Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji w 2011 roku trumna ze szczątkami Jana Pawła II została przeniesiona z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra. Grób papieża Polaka znajduje sie w kaplicy św. Sebastiana, niedaleko słynnej Piety Michała Anioła. Papież Polak został wybrany przez konklawe blisko 35 lat temu, 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch.

Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech. Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków. Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.

(mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 132 94.29%
nie 8 5.71%

Przeczytaj też

"Nasz Ojciec Święty powrócił do domu ojca". Mija 8 lat...

aktualizacja 2013-04-02 (21:27) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 23 godziny i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (349)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

54
23
~Browi 2013-04-02 (07:05) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Brakuje nam Ciebie Ojcze, już 8 lat... Módl się za nami.

odpowiedz

48
20
~adi 2013-04-02 (07:13) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 14 minut temu

Brakuje nam ciebie!!!!! Wiem ze jestes gdzies tam i patrzysz na nas.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

64
46
~Michel 2013-04-02 (06:37) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 50 minut temu

To był jest i będzie wzór do naśladowania.W naszej ojczyźnie brakło autorytetu jakim dla Polaków był Jan Paweł II i to jest nasz aktualny problem.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

27
9
~maia 2013-04-02 (06:32) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 55 minut temu

(*) na zawsze w moim sercu.....

odpowiedz

26
9
~Obłuda 2013-04-02 (08:38) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 49 minut temu

"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań." (Tadeusz Kościuszko)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

54
39
~ORZEL_85A 2013-04-02 (07:24) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 3 minuty temu

BRAKUJE NAM AUTORYTETÓW TKICH JAKIM BYŁ (I JEST) DLA NAS JAN PAWEŁ II.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

28
14
~kasia 2013-04-02 (08:53) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają Ci niewierzący.. Co wam to daje ze tak najeżdzacie na JPII ? Z szacunku dla pamięci zmarłego powinniście zachować te komentarze dla siebie. Czy tak trudno zaakceptować to ze dla niektórych (bo wiadomo ze nie dla wszystkich) Jan Paweł II byl jest i bedzie ważnym człowiekiem i wzorem. Wierzcie sobie ludzie w kogo chcecie ale nie najezdzajcie na wiarę innych!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
11
~marcin!!! 2013-04-02 (07:26) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Franciszek przypomina mi naszego Jana Pawła II.

odpowiedz

18
6
~reżim 2013-04-02 (08:36) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 51 minut temu

Oskarżam KrK za: 1. Utrzymywanie i kierowanie ogólnoświatowym totalitarnym, przymusowym reżimem, który uciska swoich członków za pomocą gróźb budzących strach i szkodzących zdrowiu. 2. Utrzymywanie siejącego śmierć zakazu używania prezerwatyw także wtedy, kiedy istnieje zagrożenie zakażeniem HIV / AIDS. 3. Utworzenie i utrzymywanie ogólnoświatowego systemu tuszowania i ułatwiania przestępstw seksualnych przez księży katolickich, co jest pożywką dla coraz to nowych przestępstw

odpowiedz

16
5
~Haniebne_mordy 2013-04-02 (08:38) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 49 minut temu

Teoretycznie chrzescijanstwo jest najbardziej pokojowa, ale w praktyce najkrwawszą religią w dziejach swiata. Uczciwi badacze podkreslali to niejednokrotnie. Angielski historyk William E. H. Lecky nie uważa bynajmniej za przesadne stwierdzenia, iż "Kosciół zadał ludziom wiecej niezasłużonych cierpień ni. jakakolwiek inna religia". A niemiecki teolog Bruno Bauer przyznaje: "Żadna religia nie pochłonęła tylu ofiar w ludziach, i tak haniebnie ich wymordowując, jak ta, która szczyci się przezwyciężeniem śmierci na zawsze". Oni toczyli wojny i nakłaniali innych do prowadzenia wojen, które im właśnie służyły. Rozprawili się z pogaństwem. Stworzyli inkwizycje. Wywoływali krucjaty przeciw Turkom i chrześcijanom. Ale tego im nigdy nie wystarczało.

odpowiedz

33
22
laura.jablon7 2013-04-02 (07:59) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 28 minut temu

Brakuje nam Ciebie Ojcze, już 8 lat... Módl się za nami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
2
~bezrobotna matka 2013-04-02 (09:20) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 7 minut temu

To był zły człowiek i nic dobrego nie uczynił!

odpowiedz

33
23
metro66 2013-04-02 (07:57) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 30 minut temu

Przecież macie namacalny dowód - Całun Turyński . Nie Kościół a nauka dostarcza każdego roku nowych dowodów autentyczności .

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

28
18
~jerzy 2013-04-02 (07:01) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 26 minut temu

Żyjemy w Jezusie, idziemy tam, gdzie On poszedł przygotować nam miejsce – do domu Ojca. Nawróćmy się więc, bracia, i nie żyjmy, jakby tylko to życie było, jakbyśmy nie zostali obdarowani zmartwychwstaniem. Żyjmy jak synowie i córki zmartwychwstania, w świecie, ale nie według ducha świata.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

18
8
~gość 2013-04-02 (06:49) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 38 minut temu

Jedyny i niepowtarzalny...

odpowiedz

10
1
~Rzeź_papieska 2013-04-02 (08:40) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 47 minut temu

To papieże zaczęli pokazywać się w hełmach, zbrojach, z mieczami. Mieli własne wojska lądowe, marynarkę wojenna, fabrykę broni. Walczyli o każde hrabstwo, każdy zamek, każdą twierdze. Zagrabiali całe księstwa. Wszędzie werbowali żołdaków i dokonywali rzezi na własnych ziomkach.

odpowiedz

15
6
~Mordercy_indian 2013-04-02 (08:39) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 48 minut temu

początek XX w. -Papież Leon XIII uzasadnia karę śmierci: "Kara śmierci jest niezbędnym i skutecznym środkiem dla osiągnięcia celu Kościoła, gdy buntownicy wystąpią przeciw niemu i naruszą jedność duchowa".na ołtarze- Jezuita Jose De Anchieta masowy morderca Indian, który twierdził, że miecz i żelazny pręt, to najlepsi kaznodzieje, Wojtyła nazwał go apostołem Brazylii,

odpowiedz

14
6
~Zenon 2013-04-02 (09:19) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 8 minut temu

Wadowice przepraszają za wojtyłe

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

13
5
~zło 2013-04-02 (08:33) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Religia jest złem ponieważ: - bazuje na mniej lub bardziej skomplikowanym kłamstwie które jest jej podstawą (żadnej z religii nie udało sie udowodnić istnienia bóstwa/ bóstw, do których wyznawania i czczenia religie namawiają) - powoduje konflikty z wyznawcami innych religii o różnym stopniu natężenia (od konfliktów i rzezi lokalnych, po wojny ciągnące sie latami) - jest czynnikiem hamującym techniczny rozwój ludzkości na rzecz rozwoju mistycyzmu, zabobonu i innych irracjonalnych i mało przydatnych rzeczy - dąży do maksymalnej koncentracji środków i dóbr w swoich rękach, sama jednocześnie nie wytwarzając nic materialnego prócz gmachów i ośrodków kultu - stara się ingerować w życie polityczne krajów a gdy zdobywa w którymś z nich pozycję dominującą, dąży do ograniczenia praw innych wyznań czy tępi niewygodne dla niej idee i prądy myślowe.

odpowiedz

24
16
~magia 2013-04-02 (08:33) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Tak sobie myślę czasami ja ateista zatwardziały, że bóg to musi być jednak istotą niezwykle dobrą, mądrą i tolerancyjną albo go po prostu nie ma. Inaczej sobie nie potrafię wytłumaczyć jego milczącej zgody na wyczyny kościoła, który imieniem tego boga się przecież pieczętuje. Chyba, że ten bóg rzeczywiście jest taki, jakim go kościół katolicki przedstawia. Kościół katolicki to instytucja wciąż zaborczo aktywna. Nigdy nie spoczywa na laurach. Kościół katolicki w Polsce przepuszcza totalną ofensywę. Czuję się osaczony religią, Co druga ulica to ulica JPII. Prawie każda szkoła to szkoła JPII. Szpitale JPII lub prymasa tysiąclecia. Jak grzyby po deszczu rosną świątynie projektowane przez pijanych cukierników. Naród wali niewyobrażalne pieniądze na budowanie, co raz to wymyślniejszych i absurdalnych budowli sakralnych.. Nie płacą podatków. Nie muszą się rozliczać ze swoich dochodów, przychodów i wydatków. Kościół decyduje o kształcie i formie oświaty i szkolnictwa. To kościół decyduje o życiu i zdrowiu kobiety ciężarnej. To proboszcz kształtuje kręgosłup moralny lokalnych społeczności. Zastępy dewotek i bigotów w moherowych beretach stanowią o wartościach moralnych społeczeństwa To, co wczoraj było po prostu śmieszne dzisiaj staje się normą społeczną. Żyję w państwie wyznaniowym. Moher w triumfalnym marszu zajmuje coraz to nowe pozycje. Czuję się osaczony dominującą w tym kraju religią. Jestem wystraszony szturmem kościoła katolickiego, który wciska mi się powoli wszędzie. A przecież wydawało mi się, że państwo polskie miało być państwem świeckim z wyraźnym rozdziałem kościoła od państwa. Widać tylko mi się tak wydawało. Zastanawiam się, kiedy na ulicach pojawią się kościelne komanda. Taka religijna policja. Brrrrrr............... ......skóra mi cierpnie. Pozdrawiam wszystkich ludzi wolnych od uzależnień religijnych.

odpowiedz