więcej

Jakub Janiszewski zadaje pytanie: kto w Polsce ma HIV?.

Logo dostawcy  WP.PL |  aktualizacja 2013-06-28 (14:26) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 6 minut temu
drukuj


Jakub Janiszewski
Jakub Janiszewski opinie video
- Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka. Może się zdarzyć tak, że zgony, które nastąpiły w Polsce z rozmaitych przyczyn były związane z AIDS, tylko ktoś tego w porę nie stwierdził i nie zlecił testu - mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Jakub Janiszewski, autor książki "Kto w Polsce ma HIV?". Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, gdy przychodzi do rozmowy o polskiej epidemii HIV/AIDS informuje: "Mamy sukces! Stworzyliśmy skuteczne instytucje, dobre rozwiązania systemowe, gęstą sieć organizacji pozarządowych. Radzimy sobie" - dodaje i idzie spać.

Politycy się nie interesują HIV, bo to zbyt mały problem, a nie sposób sprawdzić, czy nie jest większy, bo właśnie nie interesują się nim politycy. Jak się nie chce zobaczyć HIV, to się go nie zobaczy Jakub Janiszewski
Ewa Koszowska: 15 tysięcy zakażonych w Polsce, kilka tysięcy leczonych najnowocześniejszymi środkami - tyle stwierdzają oficjalne dane. Tymczasem Niemcy mają 73 tysiące zakażonych, Francja 160 tysięcy, a Włochy 150 tysięcy. Statystyki wyglądają nieźle.

Jakub Janiszewski: Niekoniecznie. Ze statystyk wynika tylko tyle, ile przypadków wykrywamy. Te dane nie dotyczą tak naprawdę tego, ile osób jest zakażonych, tylko ile osób zdiagnozowano. To raczej opowiada o naszym modelu testowania, niż o liczbie zakażonych obywateli.

Jak wygląda zbieranie danych, na podstawie których takie statystyki powstają?

Z jednej strony robimy mało testów, a z drugiej strony jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o późne diagnozy. Trzeba się bardzo pochorować w Polsce, żeby ten test ktoś doradził Jakub Janiszewski
- Instytucją, która zajmuje się zbieraniem wszystkich danych i podliczaniem statystyk jest Państwowy Zakład Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia. Jeżeli popatrzymy na to, jak wędruje zgłoszenie każdego przypadku, to są dwa źródła. Pierwszym jest laboratorium, które wykonuje test. Drugim miejscem, skąd te dane również mogą pochodzić, jest lekarz, który taki test zleca. Laboratorium nie ma możliwości, żeby przepytać człowieka, który się bada o to, w jaki sposób się zakaził. Może to zrobić tylko lekarz. Ale wielu lekarzy tego nie robi, z prostej przyczyny. Na druku, który wypełniają nie ma po prostu pytania o drogi zakażenia. W związku z tym chociaż robimy testy, to tak naprawdę ludzie, którzy się tym testom poddają w ogóle nas nie interesują. Tymczasem to bardzo ważne by wiedzieć, kto jak się zakaził. Dopiero wówczas możemy sensownie planować prewencję, zastanowić się, do kogo powinna być adresowana. Dopiero wtedy wiemy, gdzie choroba szerzy się najszybciej. Ale to nie koniec polskich paradoksów. Ponieważ HIV jest obciążony stygmatem, toteż by bronić zakażonych ludzi przed piętnowaniem, postawiono na anonimowość zgłoszeń - bez imienia i nazwiska, tylko inicjały, wiek i województwo. Koniec końców, może się zdarzyć tak, że parę zgłoszeń tej samej osoby trafi do PZH. W efekcie, polskie dane można zarówno pomnożyć, jak i podzielić, co bardzo utrudnia ich interpretację.

Panuje opinia, że w Polsce szybko udało się sytuację opanować, między innymi dlatego, że w latach 80., gdy o epidemii nic nie wiedziano, u nas był stan wojenny i zamknięte granice. A gdy je już otworzono, zdążyliśmy się przygotować.

- Może i była to prawda na początku lat dziewięćdziesiątych, ale od tamtego czasu minęło wiele lat. To prawda, mamy w Polsce lekarzy zakaźników, którzy są bardzo dobrze wykształceni, reprezentują światowy poziom. Problem jest gdzie indziej. Całość systemu opieki zdrowotnej nie jest wyczulona na HIV. Jeżeli trafisz do lekarza pierwszego kontaktu, to on testu nie zleci. Zleci go lekarz ostatniego kontaktu, czyli zakaźnik, do którego trafia się w bardzo zaawansowanym stanie. Mamy bardzo dużo przypadków z tzw. późną diagnozą. To są już bardzo chore osoby, u których rozwinęło się AIDS. To jest właśnie dowód tego, jak bardzo jesteśmy nieskuteczni. Z jednej strony robimy mało testów, a z drugiej strony jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o późne diagnozy. Trzeba się bardzo pochorować w Polsce, żeby ten test ktoś doradził.


Tak jak 29-letnia Ania, której historię opisujesz?

Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka Jakub Janiszewski
- Ania w 2010 roku zmarła na AIDS w jednym z łódzkich szpitali. Zanim trafiła do szpitala na oddział zakaźny była odsyłana z kwitkiem. Dostawała antybiotyki, które oczywiście nie działały. Kiedy wreszcie trafiła na oddział dość szybko zlecono jej test i oczywiście okazało się, że jest pozytywna. Niestety włączono ją do leczenia antyretrowirusowego zbyt późno. Pożyła jeszcze tydzień i zmarła.

Przyczyną bezpośrednią jej śmierci było zatrzymanie krążenia. Przyczyna wtórną - zapalenie płuc, a wyjściową AIDS. Czy w każdym przypadku śmierci to AIDS/HIV jest wykryte? W ilu przypadkach w karcie zgonu nie ma o tym słowa?

- Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka. Może się zdarzyć tak, że zgony, które nastąpiły w Polsce z rozmaitych przyczyn były związane z AIDS, tylko ktoś tego w porę nie stwierdził i nie zlecił testu. Czy rzeczywiście wiemy, ile osób umiera w Polsce na AIDS? Jedynym sposobem na to, żeby naprawdę to stwierdzić, jest zwiększenie testowania, zachęcanie do testowania przez lekarzy, a nie stawianie tylko na to, że ten pacjent zgłosi się sam z siebie do Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego.

Jej matka obwinia system. Jak to możliwe, że 25 lat po tym, jak zarejestrowano pierwszy przypadek AIDS, młoda kobieta umiera na chorobę, o której wszystko wiadomo?

- Dobre pytanie. Ja się matce Ani nie dziwię. Gdy ktoś bliski umiera nam w taki sposób, w sumie dość nagle, w nieco tajemniczych okolicznościach, z absolutnie zaskakującą diagnozą - to zawsze wini się lekarzy. Naturalny odruch. Kłopot polega na tym, że w tym wypadku klientka służby zdrowia - młoda, heteroseksualna osoba - w ogóle nie pasowała do profilu wyimaginowanego chorego. Nie była ani gejem, ani narkomanem. I to najczęstszy scenariusz tzw. późnych diagnoz. Ktoś, kto w życiu nie pomyśli o tej chorobie jako swoim problemie. Słyszałem o przypadku 67-letniego człowieka. Starszy mężczyzna, który zgłosił się do punktu w Zachodniej Polsce w dość poważnym stanie. Wynik okazał się pozytywny. Żona zmarła parę lat wcześniej na ciężkie zapalenie płuc, co też jest symptomatyczne. Ten mężczyzna też zmarł wkrótce po diagnozie.

Tymczasem zakażają się nawet aktywiści a jeden czarnoskóry mężczyzna - Simon Mol zakaża całą masę wykształconych młodych kobiet, studiujących na najlepszym uniwersytecie w kraju.

Wprowadziliśmy prawo penalizujące używanie narkotyków i wyczyściliśmy ulice z narkomanów. Nie widać ich, zeszli do podziemia. Zakażają się dalej Jakub Janiszewski
- Co dobrze pokazuje, że HIV to poważna sprawa. Fakt, że w latach 80., potem 90. działo się dużo, powstały liczne międzynarodowe stowarzyszenia aktywistów nie oznacza wcale, że w ich gronie do nowych zakażeń nie dochodziło. To jest pokrętna choroba, wiąże się z takimi aspektami psychiki ludzkiej, które z trudem poddają się kontroli i nawet ludzie bardzo świadomi mogą się nie stosować do zasad, które sami promują czy wyznają. Faktycznie, to uderzające, gdy dotyka kogoś, kto teoretycznie uczestniczy w jakimś ruchu, który ma zapobiegać zakażeniom, a sam się zakaża. Ja myślę, że to pokazuje, że nie jesteśmy tak racjonalni, jak byśmy chcieli i nie zawsze zachęcanie do zmiany zachowań ryzykownych przynosi rezultaty.


Był jednak czas, że szczerze wierzyłeś w to, że jesteśmy bezpieczni?

- Myślę, że wszyscy w to kiedyś do pewnego stopnia wierzyliśmy. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Polska była wciąż wymieniana jako kraj, który doskonale sobie radzi. Szybko wprowadziliśmy leczenie antyretrowirusowe i to napawało otuchą. Wydawało się, że w kwestii HIV w Polsce się dużo dzieje i pewnie tak było. Myślę, że ksiądz Arkadiusz Nowak w roku 2000, kiedy odbierał nagrodę ONZ Poverty Award w pełni na nią zasłużył. Ta nagroda była za konkretną rzecz - za udostępnienie leczenia. Tymczasem myśmy ją chyba potraktowali jako dowód doskonałości całego systemu. I odpuściliśmy. W efekcie mamy dzisiaj potężny stygmat, mnóstwo lęku i zero prewencji. Dobrze to widać na przykładzie polskiej polityki narkotykowej. Wprowadziliśmy prawo penalizujące używanie narkotyków i wyczyściliśmy ulice z narkomanów. Nie widać ich, zeszli do podziemia. Zakażają się dalej. Może nawet bardziej, bo w sytuacji lęku przed wymiarem sprawiedliwości trudniej im szukać pomocy, trudniej także tworzyć programy, które mogłyby im pomóc, jak choćby wymiana igieł i strzykawek. Oni nie boją się HIV tak bardzo jak policji. I to jest koszmar naszej sytuacji. Gdy spojrzeć na zakażenia seksualne, też jest fatalnie. Edukacji seksualnej nie ma w ogóle. Ruch gejowski niby jakoś tam istnieje, ale nie wydaje się szczególnie przejęty sprawą HIV. A homofobia szerzy się w najlepsze, czego doskonałym dowodem jest niedawne pobicie Roberta Biedronia. Polska rzeczywistość prawna, medyczna, społeczna pracuje na to, żeby było coraz więcej nowych zakażeń. Nie mniej, tylko więcej.


Czy to dlatego postanowiłeś napisać swoją książkę?

Klimat, który panuje w Polsce wokół tej choroby i wszystkiego co się z nią wiąże sprawia, że łatwiej o niej w ogóle nie myśleć i starać się uciec od problemu, niż ochronić swoje zdrowie Jakub Janiszewski
- Miedzy innymi dlatego. Jestem gejem i nie ukrywam tego. Moją książkę napisałem właśnie z tej perspektywy. Wśród gejów niby HIV był zawsze bardziej obecny, ale tutaj też działają stereotypy i przesądy. Więc przez wiele lat myślałem, że mężczyźni zakażeni HIV to jakieś dziwolągi. Pewnie się puszczają, łażą po parkach, po jakichś pikietach i dworcach - to potem mają wirusa, nic w tym dziwnego. Pewnie są pokręceni. A potem nagle się okazało, że to może być równie dobrze ktoś z kim spotykam się na randce, normalny człowiek, zwyczajny, bardzo bliski. Słyszysz, że jest zakażony i nie wiesz co robić, jak się zachować, co na dobrą sprawę myśleć. Spotkały mnie takie sytuacje w życiu, nie jest to przyjemne doświadczenie. Sam nie jestem plusem, co równocześnie dowodzi, że zawsze mamy szansę na to, żeby zakażenia uniknąć. Ale od momentu kiedy HIV stał się dla mnie "realnym człowiekiem", a nie pojęciem z podręcznika czy ulotki widzę, że to, czy się ktoś zakaża, nie zależy tylko od chęci, dobrej woli, czy wiedzy. Powtórzę raz jeszcze: klimat, który panuje w Polsce wokół tej choroby i wszystkiego co się z nią wiąże sprawia, że łatwiej o niej w ogóle nie myśleć i starać się uciec od problemu, niż ochronić swoje zdrowie. I to właśnie kontakt z ludźmi zakażonymi dał mi tę świadomość. Wszystkie moje przeświadczenia, stereotypy i mniemania wywróciły się do góry nogami. Ludzie zakażeni HIV to w Polsce bardziej różnorodna grupa niż komukolwiek mogłoby się wydawać.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 302 83.66%
nie 59 16.34%

Przeczytaj też

Państwo edukuje gejów, czyli kontrowersyjna akcja przeciw AIDS

aktualizacja 2013-11-18 (09:14) 1 rok 2 miesiące 13 dni i 18 minut temu

66-letni Stephen Crohn popełnił samobójstwo, bo męczyła go jego nadludzka odporność na HIV i AIDS

dodane 2013-09-16 (14:42) 1 rok 4 miesiące 14 dni 18 godzin i 50 minut temu

Ostre słowa o gejach. Spotkaniu patronował Rzecznik Praw Dziecka

dodane 2013-04-21 (19:50) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Samozwańczy terapeuta skazany za zarażenie 16 osób HIV

dodane 2013-03-22 (16:10) 1 rok 10 miesięcy 8 dni 17 godzin i 22 minuty temu

materiał wideo

W USA wyleczono dziecko urodzone z wirusem HIV

dodane 2013-03-04 (08:28) 1 rok 10 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 4 minuty temu
materiał wideo

Pacjenci umierają, ale nie stać ich na leczenie - film

dodane 2012-12-02 (03:56) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 5 godzin i 36 minut temu

Usłyszała, że jest zakażona wirusem HIV. "Świat mi się zawalił"

dodane 2012-11-30 (20:13) 2 lata 2 miesiące 13 godzin i 19 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (479)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

192
7
~girtta 2013-06-25 (16:55) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 16 godzin i 37 minut temu

stowczerniak.pl Skazani na smierć ! -- Prosimy to nagłaśniać !!!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

116
35
~Kimmiserrro 2013-06-25 (20:33) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 12 godzin i 59 minut temu

Swoj pierwszy test na HIV zrobilem w roku panskim 1992 w "elektrycznej pomrocznej Polsce ". Mialo to i ma do dzis bardzo ogromny wlpyw(pozytywny) na moje zycie! Zanim poddalem sie testowi, pielegniarka powiedziala mi jakie beda konsekfencje tego, gdy test wykaze,ze jestem HIV+ otoz w tym przypadku zostalbym odstawiony do odpowiedniego osrodka i odizolowany od normalnego zycia. Paragne nadmienic, ze osoba, ktora mnie posadzila o zainfekownie HIV- sama takiego testu nie zrobila! Nosilem sie z zamiarem podania sprawy do sadu- lecz moi najblizsi przyjaciele odradzili mi - mowiac "nie rob tego, stracisz wszystko,prace-dom etc. Prosze sobie wyobrazic , ze mialem wystarczajaca wiedze na ten temat i wiedzialem, ze seks oralny jest najmniej niebezpiecznym seksemi nie mylilem sie, poniewaz test okazal sie NEGATYWNY! Presja i nieuczciwosc jaka wywarla na mnie osoba ta z ktora mialem zaledwie przygode milosna, sprawila, ze wowczas stanalem przed wielkim wyborem zycia i smierci ! W o czekiwaniu na test przeszedlem wielka pasje mego zycia- wszystko zawlilo- wiara - kosciol - nie udana spowiedz- ogromna krytyka wobec mnie i dolowanie podczas spowiedzi przez kaplana! Byl to bardzo przelomowy moment w moim zyciu- ja bylem wierzycy- kosciol mnie odtracil i nie chial zrozumiec - poczulem wielki bol !! To bylo miedzy innymi glownym powodem odejscia od tej wiary ! Ludzie pamietajcie- MIEJCIE ZAWSZE PREZERWATYWE NA OTARCIE LEZ !! Mnie sie udalo-ale wielu ma pecha-ktorego mzna uniknac! - nNe wiedza na ten temat moze zgubic na zawsze !!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

75
6
~J.M. Jarro 2013-06-25 (13:16) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 20 godzin i 16 minut temu

W PENSJONACIE W KARPACZU W 2005 ROKU , POPROSILEM PANIA O RECZNIK, CYTUJE: " COOOOOOOOOOOOOO RECZNIK PAN CHCE ??? ODPOWIEDZIALEM- "TAAAAAAAAAAAAAAAAAAK" , PANI: "TJAAAAAAAAAAAAA , JESLI JUZ PAN BAAAAAARDZO TAK CHCE TO PANU DAM ( WSZYSTKO TAK SZLO JEJ OPORNIE W ODPOWIEDZI NA MOJE PYTANIA), WIE PAN KLIENCI Z REGULY PRZYWAZA WLASNE RECZNIKI BOJA SIE ZARAZIC AIDS'EM", JA NA TO:"CZY PANI JE PIERZE",.PANI:- TAAAAK OCZYWISCIE- GOTUJE !!JA: " NO TO PROZE MI DAC!"- NIE MOGLEM POWSTRZYMAC SIE OD SMIECHU- CHOC PRAWDA JEST PRZERAZAJACA ! KONIEC PRAWDY!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

68
1
~elka 2013-06-26 (16:45) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 16 godzin i 47 minut temu

a mnie leczyli psychotropami na schizofrenie mimo że bolały mnie płuca i żołądek, żę to moje urojenia te bóle, po kilku latach wyszło że jestem zdrowa psychcznie lecz już jest za późno, zmiany są nie odwracalne, niestety błędy niekopetentnych lekarzy są 3 główną przyczyną zgonów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

57
3
~szary 2013-06-26 (08:32) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

p. Janiszewski ma rację!! - nie tylko nie wiadomo jakie są statystyki jeżeli chodzi o HIV ale także tajone przed społeczeństwem są statystyki jeżeli chodzi o gruźlicę!!!! - TA WŁADZA SZKODZI NASZEMU KRAJOWI - KAŻDEGO DNIA!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

61
8
~rebus 2013-06-26 (21:37) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 55 minut temu

O Polske i Polakow napewno nie zatroszczy sie obecny rzad i jego Konstytucja. Ludzie ktorzy reprezentuja obecna Polske to zdrajcy, manipulanci i zlodzieje a cala reszta infrastrukury to skorumpowane lenie pierdzace w stolek za pieniadze wykrwawionych podatnikow. Europa i swiat polityczny czekaja cierpliwie az Polska sama sie wykrwawi i ponownie nastapi rozbior RP. Tym razem juz na wieki amen.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

48
1
~Koliajan212 2013-06-26 (13:47) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 45 minut temu

W krajach zachodnich jest tak(Dania, Norwegia, Szwecja, Niemcy- nie wszedzie- nie we wszystkich "Bundeslandach") , ze podczas robienia ogolnych badan (czy to przed zabiegiem , operacja, czy do pracy) uwzgledniony jest test na HIV ! Pozdrawiam serecznie ludzi zdrowych ogolnie i na umysle !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

46
6
~|CC 2013-06-26 (23:00) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Jestem bardzo " ciekawy " kiedy w Polsce będzie normalny rząd

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

49
9
~xxxy 2013-06-26 (22:44) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 10 godzin i 48 minut temu

Głodna jestem a w lodówce pusto (i w portfelu) co mam zrobić? :/

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

44
5
~asd 2013-06-26 (21:22) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 12 godzin i 10 minut temu

Mam inne pytanie. Przed współżyciem, prosiłeś/aś parthera/partnerke o zrobienie testu na hiv ?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

43
5
~www 2013-06-25 (18:46) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 14 godzin i 46 minut temu

ktoś tu zapomina, że ludzie odmawiają wykonywania im tego testu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

35
3
~Kamistaden 2013-06-26 (00:43) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 8 godzin i 49 minut temu

PRZERAZAJACE JEST TO, ZE TAK MALO LUDZI CZYTA TAK BARDZO WAZNY ARTYKUL, NAJCZESCIEJ WYBIRAJAC MARGINALNE INFORACJE - DLACZEGO - CZY NIE WIEDZA(GLUPOTA) I KRANCOWOSCI SA BARDZIEJ POPULARNE I STANOWIA "WYZSZA WARTOSC"- CZYLI - "NICOSC"- BIADA BIADA I NIE NADA !

odpowiedz

33
2
~Clara Veritas 2013-06-25 (18:10) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Statystyka - to są dane 100 na 100 przebadanych !!! - jeśli szacujemy na podstawie tylko pewnego obszaru to jest to zwykłe prawdopodobieństwo !!! - zadajmy sobie zatem pytanie - ilu posłów ma HIV ???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

36
11
asia_rozynek 2013-06-26 (14:04) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 28 minut temu

W UK jest tak ze kazda ciezarna na poczatku ciazy jest proszona o wyrazenie zgody na badanie HIV i bez znaczenia czy juz mialas podczas kazdej ciazy mimo krudkiego odstepu czasu i tak powtazaja a jak masz jakies watpliwosci to zawsze mozesz poprosic o badanie lekaza pierwszego kontaktu albo isc do osrodka anonimowo . Profilaktyka predewszystkim :)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

31
7
~pimpek chuligan 2013-06-26 (23:15) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 10 godzin i 17 minut temu

A pamiętacie tego murzyna Simona Mola co zarażał polki hiv???? Ciekawe czy te kobiety jeszcze żyją, bo wiem że Mol już poszedł do piachu.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

24
0
~abc 2013-06-26 (11:40) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 52 minuty temu

Mieszkam w malym miescie na mazurach 60 tys mieszkancow .Sam znam 3 osoby ktore maja HIV.Cpaly.bzykaly,imprezowaly.Ciekaw jestem ile te 3 osoby zarazily innych.I caly czas baluja

odpowiedz

61
37
~Z trudem ocalony 2013-06-26 (09:26) 1 rok 7 miesięcy 5 dni i 6 minut temu

Pewna pani minister w pewnym europejskim kraju nie kupiła szczepionek przeciwko świńskiej grypie udając, że jej nie ma. A głupie ludzie marli na tę grypę masowo. No to pani minister kazała wpisywać w karty zgonów niewydolność sercowo-oddechową. I tak pewna pani minister z pewnego europejskiego kraju kosztem życia jego obywateli zaoszczędziła parę milionów na premie dla siebie i kolegów. W nagrodę za sprytne posunięcie bezczelne kłamstwa w mediach i nie skrywaną hipokryzję pewna pani minister z pewnego europejskiego kraju została trzecią osobą w państwie. Teraz jeszcze lepiej może służyć swoim kolegom. Oczywiście za pieniądze pozostałej przy życiu garstki obywateli. Kiedyś Europę zdziesiątkowała grypa hiszpanka, teraz Polskę grypa kopaczka.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

26
3
~starysatyr 2013-06-26 (12:09) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 23 minuty temu

Zgadzam się z autorem książki p.Janiszewskim że problem z HIV jest dużo gorszy niż podają statystyki w Polsce może być epidemia HIV z tej prostej przyczyny,nikt nie prowadzi badań przymusowych prostytutek Damskich i Męskich,zaniechano tychże badań z chwilą powołania kas chorych,za komuny dopóki była Milicja wymagała Książeczek Zdrowia i Badań co kwartał dla Prostytutek,teraz to jest olewane przez Państwo Polskie i nikt nie panuje nad problemem,wszystko jest zamiatane pod dywan żeby tylko problem z HIV nie ujrzał światła dziennego,jeżdzę jako kierowca i widzę co się dzieje resztę proszę sobie uzmysłowić jakie to rodzi tragedie!!!???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
1
~tommy 2013-06-26 (08:39) 1 rok 7 miesięcy 5 dni i 53 minuty temu

u nas rząd nie widzi w niczym problemu wszystko jest super na naszej zielonej wyspie właśnie zabierają nam pieniądze z ofe i wpompują w ten je..ny zus gdzie zostaną rozkradzione

odpowiedz

26
5
~mądra mama 2013-06-26 (10:55) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 22 godziny i 37 minut temu

Jestem stomatolog i będąc w ciąży zrobiłam test,żeby mieć pewność,że w razie czegoś nie zarazem mojego dziecka.Nigdy nie mam pewności przyjmując pacjentów bo niewielu się przyznaje.Pielęgniarka która pobierała mi krew stwierdziła,że ona wolałaby nie wiedzieć.Nasza świadomość na ten temat jest żadna nawet w służbie zdrowia.Powinni o tym trabic bez przerwy to może ludzie by się trochę zastanowili zanim podjęliby ryzykowne zachowania.Kobiety w ciąży powinny wymagać skierowań na badania od ginekologow.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Znów ostrzał Doniecka. Co najmniej siedmiu zabitych
dodane 2015-01-30 (13:50) 19 godzin i 42 minuty temu

SLD: jesteśmy wkurzeni, PO nas oszukała
dodane 2015-01-30 (13:35) 19 godzin i 57 minut temu

CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów
dodane 2015-01-30 (12:50) 20 godzin i 42 minuty temu

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 1 dzień 2 godziny i 29 minut temu

Prof. Brzeziński: gdyby nie sankcje, to Rosja miałaby wolną rękę w likwidacji Ukrainy
dodane 2015-01-30 (03:10) 1 dzień 6 godzin i 22 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 4087