więcej

"Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć".

Piotr, Internauta wp.pl |  dodane 2009-04-08 (18:06) 5 lat 8 miesięcy 9 dni 4 godziny i 39 minut temu
drukuj


"Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć"
opinie
Żyję obok was. Pod stałą kontrolą lekarza, z kiepską rentą. Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć. Ta choroba wyklucza - wszędzie, gdzie się pojawiam jestem opatrzony plakietką "chory psychicznie". Chorzy na schizofrenię mają problemy ze znalezieniem pracy - ta choroba działa jak klątwa. Wszędzie zamykają się przed tobą drzwi.

Obecnie jestem absolwentem uczelni wyższej. Podjąłem studia tuż po pierwszym epizodzie choroby. Ukończyłem je z wynikiem pozytywnym. Potem było poszukiwanie pracy. Zawsze zakończone niepowodzeniem, bo renta, bo nie ta niepełnosprawność co trzeba, bo na pół etatu nikt nie chce przyjąć.

Jestem chory na schizofrenię i opowiem wam o tej chorobie.

Pierwszy epizod zaczyna się gwałtownie lub bardzo powoli. Jeżeli dana osoba ma jakąkolwiek wiedzę z zakresu psychologii zdoła zgłosić się do lekarza, zanim epizod się "rozkręci". Gdy trafisz do lekarza nie za bardzo wiesz, co powiedzieć i od czego zacząć. Mówisz jak się czujesz, że dostajesz leki. Po jakimś czasie epizod wygasa. Potem pozostajesz pod opieką lekarza, ciągle na lekach. Nie są to "legalne dragi", są to leki takie same jak na zaburzenia neurologiczne, urologiczne, astmę. Powoli wraca chęć do życia. Budujesz plany.

Nagle okazuje się, że będąc szczerym wobec siebie "jestem chory", nie możesz być szczery wobec innych. Choroba wyklucza. Wszędzie, gdzie pójdziesz z plakietką psychicznie chory, drzwi się zamykają.

Ludzie chorzy, których widuję czasem, cierpią nadzwyczaj często na depresję, która pojawia się w miarę jak piętrzą się trudności. Mają problemy ze znalezieniem pracy. Choroba ciąży na nich jak klątwa, jak skaza, której nie da się wymazać. Trzy lata w remisji, pięć, dziesięć - to nic nie znaczy dla kogoś, kto zwyczajnie boi się chorych albo się nimi brzydzi...
Czasem jeszcze kogoś bawi choroba psychiczna - jakże okrutna to postawa, ale jakże łatwa do przyjęcia.

Doszedłem do wniosku, że to jednak sprawa bardzo prywatna - jak wybrana religia, orientacja seksualna, poglądy. I tak powinna być traktowana. Wszyscy mamy takie same prawa i obowiązki. Wszyscy mamy jedno życie - musimy je wykorzystać jak najpełniej.

A jakie jest Twoje zdanie na temat dyskryminacji osób chorych psychicznie? Wypowiedz się!

Piotr

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 293 95.75%
nie 13 4.25%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (340)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

22
1
~Sylwia 2009-05-19 (18:10) 5 lat 6 miesięcy 28 dni 4 godziny i 35 minut temu

Schziofreniczne piekło
Życzę każdemu zdrowemu miesiąca urojeń, fali prześladowań, psychicznego poniewierania się, lęku przed ludźmi, zaniku pamięci, strachu wewnętrznego i wysłuchiwania głosów potem niech się zgłosi do psychiatary i opowie innym jak się czuł i jak wrócić do normalnego funkcjonowania skoro wszyscy dookoła tylko plotkują i oceniają go po tym na co zachorował. Życzę takiego piekła wszystkim tym , którzy się tu wypowiadają na temat schizofrenii bo wydaje się im że mają do tego prawo .

odpowiedz

16
0
~Lisner26 2009-06-28 (19:02) 5 lat 5 miesięcy 19 dni 3 godziny i 43 minuty temu

osoby chore są dyskryminowane
Jestem osobą chorą na zespół paranoidalny. Wiele przeszedłem teraz jest lepiej, ale życie mnie nauczyło przede wszystkim, że społeczeństwo polskie nie dorosło do powagi tej tragedii jaką jest ta choroba by uszanować ją i zaakceptować oraz traktować na równi z innymi chorobami. Najgorsze jest jak choroba wyjdzie na jaw wtedy wśród sąsiadów, niektórych znajomych pojawia się na twarzy ironiczny uśmieszek jakby wszyscy byli szczęśliwi z tego faktu i cieszyli się z tego powodu. Jest to postawa cyniczna i godna gówniarza jednak tak jest takie są realia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~moni 2012-12-12 (01:57) 2 lata 5 dni 20 godzin i 48 minut temu

Znam jednego schizofrenika, ktorego zostawila zona. Nie oceniam jej, bo nie znalam ich sytuacji w domu, ale musze powiedziec, ze jest to czlowiek pogodny, zawsze usmiechniety i ma cudowny charakter. Nigdy tez nie spotkalam tak przystojnego faceta jak on. Niestety pomimo leczenia ma te swoje stany, ze raz zartuje, jest bardzo troskliwy i kochany. Innym razem siedzi jak oslupialy i jego ekspresja twarzy mi pokazuje, ze jest poirytowany, gdy chce z nim porozmawiac, lub chocby usiasc w tym samym pokoju. Czasami slyszy glosy i prowadzi z nimi konwersacje albo ma omamy wzrokowe, ale tylko wtedy, gdy zastrzyk miesieczny przestaje dzialac. Nigdy bym nie pomyslala zeby bac sie tego czlowieka albo go traktowac jako dziwaka lub chorego psychicznie. Jest inteligentny, ma bogaty zasob slownictwa i wszechstronna wiedze. Jedynie te zmienne nastroje kilka razy w ciagu dnia, izolacja i przy tym malomownosc moga sugerowac, ze cos jest nie tak. Nigdy bym nie pozwolila aby ktos w mojej obecnosci traktowal go z politowaniem albo jak chorego. Uwazam, ze powinnismy otworzyc nasze serca na takie osoby zamiast zyc w wyimaginowanym swiecie. Pomozmy tym ludziom zyc tak jak sami bysmy pragneli.

odpowiedz

11
0
~Hektor 2009-04-09 (01:18) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 21 godzin i 27 minut temu

trzymam kciuki
Trzymam za Was kciuki i za Wasze mamy. Moja mam też była chora (byliśmy tylko we dwoje) ja wyjechałem na studia i po studiach też dalej się uczyć, a mojej mamy już nie ma (nie wytrzymała). Jakbym nie wyjechał to dziś dalej byśmy mieszkali razem, a ona by żyła. Z osobą chorą jest bardzo bardzo cięzko, ale nie można jej zostawić, trzeba z nią być i się jej poświęcić. Innego dobrego wyjścia nie ma ... jest tylko to jedno.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
0
~nefrettete 2011-02-10 (13:29) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 9 godzin i 16 minut temu

tez jestem chora na schizofrenie tylko ze jestem mlodsza i juz mam przesrane w zyciu...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~frank 2009-04-09 (02:08) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 20 godzin i 37 minut temu

pieklo
schizofrenia to psychiczne pieklo mam kolege ktory stracil prace czul sie tak jak by mu ktos umarl dlugo to trwalo poszedl do lekarza psychiatry ten przepisal leki po ktorych zaczol slyszec glosy omamy sluchowe urojenia mial pojawily sie mysli samobojcze bole w centralnym ukladzie nerwowym bole w klatce piersiowej mial wytrzeszczone oczy paraliz nerwu twarzowego uczucie zmeczenia niechec do wykonywania jakich kolwiek czynnosci prosze pomyslec ze to wszystko przez leki ci lekarze oni nie maja czym leczyc oni tych pacjentow truja i maja to gdzies swoja prace traktuja w sposob biznesowy tylko nieliczni sie przejmuja gdyby nie poszedl do lekarza bylby normalny i zdrowy leki psychotropowe to leki ktore niszcza czlowieka nie rozumie naukowcow ktorzy nie potrafia wynalesc odpowiednich lekow na uklad nerwowy a potrafia wynalesc lek na erekcje pracia a biora za to duze pieniadze czlowiek ktory choruje na schizofrenie jest po prostu w piekle dlatego nie ktorzy z nich popelniaja samobojstwo zazywajac te leki to tak jakby zazywac narkotyki po ktorych sie umiera tak te leki uzalezniaja czlowieka kiedy pacjent ich nie bierze pojawiaja omamy sluchowe urojenia lenki wielkie szpitale psychiatryczne wygladaja jak obozy koncentracyjne jezeli czlowiek uda sie do lekarza psych to juz nigdy nie bedzie zdrowy taka jest prawda na tym koncze bo napisalbym prace doktorancka na ten temat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~Znam temat 2009-04-09 (00:19) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 26 minut temu

Moja Mama też jest chora. Nie ma problemu ...
... z pracą, bo jest emerytką której ja chętnie pomagam finansowo (tak mi się jakoś w życiu poukładało, że mnie stać). Kocham Ją bardzo i widzę jak cierpi. Jej choroba Ją wyniszca a mnie męczy. Ale będę się z Nią "męczył" tak długo jak to potrzebne by wyzdrowiała. Trzymam kciuki za wszystkich walczących :-) pozdrówka Piotr

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~brat schizofrenika 2009-04-08 (22:44) 5 lat 8 miesięcy 9 dni i 1 minutę temu

Prawda o schizofrenii
Tak się składa , że ja znam osobiście jednego schizofrenika . Jest nim mój brat . Jest na rencie inwalidzkiej . Staje przed orzecznikiem w ZUS co 3 lata i dostaje rentę . Jak myślicie dlaczego dostaje ? Ano dostaje rentę dlatego , że renta jest mniejszym ciężarem finansowym dla skarbu państwa niż stały pobyt w szpitalu . Poza tym do leków nowej generacji , które nie są refundowane przez państwo organizm w wielu przypadkach się przyzwyczaja . A wtedy to taki chory jest już rośliną . Czy z schizofreni można się wyleczyć - nie . Czy ze schizofrenią leczoną stale lekami można żyć . Na pewno tak , ale nikomu ze zdrowych nie życzę takiego losu . Czy schizofrenik może pracować . Tak może pracować ale pod stałym nadzorem osób trzecich . I nie oczekujcie , że on zaakceptuje swoją chorobę i bedzie stale dobrowolnie brał leki . Takie rozumowanie to można włożyć między bajki . Choremu na schiozofrenię trzeba stale podawać leki i dopilnowywać aby je wzioł . Chory potrafi was przebiegle oszukać i nie wziąść leków . Chorzy na zchizofrenię potrafią zaskoczyć wyjatkową pamięcią , przenikliwością i logiką w myśleniu . Czy zatrudnił bym w swojej firmie schizofrenika ? Nie - ponieważ jest to za duży ciężar dla pracodawcy . aha i prosze mi nie zażucać egoizmu i tym podobnych . Gdyby nie ja brat nie trafił by do lekarza . Nie miał by renty inwalidzkiej . Może by siedział w więzieniu i nie wykluczone , że mógł by już nieżyć . Na razie bogu dziękuję , że choroba brata się nie pogłebia a trwa już 25 lat . Kto tego nie przeżył - nie zrozumie . Śmieszą mnie błędne i czysto teoretyczne stanowiska wielu osób w tej sprawie . Dla rodziny jest to ciężar , często nie do udźwignięcia .

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
0
~Sylwia 2009-05-01 (19:23) 5 lat 7 miesięcy 16 dni 3 godziny i 22 minuty temu

schizofrenia
Też jestem chora na schizofrenię ale uważam , że należy dawać szansę na dobre życie. My chorzy często umieramy za życia , ale też się z tego podnosimy. Codziennie mam lekkie urojenia tekstu internetowego , widzę u siebie podenerwowanie i wpadanie w "dziki szał" , ale nadal czuję , myślę, żyję...Nie życzę nikomu takiej choroby ani walki chorego umysłu bo podnosić się z upadku jest strasznie ciężko ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~mama 2013-06-28 (18:44) 1 rok 5 miesięcy 19 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Jestem matka osoby podejrzanej o schiz. Bierze leki w zastrzykach , ale diagnozy oficjalnej nie ma. Pracuje ,dba o siebie i dom w którym sam mieszka.( jest estetą) pływa i biega. Bardzo dużo czyta . Studia ukończył w terminie Pierwszy epizod miał 2 lata temu i znalazł się w szpitalu . Wypisany bez diagnozy- na lekach. Jedynie co mnie martwi to brak kogoś bliskiego. Nie szuka drugiej połówki, bo się leczy. Oczywiście nie dopuszcza myśli , że jest chorym. Leki przepisane bierze , ma obiecane kolejne , stopniowe zmniejszenia z dawki . Jednak jako matka drżę o niego i jego przyszłość .

odpowiedz

5
0
~aaaa 2013-07-07 (13:52) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 8 godzin i 53 minuty temu

nie dyskryminuje chorych ,ale mam w rodzinie schizofrenika i uwierzcie mi teraz to pragne umrzec niz tak zyc ,moje zycie to koszmar

odpowiedz

9
5
~Zygfryd z Andrychowa 2012-06-28 (16:48) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 5 godzin i 57 minut temu

Pracowałem ponad 30 lat w służbie zdrowia. Cały czas w pogotowiu ratunkowym. Zapewniam,że nie jedno widziałem i różnymi chorobami miałem styczność. Schizofrenia jest chorobą jak każda inna,ale ma podłoże neurologiczne. W żadnym wypadku nie należy jej traktować jako choroby psychiatrycznej.Schizofrenik najczęście jest więżniem samego siebie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~xeloda 2009-04-09 (00:28) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 17 minut temu

no comments
Jestem chora na raka, po ciężkiej operacji w grudniu ,a obecnie w trakcie chemioterapii. Kiedy dowiedzieli się o tym moi znajomi, przyjaciele, klienci dla których pracuję - szybko się odsunęli. Conajmniej jakbym była chora na trąd. Ja wiem, że każdy umiera w samotności, ale czemu ludzie nie potrafią zrozumieć, że chory człowiek to też człowiek, tylko mniej sprawny (choć nie zawsze) i tak naprawdę praca, nauka, towarzystwo pomaga mu przezwyciężyć chorobę. Stanowi terapię. Ale lepiej się odsunąć, wywalić z pracy, bo a nuż trzeba będzie takiemu człowiekowi pomóc. Zdziczenie w narodzie i tyle.

odpowiedz

3
0
~zagubiona 2013-02-22 (12:53) 1 rok 9 miesięcy 25 dni 9 godzin i 52 minuty temu

tez jestem chora psychicznie , inaczej postrzegane świat , chyba , juz sama nie wiem , ładna , mądra , bardzo inteligentna , spontaniczna , niezrownwazona , wiecznie na prochach , odstrasza choroba , nad która nie panuje , ja sie poddalam , będzie , co będzie , w końcu lekarze wiedza lepiej , każdego dnia cieżko sie z tym godzić , coraz bardziej sie wykluczam i otwarcie mowie o chorobie , jestem tym zmęczona , dawniej dusza towarzystwa , dzis .. sama nie wiem , chyba juz mi sie akumulator życia wyczerpał , za duzo naraz ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~rzemieslnik 2009-04-08 (21:19) 5 lat 8 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 26 minut temu

uwiezcie zatudniam takiego
pracownika,i czasami cos tam zmysla,troche pogaduje do siebie.ale mozna na niego liczyc,pracuje sumiennie,zdaje sobie sprawde ze swej choroby,i nic sie nie dzieje

odpowiedz

2
0
~Kira 2009-04-12 (10:49) 5 lat 8 miesięcy 5 dni 11 godzin i 56 minut temu

Piotrze! chcesz opowiedzieć to opowiedz
Na razie przekazałeś mało informacji o tym jak czujesz się z ta chorobą, o tym jak z Twojego wnętrza ją widzisz. My widzimy tylko z zewnątrz przez kłopoty z chorymi. Jakie Ty masz kłopoty ze zdrowymi ludźmi? A jeśli chodzi o pracę, ja mam inne kłopoty zdrowotne i gdybym o nich powiedziała nikt by ze mną nie pracował; mam taki pomysł - tajemnica, stosuj to. Staraj się udawać zdrowego, bierz leki i nie wspominaj o chorobie.

odpowiedz

2
0
~greg 2009-04-09 (00:17) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 28 minut temu

wszyscy mamy schize
tylko pytanie w jakim stopniu !

odpowiedz

2
0
~empatia 2009-04-08 (22:01) 5 lat 8 miesięcy 9 dni i 44 minuty temu

Chory człowiek, jeżeli tego chce, powinien pracować.
Przecież teraz jest tyle możliwości, by zatrudnić takiego człowieka! A poza tym, dobrze zdiagnozowana choroba, pod dobrą osłoną lekową pozwala tym chorym normalnie /tak, normalnie!/ funkcjonować wśród ludzi. To nie te czasy, kiedy chorych tylko "tłumiono". Dziś leki pozwalają chorym na powrót do normalnego funkcjonowania. No ale wśród normalnych ludzi! Takich ludzi, którzy nie myślą stereotypami i mają świadomość, że choroba psychiczna może spotkać niemal każdego. I w każdym wieku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~pracodawca 2009-04-08 (21:26) 5 lat 8 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 19 minut temu

Zatrudniam od 6 lat osobę ze schozofrenią. Trudno jest. Kilka razu stosunek pracy był przerywany. W sumie , to z ekonomicznego punktu się nie opłaca. Ale....

odpowiedz

2
0
~f 2009-04-08 (19:08) 5 lat 8 miesięcy 9 dni 3 godziny i 37 minut temu

prymitywna prowokacja?
nawet nie napisane, jaki to rodzaj schiofrenii, a to ogromna różnica, więc koleś wmówił sobie coś i próbuje zainteresować tym innych, ą że nieporadny z niego głupek, to żali się i buczy. też choruję na schizofrenię, jadną z jej paranoidalnych odmian, ale postanowiłem nie leczyćsę prochami. zasięgam informacji o tej chorobie z każdych możliwych źródeł, staram się funkcjonować normalnie w społeczeństwie i jak na razie radzę sobie. jakbym miał się tak rozczulać każdego dnia i chodzić z plakietką psychol na czole to też bo na mnie patrzyli jak na dziwoląga. weź sie chłopie w garść a nie rozczulaj się jak baba, bo taki wyjątkowy ipokrzywdzony nie jesteś. pomyśl co przechodzą ludzie na wózku, a potem opowiedz jak masz ciężko. tyle

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 10 godzin i 45 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 10 godzin i 15 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 11 godzin i 45 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 11 godzin i 55 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 10 godzin i 18 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26840