Strona główna serwisu
Znaleziono skarb etruskiej księżniczki

Znaleziono skarb etruskiej księżniczki

• Skarb etruskiej księżniczki znaleziono w grobowcu w parku archeologicznym na terenie starożytnego miasta Vulci koło Rzymu
• Nietknięty skarb niemal w ostatniej chwili zdołano uratować przed złodziejami, prowadzącymi tam nielegalne poszukiwania
Archeolodzy poinformowali, że w miejscu pod nazwą "Grobowiec złotego skarabeusza", gdzie zakończyli właśnie prace, znajdowały się takie precjoza jak naszyjnik z bursztynu, dwa egipskie amulety ze skarabeuszem - w tym jeden właśnie ze złota - ozdobne zapinki oraz wyjątkowo rzadkie naczynia stołowe.

Bogactwo znaleziska świadczy zdaniem naukowców o tym, że jest to grób księżniczki z czasów rodzącej się arystokracji Etrusków. W grobowcu było też kilka kości owiniętych w cenne płótno.

Odkrycie to uznano za tak ważne, że - jak ogłosił zarząd znanego terenu wykopalisk na obszarze etruskiej metropolii - na początku kwietnia przybędzie tam międzynarodowa grupa archeologów, by kontynuować prace w nadziei na dalsze znaleziska.


Etruskowie zamieszkiwali w starożytności głównie północną część Półwyspu Apenińskiego, co najmniej od VII w. p.n.e. aż do I w. n.e. Następnie zostali podporządkowani i wchłonięci przez rozwijającą się kulturę łacińską, z którą graniczyli od południa.

Zobacz także: Wędkarze szukali robaków, a znaleźli skarb

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (11)
Nie zgadzam się z opinią
50
Zgadzam się z opinią
218
~Tekumsech 2016-03-09 (08:32) 9 godzin i 55 minut temu

A Tusk zabrał Polakom 51% pieniędzy zgromadzonych w II Filarze na OFE i o tym jakoś nigdzie nie piszą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
134
~KRIS 2016-03-09 (11:39) 6 godzin i 48 minut temu

Ha, ha, ha. "Niemiecki dziennik krytykuje polski rząd". To wreszcie jak najlepiej świadczy o POLSKIM RZĄDZIE! Widać, że przestaliśmy IM wreszcie służyć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
18
~sru 2016-03-09 (09:45) 8 godzin i 42 minut temu

postawa nagrodzna...?? hahaha dostaną dyplom hahaha gdyby każdy znalazca otrzymywał 10% wartości tego i co znajduje to nasze muzea byłyby przepełnione!

odpowiedz

zgłoś do moderacji