więcej

Do Polski przylatuje coraz mniej bocianów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-25 (01:55) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 17 godzin i 42 minuty temu
drukuj

W 2004 r. Polska była największą ostoją bocianów białych na świecie, mieliśmy wtedy ok. 52 tys. par lęgowych tych ptaków. Niestety, ich liczba gwałtownie spada - stwierdza "Dziennik Polski".

Jak szacują naukowcy, od tego czasu ubyło nam 30 proc. par lęgowych.

Jednym z czynników dziesiątkujących nasz przyrodniczy skarb narodowy jest ostatnio nagłośniona sprawa pseudomyśliwych w Egipcie, Libanie i Syrii. Biorą oni na cel migrujące na zimowiska bociany. Doniesienia o tym procederze oburzyły polskich ornitologów i organizacje przyrodnicze, które zaapelowały do ambasadora Libanu w Polsce o interwencję.

- Także w Europie bociany mają coraz trudniejsze warunki do życia - wskazuje prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jak wylicza, łąki i pastwiska, gdzie ptaki szukały pożywienia - owadów, myszy, jaszczurek i żab - znikają, a w ich miejsce pojawiają się wielkie uprawy kukurydzy i rzepaku, gdzie pokarmu dla bocianów brak.

W Danii i Holandii do całkowitego zaniku bocianów doprowadziły zanieczyszczenie środowiska i zintensyfikowanie rolnictwa (pestycydy) - podkreśla "DP". Z kolei w Szwecji boćki wyginęły w 1954 r., a w Szwajcarii - w 1948 r.

(pg, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 6.29%
nie 134 93.71%

Przeczytaj też

W najbliższy weekend kolejne Zimowe Ptakoliczenie

dodane 2013-01-22 (12:30) 1 rok 10 miesięcy 28 dni 7 godzin i 7 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Ptak
  • Pytamy.pl: Jaki jest najpiękniejszy polski ptak ?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (257)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

22
1
von basior 2013-01-25 (08:45) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Wrócą kiedy im premier powie jak żyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
0
~Jasiek 2013-01-25 (07:44) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 11 godzin i 53 minuty temu

To przez drimlinery

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

28
8
~Nie 2013-01-25 (06:16) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 13 godzin i 21 minut temu

Nikt nie chce wracac do Polski, nawet bociany...

odpowiedz

20
1
~rjr 2013-01-25 (09:26) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 10 godzin i 11 minut temu

Bocianów coraz mniej , za to sępów na wiejskiej nie brakuje

odpowiedz

23
4
sevenum14 2013-01-25 (07:41) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 11 godzin i 56 minut temu

O OD 5 LAT PRACUJE MIESZKAM ZA GRANICA I TEZ WOLE TESKNIC ZA KRAJEM JAK TAM ZYC I PRACOWAC WIDOCZNIE BOCIANY TEZ MAJA DOSYC TUSKOLANDII

odpowiedz

29
11
~MilleniumWinter 2013-01-25 (06:14) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 13 godzin i 23 minuty temu

Dziwnie się to zbiegło w czasie z rządami PO ;) No ale to logiczne. Bociany wracały nie do Polski tylko do Polaków, a ponieważ Polacy za granicą (3 mln) to i boćków mniej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
4
~jor 2013-01-25 (07:37) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 12 godzin i 1 minutę temu

Panie Premier nawet bociany się na panu poznały ,

odpowiedz

25
8
~On 2013-01-25 (06:12) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 13 godzin i 25 minut temu

A prawda jest tak ze PO nalozylo podatek na ptaka

odpowiedz

18
1
~LKLKPOLKOPLKOPLK 2013-01-25 (04:43) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 14 godzin i 54 minuty temu

NAWET BOCIANY OCIEKŁY ZA RZĄDÓW RUDEGO......:((((((

odpowiedz

18
3
~XC 2013-01-25 (07:40) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 11 godzin i 57 minut temu

Nawet Bociany mają dosyć Tuska i jego reżimu ! Przy obecnym zubożeniu Polaków i głodzie boją się że zostaną skonsumowane.

odpowiedz

20
5
~Ornitolog 2013-01-25 (07:39) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 11 godzin i 58 minut temu

Czekaja az Tuskin ze swoimi nierobami wyjedzie.

odpowiedz

22
7
~misiek 2013-01-25 (06:13) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Bociany też nie chcą wracać na zieloną wyspę?

odpowiedz

15
0
~pankracy 2013-01-25 (05:16) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 14 godzin i 21 minut temu

Wielkie uprawy kukurydzy ? Gdzie ? Bo ja widzę coraz więcej ugorów !

odpowiedz

16
1
kodeks 2013-01-25 (03:13) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 16 godzin i 24 minuty temu

bzura to RUNDAP i GMO OD Mosanto powoduje wymieranie gatunków tym pszczół

odpowiedz

17
2
~chester 2013-01-25 (02:51) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 16 godzin i 46 minut temu

Też bym nie wracał na ich miejscu. PO rządzi, PiS w opozycji. Kopacz, Arłukowicz. Do tego strajk na kolei. Do czego tu wracać ? Jescze głodny chłop złapie i na pasztet przerobi. Strach !

odpowiedz

16
2
~pigwa 2013-01-25 (05:32) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 14 godzin i 5 minut temu

nie przylatują bo się boją że na zielonej wyspie mogą zostać zjedzone. dobrobyt rozkwita!!!

odpowiedz

14
0
~OK 2013-01-25 (04:54) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 14 godzin i 43 minuty temu

Bocianom nigdy nie odpowiadala zgnilizna, one uwielbiaja czystosc natury

odpowiedz

17
3
~KMICIC 2013-01-25 (02:50) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 16 godzin i 47 minut temu

Bociany nie chcą wracać do Polski bo wiedzą że grozi im bezrobocie jak uchwalona zostanie ustawa o związkach partnerskich.

odpowiedz

13
0
~cholera.. 2013-01-25 (07:34) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Nawet bociany się na polskiej demokracji poznały, lol...

odpowiedz

18
5
~danny 2013-01-25 (06:04) 1 rok 10 miesięcy 25 dni 13 godzin i 33 minuty temu

one też mają dość tego kraju.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 13 godzin i 42 minuty temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 18 godzin i 42 minuty temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 11 godzin i 52 minuty temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 14 godzin i 19 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 8 godzin i 37 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30191