więcej

Nie żyje aktorka Joanna Bogacka.

PAP |  dodane 2012-11-26 (17:45) 2 lata 25 dni 22 godziny i 50 minut temu
drukuj


Joanna Bogacka
Joanna Bogacka opinie
W wieku 67 lat zmarła po ciężkiej chorobie wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku Joanna Bogacka - poinformował rzecznik prasowy gdańskiej sceny Grzegorz Kwiatkowski. Artystka wystąpiła też w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "07 zgłoś się" i w "Na dobre i na złe".

Joanna Bogacka urodziła się 17 grudnia 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi i w tym samym roku zaczęła pracę w Teatrze Wybrzeże.

"Urodziłam się w Gdańsku przez przypadek. I tak tu zostałam. Pracowałam w teatrach Krakowa i Warszawy. Wielokrotnie proponowano mi bardzo dobre stałe angaże w tych miastach, ale zawsze wracałam do Trójmiasta. Zastanawiałam się często, dlaczego to robię i nie znajdowałam odpowiedzi... Teraz już wiem! Po prostu kocham to miasto. Prawie tak jak moich synów, rodzinę i ten szalony diabelski zawód" - wspominała aktorka w jednym z wywiadów.

Dla Trójmiasta odrzuciła propozycje, o których inni aktorzy marzą całe życie: odmówiła Tadeuszowi Łomnickiemu, kiedy zakładał Teatr na Woli i Maciejowi Prusowi, gdy objął Teatr Dramatyczny w Warszawie.

- Była jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci aktorskich naszego teatru, jej sztukę charakteryzowało ogromne bogactwo środków, połączone z lirycznym wyrazem i ciągłym podejmowaniem artystycznego ryzyka - podkreślił rzecznik prasowy gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Bogacka pytana o talent powiedziała kiedyś, że go wcale nie ma. - Byłam zdolna i niezwykle pracowita. Stąd ułuda, że to talent. Wszystko muszę zdobyć wielką pracą - mówiła.

Była laureatką kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Jej ważniejsze role w Teatrze Wybrzeże to m.in. Dila w "Cmentarzysku samochodów" Arrabala, Alina-Atessa w "Samuelu Zborowskim", Olivia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira, Arkadina w "Mewie" Czechowa, Matka w "Ślubie" i Księżna w "Operetce" Gombrowicza, Agafia w "Ożenku" Gogola, Elżbieta w "Personie" Bergmana. Jej ostatnią rolą była tytułowa kreacja w "Babie Chanel" Kolady. Premiera tego spektaklu odbyła się w sierpniu 2012 roku.

Przez krótki okres czasu Bogacka była związana również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974-1975 oraz 1996) i Teatrem Dramatycznym w Warszawie (1991). Od 1996 roku współpracowała również z sopockim Teatrem Atelier oraz warszawską Sceną Prezentacje.

Bogacka zagrała też kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych. Wystąpiła m.in. w filmie "Linia" (1974) w reż. Kazimierza Kutza, "Sto koni do stu brzegów" (1978) w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego, "Koniec sezonu na lody" (1987) w reż. Sylwestra Szyszko. Wystąpiła też w serialach m.in. "Szaleństwo Majki Skowron", "07 zgłoś się", "W piątą stronę świata", "Tygrysy Europy", "Boża podszewka II", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Ekipa", "Na kocią łapę", "Siostry".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (99)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
1
~mah67 2012-11-26 (19:57) 2 lata 25 dni 20 godzin i 38 minut temu

rip.amen

odpowiedz

3
0
~Jurek 2012-11-26 (19:01) 2 lata 25 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Bardzo przykro... Była piękną kobieta i wspaniałą aktorką. W latach siedemdziesiątych, jako nastolatek dla Niej chodziłem na spektakle do Teatru Wybrzeże.

odpowiedz

3
0
~Anik 2012-11-26 (18:44) 2 lata 25 dni 21 godzin i 51 minut temu

Pani Joanna stworzyła wspaniałą kreację w "Tygrysach Europy". Piękna kobieta. Aktorka o bardzo miłym głosie. Wyrazy współczucia dla bliskich.

odpowiedz

2
0
~Henkel 2014-04-04 (19:50) 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 45 minut temu

Właśnie w 07 złoś się widzę ją, jak żywą. Ładna kobieta była. Szkoda :(

odpowiedz

3
1
~00 2012-11-26 (18:18) 2 lata 25 dni 22 godziny i 17 minut temu

Joanna Bogacka zmarła w poniedziałek w Sopocie - poinformował syn aktorki. Informację tę podaje również rzecznik Teatru Wybrzeże. Aktorka miała 67 lat. Bogacka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1968-1975 grała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Gościnnie grała także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie. Wystąpiła w wielu polskich filmach ("Szaleństwo Majki Skowron", "Sto koni do stu brzegów", "Koniec sezonu na lody"), serialach telewizyjnych ("07 zgłoś się", "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia", "Bulionerzy") i spektaklach Teatru Telewizji. Jest laureatką wielu nagród. W 1985 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 1996 Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże.

odpowiedz

3
1
~gosc 2012-11-26 (18:15) 2 lata 25 dni 22 godziny i 20 minut temu

nie znam tej aktorki,ale rodzinie skladam serdeczne wspolczucia.

odpowiedz

2
1
OldLechista 2012-11-26 (18:42) 2 lata 25 dni 21 godzin i 53 minuty temu

Była bardzo dobrą aktorką i ładną kobietą taka pozostanie w mojej pamięci.

odpowiedz

1
1
~nina 2012-12-03 (10:26) 2 lata 19 dni 6 godzin i 9 minut temu

szkoda tej Pani nie wiadomo czy doczekala sie Renty !!!!!!!!

odpowiedz

1
1
~m@riolk@ 2012-11-26 (18:43) 2 lata 25 dni 21 godzin i 52 minuty temu

[*][*][*]

odpowiedz

0
1
~yoyyoy 2012-11-26 (18:16) 2 lata 25 dni 22 godziny i 19 minut temu

[*]

odpowiedz

0
1
~jtdman 2012-11-26 (18:00) 2 lata 25 dni 22 godziny i 35 minut temu

[']

odpowiedz

5
8
~Donald 2012-11-26 (21:03) 2 lata 25 dni 19 godzin i 32 minuty temu

Gmo ,dokonczy reszte :)

odpowiedz

17
29
~marek 2012-11-28 (02:37) 2 lata 24 dni 13 godzin i 58 minut temu

Jakos w Irlandii jest mnostwo firm z USA i Anglii i nikt nie mowi ze Irlandia zostala sprzedana.... wiekszosc miejsc pracy daja tu amerykanskie firmy farmaceutyczne. Nawet jesli ma sie tu recesje to Irlandia zostanie IRLADNAIa tak samo jak pOLSKA POLSKA... Polacy to populisci - szczuje was tylko Kaczor w wy wierzycie we wszystko bo jestescie marjonetkami!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
34
~Magda 2012-11-26 (22:41) 2 lata 25 dni 17 godzin i 54 minuty temu

a kto to ??? mojej zamrlej babci tez pewnie nikt nie zna a dlaczego o niej sie nie pisalo na WP??????

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Turek 2014-11-07 (20:10) 1 miesiąc 14 dni 20 godzin i 25 minut temu

Szkoda, szkoda, szkoda

odpowiedz

0
0
~Turek 2014-11-07 (20:10) 1 miesiąc 14 dni 20 godzin i 25 minut temu

Szkoda, szkoda

odpowiedz

0
0
~nico 2013-12-02 (16:30) 1 rok 20 dni i 5 minut temu

oczarowałaś mnie w,,,tygrysach europy,,, ...śpij w spokoju.

odpowiedz

0
0
~sonia 2012-11-26 (19:43) 2 lata 25 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Takie jest życie ,że każdy musi odejść.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 1 godzinę i 40 minut temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 3 godziny i 6 minut temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 2 godziny i 21 minut temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 4 godziny i 40 minut temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 5 godzin i 44 minuty temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 6 godzin i 9 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 31991