więcej

Nie żyje aktorka Joanna Bogacka.

PAP |  dodane 2012-11-26 (17:45) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 49 minut temu
drukuj


Joanna Bogacka
Joanna Bogacka opinie
W wieku 67 lat zmarła po ciężkiej chorobie wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku Joanna Bogacka - poinformował rzecznik prasowy gdańskiej sceny Grzegorz Kwiatkowski. Artystka wystąpiła też w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "07 zgłoś się" i w "Na dobre i na złe".

Joanna Bogacka urodziła się 17 grudnia 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi i w tym samym roku zaczęła pracę w Teatrze Wybrzeże.

"Urodziłam się w Gdańsku przez przypadek. I tak tu zostałam. Pracowałam w teatrach Krakowa i Warszawy. Wielokrotnie proponowano mi bardzo dobre stałe angaże w tych miastach, ale zawsze wracałam do Trójmiasta. Zastanawiałam się często, dlaczego to robię i nie znajdowałam odpowiedzi... Teraz już wiem! Po prostu kocham to miasto. Prawie tak jak moich synów, rodzinę i ten szalony diabelski zawód" - wspominała aktorka w jednym z wywiadów.

Dla Trójmiasta odrzuciła propozycje, o których inni aktorzy marzą całe życie: odmówiła Tadeuszowi Łomnickiemu, kiedy zakładał Teatr na Woli i Maciejowi Prusowi, gdy objął Teatr Dramatyczny w Warszawie.

- Była jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci aktorskich naszego teatru, jej sztukę charakteryzowało ogromne bogactwo środków, połączone z lirycznym wyrazem i ciągłym podejmowaniem artystycznego ryzyka - podkreślił rzecznik prasowy gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Bogacka pytana o talent powiedziała kiedyś, że go wcale nie ma. - Byłam zdolna i niezwykle pracowita. Stąd ułuda, że to talent. Wszystko muszę zdobyć wielką pracą - mówiła.

Była laureatką kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Jej ważniejsze role w Teatrze Wybrzeże to m.in. Dila w "Cmentarzysku samochodów" Arrabala, Alina-Atessa w "Samuelu Zborowskim", Olivia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira, Arkadina w "Mewie" Czechowa, Matka w "Ślubie" i Księżna w "Operetce" Gombrowicza, Agafia w "Ożenku" Gogola, Elżbieta w "Personie" Bergmana. Jej ostatnią rolą była tytułowa kreacja w "Babie Chanel" Kolady. Premiera tego spektaklu odbyła się w sierpniu 2012 roku.

Przez krótki okres czasu Bogacka była związana również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974-1975 oraz 1996) i Teatrem Dramatycznym w Warszawie (1991). Od 1996 roku współpracowała również z sopockim Teatrem Atelier oraz warszawską Sceną Prezentacje.

Bogacka zagrała też kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych. Wystąpiła m.in. w filmie "Linia" (1974) w reż. Kazimierza Kutza, "Sto koni do stu brzegów" (1978) w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego, "Koniec sezonu na lody" (1987) w reż. Sylwestra Szyszko. Wystąpiła też w serialach m.in. "Szaleństwo Majki Skowron", "07 zgłoś się", "W piątą stronę świata", "Tygrysy Europy", "Boża podszewka II", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Ekipa", "Na kocią łapę", "Siostry".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Złóż kondolencje (99)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
0
~igaww 2012-11-26 (18:39) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 55 minut temu

Bardzo mi przykro [*]

odpowiedz

21
0
~jaga 2012-11-26 (18:30) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 4 minuty temu

Smutno. Wyrazy wspolczucia Rodzinie.

odpowiedz

12
0
~beata 2012-11-26 (18:28) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 6 minut temu

miała taki ciepły miły głos ,super rola w "Bożej podszewce"

odpowiedz

13
0
~Artuan1977 2012-11-26 (18:28) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 6 minut temu

Śmierć Pani Joanny Bogackiej jest dla mnie bardzo smutną wiadomością. Miałem dla Pani Joanny wiele sympatii. Pamiętam jej charakterystyczne role, które podkreślała nietuzinkową urodą i doskonałą grą aktorską. Filmy i seriale TV takie jak: "To ja zabiłem 1974", "Linia 1974", "Szaleństwo Majki Skowron 1975", "07 zgłoś się 1978", "W piątą stronę świata 1990", te które wyjątkowo lubię i często sobie przypominam. Niedawno oglądałem film "Linia" gdzie chyba po raz pierwszy partnerowała Czesławowi Jaroszyńskiemu. Ta para spotkała się rok później na planie "Szaleństwa Majki Skowron". Ostatnio widziałem Panią Bogacką w serialu "Siostry". Nawet cieszyłem się, że doskonale wygląda po tylu latach od czasów swojej dużej popularności na srebrnym ekranie. Ta śmierć jest bolesna gdyż odeszła niezapomniana Aktorka, zdecydowanie za wcześnie. Cześć Jej pamięci. Nie ma już Ariela i nie ma doktor Badowskiej. Wierzę, że spotkali się w niebie.

odpowiedz

3
1
~00 2012-11-26 (18:18) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 16 minut temu

Joanna Bogacka zmarła w poniedziałek w Sopocie - poinformował syn aktorki. Informację tę podaje również rzecznik Teatru Wybrzeże. Aktorka miała 67 lat. Bogacka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1968-1975 grała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Gościnnie grała także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie. Wystąpiła w wielu polskich filmach ("Szaleństwo Majki Skowron", "Sto koni do stu brzegów", "Koniec sezonu na lody"), serialach telewizyjnych ("07 zgłoś się", "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia", "Bulionerzy") i spektaklach Teatru Telewizji. Jest laureatką wielu nagród. W 1985 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 1996 Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże.

odpowiedz

7
1
~Wika 2012-11-26 (18:17) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 17 minut temu

Wyrazy współczucia dla rodziny

odpowiedz

0
1
~yoyyoy 2012-11-26 (18:16) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 18 minut temu

[*]

odpowiedz

3
1
~gosc 2012-11-26 (18:15) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 19 minut temu

nie znam tej aktorki,ale rodzinie skladam serdeczne wspolczucia.

odpowiedz

7
1
~rosomak 2012-11-26 (18:15) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 19 minut temu

Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłej. CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI.

odpowiedz

11
2
~Devil 2012-11-26 (18:14) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 20 minut temu

To bardzo smutna wiadomość. Żal pięknej kobiety i znanej aktorki.

odpowiedz

9
1
~Rysiek 2012-11-26 (18:12) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 22 minuty temu

Przykro bo troche za wczesnie SZKODA i bardzo mi przykro i smutno ale niemamy na to wpływu .

odpowiedz

7
1
~ader 2012-11-26 (18:11) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 23 minuty temu

wyrazy wspolczucia dla rodziny

odpowiedz

5
1
~mm 2012-11-26 (18:08) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 26 minut temu

[*]

odpowiedz

13
1
~student 2012-11-26 (18:07) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 27 minut temu

Pani Profesor - dziękujemy :( :(

odpowiedz

14
1
~anka i jacek 2012-11-26 (18:05) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 29 minut temu

Wyrazy współczucia dla Rodziny...dziękujemy za wspaniałe chwile,które dzięki Pani przeżyliśmy!!!

odpowiedz

14
2
~zbs45 2012-11-26 (18:05) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 29 minut temu

Wyrazy współczucia!!!!!

odpowiedz

5
0
~A. 2012-11-26 (18:01) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Tak trudno w tę wiadomość uwierzyć. Kondolencje dla bliskich. Efektowna kobieta i bardzo dobra aktorka, uczyła mnie w G.

odpowiedz

0
1
~jtdman 2012-11-26 (18:00) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 34 minuty temu

[']

odpowiedz