Strona główna serwisu
Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

TK: zmienia zasady współpracy z mediami

TK: zmienia zasady współpracy z mediami

"Fotografowanie i filmowanie przebiegu rozprawy przez dziennikarzy będzie możliwe w przypadkach uzasadnionych wagą sprawy, na wniosek zainteresowanej redakcji" - tak brzmi komunitakt biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego.
Celem wprowadzonych zmiany jest zapewnienie "właściwej organizacji rozpraw przed Trybunałem oraz zagwarantowanie poszanowania jego powagi, z uwzględnieniem publicznego charakteru rozpraw oraz dostępu przedstawicieli mediów do informacji publicznej".

Czytając dalej w komunikacie mowa jest o tym, iż rozprawy mają charakter publiczny, a Trybunał "podwyższa ten standard". Ma się to stać dzięki umożliwieniu transmisji rozpraw na stronie internetowej TK. Ponadto zaproponowano organizację konferencji prasowych dla dziennikarzy oraz zezwolono na ich obecność na sali rozpraw. Jednak bez możliwości filmowania i fotografowania.

Kamery będą mogły pojawić się na sali rozpraw w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.


We wtorek w radiowej jedynce Julia Przyłębska - prezes Trybunał Konstytucyjnego - skomentowała to oświadczenie i zaznaczyła, że "jako sędzia sądu powszechnego nie jest przyzwyczajona do tego, aby na wszystkich rozprawach były media"

Dalej Przyłębska dodała, że obecność mediów w niektórych okolicznościach (mniejszej sali i rozpraw) powoduje "pewien chaos". Jednocześnie Prezes zapowiedział, że w przypadku sprawa większych porządek medialny pozostanie bez zmian.

- Uważam, że są oczywiście pewne sprawy, które wzbudzają szczególne zainteresowanie. Wtedy można przewidzieć udział mediów. Natomiast uważam, że nasz obowiązek upublicznienia sprawy jest zrealizowany poprzez internetową transmisję i każdy może poprzez internet śledzić rozprawę - powiedziała w rozmowie Przyłębska.


Przypomnijmy, że do tej pory dziennikarze, fotoreporterzy i operatorzy kamer posiadali nieograniczony wstęp na salę rozpraw. Rozporządzenia dotyczące nowych zasad współpracy z mediami ma wydać prezes Trybunały Konstytucyjnego.
WP, TVP Info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (111)
Nie zgadzam się z opinią
124
Zgadzam się z opinią
409
~eddy 2017-01-10 (20:18) 15 godzin i 29 minut temu

W cieniu kryzysu sejmowego dokonuje sie calkowite zawlaszczenie TK.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
140
Zgadzam się z opinią
356
~taki tam 2017-01-10 (20:46) 15 godzin i 1 minutę temu

ALE TEN PiS BOI SIE DZIENNIKARZY.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
96
Zgadzam się z opinią
289
~Georg Suweren 2017-01-10 (20:49) 14 godzin i 58 minut temu

Busch absolwent Harwardu , Przyłębska lat 45 tak wygląda teraz stan wykształcenia nowej ELITY z pospolitego ruszenia. Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera a później kolby do karabinu można było robić z drzewa genealogicznego jeżeli było odpowiednio twarde. Mam nadzieję , że zapłcą za zniszczenie TK i lewe przekręty. Suweren

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10