więcej

Nie żyje aktorka Joanna Bogacka.

PAP |  dodane 2012-11-26 (17:45) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 11 godzin i 20 minut temu
drukuj


Joanna Bogacka
Joanna Bogacka opinie
W wieku 67 lat zmarła po ciężkiej chorobie wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku Joanna Bogacka - poinformował rzecznik prasowy gdańskiej sceny Grzegorz Kwiatkowski. Artystka wystąpiła też w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "07 zgłoś się" i w "Na dobre i na złe".

Joanna Bogacka urodziła się 17 grudnia 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi i w tym samym roku zaczęła pracę w Teatrze Wybrzeże.

"Urodziłam się w Gdańsku przez przypadek. I tak tu zostałam. Pracowałam w teatrach Krakowa i Warszawy. Wielokrotnie proponowano mi bardzo dobre stałe angaże w tych miastach, ale zawsze wracałam do Trójmiasta. Zastanawiałam się często, dlaczego to robię i nie znajdowałam odpowiedzi... Teraz już wiem! Po prostu kocham to miasto. Prawie tak jak moich synów, rodzinę i ten szalony diabelski zawód" - wspominała aktorka w jednym z wywiadów.

Dla Trójmiasta odrzuciła propozycje, o których inni aktorzy marzą całe życie: odmówiła Tadeuszowi Łomnickiemu, kiedy zakładał Teatr na Woli i Maciejowi Prusowi, gdy objął Teatr Dramatyczny w Warszawie.

- Była jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci aktorskich naszego teatru, jej sztukę charakteryzowało ogromne bogactwo środków, połączone z lirycznym wyrazem i ciągłym podejmowaniem artystycznego ryzyka - podkreślił rzecznik prasowy gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Bogacka pytana o talent powiedziała kiedyś, że go wcale nie ma. - Byłam zdolna i niezwykle pracowita. Stąd ułuda, że to talent. Wszystko muszę zdobyć wielką pracą - mówiła.

Była laureatką kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Jej ważniejsze role w Teatrze Wybrzeże to m.in. Dila w "Cmentarzysku samochodów" Arrabala, Alina-Atessa w "Samuelu Zborowskim", Olivia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira, Arkadina w "Mewie" Czechowa, Matka w "Ślubie" i Księżna w "Operetce" Gombrowicza, Agafia w "Ożenku" Gogola, Elżbieta w "Personie" Bergmana. Jej ostatnią rolą była tytułowa kreacja w "Babie Chanel" Kolady. Premiera tego spektaklu odbyła się w sierpniu 2012 roku.

Przez krótki okres czasu Bogacka była związana również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974-1975 oraz 1996) i Teatrem Dramatycznym w Warszawie (1991). Od 1996 roku współpracowała również z sopockim Teatrem Atelier oraz warszawską Sceną Prezentacje.

Bogacka zagrała też kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych. Wystąpiła m.in. w filmie "Linia" (1974) w reż. Kazimierza Kutza, "Sto koni do stu brzegów" (1978) w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego, "Koniec sezonu na lody" (1987) w reż. Sylwestra Szyszko. Wystąpiła też w serialach m.in. "Szaleństwo Majki Skowron", "07 zgłoś się", "W piątą stronę świata", "Tygrysy Europy", "Boża podszewka II", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Ekipa", "Na kocią łapę", "Siostry".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Złóż kondolencje (97)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~sonia 2012-11-26 (19:43) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 22 minuty temu

Takie jest życie ,że każdy musi odejść.

odpowiedz

21
0
PIGWA2 2012-11-26 (19:35) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 30 minut temu

PIĘKNA KOBIETA, WSPANIAŁA AKTORKA .WYRAZY WSPÓŁCZUCIA RODZINIE , A POKÓJ JEJ DUSZY.

odpowiedz

6
0
~s 2012-11-26 (19:26) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 39 minut temu

Kondolencje dla rodziny - odchodzą prawdziwi ,najprawdziwsi aktorzy ,nic i nikt im nie dorówna.Aktorzy teraźniejszego czasu to już nie to ,to całkiem inna '' rasa '' .

odpowiedz

6
0
~Kot 2012-11-26 (19:21) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 44 minuty temu

Świetna Aktorka, znamienita Gdańszczanka, zostanie pustka na trójmiejskich scenach...

odpowiedz

45
4
~JA 2012-11-26 (19:17) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 48 minut temu

BARDZO WIELU NIE DOCZEKA DO EMERYTURY I TO BOLI!!!

odpowiedz

6
0
~teska 2012-11-26 (19:12) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 53 minuty temu

Gdyby ktoś wiedział, kiedy i gdzie pogrzeb, to prosiłabym o info.

odpowiedz

25
0
~tereferekuku 2012-11-26 (19:11) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 54 minuty temu

Wyrazy współczucia rodzinie i wszystkim aktorom, którzy z nią pracowali oraz widzom, którzy oglądali jej spektakle. Bo dla nas wszystkich odejście pani Joanny to wielka strata. Nie zapomnę przedstawień z jej udziałem. Cieszę się, ze miałam szczęście podziwiać Bogacką w jej ostatnim, świetnym przedstawieniu "Baba Chanel". Cóż za zbieg okoliczności, że właśnie to była jej ostatnia kreacja, bo przecież o przemijaniu, o starości i śmierci.... Niech spoczywa w Bogu.

odpowiedz

28
0
~POLAK 2012-11-26 (19:04) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 1 minutę temu

WYRAZY WSPÓŁCZUCIA RODZINIE

odpowiedz

27
1
~:( 2012-11-26 (19:01) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 4 minuty temu

Wieczny Odpoczynek Racz Jej Dać Panie...:(

odpowiedz

3
0
~Jurek 2012-11-26 (19:01) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 4 minuty temu

Bardzo przykro... Była piękną kobieta i wspaniałą aktorką. W latach siedemdziesiątych, jako nastolatek dla Niej chodziłem na spektakle do Teatru Wybrzeże.

odpowiedz

9
0
~zzz 2012-11-26 (18:24) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 41 minut temu

Wyrazy współczucia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~borewicz 2012-11-26 (18:44) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 21 minut temu

oglądałem 07 i Na dobre i .... i tej Pani nie przypominam sobie. Kondolencje dla rodziny. Pani zmarła za młodo:(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
0
~JudyTA 2012-11-26 (18:46) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 19 minut temu

Mialam ogromną przyjemność kilkakrotnie oglądać tę aktorkę na scenie,zawsze znakomita.Jej kreacje teatralne pozostaną w mej serdecznej pamięci do końca moich dni.Moje kondolencje dla rodziny.

odpowiedz

12
0
~pierozek 2012-11-26 (18:46) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 19 minut temu

Wyrazu szczerego współczucie dla rodziny ,szkoda żę nie ma jej wśród żywych ,spoczywaj e pokoju ,częśc Twej pamięci.

odpowiedz

3
0
~Anik 2012-11-26 (18:44) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 21 minut temu

Pani Joanna stworzyła wspaniałą kreację w "Tygrysach Europy". Piękna kobieta. Aktorka o bardzo miłym głosie. Wyrazy współczucia dla bliskich.

odpowiedz

1
1
~m@riolk@ 2012-11-26 (18:43) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 22 minuty temu

[*][*][*]

odpowiedz

5
1
~Marcin G - W 2012-11-26 (18:43) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 22 minuty temu

Kochana Pani Psor. ... Co by nie pisać wspaniałym było znać ją osobiście, być jej uczniem, wychowankiem, jej widzem, fanem... Wspomnienia po ludziach którzy odeszli bywają różne. W tym akurat przypadku sa same pozytywne. Odeszła prawdziwa aktorka z krwi i kości, autorytet, kobieta z klasa. Kochamy Panią, Pani profesor.

odpowiedz

2
1
OldLechista 2012-11-26 (18:42) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 23 minuty temu

Była bardzo dobrą aktorką i ładną kobietą taka pozostanie w mojej pamięci.

odpowiedz

16
0
~igaww 2012-11-26 (18:39) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 26 minut temu

Bardzo mi przykro [*]

odpowiedz

21
0
~jaga 2012-11-26 (18:30) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 35 minut temu

Smutno. Wyrazy wspolczucia Rodzinie.

odpowiedz