więcej

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP, TVP Info |  aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 49 minut temu
drukuj


W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi
opinie video
W gmachu sejmu nadal protestuje ok. 20 osób - rodzice wraz ze swymi niepełnosprawnymi dziećmi; dojechać mają kolejni z Poznania i Łodzi. Domagają się realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Do rodziców wyszedł Adam Szejnfeld. Zdesperowani rodzice krzyczeli do posła PO: "Ten rząd znęca się nad nami. Jak mamy żyć za takie pieniądze, to skandal i kompromitacja wszystkich posłów". - Powinno się was wszystkich wdeptać w ziemię - wykrzyczała jedna z matek.

Jedna z matek wymieniała, jak długo rodzice dzieci niepełnosprawnych słuchają obietnic od premiera Tuska. Z kolei Adam Szejnfeld zasugerował, że mówią językiem partii politycznej i byłoby łatwiej, jakby zmienili sposób rozmowy. Tłumaczył też, że powinni mieć pretensje do innych partii, a nie do PO. Zgromadzeni rodzice wyrazili swoje oburzenie postawą posła.

Rodzice przebywają z niepełnosprawnymi dziećmi w gmachu sejmu od środy. Chcą podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód.

- Zamierzamy czekać aż do skutku, póki coś się nie zmieni. Naprawdę do skutku - powiedziała w czwartek rano jedna z protestujących Agnieszka Chwastarz. Jak dodała, jeśli w czwartek nie zostaną podjęte rozmowy, protestujący pozostaną w sejmie. - Ma do nas dołączyć jeszcze sześć rodzin z Poznania i Łodzi - dodała.

- Dzieci dostały wczoraj posiłki, dzisiaj śniadanie. Śpią na kocach, ale radzimy sobie - mówiła Agnieszka Chwastarz.

Ankieta

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na przyszły tydzień rozmowy w sprawie postulatów, z którymi rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie. - Dialog z rodzicami trwa od kilkudziesięciu miesięcy; część rzeczy udało się zrobić - mówił minister w czwartek w radiowej "Jedynce". - Zdaję sobie sprawę, że to za mało i nie ma satysfakcji u rodziców - dodał. Podkreślił, że w ciągu kilku lat uda się "dojść do minimalnej pensji", choć zależy to od sytuacji budżetowej.

Kosiniak-Kamysz dodał, że sprawę może rozwiązać konsensus co do ustawy całościowo regulującej wsparcie dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad takimi dziećmi. Potrzebna jest jednak ocena jej zgodności z konstytucją.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Kosiniak-Kamysz w środę wieczorem odwiedził protestujących i podtrzymał zaproszenie do ministerstwa na rozmowy. Dodał, że rząd zrealizował obietnice dotyczące świadczeń dla niepełnosprawnych, które zwiększono o 200 zł.

"Słowa wiceminister są skandaliczne"

W TVP Info wiceminister pracy Elżbieta Seredyn uspokajała rodziców oraz zapewniała, że jej doświadczenia życiowe pozwalają dobrze zrozumieć ich sytuację.

– Będąc niespełna trzydziestolatką zrezygnowałam z pracy, ze swojego prywatnego życia, z rodziny, dla swojego 7–letniego dziecka, które walczyło z nieuleczalną chorobą. Wtedy nie było świadczeń rodzinnych. Dostawałam jedynie zasiłek pielęgnacyjny, ale byłam silnie zdeterminowana, żeby jej pomóc. Oczywiście korzystałam z pomocy najbliższych. Udało się. Moja Ola żyje. Ale wtedy, w 1999 roku, nie było żadnych świadczeń. Dzisiaj mamy 820 złotych. Jeszcze trzy lata temu było to tylko 420 złotych. Jest krok do przodu. Dajmy sobie szansę – apelowała w TVP Info wiceminister pracy.

Świadczenie pielęgnacyjne to ekwiwalent za utracony dochód

– My naprawdę chcemy pomóc, tylko musimy się dogadać. Nie używać dzieci niepełnosprawnych jako argumentu. Bo my wiemy o czym rozmawiamy a ja na pewno – mówiła w TVP Info wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

„To niedorzeczność”

Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego dziecka, która od wczoraj protestuje w sejmie na słowa wiceminister zareagowała ostro.

– Słowa wiceminister są skandaliczne. Jeśli pani minister znów mówi o ustawie, która ma różnicować świadczenie pielęgnacyjne, to niedorzeczność. Nie można tego robić, bo świadczenie pielęgnacyjne to ekwiwalent za utracony dochód. Możemy zróżnicować zasiłek pielęgnacyjny – 153 złote. Tak by był adekwatny do stanu zdrowia dziecka – mówiła matka niepełnosprawnego dziecka, przypominając, że chodzi o dzieci trwale niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Według ministerstwa sprawę może rozwiązać konsensus co do ustawy całościowo regulującej wsparcie dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad takimi dziećmi.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej w przesłanym do PAP stanowisku podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie. Dodatkowo takie rodziny mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz PFRON. Resort dodał, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł.


(mj, kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 549 90.44%
nie 58 9.56%

Przeczytaj też

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

aktualizacja 2014-03-19 (18:06) 8 miesięcy 28 dni 2 godziny i 48 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1278)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

27
2
~bozenus62@wp.pl 2014-03-20 (12:45) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 9 minut temu

Zieczulica w rzadzie! Na swoje biura poselskie zawsze znajdą pieniądze i to niemałe.Wstyd!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
0
~jasama 2014-03-20 (12:26) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 28 minut temu

Oni zarabiajaą po kilkanaście tysięcy i chcą podwyżki a dzieciom dają po 600 zł i ich zdaniem to za dużo.Czym się różnią ci rodzice od takiego posła darmozjada

odpowiedz

27
2
~po 2014-03-20 (12:13) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 41 minut temu

Brunon K, napraw to co schrzaniłeś.

odpowiedz

25
0
~J 23 2014-03-20 (11:47) 8 miesięcy 27 dni 9 godzin i 7 minut temu

NIECH DZIEWCZYNA BĄKA MUCHA ZAMIAST NA SATANISTKĘ MADONNE DOŁOŻY NO Z TYCH 11 MILIONÓW CHOCIAŻ POŁOWĘ NA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
6
~---ja--- 2014-03-20 (12:45) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 9 minut temu

Zabrać religię ze szkół i za te pieniadze pomóc tym biednym dzieciom i ich rodzinom. Katechetom płacić 153 zł na miesiąc - niech za to pracują!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
2
~ross 2014-03-20 (13:29) 8 miesięcy 27 dni 7 godzin i 25 minut temu

Za tydzień się spotkają....A jak Ustawy były pilne dla PO to ten bajzelowski konglomerat w 3 dni postanowił i Kancelaria pana K zaklepała w jeden dzień...Mafia,złodzieje !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
1
~ech 2014-03-20 (13:06) 8 miesięcy 27 dni 7 godzin i 48 minut temu

Na Olimpiade w Krakowie (nie wazne, odbedzie sie czy nie, oby nie) wydaje sie krocie. A na chorych i niepelnosprawnych nie ma pieniedzy. Ciekawe, co pan premier bedzie obiecywal przed nastepnymi wyborami, bo obiecal juz wszystko. Obiecal..........

odpowiedz

24
2
~xxx 2014-03-20 (14:11) 8 miesięcy 27 dni 6 godzin i 43 minuty temu

A co tam niepełnosprawne dzieci! Przecież na nich nikt nie zarobi! Ważne, że są dziesiątki miliardów na zbrojenia! Tu można się obłowić!

odpowiedz

29
7
~księgowy 2014-03-20 (13:15) 8 miesięcy 27 dni 7 godzin i 39 minut temu

A może by tak udali sie też na Miodową do obrońców życia poczętego i przeciwników badań prenatalnych niech dołożą kasę do modlitwy. Podobnie powinna zadziałać przedstawiciele komisji wspólnej i pieniądze z FK przekazać na pomoc dla potrzebujących

odpowiedz

27
5
~Erik 2014-03-20 (12:17) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 37 minut temu

Szkoda słów na tych darmozjadów ,,,,,,,,, posłów,,,,,, sanatorów , a jeszcze bezczelnie chcą sobie podwyżek,,,,, to jest żydowski motłoch.......... Polacy chcieliśmy wolności to ja nam przynieśli,,,,,,,,,,,

odpowiedz

24
2
~JANIX 2014-03-20 (12:12) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 42 minuty temu

A GDZIE JEST PREZYDENTOWA Z DARAMI DLA POLSKICH DZIECI DO UKRAINCÓW TO LATAŁA ODWIEDZAŁA PODARKI DAWAŁA NAWET UKRAINKI Z DZIEĆMI ZAPROSIŁA OD BANDEROWCÓW BO TO JEST NA TOPIE.VIVA BANDERA

odpowiedz

21
0
~puznies0 2014-03-20 (14:32) 8 miesięcy 27 dni 6 godzin i 22 minuty temu

dla ukrainy miliardy euro to pierwsi polacy lecieli darować... dla swoich rodaków mają tylko puste słowa i nic nie znaczące obietnice...

odpowiedz

22
1
~ppp 2014-03-20 (13:55) 8 miesięcy 27 dni 6 godzin i 59 minut temu

Tak działa partia ,,Miłości'' ,zgodnie z przyslowiem ,, szanuj bliźniego ,aż koszula spadnie z niego''.

odpowiedz

21
0
~karmelkowa 2014-03-20 (12:26) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 28 minut temu

Na pomoc dla Ukrainy nasz rząd pieniądze ma- dla chorych dzieci i chorych dorosłych osób nie, zmieniaja ustwy żeby jakies pieniadze dac, ale tak naprawde nie dac bo tyle warunków trzeba spełnic ze az jest to niemozliwe do zrobienia- szkoda ze nie uchwala ustawy obnizającej ich zarobki- wtedy znalazłoby sie sporo pieniedzu do budżetu. ale lepiej zabrac kalekom i starcom a na zdrowych nałożyc podatki i wszystko miec w du.pie. Wybory ida to teraz beda oczy mydlić.

odpowiedz

27
6
~vvvvvv 2014-03-20 (12:18) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 36 minut temu

Tak trzeba z tymi politykami,jak sie nie boja to wygadani,nauczeni gledzenia swoja kase tzrepia.Bawia sie w wojenki o kase.Maja ludzi w doopie chyba ze dbaja o interesy innych nacji.Ludzi powinni sie obawiac,oni sie za nasze pieniadze tucza zuja z naszej pracy i kogo reprezentuja sami siebie?Jak mozna tak ludziom w twarz sie smiac.

odpowiedz

22
2
~ryży 2014-03-20 (12:27) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 27 minut temu

zrobic im majdan w Sejmie i zadymic tych buców palonymi oponami to natychmiast uchwala.

odpowiedz

60
41
~radca 2014-03-20 (13:19) 8 miesięcy 27 dni 7 godzin i 35 minut temu

Panie,matki idzcie pod siedzibe Episkopatu!!!!!! Tam jest skarbczyk!!!!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

21
2
~TIREX 2014-03-20 (12:59) 8 miesięcy 27 dni 7 godzin i 55 minut temu

ILE KASY DOSTAJE szef PFRON I JEGO ZASTĘPCY ????? OPIEKUN POSŁA PO JEZDZACEGO NA WÓZKU MA 6 TYSIĘCY MIESIĘCZNIE GDY POZOSTALI MAJĄ 620+PODOBNO 200 === SKANDAL !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
6
~kolo jeden 2014-03-20 (12:37) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 17 minut temu

Siostra mojej zony ma niepełnosprawnego syna w stopniu nieznacznym , od sześciu lat siedzi na dupie i pali szlugi . Z dwóch instytucji dostaje na niego łącznie 2400 zł netto plus 460 zł rety , plus jakiś zasiłek z opieki 100 z groszami , dodatkowo MOPS pokrywa jej wszystkie opłaty gaz , woda , prąd , czynsz . Ta leniwa larwa od państwa dostaje więcej siedząc na dupsku niż ja zarabiam tyrając ponad 200 godzin w miesiącu .Rano już przed siódmą jest z nim na świetlicy a po lekcja odbiera go przed 18 , gdyby świetlica była do 24 to tam by siedział do bólu . A ona tylko , solara , kosmetyczka , feacebooku i pierdzenie w stołek !Może niektóre maja faktycznie ciężko ale większość to cwane gapy , co widać szczególnie po tych co pod siedzibę premiera przyciągnęły po dwoje a nawet troje swoich niepełnosprawnych pociech !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

21
2
~obywatek 2014-03-20 (12:37) 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 17 minut temu

Zdziwieni? A do kiedy ten rząd dba o własnych obywateli? Przecież posłowie są po to, by "doić kasę z czego się da i ile się da", bo nie wiadomo, jak długo będą przy korycie. Niestety, bardzo na czasie jest powiedzenie " głosujcie na mnie - będzie mi lepiej"

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 8 godzin i 54 minuty temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 8 godzin i 24 minuty temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 9 godzin i 54 minuty temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 10 godzin i 4 minuty temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 8 godzin i 27 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26683