Strona główna serwisu
Korupcja i łapówkarstwo w Polsce

Korupcja i łapówkarstwo w Polsce

Spada liczba spraw o łapówkarstwo, ale korupcja wcale nie znalazła się w odwrocie - informuje "Rzeczpospolita". Śledczy zwracają uwagę na to, że ludzie są bardziej wyczuleni na korupcję i częściej niż w poprzednich latach anonimowo zgłaszają nawet drobne jej przypadki.
Różnego rodzaju kampanie antykorupcyjne i coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na wręczanie dowodów wdzięczności sprawiły, że Polacy rzadziej dają łapówki. Natomiast jeśli już to robią - sumy są znacznie wyższe niż jeszcze niedawno.

Z danych Komendy Głównej Policji, wynika, że w ubiegłym roku znaleziono dowody na to, iż sprzedajni urzędnicy przyjęli łącznie 15,63 mln zł łapówek, czyli o ponad 100 proc. więcej niż w 2012 r., kiedy było to 6,39 mln.

W całym kraju zostało wszczętych 5512 spraw korupcyjnych, czyli o 140 mniej niż w 2011 r. (spadek o 2,5 proc.). Po przeprowadzeniu postępowań okazało się, że liczba przestępstw stwierdzonych wyniosła 10 805 i była o blisko 1,4 tys. mniejsza (spadek o 11,4 proc.) niż w 2011 r.

Gdzie bierze się i daje najwięcej łapówek? Niezmiennie w służbie zdrowia i w urzędach - wynika z analizy spraw prowadzonych przez policję.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (195)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~grześ 2013-01-29 (08:32) 9 godzin i 51 minut temu

kto bierze najwiecej ? Wiadomo POlitycy !!! ......i nePOci z drugiej POstkomunistycznej partii !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Yula 2013-01-29 (08:16) 10 godzin i 7 minut temu

Najwięcej korupcji w służbie zdrowia, najlepieej pod krzyżem. Jak lekarze biora nie czują konfliktu sumienia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Budowlaniec 2013-01-29 (07:53) 10 godzin i 30 minut temu

Budownictwo w szerokim pojęciu ,od łapówek za otrzymanie zlecenia,po wygranie ustawionego przetargu wdzięczność w kopercie,lub miesięczne pobory wypłacane regularnie dyrektorom np Hoteli ,szpitali osiedli mieszkaniowych za wykonywanie prac remontowo budowlanych.Lekarze za wszystko ,ostatnia moda orzeczenie o stopniu niepełnosprawności które daje pracę.Jest tylko jedno ale,żeby dać trzeba mieć ,,,,,,,nie mam więc nie daję .Czeka mnie oby nie, leczenie na korytarzu szpitala po 2 latach oczekiwania na specjalistę.Uciekam z takiej Polski byle dalej

odpowiedz

zgłoś do moderacji