więcej

łódzkie

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna nad Polską - wideo.

WP.PL, TVN Meteo, PAP, Twoja Pogoda |  dodane 2013-05-31 (13:46) 1 rok 6 miesięcy 19 dni i 58 minut temu
drukuj

W okolicach Sieradza zaobserwowano w czwartek pierwszą w tym roku trąbę powietrzną w Polsce. Lej sięgnął powierzchni ziemi około 10 km na południe od Sieradza w województwie łódzkim w gminie Burzenin. Zjawisko można zobaczyć na filmie nagranym przez naocznego świadka.

Długi weekend nie rozpoczął się dla nas pomyślnie. Łowcy Burz informują, że groźne komórki burzowe rozciągały się od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, aż do Małopolski. W rejonie Sieradza w województwie łódzkim zauważono z kolei trąbę powietrzną. Wirowała przez kilka minut, po czym rozmyła się, pozostawiając po sobie widoczne ślady w postaci powalonych drzew.

Według mieszkańców, trąba powietrzna pojawiła się między polami uprawnymi a kompleksem leśnym w rejonie wsi Redzeń Drugi.

Na lokalnym internetowym serwisie informacyjnym pojawiły się wpisy naocznych świadków. - Trąba powietrzna przeszła po polach na Redzeniu Drugim. Dziękować Bogu, że do domów nie doszła, tylko przeszła obok. Drzewa połamane jak zapałki. Wyrwało z korzeniami ogromny dąb. Widok przerażający - pisze Internautka Ona.

Internautka Spinka opowiada: - Widziałam wszystko chwilkę po przejściu trąby. Przejeżdżałam tamtędy i widok był przerażający! Drzewa po jednej stronie lasu leżały powalone, jakby wcale nie było tego lasu. Droga była nieprzejezdna, przez kilkanaście metrów leżały na niej połamane ogromne drzewa. Straszny widok, dobrze że nikomu nic się nie stało.

Do podobnego zjawiska pogodowego doszło również w województwie małopolskim, gdzie trąba powietrzna przeszła przez trzy miejscowości: Śmiłowice, Gruszów i Pławowice. Strażacy byli wzywani do interwencji na terenie powiatu łącznie 65 razy. Trąba powietrzna przeszła przez teren, gdzie stały domy mieszkalne i budynki mieszkalne, więc skala zniszczeń jest ogromna.

Sezon na trąby powietrzne dopiero się rozpoczyna, swoje apogeum osiągnie w lipcu i sierpniu. Najbardziej narażone na tego typu zjawiska są województwa wschodnie, południowe i centralne. Nad morzem z kolei częste są przypadki trąb wodnych, czyli morskich tornad.

W ciągu ostatniej doby strażacy 916 razy wyjeżdżali do usuwania skutków burz, którym towarzyszyły intensywne opady deszczu, silny wiatr, a miejscami grad - poinformował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podkreślił Frątczak, strażacy m.in. usuwali z dróg setki powalonych drzew, zabezpieczali folią i plandekami uszkodzone dachy, wypompowywali wodę z budynków.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.


(evak, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 12 75%
nie 4 25%

Przeczytaj też

Nawałnice nad Polską: zerwane dachy, powalone drzewa

aktualizacja 2013-05-31 (10:40) 1 rok 6 miesięcy 19 dni 4 godziny i 4 minuty temu
materiał wideo

Tornado przeszło przez Rosję - film

dodane 2013-05-26 (05:55) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 49 minut temu

materiał foto

Gradobicie nad Polską

dodane 2013-05-03 (19:14) 1 rok 7 miesięcy 16 dni 19 godzin i 30 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (539)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

148
37
~end 2013-05-31 (14:54) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 50 minut temu

to kara za glosowanie na POrąbanców

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

107
40
~kara boza 2013-05-31 (15:02) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 42 minuty temu

Pan Bog kara za ryzego bandyte, rezydenta bulla i przestepcza organizacje.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

67
7
~tośka 2013-05-31 (15:52) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 22 godziny i 52 minuty temu

Żeby tak tuskowi nad łbem się zrobiła trąba i mu ten łeb ukręciła.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

67
17
~OBSERWATOR 2013-05-31 (14:51) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 53 minuty temu

TO KARA BOSKA ZA GŁOSOWANIE NA PO

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

59
12
~as 2013-05-31 (14:43) 1 rok 6 miesięcy 19 dni i 1 minutę temu

CHCIELIŚCIE USA ? MACIE !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

54
14
~Polak z Gdańska 2013-05-31 (16:32) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 22 godziny i 12 minut temu

Do czasu jak oszust Tusk i jego banda PO/PSL rządzi w Polsce to zawsze będą trąby, które wchłaniają naszą kasę.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

37
2
~Max 2013-05-31 (18:47) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 19 godzin i 57 minut temu

Jak ja nakierowac na sejm?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

37
2
~irvo 2013-05-31 (17:24) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 21 godzin i 20 minut temu

Mirabelki połamane, szczaw wrwany z korzeniami, nie będzie co jeść....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

46
11
~on 2013-05-31 (14:47) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 57 minut temu

Kiepskie... Jaki kraj takie tornada...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

37
5
~Kaczenko 2013-05-31 (15:11) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 33 minuty temu

Wina Tuska

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

31
1
~Maślak 2013-05-31 (22:18) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 16 godzin i 26 minut temu

W stanach to mają TORNADA a nie trąby powietrzne! Niby na oko różnica niewielka ale dla zawodowca i tego kto w nie wpadnie jest bardzo duża.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

49
20
~Baton 2013-05-31 (16:15) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 22 godziny i 29 minut temu

Panowie i panie z Wp, mam taką prośbę do was, na pewno każdy z was nie życzył by sobie, gdyby jego nazwiskiem miotano bez namysłu, czyż nie!? W związku z tym, proszę o NIE WZYWANIE IMIENIA PANA JEZUSA, NADAREMNO!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

41
12
~nicki 2013-05-31 (14:51) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 53 minuty temu

chcieliście tornado ? macie. Donald spełnił swoją 1 obietnice

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

32
5
FPP FPP 2013-05-31 (15:31) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 13 minut temu

a mi to wygląda jak by się grunt pod nogami Donaldowi palił

odpowiedz

45
21
~Polska trąbanazwya sie PO/PSL 2013-05-31 (15:55) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 22 godziny i 49 minut temu

Każda nieuczciwość ściąga na siebie zasłużoną karę boską. W Polsce mamy już 6 rok trąbę powietrzną, która wchłania miliardy złotych ciężko wypracowanego kapitału. Dopiero teraz to zrozumiałam, że mieszkam w najbardziej zacofanym i głupim kraju świata, gdzie Polacy wybierają oszusta na premiera i w dodatku bardzo mało inteligentnego, który nieudolnością doprowadził do najbardziej tragicznej sytuacji materialnej od I wojny światowej a kilka tysięcy stało się milionerami, naturalnie z kasy uzyskanej głównie z przekrętów powiązanych z mafią. Kasia Tusk ostatnio kupiła apartament i nowego mercedesa klasy S za ponad 1 mln zł a dzisiaj czytam w prasie, że Józef Bąk (syn premiera D. Tuska znany jako złodziej z lotniska im Bolka), kupił sobie willę i nikt nie wie jaką wartości ma ten budynek ????. Mam pytanie: jak to jest możliwe, że ja pracuję 35 lat i nie mam co odłożyć dla córki a tacy młodzi jak Kasia i Michał Tusk obracają sobie milionami niewiadomego pochodzenia ale Polacy to nie zapomną i przyjdzie na czas, aby dobrze podliczyć i sprawdzić skąd mają te miliony na swoich kontach w polskim lub zagranicznym kraju i ile milionów schowanych.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

25
1
~jim 2013-05-31 (14:50) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 23 godziny i 54 minuty temu

Prawie 3 minuty i ani razu nie padła k**a? Fake!

odpowiedz

23
1
~mm 2013-05-31 (21:32) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 17 godzin i 12 minut temu

Czyli mamy już wszystko jak na zachodzie, tylko jeszcze zarobki zostały wschodnie.

odpowiedz

20
1
rak 2013-05-31 (21:21) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 17 godzin i 23 minuty temu

człowiek,który wstydzi się swoich korzeni jest NIKIM.!!!

odpowiedz

21
2
~moja odezwa 2013-05-31 (21:14) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 17 godzin i 30 minut temu

11)własnością państwa polskiego są wszelkie zasoby naturalne, kopaliny, przemysł energetyczny przemysł przesyłowy, przemysł ciężki, przemysł zbrojeniowy tj. państwo polskie posiada w nich udział min. 51%, a zarządzanie tym majatkiem jest poprzez wybrane osoby niezależnie od rządzącej opcji politycznej i nie ulega naciskom z jej strony, zarządzanie jest nie tylko zaszczytem ale i obowiązkiem wobec społeczeństwa i oznacza bezwarunkową odpowiedzialność karną za sprzeniewierzenie, zaniechanie potrzebnych działań, działanie na szkodę powierzonego majatku ( wszelkie regulacje z tym związane są sprecyzowane, ściśle opisane procedury zachowania stanu majątku, odprowadzanych zyskow na na konta emerytalne, działania na rzecz rozwoju i ponoszonych kosztów z zysków, wszystko to zostanie zapisane w załączeniu do ustawy zasadniczej) 12) w samorządach, administracji publicznej, na stanowiskach w instytucjach zarządzanych przez państwo i w firmach własności państwowej mogą piastować urzędy osoby mogące wykazać się narodowością polską, procedura dowodowa obejmuje wszelkie możliwe do wykazania okresy z przeszłości( jeśli procedura wykaże wielonarodowość, kandydat na stanowisko musi uzyskać akceptację szerokich mas społecznych - do ustalenia kwestia liczby głosów poparcia w zależności od szczebla zajmowanego stanowiska ) 13) samorządy dążą do samowystarczalności energetycznej ( własne źródla energii- wiatraki, pokłady geotermalne itd.. ) w celu minimalizacji kosztów oświetlenia ulic, ogrzewania instytucji 14)służby mundurowe, niezależnie od ich przeznaczenia (finansowanie proporcjonalne do konsumcji ,z VAT-u, bezwarunkowo gwarantowane w konstytucji) są zobowiązane do podejmowania działań w obronie interesu państwowego i do demaskowania, oskarżania i do doprowadzenia do obowiązkowego ukarania osób działających na jego szkodę ( każdy dowód, bez względu jak został zdobyty, ale jest wiarygodny, nie może być odsunięty jako nabyty z naruszeniem prawa, za naruszenie prawa można wytoczyć osobne postępowanie lub od niego odstapić ze względu na znaczenie dla żywotnych interesów państwa) 15)w Polsce wszyscy obywatele są równi wobec praw i obowiązków i nikt nie może podlegać specjalnej ochronie (zniesienie wszelkich immunitetów) 16) ustanawia się rozwiązania proporcjonalne dla wynagrodzeń w instytucjach państwowych i samorządowych w odniesieniu do wynagrodzenia minimalnego w sektorze produkcyjnym, w relacjach uniemożliwiających tworzenie tzw. kominów płacowych 17)konstytucja Polski nie uznaje zwierzchności żadnej innej formuły prawnej nad sobą i wszelkie decyzje związane z przynależnością Polski do organizacji międzynarodowych mogą być tylko wtedy wiążące jeśli są zgodne z nią. Mam jeszcze propozycję do rozważenia, temat jak najbardziej aktualny gdy trzeba budować Nową Polskę - hymnem państwa polskiego ustanawia się pieśń patriotyczną np.: ,,Żeby Polska była Polską'' . Jest to o tyle istotne gdyż Mazurek Dąbrowskiego choć jest bliski sercu, kojarzy się z historią nie zawsze zwycięską, a często bohatersko przegraną. Trzeba budować nową Polskę, w oparciu o nowe cele, nowe spostrzeganie tego co przed nami. A więc i nowe symbole, symbole wskazujące na sukces.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

26
7
~Uwaga na trąby i swoją kasę za PO/PSL 2013-05-31 (16:24) 1 rok 6 miesięcy 18 dni 22 godziny i 20 minut temu

Do czasu jak ten oszust Tusk i jego banda PO/PSL rządzi w Polsce to zawsze będą trąby, które wchłaniają kasę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 8 godzin i 49 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 13 godzin i 49 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 6 godzin i 59 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 9 godzin i 26 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 3 godziny i 44 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29924