więcej

Śledztwo ws. abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany drugi duchowny.

TVN24, PAP, WP.PL |  aktualizacja 2013-09-05 (22:20) 11 miesięcy 14 dni 12 godzin i 25 minut temu
drukuj


Abp Józef Wesołowski
Abp Józef Wesołowski opinie video
Prokuratura na Dominikanie wszczęła śledztwo w sprawie oskarżeń o pedofilię nuncjusza apostolskiego w tym kraju, abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany jest też drugi polski duchowny, który również ma być zamieszany w skandal pedofilski - informuje TVN24. Sam wniosek o wszczęcie postępowania prokuratorskiego dotyczy w sumie czterech duchownych, którzy - jak oświadczył przewodniczący Episkopatu Dominikany - dopuścili się aktów pedofilii.

Jak podaje TVN24, prokuratura na Dominikanie ma kontakt z rzekomymi ofiarami i ich rodzinami.

Drugi duchowny, który ma być zamieszany w skandal, miał organizować wycieczki dla dzieci, na których miało dochodzić do molestowania.

Sam wniosek o wszczęcie postępowania prokuratorskiego dotyczy w sumie trzech innych duchownych, którzy - jak oświadczył przewodniczący Episkopatu Dominikany - dopuścili się aktów pedofilii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Dominikany kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez odczytał w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu dokument zatytułowany "Nieodzowna refleksja". W dokumencie tym Kościół Dominikany "usilnie prosi wymiar sprawiedliwości, aby działał zdecydowanie i z całą otwartością (wobec tych księży) na podstawie rzetelnych dochodzeń i zastosował sankcje przewidziane w Kodeksie Karnym".

Czołowy dziennik ukazujący się w stolicy Dominikany, "El Nacional", obszernie relacjonując wystąpienie kard. Lopeza Rodrigueza cytuje jego słowa, że "Kościół katolicki jest zaniepokojony i zawstydzony z powodu wspomnianych wyżej zdarzeń w różnych punktach kraju".

Na konferencji prasowej podano m.in., że abp Wesołowski jest oskarżony o picie alkoholu w miejscach publicznych i utrzymywanie stosunków seksualnych z dziećmi.

"Ten, kto źle postępował, jak b. nuncjusz Józef Wesołowski - cytuje dziennik dokument Episkopatu - musi ponieść odpowiedzialność za swe czyny".

Abp Wesołowski wezwany do Rzymu

Nuncjusz apostolski w Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski został odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, potwierdzając doniesienia mediów. Decyzję podjął papież Franciszek. Dodał, że arcybiskup Wesołowski został odwołany i zwolniony ze stanowiska i został poproszony o wyjaśnienie stawianych mu zarzutów".

Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Trwa ono w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami.

Wyjaśniono, że hierarcha nie opuścił swego stanowiska dobrowolnie, lecz został odwołany przez papieża Franciszka 21 sierpnia. O sprawie poinformowano najpierw kanałami kościelnymi.

Oskarżenia o pedofilię skierowały pod adresem nuncjusza media na Dominikanie. Tamtejsza telewizja nadała reportaż, w którym pokazała watykańskiego dyplomatę, gdy odwiedzał miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.

Skandal na Dominikanie

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że sprawa abp. Wesołowskiego wywołała ogólnonarodowy skandal na Dominikanie.

Portal Vatican Insider zauważa, że w ten sposób potwierdzone zostało to, o czym wiedziano od dłuższego czasu, czyli o inklinacjach dyplomaty, określanych jako "non sanctas".

Według Vatican Insider skandal wybuchł w lipcu tego roku. Arcybiskup Santo Domingo kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez wysłał do Watykanu dossier dotyczące stawianych nuncjuszowi zarzutów pedofilii. Sprawą zajął się watykański Sekretariat Stanu i przedstawił ją papieżowi Franciszkowi, który podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu abpa Józefa Wesołowskiego.

W czerwcu tymczasem to właśnie abp Wesołowski oskarżył o tuszowanie skandalu pedofilii arcybiskupa Portoryko - przypominają media.

Nieoficjalnie wiadomo, że od chwili odwołania z Dominikany abp Wesołowski przebywa w Rzymie i czeka na wyniki trwającego w Watykanie postępowania.

Źródło: TVN24, PAP


(ib, bart, ks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 198 70.46%
nie 83 29.54%

Przeczytaj też

Benedykt XVI: nie próbowałem ukryć skandalu pedofilii

dodane 2013-09-24 (09:30) 10 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Niemiecki lider Zielonych przyznał się do błędu w podejściu do pedofilii

dodane 2013-09-16 (18:20) 11 miesięcy 3 dni 16 godzin i 25 minut temu

Media: polski nuncjusz na Dominikanie odwołany pod zarzutem pedofilii

aktualizacja 2013-09-04 (21:00) 11 miesięcy 15 dni 13 godzin i 45 minut temu

W innych serwisach


Opinie (795)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

34
1
~dajcie spokój 2013-09-05 (21:37) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 8 minut temu

A wy wpuściliście ich do szkół, żeby do waszych dzieci mieli bliżej.

odpowiedz

22
6
ZLOTOUSTY1 2013-09-05 (21:02) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 43 minuty temu

szkoda ze nie zyje NAJSWIETSZY JP2, ON BY TO WSZYSTKO SZYBKO ZATUSZOWAL.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~Olo 2013-09-05 (21:37) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 8 minut temu

Hmmmmm, polski katolicyzm. Weźmy go o zaszczepmy na caaaaałym świecie. Powodzenia. Podpis: niewierzący katolik.

odpowiedz

16
1
~a 2013-09-05 (21:36) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 9 minut temu

Wystarczy czytać "Fakty i Mity" i artykuł nie byłby zaskoczeniem. FiM już dawno opublikowały artykuł w tym temacie. Jeżeli dobrze pamiętam był tam jeszcze zakonnik z Polski, u którego Policja znalazła obcisłe ciuszki dla dzieciaków i nie tylko a także była jeszcze kwestia chyba konsula honorowego Polski na Dominikanie. Skandal totalny, który byłby zamieciony pod dywan za czasów OJCA ŚWIĘTEGO KAROLA WOJTYŁY.

odpowiedz

4
0
~alek 2013-09-05 (21:17) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 28 minut temu

kaplani watykanscy niestety nieprzestrzegaja w ich wewnetrznych, obowiazujacych w ich organizacji prawach zalecen wlasnego ich Boga co kazal stworzonym przez niego ludziom rozmnazac sie. Dlaczego ich szef milczy tak dlugo i niereaguje na niesubordynacje?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~samoa 2013-09-05 (21:36) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 9 minut temu

Trzeba być fanatykiem, by oddawać swoje dzieci pod opiekę tych barbarzyńców w czarnych sukienkach. Podobno nie wszyscy tacy są w końcu to jedna i ta sama sekta.

odpowiedz

13
0
~Ryszard 2013-09-05 (21:36) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 9 minut temu

Czysta obłuda ksiądz to też męszczyzna lubiący sex, powinni sie żenic i mieć oficjalnie rodziny a nie pokontnie. Ogromna częśc księży ma dzieci nie mających oficjalnie ojca.

odpowiedz

5
0
~alojzy 2013-09-05 (21:35) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 10 minut temu

hmm.. dziwne, "..gdy odwiedzał miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.." czyli gdyby tych miejsc nie odwiedzał to nie było by skandalu??? ...media na Dominikanie są oburzone, że te miejsca odwiedzał ksiądz a nie tym że ich kraj posiada takie miejsca i rząd nic z tym nie robi. HIPOKRYZJA!!! ksiądz jesli jest winny, powinien ponieść wszelkie konsekwencje...

odpowiedz

9
10
~aniela 2013-09-05 (21:17) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 28 minut temu

Jak Radio Maryja powie że taka jest prawda to wtedy uwierzę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~alek 2013-09-05 (21:34) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 11 minut temu

jak chca to niech poszukaja w Polsce- niebedzie zbyt dlugich poszukiwan...

odpowiedz

2
0
~fan123 2013-09-05 (21:33) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 12 minut temu

wszsytko przez celibat... człowiek to człowiek facet to facet biologi sie nie oszuka bez seksu sie zyc nie da.. i potem są takie efkty.. duchowni powinni móc miec rodziny chociazby po to aby lepiej rozumiec ludzi, spoleczenstwo do tego sa przeciez powolani..

odpowiedz

7
0
~LUC 2013-09-05 (21:33) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 12 minut temu

CZY PRZYPADKIM NASZ PRZYSZLY PREMIER JAREK NIE MOWL CZEGOS O ODWOŁANIU DO BOGA W KONSTYTUCJI I WIEKSZEJ ROLI KOSCIOLA W JEGO NOWYM PANSTWIE ???

odpowiedz

6
8
~zkols 2013-09-05 (21:17) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 28 minut temu

Jeśli podaje to serwis TVN to już wiem,że jest wiadomość jest ,,wiarygodna''. A kiedy zaczną tak pisać o rabinach i imamach?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
1
~hm 2013-09-05 (21:32) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 13 minut temu

w imadła wsadzać albo między drzwi albo kupować gumowe lalki wara od biednych dzieci

odpowiedz

5
2
~PERUN 2013-09-05 (21:32) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 13 minut temu

wszystkie te wiary to niezły SYF !!! jedyne co naprawdę było przyzwoite to słowiańskie wedy mówią i to jest naprawdę piękne ,...

odpowiedz

6
0
~waldi 2013-09-05 (21:32) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 13 minut temu

Prokuratura wszczęła? U nas to by padła przed takim na kolana, jak np. przed Gocłowskim. A nasi nie protestują? Co na to MSZ?

odpowiedz

18
3
~ja 2013-09-05 (21:12) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 33 minuty temu

I to wszystko w Polsce katolickiej . Mafia Watykańska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~JADWIGA KATOLICZKA 2013-09-05 (21:31) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 14 minut temu

KSIENZA I ARCYBISKUPI TO GRUPA UPRZYWILEJOWANA TAK JAK POLICJANCI I NAUCZYCIELE WIENC NIC MU NIE ZROBIĄ .

odpowiedz

1
0
~bartosz 2013-09-05 (21:31) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 14 minut temu

A NASI TYLKO CZEKAJĄ

odpowiedz

53
8
~JK 2013-09-05 (21:03) 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 42 minuty temu

oto przeklęty kler - oni zmuszają rząd do nauki religii w szkołach po to by molestować dzieci - przeklęte diabły - wnuczka ma 2 lekcje religii w 1-szej klasie - skąd te kanalie rządowe mają na to pieniądze - na leczenie dzieci zbierają ludzie pieniądze a solidaruchy finansują tyle lekcji religii - kiedy ten naród polski się obudzi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Jadwiga Staniszkis: Trywialność?
dodane 2014-08-20 (06:15) 4 godziny i 30 minut temu

Janusz Onyszkiewicz: twarde stanowisko Sikorskiego drażni Rosję
dodane 2014-08-19 (12:56) 21 godzin i 49 minut temu

30 osób trafiło do szpitala po zatruciu na koloniach
dodane 2014-08-20 (05:15) 5 godzin i 30 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się, że wirus Ebola dotrze do Polski?

liczba oddanych głosów: 3165