więcej

Przekroczone limity NFZ. Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-12-02 (10:10) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 15 godzin i 19 minut temu
drukuj


Wiele szpitali przyjmuje pacjentów jedynie w nagłych przypadkach
Wiele szpitali przyjmuje pacjentów jedynie w nagłych przypadkach opinie
Wiele szpitali w Polsce w związku z brakami finansowymi ograniczyło planowane przyjęcia pacjentów; niektóre placówki przyjmują jedynie pacjentów w pilnych przypadkach. Kłopoty placówek wynikają z przekroczenia limitów określonych w kontrakcie z NFZ.

Przyjęcia pacjentów ograniczył największy na Lubelszczyźnie Samodzielny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Decyzje w konkretnych przypadkach podejmują lekarze kierujący oddziałami; dyrekcja szpitala zobowiązała ich do dostosowania przyjęć pacjentów do stopnia realizacji kontraktu z NFZ.

Największe nadwykonania są na oddziałach pulmonologii, ortopedii oraz neurologii. - Na pulmonologii nieczynne są dwa piętra z czterech, wyłączono ponad 20 łóżek - około połowy wszystkich. Ograniczenia są też na innych oddziałach. Przyjmowani są pacjenci w sytuacjach nagłych i pilnych, a gdy ich stan jest stabilny, to przyjęcia przekładane są na przyszły rok - powiedziała rzeczniczka szpitala Marta Podgórska.

Tegoroczny kontrakt z NFZ w tym szpitalu przekroczony już został o ok. 6 mln zł. - Do końca roku ta kwota może się zwiększyć do 9 mln zł - oceniła Podgórska. Według rzeczniczki praktycznie nie ma zjawiska niewykonania zakontraktowanych przez NFZ świadczeń.

Planowane przyjęcia na wszystkie oddziały wstrzymał jeden z największych szpitali w Łodzi - szpital im. Barlickiego. Przyjmowani są tylko pacjenci z zagrożeniem życia. Szpital ma w tym roku 8 mln zł nadwykonań. W ub. roku było to ok. 2 mln zł. Zastępca dyrektora ds. medycznych Anna Murlewska przyznała, że sprawa trafiła do sądu. - Będziemy walczyć o odzyskanie tych pieniędzy - powiedziała Murlewska.

Ze względu na brak pieniędzy na radioterapię już od początku października pacjentów nie przyjmuje onkologiczny szpital w Ludwikowie koło Poznania; nie dotyczy to jednak pacjentów w stanie zagrożenia życia. W szpitalu tym nadwykonania sięgnęły 20 proc. wartości kontraktu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie w Wielkopolsce wstrzymał planowe zabiegi pacjentów na sześciu oddziałach - chirurgii ogólnej i onkologicznej, neurochirurgii, oddziale laryngologicznym, ortopedycznym i okulistycznym. Przekroczenia na tych oddziałach wyniosły od kilku do kilkunastu procent budżetu.

Dyrekcja szpitala specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) ogłosiła, że nowi pacjenci będą przyjmowani tylko po indywidualnych decyzjach ordynatorów - ograniczenia w przyjęciach dotyczą oddziału laryngologicznego i ortopedii.

Spośród 23 oddziałów wchodzących w skład Pomorskiego Centrum Traumatologii na bieżąco pacjentów przyjmuje tylko pięć. - Jest to OIOM, kardiochirurgia dziecięca, klinika pediatrii, położnictwo i noworodki oraz udary, czyli takie oddziały, które ze względu na swoją specyfikę po prostu muszą pracować normalnie, mimo że może to generować długi - powiedziała dyrektor Małgorzata Bartoszewska-Dogan.

Na pozostałych oddziałach już od września lub października nie wykonuje się planowych przyjęć, a pacjenci hospitalizowani są tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy niewykonanie zabiegu grozi poważnymi komplikacjami dla zdrowia pacjenta. O takich przyjęciach decydują lekarze pracujący na oddziale.

W ubiegłym roku Centrum wykonało nadprogramowe zabiegi na sumę 9 mln zł i nie otrzymało z NFZ zwrotu nawet części tych środków. - W tym roku podchodzimy do sprawy bardzo rygorystycznie, ale nadwykonań nie da się uniknąć: są oddziały, które po prostu muszą przyjmować pacjentów. Mam jednak nadzieję, że w tym roku bilans zamknie się sumą 2-3 mln zł na nadwykonania - poinformowała.

Także gdańskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wstrzymało planowe przyjęcia w części klinik. Planowych hospitalizacji nie wykonuje się m.in. na diabetologii, alergologii, chirurgii naczyniowej i ginekologii onkologicznej - poinformował zastępca dyrektora UCK Tadeusz Jędrzejczyk.

Także w UCK, o ewentualnym przyjęciu do klinik decydują lekarze. - Taka sytuacja jest mniej więcej od września, choć są kliniki, które już wcześniej wstrzymały planowe przyjęcia - powiedział Jędrzejczyk.

Jak powiedziała Małgorzata Bartoszewska-Dogan, z informacji, jakie posiada, wynika, że planowe przyjęcia wstrzymano - przynajmniej na części oddziałów, w większości dużych pomorskich szpitali, w których organem założycielskim jest regionalny samorząd. Dodała, że pomorski NFZ odmownie odpowiada na wszelkie próby pozyskania przez szpitale dodatkowych środków.

Rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański potwierdził, że placówki z województwa nie mają szans na pozyskanie z kasy Funduszu dodatkowych środków. - Pieniędzy po prostu nie ma - powiedział Szymański.

Przyjęcia pacjentów ograniczyły też niektóre warszawskie lecznice. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Placówka ta jest zadłużona na ok. 200 mln zł. Jak mówił rzecznik tej placówki Paweł Trzciński, pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie w poniedziałek wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów. Dyrektor instytutu Tomasz Maciejewski wyjaśniał, że NFZ nie zapłacił instytutowi za nadwykonania, których suma przekroczyła 4 mln zł. W środę IMiD doszedł do porozumienia z mazowieckim NFZ.

Z kolei Instytut Reumatologii zapowiedział, że od nowego tygodnia ograniczy planowe przyjęcia pacjentów, a pomoc będzie udzielana wyłącznie w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w czwartek dyrektora tego Instytutu Andrzeja Włodarczyka. Powołana przez Arłukowicza p.o. dyrektor placówki Elżbieta Gryszpanowicz zapewniła, że Instytut Reumatologii przyjmuje i będzie przyjmował pacjentów.

Problemy z wykonywaniem zaplanowanych zabiegów występują na niektórych oddziałach 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa placówki Małgorzata Kasperska, przyjęcia pacjentów nie zostały wstrzymane, ale na oddziale chirurgii i na części oddziału kardiologii cześć zabiegów została przesunięta na styczeń.

- Skala nadwykonań wynosi w szpitalu ok. 7 mln zł i to już po przesunięciach pieniędzy z oddziałów, gdzie były niewykonania. Kwota ta do końca roku może się jednak jeszcze zmienić - mówiła rzeczniczka.

Podobna sytuacja jest także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy (Dolnośląskie), gdzie część planowanych zabiegów jest sukcesywnie przesuwana. W sytuacjach zagrażających życiu pacjenci są przyjmowani na bieżąco, ale szpital wprowadził trzystopniową kwalifikację chorych ze względu na stan zdrowia.

- Decyzje ograniczające przeprowadzanie zabiegów podejmujemy co roku. Od 2009 r. suma nadwykonań wynosi w szpitalu ok. 20 mln zł - powiedziała dyrektor szpitala Krystyna Barcik.

Szpital wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) wykonuje planowe zabiegi, mimo że kwota za nadwykonania sięga 8,8 mln zł. Niewykonania na koniec października wynoszą 4,3 mln zł. - Prowadzę rozmowy z NFZ, aby przesunął niewykonania zabiegów do nadwykonań - powiedział dyrektor gorzowskiego szpitala Marek Twardowski.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 7.87%
nie 117 92.13%

Przeczytaj też

Do lekarza z dowodem osobistym - druki RMUA odchodzą do lamusa

dodane 2013-01-02 (08:27) 2 lata 29 dni 17 godzin i 2 minuty temu

Od 1 stycznia pacjenci w szpitalach z opaskami identyfikacyjnymi

dodane 2012-12-26 (17:05) 2 lata 1 miesiąc 5 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wznawia przyjęcia

aktualizacja 2012-12-06 (12:57) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Aż 40% klinik uniwersyteckich zamkniętych w przyszłym roku?

dodane 2012-12-05 (09:15) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 16 godzin i 14 minut temu

Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w systemie ochrony zdrowia

dodane 2012-12-02 (10:05) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 15 godzin i 24 minuty temu

OZZL: sytuacja szpitali świadczy o kryzysie ochrony zdrowia

dodane 2012-11-30 (16:55) 2 lata 2 miesiące 1 dzień 8 godzin i 34 minuty temu

Instytut Reumatologii w Warszawie zawiesza przyjmowanie pacjentów

dodane 2012-11-29 (06:49) 2 lata 2 miesiące 2 dni 18 godzin i 40 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (287)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~j-24 2012-12-02 (11:02) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 14 godzin i 27 minut temu

No bławo, Płemierze Pinokio, bławo !!! Ponad pięć lat u władzy i zero reform...tylko urzędnicze zastępy rosną (program robota dla każdego, pod warunkiem, że aktywista z PO...) Kiedy rolnicy zaczną płacić więcej niż 20 zylów miesięcznie do systemu opieki zdrowotnej, Pinokio, kiedy ?! Kiedy z KRUS-u wylecą "rolnicy z Marszałkowskiej", adwokaci, radcowie prawni, notariusze, lekarze i taksiarze ?! Płemierze Pinokio, kiedy ?!

odpowiedz

7
0
~lalala 2012-12-02 (23:04) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 25 minut temu

Pokłosie "reform" p. Kopacz. W nagrodę została marszałkiem.

odpowiedz

7
0
~Zgred 2012-12-02 (12:46) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Rasa Panów ma kłopoty i chce osiąść w tuskolandii więc trzeba przyspieszyć wybicie bydła w końcu muszą gdzieś mieszkać.

odpowiedz

7
0
~sorbi 2012-12-02 (12:45) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 12 godzin i 44 minuty temu

O to chodzi PO-wskim zbrodniarzom,wampirom i pasożytom spoęłcznym!! O ty mówiła nanagraniach Sawicka !!! Doprowadzić do zadłużenia i sprywatyzować - tworząc w radach Nadzorczych koryta dla PO_ciotkó z klanów nepotystów!! TUsk i KOpacz powinni zostać rozstrzelani bez sądu!!

odpowiedz

8
1
~wojtek 2012-12-02 (12:27) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 2 minuty temu

1.rolnicy i ich rodziny nie płaca składek ubezpiueczenia zdrowotnego - to miliony ludzi którzy się leczą . Ale nie mozna tego zmienić bo PSL jest w koalicji czyli u koryta 2. służby mudurowe nie płaca składek 3. kler nie płaci 3. nieroby i alkoholicy / piją za pieniądze z opieki społecznej , leczą swoje rozbite pijackie łby i pijackie zapalenia trzustki na nasz koszt - tomografia komputerowa u kazdego od ręki/ 4. emigranci którzy przyjezdzaja do Polski tylko po to aby sie wyleczyć i wcześniej dla uzyskania statusu ubezpieczonego rejestruja się w Urzędach Pracy - ale składek nie odprowadzaja itd......

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
0
~rrttee 2012-12-02 (12:25) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 4 minuty temu

Polska to OBCIACH !!

odpowiedz

8
1
~Polo 2012-12-02 (12:23) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 6 minut temu

Likwidacja przemysłu , wpuszczenie marketów do Polski ma swoje skutki. Jednym z nich jest brak kasy na służbę zdrowia. Drugi skutek to 4 razy większe długi niż za Gierka zaciągnięte od 89 roku których spłata kosztuje coraz więcej, a liberałowie związani z dawną Unią Wolności i KLD dalej będą opowiadać bajki że kapitał nie ma narodowości. To ja się tylko delikatnie zapytam gdzie idą zyski z pracy większości Polaków. Głosujcie dalej na PO a za kilka lata skończymy gorzej niż Grecja. Dziś spłata długów to 40 miliardów złotych rocznie czyli 2/3 tego co przeznaczamy na służbę zdrowia (polski dług najwolniej rósł za rządów PIS). Kaczyński to moher więc nie może rządzić choćby miało się to skończyć katastrofą.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
1
~paul 2012-12-02 (11:56) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 33 minuty temu

PEWNIE TRZEBA WYRZUCIĆ WSZYSTKICH DYREKTORÓW.

odpowiedz

7
0
~irek 2012-12-02 (11:42) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 47 minut temu

planowane wyniszczenie narodu polskiego przez antypolski rząd.

odpowiedz

7
0
~rudy 2012-12-02 (11:42) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 47 minut temu

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć jak można limitować zdrowie ?

odpowiedz

7
0
~qwe 2012-12-02 (11:40) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 49 minut temu

usypiac przeciez sami glosowali

odpowiedz

7
0
`1 2012-12-02 (11:38) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 51 minut temu

Kopacz umyła rączki od służby zdrowia. Pitera umyła rączki od korupcji. Pawlak umył rączki od gospodarki. Premie, nagrody i odprawy rozdanei teraz tylko czekają na ordery od Bronka i wysokie emeryturki.

odpowiedz

7
0
~ktoś 2012-12-02 (11:36) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 53 minuty temu

Nastały wspaniałe czasy dla lekarzy.Dasz łapówę to twoje życie jest zagrożone.Nie dasz. Zdechniesz z zawałem na schodach szpitala.I wszyscy będą kryci.Oto wspaniała reforma p. Buzka za którą głosował również PIS (wówczas porozumienie centrum) wchodzące w skład AWS.Za wszystkie 4 reformy wprowadzone przez Buzka (TW ,,Karol") to on jako pierwszy powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

odpowiedz

7
0
~paw 2012-12-02 (11:35) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 54 minuty temu

PO wypad z Polski niszczycie Polskę

odpowiedz

7
0
~onnieona 2012-12-02 (11:02) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 14 godzin i 27 minut temu

jak to? Przeciez bronek powiedzial ze stac nas na budowe wlasnej tarczy antyrakietowej , to chyba jest skad brac? Skad takie poparcie dla ludobojcy?

odpowiedz

7
0
~zejman 2012-12-02 (10:49) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 14 godzin i 40 minut temu

rozpieprzyc ten nfz na 4 strony swiata

odpowiedz

6
0
~jest wolność 2012-12-02 (12:53) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 12 godzin i 36 minut temu

Pytanie: dlaczego każdy mój komentarz jest usówany? przecież mam prawo wyrazić swoje niezadowolenie z tego co robi tzw aparat władzy rp. Inwigilacja, usówanie tzw niebezpiecznych elementów dla ustroju władzy absolutnej i nazywane ich terrorystami, robienie z tego sensacji aby pokazać (poddanym) jak traktuje się takie elemęty. Wzbudzć strach i obawę o jutro w większości już im się udało......

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
czerwony.lech 2012-12-02 (12:40) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 12 godzin i 49 minut temu

UTRZYMYWANIE PARTII POLITYCZNYCH Z BUDZETU KOSZTUJE POLSKE WIELE,ALE KTO DA SOBIE ODEBRAC FRAJERSKA KASE..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~egon 2012-12-02 (12:24) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 5 minut temu

oj tam, oj tam a tusek jak lata samolocikiem tak lata i te 1,8mln co wylatal mozna bylo dac na jeden z takich szpitali no ale on ma prawo tak latac jak mowi...

odpowiedz

6
0
~bobas 2012-12-02 (12:22) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 7 minut temu

A premierzyna do grecji wyslal 8mld E , ups przepraszam niby pozyczył a i tak tej kasy nie zobaczymy, jednego nie rozumiem , kase rozdaja a na szpitale nie ma , co to wogole ma byc??

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Adam Jarubas kandydatem PSL na prezydenta
dodane 2015-01-31 (13:55) 11 godzin i 34 minuty temu

materiał wideo

Decyzja ws. kandydatury Ryszarda Kalisza na prezydenta - 28 lutego
dodane 2015-01-31 (14:50) 10 godzin i 39 minut temu

Rolnicy zablokują drogi w całej Polsce. Najpierw krajową "dwójkę"
dodane 2015-01-31 (14:32) 10 godzin i 57 minut temu

Ogromne korki na zakopiance. Policja: wybierajcie alternatywne trasy
dodane 2015-01-31 (14:59) 10 godzin i 30 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 5164