Strona główna serwisu
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem

Przed sejmem protestują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się wyższych świadczeń i nie zgadzają się na dzielenie opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi. Zostali zaproszeni na rozmowy do ministerstwa pracy.
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem ()
Po południu do protestujących przyszedł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i zaproponował protestującym spotkanie. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych zgodzili się na rozmowy, ale pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyć przynajmniej jeden dziennikarz. - Jest pewnie bardzo dużo tematów dlatego chciałbym zaprosić grupę waszych przedstawicieli do ministerstwa na spotkanie - powiedział minister.

Protestujący domagają się przede wszystkim przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. - na mocy noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczeń pielęgnacyjnych. Uważają, że rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy. Ich zdaniem nie jest to wykonanie grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Argumentują, że dostaną świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie, czyli takiej, jak przed wejściem w życie nowelizacji, choć obecnie wynosi ono 620 zł, a uprawnione do niego osoby otrzymują dodatkowe 200 zł z rządowego programu.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, realizującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on trafić pod obrady sejmu w przyszłym tygodniu. Zgodnie z nim wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Minister podczas rozmowy z protestującymi przed sejmem zapewnił, że rząd chce, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. - Jest szansa, że jeśli przepracujemy to szybko, to ustawa może być uchwalona nawet na najbliższym posiedzeniu sejmu. Później jest senat gdzie będą lub nie będzie poprawek. Najprawdopodobniejsze według naszego rozeznania jest przyjęcie tej ustawy w kwietniu - ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W maju wchodzi w życie i te wszystkie świadczenia, których państwo bylibyście pozbawieni, do maja będą zsumowane i wypłacone wraz z odsetkami - zapewniał Kosiniak-Kamysz.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z większymi prawami, niż opiekunowie dorosłych?

W sejmie od dziewięciu dni trwa natomiast protest rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się natychmiastowego podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto w 2016 r.

W związku z tym opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami poczuli się dyskryminowani i przyjechali przed sejm, aby domagać się spełnienia ich postulatów. Zdaniem organizatorów czwartkowego protestu rząd próbuje skłócić oba środowiska - opiekujących się dorosłymi oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Jesteśmy tu, ponieważ czujemy się dyskryminowani, bo rząd od lipca 2013 r. zabrał nam świadczenia pielęgnacyjne przyznane bezterminowo. (...) Nie zgadzamy się z podziałem opiekunów. Rząd stara się skłócić nasze środowiska, a my jesteśmy pod sejmem, bo walczymy o wszystko, teraz nie mamy nic - mówiła Małgorzata Grzyb z Organizacji Środowiskowej Opiekunów Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Porozumienie Pracownicze", która jest jednym z inicjatorów protestu.

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie będzie przysługiwało opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed wejściem w życie nowelizacji.

520 zł wynosi obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługujący - na mocy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieciom niepełnosprawnych rodziców lub wnukom w przypadku dziadków.

Trybunał zakwestionował jedynie odebranie przyznanych wcześniej świadczeń. Oznacza to, że ustawa wciąż obowiązuje, zatem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się).

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy spełnione jest kryterium dochodowe. Uczestnicy protestu skandują hasła "Stop wykluczeniu!", trzymają transparenty z treścią art. 32 Konstytucji, który mówi o zakazie dyskryminacji.

Protesty wsparły m.in. Ruch Oburzonych, Stowarzyszenie Ojców DzielnyTata.pl, są też Solidarni 2010.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (134)
Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
19
~Marek 2014-03-27 (15:58) 9 godzin i 10 minut temu

Decyzje Premiera pokazuja niezbicie apsolutne beztalencie jezeli chodzi o rzadzenie,natomiast w dziedzinie knucia i intryg doktorat ma w kieszeni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~KRAKÓW 2014-03-27 (17:17) 7 godzin i 51 minut temu

ŻADNA ŁASKA!!!NALEŻY TRZYMAĆ SIĘ WYROKU TK! PIENIĄDZE W TEJ SFERZE SĄ.I NIE MÓWMY, ŻE TUT. CYT.:"POSZUKAMY TU, ODEJMIEMY TAM" ETC.ETC. 57 MLN NA EXPO W MEDIOLANIE W 2015 R?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
~kajtesz 2014-03-27 (16:32) 8 godzin i 36 minut temu

Jak dostaną biedni Polacy to nie wystarczy na milionowe odprawy dla urzędasów ministerialnych i prezesów firm skarbu państwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~koślawy 2014-03-27 (16:18) 8 godzin i 50 minut temu

Żeby Tuskowi smród nogi powykręcał aby nie mógł chodzić a Małgośka się z nim męczyła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~YEAH 2014-03-27 (16:38) 8 godzin i 30 minut temu

Wielkie POPiSkiwanie gryzoni i powarkiwanie pozostałych politycznych band właśnie oficjalnie rozpoczęte! Hiopkryci od prawa do lewa odpowiedzialni za rozkład naszego państwa pchają się po raz kolejny do koryta! Stawka jest wysoka i nie chodzi tu bynajmniej o nasz "interes" narodowy czy przyszłość Polski, a o ponad 40000 tyś zł. miesięcznie z tytułu politycznej łapówki jaką UE wręcza przedstwicielom środowisk politycznych w formie tzw. "pensji":) Ci pajace na czas kampani nawet przypomnieli sobie o rodzinach niepełnosprawnych dzieci pozbawionych przez nich samych środków do przetrwania! Kaczyński stwierdził, że wszystkie inicjatywy ustawodacze PiS-u został odrzucone przez "złą" większość parlamentarną i dlatego bez "ostatecznego zwycięstwa" w wyborach nie może nic zrobić:))) Co za paranoja, co robił PiS wcześniej przez te wszytkie lata sejmowego pochrząkiwania?! Najwyrazniej dla PiS ci zrozpaczeni pozbawieni środków do życia rodzicie i ich dzieci pojawili się samorzutnie dwa lub trzy lata temu! Zaistnieli nagle samorzutnie materializując się z piasku? Co robili przez te wszystkie lata?! Tusk dla odmiany stwierdził, że 2015, a napweno w 2016 los tych ludzi ulegnie zasadniczej poprawie:))) Widać liczy na to, że większość tych ludzi wymrze po prostu z głodu! Problem sam się rozwiąże! No i przy okazji zyskuje dobre hasełko wyborcze na dwa wyborcze lata:))) Jak rodziny tych dzieci mają przetrwać kolejne lata pustych obietnic???! Cała polityczna banda tego kraju zaczyna wycierać sobie twarze hasłami miłosierdzia! Pamiętajmy, że są to ludzie, którzy potrafili wysłać polskich żołnierzy na koszt polskiego podatnika na zbrodnicze neo kolonialne wojny do Iraku i Afganistanu. Wojny, które kosztowały nas miliardy. Tak, to tam zmarnowano pieniądze na modernizację polskiej armii! Ci sami ludzie nie potrafią znaleść środków na pomoc najuboższm polakom! I ci sami 'politycy" łaszą się do nas przed kolejnymi wyborami! Rodziny tych nieuleczalnie chorych ludzi wegetują od LAT. Jednak żaden z politycznych gryzoni nie zrobił NIC, aby na przestrzeni ostatnich 20 lat im pomóc! Co oni robią z czasem i pieniędzmi, które otrzymują w ramach mandatu wyborczego???? Marnotrawią je! Przedkładają własną prwatę nad służbę narodowi. Szydzą z "ciemnego lud" , iż ten dał się zwieść i ponownie im zaufał! Kolejne zmarnowane lata... Bandzie chodzi już tylko o kolejne lat świętego spokoju i 40000 tyś miesięcznie! Bojkotujmy ten plebiscyt. Jako obywatele nie mamy już żadnego wyboru. Wszystkie bandy to tylko kolejne odsłony tego samego narodowego dramatu w jaki jesteśmy wpędzani! Kłamstwa, zastraszanie, obietnice i zdrada oto ich domena. Bez wymiany pokoleniowej i zmian w ordynacji wyborczej jakiekolwiek głosowanie jest bezcelowe! Nie dajmy się już okłamywać. Odgońmy ich od koryta tylko tego się boją!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~reni 2014-03-27 (16:13) 8 godzin i 55 minut temu

jeśli rząd nie podniesie wszystkich zasiłków - to wszyscy stąd wyjadą i kto wtedy utrzyma tych bezmózgich w rządzie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~fddff 2014-03-27 (16:11) 8 godzin i 57 minut temu

ciekawe kiedy dojdzie do zamieszek? miedzy opiekunami niepełnosprawnych dzieci a opiekunami niepełnosprawnych dorosłych. niedługo jedni z drogimi będą się bić o pieniądze. ale ogólnie na dzieci to i tak są w Polsce wydaje wystarczająco dużo. Tusk troszczy się o wszystkie dzieci zdrowe i chore a wszystkich dorosłych ma gdzieś. za dużo pieniędzy Rząd wydaje na dzieci!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~WO - opiekun matki 2014-03-27 (19:57) 5 godzin i 11 minut temu

DO TYCH CO - krzyczą,pomstują,plotkują - popracujcie z 1 miesiąc w Hospicjum - wtedy wypowiadajcie się.Ja pamiętam jak moja mama opiekowała się 1 raz ciocią,z dalszej rodziny - rak,nie wstawała z łózka,ból,cierpienie,za jakiś czas 2 ciocią z dalszej rodziny - to samo - rak - OWSZEM ZA DZIĘKUJĘ,DOBRE SŁOWO. - LECZ NAM NIE BRAKOWAŁO NA ŻYWNOŚĆ - Łzy mi ciekły małemu wtedy chłopcu,patrząc na cierpienie tej cioci,później 2 - tak samo widziałem ciężar jaki znosiła moja mama opiekując się,a zaznaczam moja mama ma,aż za dobre serce - tym bardziej też cierpiała - teraz ja opiekuję się swoją mamą - TYLKO,ŻE WTEDY był PRL - o 1000 razy lepsze czasy - zaznaczam byliśmy prześladowani przez członków PZPR,UB,ORMO,MILICJI - teraz nas prześladuje Rząd PO/PSL - nawet wrogom nie odmawiałem - "szklanki wody",jak poprosili o pomoc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
7
~ona 2014-03-27 (17:23) 7 godzin i 45 minut temu

Też tak zrobię. Zaczęło mnie to wnerwiać. Teściowa jest po udarze i potrzebuje opieki. Na zmianę córka i my się nią opiekujemy. Ale jak rząd podpisze znowu beznadziejna ustawę to sama to wykorzystam. A bez problemu wnuczki nie pracują więc wpadnie dodatkowa kasa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~JA 2014-03-27 (16:31) 8 godzin i 37 minut temu

I dobrze, mówiło się o pożyczkach bezzwrotnych dla BOGATYCH posłów a nie ma dla biednych dzieci itd.? Posłowie zarabiają za dużo... stokrotnie.Powinni zarabiać minimalną pensję , to może wtedy by się wzięli do pracy i z sensem z myślą o biednych forsowali by ustawy. Posłowie nie stawiają się do pracy, ciągle widać w TV ilu ich jest. WSTYD. Zaraz się znajda pieniądze , jak się odbierze posłom i da biednym dzieciom i inwalidom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Dariusz 2014-03-27 (16:14) 8 godzin i 54 minut temu

Czytam te wasze wypociny to mi się słabo robi. Obciąć pensje posłom, rozdać wszystkim pieniądze.... Po prostu demokracja, dobrze że niedługo to upadnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~fela 2014-03-27 (16:01) 9 godzin i 7 minut temu

2usk obiecuje i nawet trybunał konstytucyjny nic nie dał bo pieniędzy nie oddał a to w pazdzierniku póżniej w stycznu ,marcu teraz w maju ,czerwcu za pół roku w grudniu po południu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
10
Eryk Sledzik z fejsa 2014-03-27 (15:48) 9 godzin i 20 minut temu

Najprostrze rozwiązanie- pogonić 2ska...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
19
~STAN 2014-03-27 (15:45) 9 godzin i 23 minut temu

Ci niepełnosprawni też powinni wejść do gmachu Sejmu i go okupować. To jest jedyna metoda żeby pokazywać kłamstwa Tuska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Realizm 2014-03-30 (00:03) 1 godzinę i 5 minut temu

Jest super sposób na rozwiązanie tego problemu. Głosowanie na Nową prawicę i Janusza Korwina-Mikke. Jak dojdzie do władzy to każdy będzie miał broń. I prawie każdy narzekający bedzie miał wybór. "Być albo nie być – oto jest pytanie?". Lepsze to niż czekanie na polityków i ludzi. PS Życzę powodzenia wszystkim protestującym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Mikołaj 2014-03-28 (21:22) 3 godziny i 46 minut temu

Niech protestujący zgłoszą się do Jagny Marczułajtis bo ona ma w tym roku problem z pozbyciem się 150 milionów złotych !!! NO PRZECIEŻ SAMA NIE DA RADY PRZEKRĘCIĆ TEJ KASY !!!

odpowiedz